Budete prekvapení, prečo je dobrý nápad si po obede „schrupnúť“

Komentáre
Budete prekvapení, prečo je dobrý nápad si po obede „schrupnúť“
obrázok z unsplash.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Ak si pravidelne po nedeľnom obede dávate šlofíka, má to rad benefitov. Môže to zlepšiť vaše sústredenie, mentálny výkon a v neposlednom rade je to zaručený zlepšovák nálady.

Kľúč je ale v dĺžke. Ak cez deň spíte až príliš, právom sa neskôr môžete cítiť akoby vás prešiel parný valec (Milner & Cote, 2009).

Čo sa v dnešnom článku dozviete?

  • Aký je rozdiel medzi krátkym šlofíčkom a naozajstným spánkom

  • Čo mi taký krátky šlofík môže priniesť

  • Čo sa stane, ak cez deň budem spať dlhšie

  • Kedy je ten najlepší čas na krátky odpočinok

Rozdiel medzi krátkym šlofíčkom a spánkom

Krátky šlofík by mal trvať 10–20 minút. To nie je veľa, že? Pokiaľ toto dodržíte, dostanete sa do prvej, maximálne druhej fázy spánku. To stačí na to, aby ste sa cítili fresh, naozaj odpočinuto a mohli pokračovať v naplánovaných denných činnostiach.

Počas „ozajstného“ spánku dávate telu možnosť prejsť všetkými piatimi fázami spánku. Tie sa u väčšiny zdravých dospelých opakujú zhruba každých 90–110 minút.

Ak v nedeľu po obede „zalomíte“ na dlhšie ako 20 minút, váš mozog prestane reagovať na podnety zvonka a bude oveľa ťažšie sa prebudiť. Nahráte tak neskoršiemu pocitu únavy.

Čo mi taký krátky odpočinok prinesie

1. Zlepšenie mentálneho výkonu

Krátkym odpočinkom môžete zlepšiť aj svoj pracovný výkon, a stať sa tak produktívnejší. Opustí vás únava, zlepší sa rýchlosť vašich reakcií či pozornosť.

2. Zlepšenie schopnosti učiť sa

Každé skúškové je pre vás za trest a premýšľate, čo urobiť, aby vám učenie šlo viac od ruky?

Aj na takéto otázky máme odpoveď. Šlofík vám pomôže lepšie sa učiť, a dokonca si bezprostredne po takomto oddychu budete nové informácie oveľa lepšie pamätať (Antonenko et al., 2013).

3. Lepšia nálada

Ste na smrť unavení a máte za sebou nepodarený deň? Bežte sa po príchode z práce na chvíľu natiahnuť. Uvidíte, že svet hneď bude vyzerať ružovejšie. S väčšou pozitivitou budete oveľa lepšie čeliť ďalším nástrahám dňa (Goldschmied JR, et al. (2015).

Šlofík môže skvelo pomôcť aj vo chvíli, keď ste sa noc predtým zle vyspali.Také riešenie ale berte skôr ako núdzové. Spať by ste mali približne 7–9 hodín denne.

Budete prekvapení, prečo je dobrý nápad si po obede „schrupnúť“

Kedy je ten najlepší čas na šlofíka?

Najvhodnejší čas na odpočinok záleží na mnohých faktoroch, ako sú vaše denné plány alebo vek. Ak môžete, najlepším časom bude poobedný šlofík. Počas všedných pracovných dní si ale väčšina z nás len ťažko môže takú luxusnú výsadu dovoliť.

Pozor dajte na pokojné oddychovanie po tretej popoludňajšej, to už totiž môže narušiť váš spánok v noci. A ten by mal byť hlavnou prioritou.

Deti a dospelí majú úplne odlišnú potrebu spánku. To sa potom logicky odráža v potrebe a frekvencii odpočinku cez deň. Dospelí by nemali prekračovať 10–20 minút. Ak ste toho predošlú noc veľa nenaspali, môže to byť 90–120 minút.

Vedľajšie účinky spania cez deň

Krátky oddych má svoje pravidlá, ktorými je fajn sa riadiť, aby ste mohli jednoznačne profitovať z jeho benefitov. Týka sa to predovšetkým dĺžky i načasovania.

Pokiaľ ale pravidelne po sobotňajšej kačici s piatimi knedľami u babičky upadáte do hlbokého spánku pripomínajúceho skôr kómu, nemôže byť o pozitívach žiadna reč. Sami určite poznáte ten pocit, keď sa prebudíte po niekoľkých hodinách z nejakého živého sna totálne dezorientovaní a neviete, ako sa voláte a čo je vlastne za deň. Trvá ešte dlhý čas, než sa úplne „preberiete“.

Príliš dlhý spánok cez deň alebo spánok v neskorom popoludní môže výrazne zhoršiť kvalitu spánku v noci. Ak trpíte nespavosťou alebo máte iné problémy so spánkom, radšej sa tomu vyhnite. Pravdepodobné totiž je, že sa v noci nevyspíte, nasledujúci deň sa budete cítiť zúfalo nevyspatí, budete viac spať cez deň a dostanete sa tak do začarovaného kruhu.

A čo viac: Metaanalýza z roku 2015 ukazuje istú súvislosť medzi príliš dlhým spánkom cez deň a rizikom kardiovaskulárnych ochorení (Yamada et al. 2015), (Zhou et al., 2020).

Čo sa s vaším telom stane, ak dlhodobo budete spať málo, alebo naopak príliš veľa?

Ak dlhodobo spíte málo, pravdepodobne sa budete cítiť unavení, ospalí, podráždení a trpieť môžu vaše pracovné aj športové výkony.

Medzi ďalšie negatívne dopady patrí:

  1. priberanie na váhe
  2. zvýšené riziko civilizačných ochorení, ako je cukrovka 2. typu, vysoký krvný tlak alebo infarkt

  3. znížené libido

  4. zlá pamäť a schopnosť sústrediť sa

  5. zvýšené riziko dopravných nehôd

Negatívny vplyv ale môže mať aj skutočnosť, že to so spánkom preháňate. Paradoxne sa môžete cítiť unavenejší. Navyše, máte vyššie riziko nasledujúcich ochorení:

  • srdcovo cievne ochorenia

  • obezita

  • cukrovka 2. typu

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

Šlofík cez deň je luxus, ktorý si ani zďaleka nie všetci môžu dovoliť. Ak do tejto hŕstky ľudí patríte, smelo to využite. Neprekračujte ale odporúčanú dĺžku, ktorá činí 10–20 minút. Inak nebudete profitovať z benefitov, ale skôr budete bojovať s negatívami.

Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
Prečo bez spánku nerastú svaly a nechudneme? 6 tipov, ako sa kráľovsky vyspať
Spánok je pre nás veľmi dôležitý, a to nielen kvôli tomu, aby ste sa kvalitne zregenerovali, ale aj preto, aby ste mohli pracovať a manipulovať so svojou hmotnosťou. Ako na to?
Šesť najúčinnejších látok na podporu spánku
Šesť najúčinnejších látok na podporu spánku
Kvalitný spánok je kľúčový pre naše zdravie, úspešné chudnutie a naberanie svalovej hmoty! Čo ale robiť, keď už nič nezaberá, nemôžeme zaspať a skoro sme už zabudli na to, aký je pocit poriadne sa vyspať?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Ako pomocou spánku zrýchliť metabolizmus aj zhadzovanie tuku?
Ako pomocou spánku zrýchliť metabolizmus aj zhadzovanie tuku?
Spánok veľmi ovplyvňuje váš metabolizmus a schopnosť znižovať množstvo tuku. Ako by ste sa teda mali správať, aby ste na svojej postave mohli pozorovať čo najlepšie výsledky?
Federer údajne spí až 12 hodín denne. Prečo a ako by ste si aj vy mali predĺžiť spánok?
Federer údajne spí až 12 hodín denne. Prečo a ako by ste si aj vy mali predĺžiť spánok?
O dôležitosti spánku nie je pochýb. Čo sa však stane s vaším telom, keď ho nebudete mať dostatok? A ako si vytvoriť spánkovú rutinu, aby ste netrávili hodiny pozeraním do stropu?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.