Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?

Komentáre
2
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Obyčajná chôdza pre vaše zdravie znamená mnoho benefitov: predstavuje prevenciu mnohých chronických ochorení a bez zveličenia sa dá povedať, že vám môže predĺžiť život. Chodiť pešo môže ktokoľvek, kedykoľvek a v ktoromkoľvek veku. Nesporným plusom je, že taká svižná prechádzka vám ľahko zapadne do vašej dennej rutiny a nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie. A takmer by som zabudla: viete, že pomocou chôdze sa dá ľahko a elegantne chudnúť?

V dnešnom článku sa teda pozrieme na to, aké výhody má chôdza.

1. Budete mať lepšiu náladu

Chôdza pozitívne pôsobí na vaše duševné zdravie. Štúdie ukazujú, že pomôže znížiť prejavy úzkosti alebo depresie. Ruku na srdce: minimálne so zlou náladou sa aktuálne stretávame všetci. Obujte si topánky a vyrazte na chvíľu von. Spojte to napríklad so zastávkou po kávu vo svojej obľúbenej kaviarni. Chôdzu ľahko začleníte aj do bežného dňa: prejdite sa cestou do práce alebo z práce. Ten pocit čistej hlavy za to stojí, verte mi.

Aby ste z týchto benefitov mohli ťažiť, zaraďte svižnú polhodinovú prechádzku aspoň 3x do týždňa.

2. Budete páliť viac kalórií a ľahšie chudnúť

Je vaším cieľom udržiavať si hmotnosť alebo chudnúť, ale populárny beh je zatiaľ nad vaše sily alebo vám neprirástol k srdcu? Stavte na chôdzu. Je to príjemný a bezbolestný spôsob, ako do svojho života dostať viac pohybu. Výhodou je, že energiu pálite takmer výhradne z tukov, až tak sa nevyčerpáte a nezaťažíte kĺby.
Chôdza síce nepáli veľa kalórií, ale dokážete sa jej venovať dlho. Energetický výdaj pri chôdzi je orientačne asi nasledujúci (60 minút chôdze, muž 80 kg, žena 65 kg):

  • Vychádzkové tempo (4 km/hod): žena asi 195 kcal, muž asi 240 kcal

  • Výlet (5 km/h): žena asi 230 kcal, muž asi 280 kcal

  • Rýchlochôdza (7 km/hod): žena asi 325 kcal, muž asi 400 kcal

To, koľko kalórií naozaj spálite, závisí od mnohých faktorov. Medzi ne patrí tempo, vzdialenosť, terén alebo vaša hmotnosť.

  • Porovnanie chôdze a behu z hľadiska chudnutia nájdete v našom článku tu

obrázok z istockphotos.com

3. Chôdza pomôže posilniť a tvarovať svaly nôh

Aby ste si zamakali ešte viac a budovali silu, vyberte si členitý terén alebo pokiaľ chodíte na páse, pridajte sklon. Ignorujte výťahy a eskalátory a s chuťou si vybehnite každé schody. Ako z obyčajnej prechádzky vykúzliť poriadny workout? Dozviete sa tu.

Pre väčší efekt pridajte aj silové cvičenia: v domácich podmienkach pomôžu odporové gumy. Verte, že vaše drepy alebo výpady dostanú nové grády. Au.

4. Posilníte si imunitu

Chodíte pravidelne na prechádzky? Potom verte, že tým môžete posilniť svoj imunitný systém a len tak nejaká nádcha vás nedostane.

V štúdii sledovali asi 1000 ľudí, ktorí si zapisovali čísla fyzickej aktivity a respiračných prejavov. Aktivita, ktorú si mali zaznamenať, mala trvať aspoň 20 minút a celý súbor bol rozdelený do 3 tertilov podľa frekvencie pohybu od ≤1x, 1– 4x, alebo ≥5x za týždeň. Nie je prekvapením, že tí, ktorí sa hýbali najviac, boli chorí najmenej a pokiaľ ochoreli, mali aj miernejšie prejavy.

Skúste sa preto prejsť pešo do práce alebo z práce. Aktuálne pracujete na home office? Prechádzku si naplánujte napríklad po obede. Vyhnete sa typickému útlmu a uvidíte, že vám to po návrate bude viac páliť.

5. Nakopnete zažívanie

Trápia vás problémy so zažívaním? Okrem dostatku vlákniny (30 g/deň) a dostatočného pitného režimu (30 – 45 ml/kg) nezabúdajte na pohyb.

Pokiaľ sa trápite so zápchou, pohyb a fyzická aktivita je jednoduché a účinné riešenie. A neplatí to len pre tento nepríjemný stav, ale aj pre vaše zdravé zažívanie. Fyzickou aktivitou podporíte peristaltiku (pohyb) čriev a dôjde tak k rýchlejšiemu prechodu tráveniny gastrointestinálnym traktom. Chôdza sa teda javí ako ideálny pomocník. Zaraďte ju do svojho životného štýlu a uvidíte, že vaše zažívanie vrátane vyprázdňovania bude šliapať ako hodinky.

  • Viac informácií i tom, ako podporiť svoje zažívanie a pravidelnú stolicu, nájdete v článku tu

obrázok z freepik.com

6. Podporíte prevenciu a predĺžite si život

Ak vyrazíte na polhodinovú prechádzku päťkrát do týždňa, znížite riziko srdcovo‑cievnych ochorení19 %. Darí sa vám chôdzu zahrnúť do svojho programu každý deň? Potom z benefitov budete ťažiť ešte viac.

Podobne pozitívne účinky má chôdza aj na cukrovku 2. typu. V malej štúdii účastníci chodili na krátku prechádzku (15 minút) po každom hlavnom jedle. Zaujímavým záverom je, že vplyv na hladinu krvného cukru bol väčší ako pri jednej dlhšej prechádzke. Toto zistenie však treba podrobiť ďalšiemu skúmaniu.

7. Nepotrebujete žiadne extra vybavenie

Na to, aby ste začali pravidelne chodiť, skutočne nepotrebujete vôbec nič. Pokiaľ prechádzku chcete upgradovať a trochu si zamakať, budú vám stačiť športové topánky a oblečenie, čo pravdepodobne vlastníte. Takže vám vlastne nebráni vôbec nič.

Striedajte trasy, terény a objavujte krásy okolia. Aby ste sa vyhli zraneniu, nezabudnite na strečing pred aj po. Dobrou motiváciou môžu byť aj športové hodinky, ktoré vám pomôžu zlepšiť odhad, koľko krokov asi tak denne prejdete. Prebuďte v sebe súťaživosť a napríklad sa o niečo lákavé s kamarátom/kamarátkou stavte, kto za týždeň alebo mesiac prejde viac. Verím, že urobíte všetko pre to, aby ste vyhrali.

Čo si z toho odniesť?

Chôdza je skvelý spôsob, ako aktuálne do svojho života dostať viac pohybu. Len ťažko by sme na nej hľadali nejaké negatíva. Chodiť môžeme všetci bez ohľadu na aktuálnu formu a nepotrebujeme na to nič špeciálne. Možno práve vy s prichádzajúcou jarou cítite potrebu hýbať sa viac a možno aj nejaké to kilo zhodiť, no na beh sa ešte necítite. Nie je nič jednoduchšie, než začať svižnejšími prechádzkami, z ktorých postupne môžete prejsť na beh.

Chôdza alebo beh: čo je zdravšie a čo účinnejšie pri chudnutí?
Chôdza alebo beh: čo je zdravšie a čo účinnejšie pri chudnutí?
Chôdza aj beh patria k pohybovým aktivitám, ktoré prinášajú telu celý rad zdravotných benefitov. Popri tom sú to tiež skvelé doplnky redukčných diét, takže s nimi pôjde zhadzovanie prebytočných kilogramov raz-dva. V čom sa ale tieto dve aktivity líšia a dá sa povedať, ktorá z nich je zdravšia?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
15 tipov ako schudnúť chôdzou: Za hodinu spálite až 680 kcal
Kto by to bol povedal, že takou nenáročnou chôdzou sa dá schudnúť. A predsa je to možné! Ako na to a na čo ďalšie si dať pozor?
Trasa 10 km: Spálite viac kalórií chôdzou, behom, na bicykli alebo na inlajnoch?
Trasa 10 km: Spálite viac kalórií chôdzou, behom, na bicykli alebo na inlajnoch?
Spáliť pohybom čo najviac energie za čo najkratší čas. A najlepšie s čo najmenším úsilím! Aký šport si vybrať, ak chcete čo najvyšší počet spálených kalórií na 10 km dlhej trase?
5 tipov, ako mať pravidelnú stolicu
5 tipov, ako mať pravidelnú stolicu
Správne trávenie je dôležitým ukazovateľom celkového zdravia, aj keď o pravidelnom vyprázdňovaní až tak často nehovoríme. Ako môžeme podporiť funkciu tráviacej sústavy?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
10 000 krokov denne: Je nevyhnutné toľko prejsť každý deň?
10 000 krokov denne: Je nevyhnutné toľko prejsť každý deň?
Zo všetkých strán sa na nás valia rady o tom, že by sme mali každý deň nachodiť 10 000 krokov. Je to vraj potrebné na zachovanie kondície, na kontrolu hmotnosti a na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Je však toto pravidlo platné pre všetkých rovnako?
Ako si správne vybrať športové hodinky?
Ako si správne vybrať športové hodinky?
Vyberáte si svoje nové smart hodinky na behanie alebo na inú športovú aktivitu? Týchto 5 základných krokov by ste mali zvážiť pred ich kúpou.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?