Alternatívny jedálniček tenisovej hviezdy: prečo je stravovanie Novaka Djokoviča pre 99 % ľudí neudržateľné?

Komentáre
1
Alternatívny jedálniček tenisovej hviezdy: prečo je stravovanie Novaka Djokoviča pre 99 % ľudí neudržateľné?
obrázok z twitteru Novaka Djokovice
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Srbský tenista Novak Djokovič patrí medzi najznámejšie tváre mužského svetového tenisu už viac ako 10 rokov. V súčasnej dobe ide o svetovú jednotku v dvojhre v rebríčku ATP, kde vyhral počas svojej kariéry 85 turnajov. Spolu s Rafaelom Nadalom a Rogerom Federerom držia rekord vo víťazstve 20 grandslamových titulov v dvojhre.

Novak Djokovič ale nevyniká len svojimi výkonmi na tenisových kurtoch, prekvapuje aj svojím prístupom k životnému štýlu a k stravovaniu všeobecne. O jeho (ne)účasti na tohtoročnom Australian Open ste už pravdepodobne počuli aj vy. Poďme sa dnes pozrieť, ako slávny tenista došiel k svojmu životnému štýlu. Viete, ako vyzerá jeho jedálniček?

14 dní, ktoré Novakovi Djokovičovi zmenili život

Novak Djokovič sa od istého veku života rozhodol zo stravy úplne vyradiť lepok. Samotný nápad však pochádza z hlavy jeho nutričného poradcu, Dr. Igora Cetojeviča, ktorý na Novakovi Djokovičovi vyskúšal jednoduchý dvojtýždňový experiment. Dva týždne sa Novak úplne vyhýbal lepku, a potom si podľa rady Dr. Cetojaviča dal poriadny pšeničný bagel.

„Cítil som sa, akoby som strávil celú noc pitím whiskey,“ popisuje vo svojej knihe. Pravdepodobne tým myslel rannú opicu oproti nočnému opojeniu. Týmto spôsobom si Novak diagnostikoval lepkovú intoleranciu, ktorú následne potvrdil pomocou krvných testov metódou ELISA. Odvtedy sa lepku vyhýba úplne.

To však ani zďaleka nie je jediné výživové obmedzenie, ktoré Novak dodržiava.

zdroj obrázku: Reuters

4+1 bielych jedov podľa Novaka Djokoviča

Vo svojej knihe srbský tenista vo svojich výživových odporúčaniach odkazuje na dlhoročné odporúčanie o „4 bielych jedoch“:

  • biely rafinovaný cukor

  • biela soľ

  • biele pečivo

  • biely tuk

Novak to ďalej komentuje slovami, že existujú aj výnimky, napríklad také celozrnné pečivo je podľa neho rovnako zlé ako to biele. Všetkým potom bez ohľadu na typ človeka odporúča vyhýbať sa týmto štyrom ingredienciám, alebo ich aspoň vo väčšej miere obmedzovať.

O tom, že Novak má evidentne problém s bielymi potravinami, svedčí aj fakt, že sa úplne vyhýba mlieku a mliečnym výrobkom. Má diagnostikovanú laktózovú intoleranciu, napriek tomu však mlieko nepovažuje za nijako vhodný zdroj živín. Podľa jeho slov ide o potravinu, ktorá je spolovice tvorená cukrom (v skutočnosti pri polotučnom mlieku pochádza z cukrov približne 40 % energie, pri plnotučnom len asi 30 %).

Mäso pokojne dvakrát denne, ale len niektoré

Pre Novaka je mäso cenný zdroj vysoko kvalitných bielkovín, a preto je na jeho stole najčastejšie raz až dvakrát denne. V drvivej väčšine prípadov ide o hydinové mäso (kuracie, morčacie) a najrôznejšie druhy rýb. Hovädziemu mäsu sa Novak úplne nevyhýba, ale je ho iba výnimočne. Všeobecne červené mäso považuje za ťažký zdroj živín, a tak keď už ho má na stole, nezje viac ako asi 100 g na porciu.

Úplne zásadná je pre srbského tenistu kvalita mäsa:

  • Z hovädzieho mäsa si vyberá mäso z hovädzieho dobytka kŕmeného trávou, ktoré považuje za bohatší zdroj esenciálnych omega‑3 mastných kyselín.

  • Pri výbere kuracieho mäsa je pre Novaka zásadný spôsob chovania hydiny. Kurčatá chované v halách preňho nepripadajú do úvahy.

  • Losos patrí medzi obľúbené ryby, avšak vyberá si iba divokého lososa nerka.

zdroj obrázku: instagram Novaka Djokoviča – https://www.instagram.com/djokernole/

Ako vyzerá deň Novaka Djokoviča z pohľadu stravovania?

Ešte pred raňajkami absolvuje Novak špeciálny ranný rituál. Ihneď po prebudení začne deň s plným pohárom vody v izbovej teplote, nasledujú dve lyžičky špeciálneho novozélandského medu Manuka. Po nich Novak absolvuje rannú jogu, strečing alebo ľahkú kalistheniku a až potom zasadá k raňajkám založeným na bezlepkovom müsli, orieškoch a ovocí.

Počas dňa nasledujú najčastejšie štyri jedlá, ktoré sú založené primárne na ovocí, zelenine, strukovinách, bielom mäse alebo rybách. Ako bohatý zdroj sacharidov zaraďuje aj bezlepkové cestoviny. V priebehu zápasu či tréningu sa Novak spolieha na rýchly zdroj energie vo forme sušeného ovocia. Používa aj športový nápoj založený na fruktózovom extrakte a elektrolytoch.

Jedálny lístok Novaka Djokoviča počas bežného dňa:

Raňajky Power Bowl Muesli (bezlepkové müsli, mix orechov, tekvicové semienka, nakrájané ovocie, kokosový olej a rastlinné mlieko)
Olovrant Bezlepkový chlieb s avokádom a tuniakom
Obed Bezlepkové cestoviny so zeleninovou omáčkou, listový šalát
Olovrant Jablko s orechovým maslom, rôzne druhy melónov
Večera Polievka Minestrone, Caesar šalát s kuracím mäsom, grilovaný losos

Perličky zo života Novaka Djokoviča

Novak Djokovič rozhodne nezapadá do klasickej šablóny vrcholového športovca. Jeho prístup k jedlu je značne špecifický a v mnohom sa líši od bežne odporúčaných postupov.

  1. Návrat k delenej strave. Novak Djokovič nerád kombinuje sacharidové jedlo s väčším množstvom bielkovín naraz. Namiesto toho si medzi príjmom sacharidov a bielkovín necháva aspoň 20 minút odstup.

  2. Červené víno ako liek. Srbský tenista rozhodne nepatrí medzi športovcov, ktorí by pravidelne hrešili na alkohole. Keď už na to ale príde, dá si pohár červeného vína. To dokonca ani nepovažuje za alkoholický nápoj, hovorí o ňom doslova ako o svätom nápoji.

  3. Špeciálny novozélandský med. Každé ráno začína Novak Djokovič dvoma lyžičkami špeciálneho medu manuka, ktorý pochádza od včiel z Nového Zélandu. Oproti normálnemu medu má podľa neho silnejšie antibakteriálne účinky.

Životný štýl a stravovanie Novaka Djokoviča sú v mnohom odlišné od toho, čo odporúčajú svetové autority zamerané na športovú výživu. Dajte preto pozor na slepé nasledovanie životného štýlu slávnych a známych osobností. Zatiaľ čo jednému daný štýl stravovania môže fungovať perfektne, nemusí to tak byť nutne u všetkých.

Čo si z toho odniesť?

Jedálny lístok Novaka Djokoviča je vyladený do posledného detailu. Rozhodne sa však nedá povedať, že ide o vzorový prípad, ktorý je vhodné napodobňovať alebo dokonca úplne kopírovať. Novak Djokovič má diagnostikovaných hneď niekoľko potravinových intolerancií, ktoré značne zužujú jeho výber potravín v jedálničku.

Zo zásad Novaka Djokoviča však môžeme vybrať hneď niekoľko bodov, ktoré by sme si mohli vziať k srdcu:

  • častá a výdatná konzumácia ovocia a zeleniny

  • obmedzovanie vysoko priemyselne spracovaných potravín

  • uprednostňovanie kvality oproti kvantite pri výbere mäsa

  • zníženie spotreby pridaného rafinovaného cukru

Všeobecne však nemožno súhlasiť s tým, že vylúčenie pečiva, mlieka, mliečnych výrobkov či soli je zdraviu prospešné pre väčšinu populácie. Vždy je potrebné zohľadniť situáciu individuálne.

Ako vyzerá jedálniček profi športovcov? Zjedia až 10 000 kcal denne
Ako vyzerá jedálniček profi športovcov? Zjedia až 10 000 kcal denne
Profesionálni športovci zjedia denne niečo medzi 1 200 až 8 000 kcal. Prečo také rozpätie a ako vyzerá bežný stravovací režim elitných profi športovcov?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Elektrolyty v športe: ako ich správne dopĺňať?
Straty niektorých elektrolytov môžu byť pri fyzickej aktivite také, že sa už oplatí myslieť na ich doplnenie. V tomto článku sa dozvieš, pri akých aktivitách má zmysel to riešiť a akým spôsobom elektrolyty dopĺňať.
Príjem soli očami súčasných odporúčaní: koľko je už príliš veľa?
Príjem soli očami súčasných odporúčaní: koľko je už príliš veľa?
Hoci sa vo výživových odporúčaniach odporúča konzumovať približne 5 g soli denne, takmer žiadna vyspelá krajina na svete to nie je schopná dodržať. Niektoré krajiny solia dokonca dvojnásobne. Čím to je a aký to má vplyv na naše zdravie?
Čo sa vlastne deje s tvojím telom, keď ješ cukor?
Čo sa vlastne deje s tvojím telom, keď ješ cukor?
Aj vás stále máta chuť na sladké? Skúste týchto 5 rád, ako znížiť príjem cukru, a dozviete sa aj niečo o tom, čo sa s cukrom v našom tele v skutočnosti deje.
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.