Aký vplyv majú na našu psychiku videohovory a online svet?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 16. 3. 2021
Uložiť článok
Aký vplyv majú na našu psychiku videohovory a online svet?

S nástupom „doby covidovej" zvýšil videokonferenčný nástroj Zoom svoj počet užívateľov na tridsaťnásobok oproti decembru roka 2019. Dá sa predpokladať, že ďalšie spoločnosti poskytujúce videokonferenčné služby to majú podobne. Plus-mínus platí, že videohovory v poslednom roku vstúpili do cesty takmer každému zamestnancovi či študentovi. A keďže je táto forma komunikácie pre mnohých z nás nová, dá sa predpokladať, že má aj odlišný vplyv na našu psychiku v porovnaní s bežnou osobnou konverzáciou.

Na konci februára 2021 sa k tejto problematike vyjadril Jeremy Bailenson, vedec pôsobiaci na Katedre komunikácie Stanfordskej univerzity. Aký vplyv majú videohovory na našu psychiku?

Ešteže covid-19 prišiel až v tejto dobe...

V čase, keď má v našej krajine prístup k internetu takmer každý (v roku 2018 vyše 80 % slovenskej populácie). Môžeme si totiž zapnúť videokonferenčný hovor a aspoň čiastočne nahradiť sociálny kontakt:

 • V zamestnaní, kde videohovory pomáhajú pri práci z domova.

 • V škole, keď vďaka videohovorom môžu prebiehať prednášky.

 • V rodine, kde môžeme aspoň vidieť svojich blízkych bez rizika prenosu nákazy.

Navyše sú rokovania cez videokonferenčné služby podstatne ekologickejšie, podľa jednej štúdie vyžadujú v priemere len asi 7 % energie v porovnaní s živými rokovaniami. Odoprieť sa im nedá ani časová úspornosť, pretože sa na pracovnej schôdzke môžete zúčastniť prakticky kdekoľvek a nemusíte strácať čas cestovaním do kancelárie či inej konferenčnej miestnosti. Čo si však budeme hovoriť, úplne stopercentná náhrada to nie je. A pre našu psychiku to tiež nie je celkom prirodzené...

obrázok z medium.com

Ako ovplyvňujú videohovory našu psychiku?

1. Kolega na obrazovke monitora je príliš blízko

A to dokonca aj v prípade, keď je fyzicky mnoho stoviek kilometrov od vás. Jeremy Bailenson spočítal, že priemerná veľkosť hlavy druhej osoby pri videohovore 2 osôb zodpovedá takej skutočnej situácii, ako keby kolega stál vo vzdialenosti 50 cm od vás.

Vyskúšajte si rozprávať sa s niekým z očí do očí pri tejto vzdialenosti naživo. Je to podobné, ako ísť výťahom a viesť diskusiu s kolegom. Priznajte sa, že ak už k tomu dôjde, zapichnete pohľad niekam dolu k zemi a tešíte sa, keď výťah dôjde na potrebné poschodie a vy sa môžete odstúpiť o krok vedľa...

Ponúka sa však jednoduché riešenie: okno videokonferenčného hovoru môžete ľahko zmenšiť, čím zmenšíte aj hlavu svojho kolegu do prijateľnejších rozmerov.

2. Každú chvíľu na vás vyskočí vlastná tvár

Podľa Jeremy Bailensona nezažil človek nikdy v histórii ľudstva taký častý pohľad na vlastnú tvár ako v čase videokonferencií. Vo svojom článku to pripodobňuje k lekciám v tanečnej sále, ale aj tam sa vidíme predsa len z trochu väčšej diaľky.

Častý pohľad na vlastnú tvár vedie k tomu, že máme tendenciu sa na vlastnú tvár intenzívne zameriavať a hodnotiť sa. Oba dôsledky sú pre nás a našu psychiku nepríjemne stresujúce. Zaujímavé je, že podľa štúdií sú k stresu vyvolanému sebahodnotením pri pohľade na vlastnú tvár náchylnejšie ženy než muži.

Ponúkajú sa dve jednoduché riešenia:

 • Vypnite pohľad na svoju tvár pri hovore.

 • V prípade hovoru na Zoome pri počiatočnej kontrole audia a videa kameru nasmerujte mimo svoju tvár.

obrázok z gettyimages.com

3. Počas videohovoru sa z poslucháčov stávajú speakeri

Bežné rokovania či meetingy v osobnom svete sa riadia niekoľkými všeobecnými zásadami:

 • Speakeri majú hlavnú pozornosť a pravdepodobne sú z toho v strese.

 • Väčšina pohľadov (ale väčšinou nie všetky) smerujú na toho, kto hovorí.

 • Poslucháči sú v pokoji, nikto ich veľmi nesleduje.

Videokonferenčné hovory to ale majú inak:

 • Speakeri majú hlavnú pozornosť a pravdepodobne sú z toho v strese.

 • Keď hovoríte, smerujú na vás prakticky všetky pohľady.

 • Avšak aj keď len počúvate, stále čelíte pohľadom ostatných.

Ak sa na živom rokovaní zúčastňuje 10 ľudí, v priemere každý účastník čelí asi 1/10 z celkovej pozornosti. V online svete je to ale oveľa väčšia porcia pozornosti, pretože očné kontakty každého s každým sú v podstate nepretržité.

4. Videohovor je pre náš mozog náročnejší

Veľmi o tom nepremýšľame, ale v bežnej osobnej komunikácii za nás mnoho povie neverbálna komunikácia. Nemusíte sa teda namáhať s vysvetľovaním niektorých vecí a kolegovia jednoducho chápu. Samozrejme platí, že aj pri videokonferenčných hovoroch hrá neverbálna komunikácia dôležitú úlohu. Avšak, nie je úplne rovnaká.

Prijímať a odosielať signály je pre nás pri videohovore zložitejšie a často musíme tvoriť až prehnané gestá alebo to jednoducho vzdať a prejsť k verbálnemu vyjadreniu pomocou slov.

Navyše, podľa jednej štúdie sa zistilo, že cez videohovor hovoríme asi o 15% hlasnejšie oproti bežnej konverzácii. Zaujímavé je aj to, že sa pri videohovoroch aj viac usmievame. To zrejme z toho dôvodu, že sme si vedomí, že je naša tvár na očiach oveľa viac ako pri normálnej schôdzke.

5. Pri videokonferencii sa takmer nehýbeme

Namiesto toho pozorne sledujeme ostatných poslucháčov, prispievame do diskusie alebo počúvame kolegov prejav. Nie je výnimočné, že sedíme ustavične prilepení k notebooku napríklad aj celé dve hodiny.

V bežnom živote ale máme pohybu oveľa viac:

 • Prestávky medzi hodinami v škole alebo len cesty na doplnenie pohára s vodou pri pracovnom rokovaní sú spôsoby, ako sa trochu ponaťahovať a rozhýbať nohy.

 • Nakoniec, aj pri telefonickom hovore s dlhšou dobou trvania sa neustále hýbeme. Spomeňte si na to, keď počas polhodinového hovoru s kamarátkou stihnete uvariť, vybrať bielizeň z práčky, prezliecť sa a ešte si pri tom kresliť.

Niektoré vedecké štúdie dokonca ukazujú, že ľudia, ktorí sa prechádzajú (dokonca aj v kancelárii), prichádzajú s kreatívnejšími nápadmi oproti tým menej pohyblivým. Ľudia sa skrátka radi hýbu, keď rozprávajú, a videokonferenčné hovory ich o tento pohyb tak trochu pripravujú.

obrázok z freepik.com

6. Pre prednášajúceho je ťažšie udržať poslucháča na jednej vlne

Málokto si to uvedomuje, ale prostredie jednej prednáškovej miestnosti či školskej triedy umožňuje prednášajúcemu či vyučujúcemu rôznymi spôsobmi udržať poslucháča na jednej vlne:

 1. Poslucháča uchyľujúceho sa k spánku si prednášajúci udrží ostrým pohľadom.

 2. Viditeľný záujem publika vytvorí skvelú atmosféru a motivuje prednášajúceho v udržiavaní vysokého tempa prednášky.

 3. Pokles pozornosti publika rýchlo reštartuje jedna dobre mierená otázka.

Pri videokonferencii je to ale o niečo zložitejšie:

 1. Zamerať pohľad na jednu osobu sa cez videohovor nedá.

 2. Atmosféru vyplývajúcu zo záujmu publika prednášajúci cez monitor nedokáže dostatočne nasať.

 3. Otázku je síce možné položiť, ale než sa poprepínajú mikrofóny, tak to nejakú dobu trvá, a navyše sa aj tak polovica publika tvári, že im mikrofón nefunguje.

Skrátka, všetka česť prednášajúcim a vyučujúcim, ktorí to dlhodobo zvládajú aj v online svete so záujmom a entuziazmom. Ste naozaj dobrí!

Čo si z toho odniesť?

Buďme vďační za to, že v dnešnej dobe obmedzovaní spoločenských kontaktov tu pre nás videokonferenčné služby sú. Vďaka nim totiž môžeme aspoň improvizovane ďalej pokračovať v bežnej pracovnej náplni či v štúdiu. Ak vám videokonferencie nevyhovujú a spôsobujú vám psychický diskomfort, pokúste sa nájsť a pomenovať tú správnu príčinu, ktorá za tým stojí. Potom bude podstatne ľahšie problém nejakým spôsobom vyriešiť, či aspoň zmierniť jeho prejavy.

Život na videu je totiž taký jeden veľký sociálny experiment, ktorý tento rok prežíva takmer každý z nás. Berme to ale ako výzvu, ako sa k nepriaznivým okolnostiam postaviť čelom a využiť ich vo svoj prospech. Skúsenosti s videokonferenčnými nástrojmi online sveta nám už nikto nevezme a nakoniec ich ešte možno niekedy v budúcnosti s radosťou oprášime.

Pridaj sa k 33 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Páči sa mi Uložiť článok
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________