21.1.2022 sa konal maratón Pole of Cold na ruskej Sibíri. Tento historicky najľadovejší maratón prebehol v teplote -53 °C
Ľudský organizmus je pri športovaní v mrazoch vystavený veľkému náporu. Tréningom v chlade však môžete vyťažiť aj množstvo benefitov
Existuje pár základných pravidiel pre beh v zime. Naše rady sa dozviete na konci článku
Guinessova kniha rekordov má s najväčšou pravdepodobnosťou podnet na zápis ďalšieho svetového rekordu. Ťažko by ste hľadali športovú udalosť, ktorá sa odohrala vo väčšej zime ako maratón Pole of Cold v ruskom Jakutsku. Pri vytrvalostnom behu v oblasti Sibíri museli maratónci prekonať okrem 42 kilometrov aj mráz v podobe -53 °C.
Nie sú také preteky pre telo už extrémna záťaž? Alebo sú miestni maratónci natoľko zvyknutí na silné mrazy, že beh v -53 ° C zvládajú bez problémov? A ako sa na beh v zime v našich podnebných podmienkach môžete pripraviť aj vy?
Ako prebiehal najmrazivejší maratón?
Na maratóne Pole of Cold sa zúčastnilo 65 bežcov. Víťazom sa stal Vasily Lukin, ktorý preťal cieľovú pásku v čase 3 hodiny a 22 minút. Medzi ženami zaznamenala najlepší čas Marina Sedalischeva, ktorá dobehla preteky v čase 4:09. Organizátori pretekov boli navyše donútení posunúť štart pretekov o pár hodín skôr. V priebehu maratónu totiž teplota ešte klesala. Vo večerných hodinách toho dňa teplomer ukazoval dokonca -60 °C.
Doteraz najľadovejší maratón na svete sa podľa Guinnessovej knihy rekordov datuje do roku 2001. Vtedy sa bežal Siberian Ice Marathon v -38 °C. Maratón Pole of Cold tak s prehľadom prekonal 21 rokov starý rekord.
Ako môže niekto bežať maratón v takom mraze?
Nalejme si čistého vína. Maratón v mrazoch okolo -50 °C môžu zabehnúť, až na pár výnimiek, iba miestni, resp. ľudia z rovnakého podnebného pásma, teda polárneho.
Ľudský organizmus vďaka genetickým predispozíciám a schopnosti adaptácie na najrôznejšie podmienky na život skutočne dokáže zvládnuť porciu 42 km pri teplotách nižších ako -50 °C. Možno teda predpokladať, že drvivá väčšina bežných smrteľníkov by mala oproti obyvateľom Sibíri pri takýchto pretekoch obrovskú nevýhodu.
Ako behanie v zime ovplyvňuje tvoje telo?
Dajme teraz maratón v sibírskych podmienkach nabok a poďme sa venovať výkonu v tunajšom podnebí. Behanie počas zimy prináša množstvo pozitívnych i negatívnych odlišností a náš organizmus pochopiteľne reaguje inak ako v iných ročných obdobiach. O ktoré ide?
Benefity tréningu v chlade
Posilnenie imunitného systému – mnoho ľudí si bude myslieť, že opak je pravda. No pri fyzickej záťaži v chlade sa imunita zosilňuje, vďaka čomu sa dokáže organizmus lepšie chrániť pred škodlivými patogénmi.
Spaľovanie tuku – pri vystavení chladu funguje metabolizmus rýchlejšie. Telo tým začne spaľovať viac tuku.
Posilnenie kardiovaskulárneho systému – vďaka nízkym teplotám musí srdce rýchlejšie pumpovať krv do tela, aby sa zahrialo. Srdce sa tak stáva silnejšie a znižuje sa riziko kardiovaskulárnych chorôb.
Negatíva tréningu v chlade
Pálenie na pľúcach – vdychovaním studeného vzduchu sa zúžujú dýchacie cesty a začnú byť podráždené.
Znecitlivené prsty – dochádza k zúženiu ciev a spomaleniu krvného prietoku v končatinách. Deje sa tak na úkor zrýchlenia krvného potoku v oblasti kľúčových orgánov.
3 základné pravidlá pre beh v mrazivom počasí
Aby sme sa vyvarovali negatívnych dopadov behu pri teplotách pod bodom mrazu, mali by sme dodržiavať pár pravidiel, ktoré naopak dopomôžu vyťažiť z takého tréningu maximum. Preto sme pre vás spísali 3 základné tipy, vďaka ktorým bude behanie v zime bezpečnejšie.
1. Vhodné oblečenie
Toto odporúčanie napadne zrejme každému. Avšak len málokto vie, aké oblečenie zvoliť pri vykonávaní športových aktivít v mrazoch.
Oblečte si také športové oblečenie, ako keby bola vonkajšia teplota o 10 °C vyššia ako v skutočnosti.
Ako prvú vrstvu používajte funkčnú bielizeň, ktorá odvádza vlhkosť. Ak sa drží viac vlhkosti, resp. potu na koži, začína odchádzať teplo z tela von.
Radšej si oblečte viac vrstiev ako menej. Pokiaľ vám bude teplo, môžete si vrchnú vrstvu rozopnúť.
Majte pokrývku hlavy a uší. Pri veľkých mrazoch rozhodne neurobíte chybu, keď si vezmete aj kuklu.
Nezabudnite na rukavice.
2. Hydratácia
Rozhodne by ste sa mali vyvarovať studených nápojov. Ako vhodná možnosť sa javí fľaša s vodou s izbovou teplotou. Pre lepšiu účinnosť zabaľte fľašu do nejakej vrstvy. Najlepšie urobíte, keď si ju budete držať v blízkosti tela, vďaka čomu zostane teplota vody dlhšie konštantná.
3. Rozvrhnutie síl
Starostlivo zvoľte trasu, ktorú pobežíte. Nemá cenu pokúšať sa zabehnúť o 5 km viac, než koľko meria váš obvyklý okruh. Možno vás správa o maratóne v -53 °C poriadne namotivovala. Stále však majte na vedomí, že maratónci zo Sibíri sú bez preháňania „genetické monštrá“ s vysokou adaptáciou.
V období zimy vyráža veľa ľudí za turistikou a ďalšími športovými aktivitami do hôr. Prečítajte si ďalšie zaujímavé tipy, ako sa pripraviť na tréning v zime.
Čo si z toho odniesť?
Nezostáva nič iné, než zložiť klobúk pred všetkými účastníkmi, vrátane usporiadateľov, najchladnejšieho maratónu na svete. Zaslúžia si rešpekt za „nadľudský“ športový výkon v takých ťažkých podmienkach. V našich končinách sa v najbližšej dobe takých mrazov zrejme nedočkáme, no aj beh v teplote napríklad -10 °C môže byť veľká výzva.
Preto by ste mali pri výbehu v mrazoch dodržiavať niekoľko pravidiel. Nezabúdajte predovšetkým na vhodné oblečenie, pitný režim a dobre si rozmyslite dĺžku aj terén trasy.