Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

Ako vyzerá jedálniček najsilnejších mužov sveta alebo: Zvládneš jesť ako strongman?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 27. 1. 2022
2
Ako vyzerá jedálniček najsilnejších mužov sveta alebo: Zvládneš jesť ako strongman?
obrázok z Instagramu @thorbjornsson

Populárny islandský silák Thor Björnsson je legenda medzi najsilnejšími mužmi planéty. Okrem svojich zlatých úspechov na prestížnych súťažiach World's Strongest Man a Arnold Strongman Classic ho môžete poznať ako muža, ktorý s výkonom 501 kg drží svetový rekord v mŕtvom ťahu.

Thor Björnsson meria 206 centimetrov a vo svojich najlepších strongmanských rokoch vážil viac ako 200 kg. Uživiť túto horu svalov rozhodne nie je len tak, a preto jeho jedálniček musel spĺňať extrémne kalorické požiadavky. V tomto článku si rozoberieme jedálniček muža, ktorý bol niekoľko rokov považovaný za najsilnejšieho muža planéty. V čom je jeho stravovanie odlišné a čo si od neho môžu vziať ďalší športovci?

Thor Björnsson alias „The Mountain“ zjedol takmer 6 kg potravín denne

Islandského siláka možno poznáte aj z populárneho seriálu Hra o tróny, kde si zahral koho iného ako obra známeho ako The Mountain. Mal na to aj vynikajúce predpoklady, hercov s hmotnosťou vyše 200 kg predsa len veľa nie je.

U strongmanov sme si už tak nejako zvykli, že tisíc kilokalórií nie je z pohľadu celkového energetického príjmu žiadne veľké číslo. Thor Björnsson za deň v prípravnej fáze na preteky sprášil približne 10 000 kcal. Áno, počujete správne, asi päťnásobok denného energetického príjmu pre bežnú populáciu. V reči čísel to znamená približne nasledujúce hodnoty:

 • 850 g bielkovín denne

 • 456 g tukov denne

 • 789 g sacharidov denne

 • 6 kg potravín zjedených denne

 • 1800 g mäsa denne

Zjesť podobné kvantá potravy si, samozrejme, vyžaduje veľa prípravy a aj disciplínu. Napríklad taký Tom Stoltman, najčerstvejší víťaz súťaže World's Strongest Man z roku 2021, popisuje extrémne denné kalorické príjmy ako jednu z najťažších prekážok pri ceste za výhrou titulu svetového siláka.

obrázok z generationiron.com

Ako vyzeral jedálniček Thora Björnssona, keď sa pripravoval na súťaž?

Hovoríte, že dostať také množstvo jedla do jedného dňa nie je možné? Tak to asi ešte dobre nepoznáte Thora Björnssona a jeho jedálniček počas prípravy na súťaž World's Strongest Man:

Čas jedla Jedlo Množstvo
6:50 BCAA + glutamín 1 odmerka
mandle 90 g
7:30 vajcia 8 kusov
ovsená kaša 200 g
čučoriedky a jahody 30 g
avokádo 1 ks
9:30 hovädzie mäso 400 g
batáty 400 g
listový špenát 1 hrsť
11:50 BCAA + glutamín 1 odmerka
12:00 kuracie mäso 400 g
zemiaky 400 g
listový špenát 1 hrsť
14:00 ovsená kaša 200 g
banány 2 ks
ryžové krupičky Kellog's 150 g
mandle 1 hrsť
arašidové maslo 50 g
14:30 BCAA + glutamín + Vitargo 2 odmerky
17:30 banány 2 ks
srvátkový proteín 60 g
18:00 hovädzie mäso 500 g
zemiaky 500 g
listový špenát 1 hrsť
20:30 losos 500 g
batáty 500 g
22:30 vajcia 6 kusov
avokádo 1 kus
mandle 30 g
arašidové maslo 50 g
23:59 kazeín proteín 50 g

Thor Björnsson zvládol aj napriek svojej vysokej hmotnosti zjesť viac ako 4 g bielkovín na 1 kg hmotnosti, čo je extrémny prístup aj u podstatne menej hmotných jedincov. Svoju stravu si na vysokom príjme bielkovín zakladal, o čom svedčí príjem mäsa alebo vajec prakticky v každom jedle počas dňa.

Svoje enormné kalorické potreby mu pomáhali hradiť tuky, ktorých jedol viac ako 400 g denne. Tuky majú totiž najvyššiu kalorickú hustotu, a tak bol vďaka nim schopný prijať vysoké množstvo energie v menšom objeme jedla. Ani sacharidy v jedálničku Thora Björnssona nechýbajú, hoci v porovnaní s príjmom bielkovín a tukov ich až také ohromné množstvo nie je. V bežných jedálnych lístkoch športovcov sacharidy často zaujímajú viac ako 50 % z celkového energetického príjmu, u islandského siláka je to len asi 30 %.

Dnes už The Mountain váži o 50 kg menej, štafetu preberajú ďalší

Thor Björnsson má svoje najlepšie súťažné roky pravdepodobne za sebou, v roku 2020 totiž ukončil svoju strongmanskú kariéru. Podobný jedálniček už preto ďalej nedodržiava, čo má, samozrejme, za následok aj rapídny úbytok hmotnosti.

Hmotnosť islandského siláka je v dnešnej dobe niekde medzi 140 – 150 kg, teda najmenej o 50 kg nižšia ako v období svojej najväčšej strongmanskej slávy. V minulom roku si dokonca vyskúšal exhibičný boxerský zápas s kanadským armwrestlerom Devonom Larratom, ktorého porazil vďaka TKO.

Na pomyselnom vrchole najväčších svetových silákov dnes stojí britský strongman Tom Stoltman, ktorý súťaž World's Strongest Man vyhral v roku 2021. Ani on sa v jedle nešetrí, v príprave na preteky dokonca ukázal, že zvládne za deň prijať ešte viac ako 10 000 kcal.

Čo si z toho odniesť?

Energetické príjmy najsilnejších mužov sveta sú skutočne ako z ríše snov. To, čo v bežnom svete považujeme za bláznivé prejedanie, je u strongmanov denný chlieb.

Jedálny lístok podobný stravovaciemu režimu Thora Björnssona v súťažnej príprave má na míle ďaleko od toho, aby sa mohol považovať za zdravý životný štýl. Pravdou však zostáva, že vrcholové súťaže strongmanov sú extrémnym športom, ktorý si vyžaduje aj extrémny prístup nielen vo výžive.

Pridaj sa k 36 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________