Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

Ako ste na tom s fyzičkou? Porovnajte svoje silové a bežecké výkony s vojakmi, hasiči a policajtmi

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 24. 4. 2022 Prvýkrát publikované 22. 5. 2020
Aktualizované 24. 4. 2022
1
Ako ste na tom s fyzičkou? Porovnajte svoje silové a bežecké výkony s vojakmi, hasiči a policajtmi
obrázok z armytimes.com

Pri niektorých povolaniach na fyzickej kondícii záleží viac ako pri iných. Napríklad u vrcholného manažéra nie je vo vykonávaní práce obezita žiadnym veľkým handicapom, u vojakov, hasičov alebo policajtov to však už je značná komplikácia.

Koniec koncov, vedieť o fyzickej zdatnosti štátnych príslušníkov sa hodí aj v prípade, keď len utekáte z električky s neplatným cestovným lístkom. Fyzické testy revízorov sme síce nenašli, ale o to viac sme sa zamerali na hasičov a hasičky, vojakov a vojačky a, samozrejme, na policajtov a policajtky. Ako sú na tom ochrancovia štátu so silou a s fyzičkou?

Ako sa vo fyzických testoch darí hasičom, vojakom či policajtom?

1. Hasičský test v benchpresse

Ako sa darilo madridským hasičom (v priemere 29 rokov, 78 kg) v silovom teste na hrubú silu v podobe benchpressu?

Výskumníci si pre nich pripravili 2 testy:

 1. test maximálneho výkonu s najvyššou možnou váhou
 2. test R40s  = maximálny počet opakovaní benchpressu s váhou 40 kg za 40 sekúnd.

Španieli sa testov zhostili s veľkým odhodlaním, a tak dosiahli pôsobivé výsledky:

 • Benchpressová „maximálka“ predstavovala u španielskych hasičov v priemere 107 kg (dokázali zdvihnúť 1,4-krát svoju váhu).
 • V teste R40s dosiahli za 40 sekúnd na 48 opakovaní.

2. Na vojakov čakal pre zmenu test vytrvalosti

Ako si dokázali poradiť britskí vojaci (priemerný vek 25 rokov, 79 kg) s nie príliš obľúbeným testom behu na 1,5 míle, čo zodpovedá vzdialenosti asi 2,4 kilometra?

V behu na 1,5 míle dosiahli vojaci priemerný výkon 9,7 minút, čo zodpovedá tempu asi 4 minúty a 2 sekundy na kilometer.

U vojakov preto máte celkom slušnú šancu na útek, ale pokiaľ sa to nepodarí, najskôr to pre vás nedopadne dobre – silové výkony totiž majú vynikajúce.

 • Aký je rozdiel medzi silovým a vytrvalostným tréningom popisujeme v tomto článku

3. Test maximálneho výskoku u policajtov

Jedným z dôležitých kritérií fyzickej zdatnosti je aj výbušnosť a dynamická sila – vedieť zrýchľovať, používať rýchlosť a dynamiku alebo ovládať odrazovú silu pri výskokoch. Celkom 72 Američanov zamestnaných v policajných orgánoch (v priemere 39 rokov, 87 kg) bolo otestovaných na maximálny výskok do výšky, čo je štandardný test používaný na analýzu výbušnej sily.

V teste výskoku dosiahli policajti v priemere výkon 62,5 cm, čo je úctyhodný výkon. Je to síce stále ešte o necelých 10 centimetrov nižšie, než odkiaľ hlavičkuje Cristiano Ronaldo, ale na zamestnanca polície je to stále veľmi solídny výkon.

4. Mladší Portugalci v polícii „prekľukovali“ svojich starších kolegov

Na 43 portugalských policajtov (priemerný vek 25 rokov, 79 kg) čakal jednoduchý experiment: test na maximálny počet kľukov a test na maximálny počet sed-ľahov – oboje za 60 sekúnd.

Hoci technika pri podobných experimentoch nebýva vždy úplne učebnicová, policajti dosiahli veľmi solídne výsledky.

Za jednu minútu zvládli Portugalci priemerne 51 sed-ľahov a 56 kľukov. V porovnaní so staršími kolegami sa im darilo výrazne lepšie – tak napríklad skupina portugalských policajtov vo veku 52 rokov zvládla za minútu iba 24 sed-ľahov a 19 klikov – to je menej ako polovica oproti mladším kolegom.

Ako ste na tom s fyzičkou? Porovnajte svoje silové a bežecké výkony s vojakmi, hasiči a policajtmi
obrázok z armytimes.com

A ako sa vo fyzických testoch darilo ženám? Zvládajú atletické disciplíny, nebojí sa ale ani železa

1. Test benchpressu u mladých policistiek

A ako sa s testom hrubej sily pobili ženy? Celkom 25 študentiek policajnej akadémie v nórskom Osle (v priemere 25 rokov, 66 kg) sa zúčastnilo na silových testoch v podobe maximálnej sily v benchpresse a rozhodne sa bolo na čo sa pozerať.

V teste benchpressu sa mladým policajtkám darilo nad očakávania dobre, po 3 rokoch štúdií a výcviku dokázali na benchpress zdvihnúť bezmála 60 kg .

To je porovnateľný výkon s portugalskými policajtmi v priemernom veku 52 rokov, ktorí v testoch benchpressu zvládli zdvihnúť 64 kg.

2. Beh na 2400 m u mladých vojačiek

Ani ženy sa nevyhli testom vytrvalosti, v tejto štúdii na vojačky čakal podobný test ako na britských vojakov – beh na 2,4 km. Zúčastnilo sa dokopy 72 mladých vojačiek (v priemere 21 rokov, 60,5 kg), ktoré pochádzali z juhoafrickej Pretórie.

V behu na 2,4 km dosiahli vojačky slušné výsledky, na konci štúdie činil ich priemerný výkon 766 sekúnd (12,8 minút), čo predstavuje tempo asi 5,3 minút na kilometer.

Ich kondícia bola následne testovaná ešte v rýchlochôdzi na 4 km, ktorú vojačky zvládli v priemere za 32 minút.

3. Policistky z Austrálie a skok do diaľky

Okrem vertikálneho výskoku (skok do výšky) sa dá výbušnosť a dynamika testovať aj pomocou skoku do diaľky, najlepšie z miesta, aby sa eliminovali rýchlostné faktory. Štúdie sa zúčastnilo 27 zdravých policistiek z Austrálie (v priemere 32 rokov, 71 kg) a popri ďalších testoch na policajtky čakal aj skok do diaľky z miesta.

Policajtky v priemere doleteli do vzdialenosti 166 cm, čo je zhodou okolností aj dolný limit fyzických testov pre vstup k brazílskej polícii. Ďaleko by však zaostávali za ženami súťažiacich na nórskych hrách v skokoch do diaľky z miesta (Norwegian standing jumps championships), kde sa pretekárky dokážu priblížiť až k méte troch metrov – napríklad Mannes Annelin v roku 1981 predviedla výkon 2,92 m.

4. Testy kľukov a sed-ľahov u žien

A čo testy s maximálnym počtom kľukov a sed-ľahov u žien? Aj tie sa, samozrejme, robia, hoci kľuky sa v prípade žien štandardne vykonávajú s oporou na kolenách. V tejto podobe si výkonnostné testy vyskúšali aj nám už dobre známe britské vojačky (v priemere 21 rokov, 60,5 kg) a tiež austrálske policajtky (v priemere 32 rokov, 71 kg). Maximálny počet kľukov a sed-ľahov bol testovaný za 30 sekúnd (austrálske policajtky) alebo za 2 minúty (britské vojačky).

 • Policajtky z Austrálie si zvládli za 30 sekúnd cvičenia pripísať 24 kľukov a 28 sed-ľahov.
 • Britské vojačky zvládli za 2 minúty vykonať 57 sed-ľahov a 57 kľukov.
 • V porovnaní s mužmi však ženy stále zaostávajú, tak napríklad mladí portugalskí policajti vo veku 20 – 29 rokov zvládli vykonať 51 sed-ľahov a 56 kľukov za minútu.

Čo si z toho odniesť?

Zo všetkých strán sa nám stále predkladajú nové rekordy v drepe, ešte väčšie váhy v benchpresse alebo také časy pretekárov na maratóne, že s nimi často nie je možné vydržať ani kilometer. Treba si však uvedomiť, že títo siloví rekordmani sa zameriavajú výhradne na progres vo svojom cviku, rovnako ako sa maratónci zameriavajú výhradne na výkon v maratóne.

Nakoniec je zrejmé, že osoby v reálnom svete, ktoré potrebujú byť fyzicky rozvinuté komplexným spôsobom, ani zďaleka nedosahujú také neuveriteľné výkony a s trochou úsilia je možné sa k nim priblížiť, ba dokonca ich v niektorých disciplínach aj prekonať.

Málokto z nás má priestor, možnosti a talent na to zamerať sa a živiť sa v živote iba jedným cvikom, pohybom alebo vrcholovým športom.

Zamerajme sa preto radšej na svoje vlastné pokroky, súperme sami so sebou a nenechávajme sa znervózňovať výkonmi či formami ľudí, ktorí daným činnostiam obetujú všetok svoj voľný i pracovný čas.

Pridaj sa k 36 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________