Ako si zorganizovať chladničku? 5 tipov pre dokonale usporiadanú chladničku

Komentáre
Ako si zorganizovať chladničku? 5 tipov pre dokonale usporiadanú chladničku
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Chladnička je miestom, kde sa často zabúda na poriadok a pravidlá a môže tu vládnuť úplný chaos. Pre zdravie človeka je však dôležité ju neustále udržiavať v čistote, pravidelne kontrolovať dátum spotreby potravín a vedieť, v akých častiach chladničky sa majú skladovať ktoré skupiny potravín, aby nedochádzalo k ich predčasnému kazeniu.

Nižšie uvádzame niekoľko tipov, ako tento chaos prekonať a dosiahnuť krásne usporiadané a zdravé chladničky.

5 tipov, ako dosiahnuť dokonale zorganizovanú chladničku

1. Udržujte chladničku v čistote

Prvým krokom k dokonale zorganizovanej chladničke je vytiahnuť z nej všetko, čo obsahuje, a začať s triedením a upratovaním. Vyhoďte všetky potraviny, ktoré sú pokazené, plesnivé či presiahli dátum spotreby. Umyte všetky police a priehradky, dobre ich vysušte. Pravidelne kontrolujte, či máte správne nastavenú teplotu –  max na 5 °C v strede chladničky. Aj naďalej sa snažte chladničku udržiavať čistú a správne vychladenú.

2. Spoznajte pravidlá správneho usporiadania potravín v chladničke

Vedeli ste, že naprieč chladničkou kolíše teplota vzduchu alebo že nesprávnym uložením potravín si môžete chladničku aj ďalšie potraviny kontaminovať mikroorganizmami? Je to naozaj tak, a preto vznikli odporúčania, ako správne chladničku usporiadať, aby nedochádzalo k predčasnému a často zbytočnému kazeniu potravín. Poďme sa teda pozrieť, ako usporiadať jednotlivé poschodia chladničky:

  • Dvere (najvyššia teplota + kolísanie teplôt): nápoje vrátane mlieka, otvorené konzervy, marmelády, omáčky a dresingy, maslo

  • Horná polica (najvyššia teplota v chladničke): varené pokrmy v uzavretých nádobách, dezerty

  • Stredná polica: údeniny, mliečne výrobky, rastlinné výrobky (nátierky, tofu, tempeh atď.), margaríny, zákusky, vajcia

  • Dolná polica (najnižšia teplota v chladničke): niektoré druhy ovocia a zeleniny, čerstvé mäso a ryby

Mäso a ryby je nutné, predovšetkým počas rozmrazovania v chladničke, dobre uskladniť – aby sa nedotýkali iných potravín alebo z nich nekvapkala šťava na iné potraviny a na čistú chladničku.

Exotické ovocie nie je vhodné v chladničke skladovať, rovnako ako niektoré druhy zeleniny – napr. paradajky, cesnak, cibuľu, zemiaky, tekvicu, patizón. Pri nízkych teplotách dochádza k zmenám, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť ich chuť a arómu. Po nakrojení je však vhodné aj tieto druhy do chladničky uložiť.

3. Chladničku si zorganizujte ako profesionál

Aj pre človeka, ktorý rád upratuje a organizuje domácnosť, môže byť usporiadanie chladničky orieškom. Ako dosiahnuť, aby všetko malo svoje miesto a zároveň chladnička vyzerala pekne a čisto? Skúste napríklad vylepšiť vašu chladničku pridaním farebných či transparentných organizérov, rozdeľovačov, zásuviek a boxov. Vďaka nim si môžete každú policu ďalej rozdeliť na kategórie podľa potravín, ktoré tu patria. Čo rozhodne pohladí na duši každého blázna do upratovania je, keď si na každý box môže prilepiť štítok s názvom kategórie potravín.

obrázok z gettyimages.com 4. Myslite ekologicky

Prevenciou pred zbytočným vyhadzovaním potravín je pravidlo first in, first out. To znamená, že novo nakúpené potraviny je vhodné konzumovať až po dojedení tých, čo sú aktuálne v chladničke. Z praktického hľadiska sa to dá dosiahnuť napríklad tak, že budete nové potraviny ukladať za pôvodné potraviny, ktoré sa musia dojesť skôr. Tak by nemalo dochádzať k prekračovaniu trvanlivosti potravín, ktoré by inak boli v temnom zadnom rohu chladničky dlhú dobu prehliadané.

Je tiež vhodné plánovať pokrmy na základe potravín, ktoré máte v chladničke a ktoré treba dojesť. Pokiaľ si neviete rady, aký recept z týchto surovín uvariť, nechajte si poradiť napr. aplikáciami s receptami. Mnoho z nich obsahuje filter na triedenie receptov podľa surovín.

  • Inšpirujte sa v kuchyni aj našimi receptami na zdravé a chutné pokrmy a nápoje

5. Dbajte na výber kvalitných potravín

Posledným dielikom k dosiahnutiu dokonalej chladničky je výber kvalitných a nutrične vyvážených potravín. Nechajte chladničku žiariť všetkými farbami vďaka rôznorodému zastúpeniu čerstvých potravín, ako je zelenina, mliečne výrobky, vajcia, kvalitné mäso či náhrady mäsa a ďalšie potraviny podľa vašich jedinečných chuťových preferencií.

Čo si z toho odniesť?

Okrem toho, že pekne usporiadaná chladnička pôsobí naozaj uspokojujúco, organizácia chladničky je dôležitá, a to z niekoľkých dôvodov:

  • Správne skladovanie potravín pomáha predchádzať vzniku alimentárnych ochorení (z konzumácie pokazených potravín).

  • Správne skladovanie potravín predlžuje ich trvanlivosť a bráni predčasnému kazeniu.

  • Menej pokazených potravín = menej vyhodeného jedla, čo je nielen ekologické pre životné prostredie, ale aj ekonomické pre vašu peňaženku.

  • Výberom kvalitných a zdravých potravín podporujete zdravý životný štýl aj proces chudnutia.
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Taky jste zmatení z toho, jestli jíst, nebo nejíst mraženou a sterilovanou zeleninu? Je to pouze potravina bez živin, nebo plnohodnotná zelenina? Vše zjistíte v dnešním článku!
5 potravin, které nesmí chybět ve vaší fitness lednici
5 potravin, které nesmí chybět ve vaší fitness lednici
Fitness lednice je posvátné místo, do nějž mohou být uloženy pouze výjimečné potraviny. Následujících 5 potravin byste tam měli najít vždy; pokud se však blíží hrozba jejich nedostatku, vyhlásit poplach a naběhnout do nejbližšího supermarketu.
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Cesta za lepším jídelníčkem začíná nákupem. Jak na něj?
Cesta za lepším jídelníčkem začíná nákupem. Jak na něj?
Chcete jíst zdravěji, kvalitněji, lépe, nebo prostě jel lehce upravit jídelníček? První vaše kroky by měly vést do obchodu. Vybaveni promyšleným nákupním seznamem si nakoupíte suroviny pro vaše nové recepty. A tím vaše cesta za dosažením cílů může začít.
Ako skladovať ovocie a zeleninu, aby si uchovali čo najviac vitamínov?
Ako skladovať ovocie a zeleninu, aby si uchovali čo najviac vitamínov?
Nevhodným skladovaním môžeme prísť o cenné živiny, ale aj o skvelú chuť ovocia a zeleniny. Na čo si dať pozor pri skladovaní ovocia a zeleniny?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?