Ako si pripraviť domáci ľadový čaj? Máme pre vás 3 skvelé tipy

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 28. 7. 2021
Uložiť článok
Ako si pripraviť domáci ľadový čaj? Máme pre vás 3 skvelé tipy

Rôzne odporúčania nám radia piť približne 2 až 3 litre tekutín denne, ale každý vie, že v lete sa tým tak úplne riadiť nedá. Príde jeden teplý deň plný aktívneho pohybu a športovania a zrazu v nás litre tekutín miznú ako v čiernej diere. Niet divu, že obmedzovať sa len na neochutenú kohútikovú vodu niekedy nie je úplne zábavné a uspokojujúce. Zvlášť keď jej má byť viac ako 3 litre denne, to už sa vám o nej snáď aj zdá.

Populárnymi hasičmi smädu sú každoročne ľadové čaje. Ako sú na tom tie zo supermarketu a ako si pripraviť domáce varianty v priebehu niekoľkých minút?

Ľadové čaje zo supermarketu? Sú v nich veľké rozdiely

Asi každý poznáme plné regály najrôznejších ľadových čajov, ktoré na nás čakajú vo väčšine bežných supermarketov. Z pohľadu zloženia sú v nich pomerne dramatické rozdiely:

 1. Klasické ľadové čaje sladené cukrom. Typickým príkladom je napríklad ice tea od Aquily alebo od Liptonu. Z výživového hľadiska to nie je žiadna sláva, približne 6 – 8 g cukru na 100 ml z nich robí podobne presladenú limonádu ako je napríklad Kofola, ktorá má na 100 ml 8 g cukru.

 2. Ľadové čaje „light“ – bez cukru a so sladidlami. Väčšina výrobcov limonád vrátane ľadových čajov v súčasnej dobe ponúka varianty s cukrom a bez cukru. Sladené sú umelými sladidlami, takže v nich kalórie budete hľadať márne. Typickými poznávacími znakmi sú slová ako „light“, „bez cukru“ alebo strieborný pruh na obale. S ľadovými čajmi so sladidlami na váhe nepriberiete, ale súčasne to nie je úplne ten najlepší spôsob, ako si zvykať na čistú neochutenú vodu.

 3. Ľadové čaje nesladené. Niektorí výrobcovia pristupujú aj k úplne prírodnému variantu – čierny, zelený alebo ovocný čaj bez cukru aj bez sladidiel. Tu už vás môže trápiť len ten plastový obal, inak je to skvelý nápoj na doplnenie tekutín počas leta, ktorý neobsahuje prakticky žiadne kalórie.

A potom tu je samozrejme možnosť vyrobiť si všetko v domácom prostredí. Aké to má výhody a ako na to?

obrázok z pickpik.com

Domáci ľadový čaj si môžete vyladiť presne podľa svojej chuti

Vyrobiť si ľadový čaj v domácom prostredí nie je nič zložité. Budete k tomu potrebovať len kvalitný sypaný čaj, vaše obľúbené bylinky a nakrájané ovocie, ktorým si ľadový čaj môžete dozdobiť. Poďme si výrobu prejsť krok za krokom.

1. Urobte si kvalitný čajový základ

Prvým krokom je vytvoriť si kvalitný čajový základ. Pokiaľ chcete biely, čierny alebo zelený čaj, budete potrebovať kvalitný a najlepšie sypaný čaj, z ktorého si urobíte čistý nálev. Približne 10 až 15 g sypaného čaju na 1 liter hotového nápoja by mal byť dobrý štartovací pomer pre väčšinu variantov v závislosti od toho, ako silný čaj si chcete vytvoriť.

Ak to nechcete preháňať s kofeínom alebo len máte radšej ovocné a bylinkové čaje, urobte si základ z nich. Skvelý je napríklad nálev zo sušených šípok alebo z kvetov čiernej bazy, ktorý má úžasnú arómu a rozvonia doslova celú vašu kuchyňu.

2. Základ si (ne)doslaďte podľa vašich chutí

Či si čaj osladíte, alebo nie, už záleží len na vašich chutiach. Aj keby ste sa ale rozhodli pre sladký variant, stále bude dosť pravdepodobne menej sladký než ten zo supermarketu. To by ste totiž inak do litra čaju museli nasypať asi 5 lyžíc cukru (cca 70 g).

Môj obľúbený spôsob je napríklad pridanie asi jednej lyžice medu do litra nálevu, ktorá čaju dodá zaujímavú chuť. Nemusíte ale sladiť vôbec a získate prírodný nálev s charakteristickou chuťou pravého čaju. Tu je to úplne vo vašej réžii.

3. Pred podávaním pridajte bylinky, ovocie a kocky ľadu

Bylinky a ovocie dodajú ľadovému čaju skvelú a aromatickú chuť. Ak radi experimentujete, môžete vyskúšať napríklad jednu z nasledujúcich kombinácií:

 1. Hrsť lesného ovocia (ríbezle, čučoriedky, černice, maliny) s čerstvými lístkami mäty

 2. Trochu citrónovej šťavy, plátky citróna a čerstvá bazalka

 3. Trochu limetkovej šťavy, plátky limetky a nakrájaná broskyňa

Nakoniec pridajte kocky ľadu, ktoré z vášho ľadového čaju urobia v sekunde hotový letný drink. Teraz už len pridať slamku (samozrejme ekologickú!), fotku na Instagram a máte hotovo. Dajte si len pozor na príliš časté popíjanie kyslých čajov založených na citrusoch – za to by vám vaše zuby po nejakej dobe nemuseli poďakovať.

Možností je samozrejme oveľa viac a záleží len na vás, na aký variant si trúfnete. Rozhodne však nebudete sklamaní.

obrázok z istockphoto.com

Čo si z toho zobrať?

Počas horúcich letných dní dbajte na dostatočný pitný režim. Oproti iným častiam roka sa totiž viac potíme a súčasne sme pohybovo aktívnejší, a tak hrozí viac ako inokedy dehydratácia vedúca k únave, malátnosti a bolestiam hlavy.

Základným zdrojom tekutín by mala byť klasická kohútiková voda. Svoj pitný režim si však môžete oživiť aj ľadovými čajmi, najmä ak sú pripravené z kvalitného čaju a neobsahujú príliš vysoké množstvo cukru. Bežný ice tea zo supermarketu je totiž skôr presladená limonáda než vhodný nápoj na pravidelné popíjanie.

Na varianty bez cukru však narazíte aj v obchodoch a napríklad na cesty je to super voľba. Ešte lepšie je si ale ľadový čaj urobiť doma. Stačí len kvalitný čaj, bylinky, trocha ovocia, ľad a predovšetkým plná náruč fantázie.

Pridaj sa k 33 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
2 Páči sa mi Uložiť článok
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________