Ako sa zbaviť cesnakového dychu?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Ako sa zbaviť cesnakového dychu?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Cesnakový dych je spôsobený zlúčeninami síry, ktoré sa v cesnaku prirodzene vyskytujú.
  • Niektoré z týchto látok pretrvávajú v dychu až 24 hodín.
  • Existujú potraviny, ktoré preukázateľne znižujú intenzitu cesnakového dychu až niekoľkonásobne.

Poznáte ten pocit, keď si počas večere užívate poctivú cesnačku a pri poslednom súste si uvedomíte, že vás ešte večer čaká spoločenská akcia? Potom je tento článok presne pre vás. Existujú totiž vedecky overené postupy, ktoré dokážu cesnakový dych zmierniť na znesiteľnú úroveň. Aké to sú a aký veľký efekt možno od nich očakávať?

Prečo práve cesnak?

Cesnak prirodzene obsahuje zlúčeniny síry, ktoré sa premieňajú na prchavé zložky s charakteristickým zápachom. Váš dych potom obohacujú tieto zlúčeniny rôznymi cestami:

  1. Zvyšky cesnaku priľnuté v ústnej dutine – s nimi vám ľahko pomôže kefka a pár minút svedomitého čistenia.
  2. Cesnakový dych zo zažívacieho traktu – niekoľko desiatok minút od dojedenia vás bude prenasledovať cesnakový dych, ktorý je spôsobený primárne prítomnosťou cesnaku v žalúdku.
  3. Cesnakový dych z pľúc – zrada je  však v prchavých látkach, ktoré sa dostávajú do krvi a následne až do pľúc, odkiaľ si to nasmerujú späť do vášho dychu. Štúdie ukazujú, že práve touto cestou je možné cesnakový dych detekovať až 24 hodín od zjedenia cesnaku.

Podobný efekt, hoci v podstatne menšej miere, má z rovnakého dôvodu aj cibuľa. Efekt je značný predovšetkým pri konzumácii potravín za čerstva, pri tepelnej úprave dochádza k čiastočnému rozkladu týchto látok spôsobujúcich charakteristický dych.

A o aké látky vlastne ide?

Cesnak je charakteristický obsahom zlúčenín obsahujúcich síru. Konkrétne ide najskôr o tzv. aliín, ktorý tvorí až 2 % hmotnosti cesnaku. A je to práve aliín, kto spustí hotový biochemický koncert. Po narušení štruktúry cesnaku (pri trení, rozkrojení a i.) sa aliín dostane do kontaktu s enzýmom alinázou a vytvorí sa alicín. Ten ďalej spontánne kondenzuje a vytvára práve prchavé látky s charakteristickou vôňou, pre fajnšmekrov ide konkrétne o:

  • allyl metyldisulfiddiallyl disulfid, ktorý sa ďalej redukuje na
  • allyl merkaptán a nakoniec sa metyláciou premieňa až na
  • allyl metylsulfi , ktorého rozklad je dosť pomalý, a preto nás cesnakový dych môže potrápiť skoro celý deň.

Všetky vyššie zmienené látky majú charakteristický zápach aj pri veľmi nízkej koncentrácii. Napríklad stačí 0,000000014% (1,4x10ˆ(-8) %) zastúpenie allyl metylsulfidu vo vzduchu (v dychu), aby mohol byť cítiť.

Ale nie je na mieste to vyššie spomínaným látkam mať za zlé. Väčšina štúdií, ktorá konštatuje pozitívne účinky konzumácie cesnaku na ľudské zdravie, totiž tieto benefity prisudzuje práve sírnym zlúčeninám, ktoré sa v cesnaku prirodzene vyskytujú.

  • Zaujíma vás viac o zdravotných benefitoch, ktoré so sebou prináša konzumácia cesnaku? Prečítajte si náš ďalší článok o cesnaku.  

Image by Freepik

Ako sa dá s cesnakovým dychom bojovať?

Cesnakový dych nemožno eliminovať úplne, štúdie ale ukazujú, že ho možno zmierniť viac ako o polovicu. A aké potraviny to vedia? Ako účinné sa v rôznych štúdiách osvedčujú čerstvé ovocie, čerstvá zelenina, mliečne výrobky alebo zelený čaj. Ako to tieto potraviny robia? Odborníci predpokladajú 2 možné mechanizmy boja proti cesnakovému dychu:

  • enzymatická deodorizácia predpokladá, že po narušení štruktúry ovocia (napr. jablká) dochádza k reakcii medzi polyfenolmi a enzýmom polyfenol oxidázou, čo môže viesť až k vzniku fenoxidového iónu. Ten sa môže konjugovať so sírnymi zlúčeninami, čo vedie k strate zápachu. Tento mechanizmus funguje iba pri čerstvom ovocí, tepelná úprava vedie k strate enzymatickej aktivity.
  • polyfenolová deodorizácia vychádza z hypotézy, že antioxidanty na báze polyfenolov dokážu s prchavými sírnymi zlúčeninami priamo reagovať a previesť ich na látky bez charakteristického zápachu.

Ak nahliadneme do publikácie amerických vedkýň Sheryl Barringer a Rity Mirondo z roku 2016, môžeme si odniesť nasledujúce závery:

  • Konzumácia čerstvého šalátu, jablka alebo žuvanie listov čerstvej mäty dokáže zredukovať množstvo prchavých zlúčenín síry v dychu o viac ako 50 % v prvej hodine od zjedenia cesnaku.
  • Pitie zeleného čaju sa zdá byť neúčinné vzhľadom na redukciu cesnakového dychu.
  • Schopnosť redukovať cesnakový dych má aj tepelne upravený šalát či jablko.

Od Sheryl Barringer môžeme dohľadať ešte publikáciu z roku 2014, ktorá na podobnom princípe skúmala trochu iné potraviny. A záver?

  • Žuvanie listov petržlenu alebo špenátu malo na zníženie hladiny prchavých sírnych zlúčenín značný vplyv, neprekonalo však žuvanie listov mäty.
  • Čerstvé ovocie je lepšie ako tepelne upravené ovocie.
  • Srvátkový proteínový nápoj si schovajte do posilňovne, s „cesnakovým detoxom“ vám nijako nepomôže.

Pomoc áno, ale nečakajte zázraky

Pri pohľade na grafy časového vývoja sírnych zlúčenín v dychu po konzumácii rôznych potravín je na prvý pohľad zrejmé, že vyššie spomínané potraviny s cesnakovým dychom preukázateľne pomáhajú. Zázraky ale nečakajte. Koncentrácia jednotlivých prchavých zlúčenín v dychu do 1 hodiny po požití cesnaku sa pohybuje rádovo od stoviek až tisícov ppb ( parts per billion ). Experimenty ale ukazujú, že tieto jednotlivé zložky možno cítiť aj pri koncentrácii 0,1 či 0,2 ppb. Nižšie uvedený graf pochádza zo štúdie Rity Mirondo a Sheryl Barringer z roku 2016:

Ako sa zbaviť cesnakového dychu?

Preto hoci niektoré potraviny majú deodorizačné účinky (žuvanie mäty znížilo podiel týchto látok v dychu o približne 80 %), stále sú koncentrácie v dychu rádovo nad hranicou hladiny, ktorú možno cítiť. Berte preto „deodorizačné potraviny“ skôr ako doplnkovú pomoc, cesnakového dychu vás úplne nezbaví.

Čo si z toho odniesť?

Cesnak obsahuje až 2% aliínu, sírnej zlúčeniny, z ktorej v organizme vznikajú prchavé sírne látky s charakteristickým zápachom, ktorý sa rôznymi cestami dostáva do vydychovaného vzduchu. Cesnakový dych je najvýraznejší prvých 60 minút po konzumácii cesnaku, v menšej miere vás však môže sprevádzať až 24 hodín.

U niektorých potravín sa preukázalo, že môžu znížiť koncentráciu týchto látok v dychu o viac ako 50 %. Deodorizačný efekt bol preukázaný pri konzumácii jabĺk, čerstvého šalátu, špenátu, petržlenu, najvýraznejší efekt bol pozorovaný pri žuvaní listov mäty.

Prírodné antibiotikum, ktoré zaženie choroby aj upírov. Čo ďalšie nám zaistí cesnak?
Prírodné antibiotikum, ktoré zaženie choroby aj upírov. Čo ďalšie nám zaistí cesnak?
Cesnak je právom súčasťou klanu SUPERPOTRAVÍN. Viete ale, čo je na cesnaku také „super“ a ako nám môže zlepšiť zdravie organizmu?
Je tu čas na medvedí cesnak! Na čo je dobrý a ako ho použiť?
Je tu čas na medvedí cesnak! Na čo je dobrý a ako ho použiť?
Medvedí cesnak je typická jarná bylina, z ktorej môžeme čerpať veľa kvalitných živín. Čím je medvedí cesnak zaujímavý a ako ho zakomponovať do nášho jedálnička?
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Ale ne, už zase se nás pokouší skolit nějaká nemoc. Co jíst a pít, abychom podpořili přirozenou obranyschopnost organismu proti zákeřným bacilům?
Nepríjemný zápach z úst: Akým potravinám sa vyhnúť a na aké naopak staviť?
Nepríjemný zápach z úst: Akým potravinám sa vyhnúť a na aké naopak staviť?
Voňavý dych je citlivá téma, no na druhú stranu – kto z nás ho niekedy neriešil? Aké jedlá a potraviny sú zabijakom voňavého dychu?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?