Ako sa chrániť proti slnku na horách?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Ako sa chrániť proti slnku na horách?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Aplikácia opaľovacieho krému po celý rok je kritickým krokom v prevencii krátkodobého a dlhodobého poškodenia pokožky slnkom, vrátane spálenín a rakoviny kože.
  • Obzvlášť v zime ľudia zabúdajú mazať okrem končatín aj krk, oblasť za ušami, spánky alebo líniu vlasov.
  • Používanie krému s SPF faktorom po celý rok však možno dosiahnuť zdravo vyzerajúcu pokožku s nižším rizikom akútneho či chronického poškodenia.

Pravidelná aplikácia opaľovacieho krému na jar a v lete je samozrejmosťou – ste konštantne vystavení horúčave a predovšetkým slnečným lúčom. Ako je to ale v zime, mesiace pred ňou či na horách? Možno vás to prekvapí, ale aj počas nie tak slnečných období by ste mali nosiť krém s ochranným faktorom, minimálne v určitom období. Prečo je to dôležité a ako alebo koľko ho používať sa dozviete v tomto článku!

Slnečné lúče a základná ochrana

Používanie opaľovacieho krému je spojené so slnečným, teplým počasím, teda hlavne jarou, letom, v niektorých prípadoch aj jeseňou. Je pravda, že minimálne v období november – február sa mimo hôr nie je nutné takmer nijako chrániť pred UV lúčmi aj pri slnečných dňoch, aspoň čo sa týka strednej Európy a nižších nadmorských výšok.

Táto stigmatizácia ale v žiadnom prípade nie je adekvátna počas zimného pobytu na horách, kde dochádza k vystaveniu tela, minimálne tváre, UV lúčom. Podľa WHO znamená každých 1000 výškových metrov zvýšenie UV indexu o 10% a pobyt na snehu a ľade vďaka odrazu až zdvojnásobuje intenzitu UV. Podľa nadácie Skin Cancer Foundation sú práve UVB lúče jednou z hlavných príčin spálenia a predčasného starnutia pokožky či rakoviny kože.

Jednoducho? V nízkych nadmorských výškach nie je potrebné panikáriť a vystačíte si so svojim klasickým hydratačným krémom, na horách je však intenzita niekoľkonásobne vyššia, a preto je dobré mať svoj opaľovací krém vždy po ruke.

Ako na to na horách?

Medzi najzákladnejšie, ale najdôležitejšie dôvody, prečo aplikovať opaľovací krém na horách, sú ochrana pokožky pred poškodením slnkom, prevencia vrások a v konečnom dôsledku aj niekoľkokrát spomínané zníženie rizika vzniku rakoviny kože. A rovnako ako pri mori by ste preto mali dbať na pravidelné natieranie sa, keď vrstvu obnovíte každé dve hodiny opaľovacím krémom s SPF aspoň 30. Okrem toho môžete svoju pokožku chrániť aj niekoľkými ďalšími spôsobmi, napríklad vrstvením oblečenia a vyhýbaním sa špičke slnečného žiarenia okolo poludnia.

Odporúčané sú aj kvalitné slnečné okuliare (najlepšie tie s označením UV 400), vzhľadom na snežnú slepotu, akútny stav poškodenia rohovky UV žiarením, čo je vážny a predovšetkým bolestivý problém.

Ideálny krém? Lenže aký…

Pri výbere opaľovacieho krému je na mieste pozerať sa na niekoľko vlastností, vrátane:

  • SPF 30 alebo vyššie: poskytuje dostatočnú ochranu pred odrážajúcimi slnečnými lúčmi,
  • širokospektrálny: chráni pred UVB, ale predovšetkým pred UVA lúče, ktoré v zime dopadajú najintenzívnejšie, preto vždy dôkladne kontrolujte certifikáciu produktu,
  • hydratačný: pre udržanie hydratované pokožky a chránenej pred popraskaním,
  • vodoodolný: ochrana pri lyžovaní, snowboardingu a so spojeným potením.

V prípade, že máte citlivú pokožku, môžete tiež skúsiť zvážiť variant minerálneho opaľovacieho krému, ktorý využíva vyššie množstvo prírodných zložiek.

Ako sa chrániť proti slnku na horách?

Ako a koľko nanášať?

Na horách bývajú najviac a najčastejšie odhalená tvár, krk a uši, na ktoré stačí priemerne jeden prst ochranného krému. Pokiaľ vystavujete slniečku aj ďalšie časti, natierajte ich tiež dávkou podľa potreby každé dve hodiny. Spôsob, akým opaľovací krém aplikujete môže hrať tiež pomerne výraznú úlohu v celkovej účinnosti krému. Web Healhtline označuje za najlepší postup pri nanášaní na tvár tento:

  1. Ako prvú tvár umyte a potom aplikujte svoje každodenné produkty starostlivosti o pleť.
  2. Následne naneste opaľovací krém.
  3. Potom, ak chcete, použite make‑up (opaľovací krém nevynechávajte ani v prípade, že má make‑up SPF vlastnosti!).

Prečo je to dôležité?

Ako sme už uviedli vyššie, existuje mnoho vážnych dôvodov, prečo by ste sa mali chrániť s krémami s SPF pri mori aj na horách. Existujú ale aj výhody:

  • Mladistvý vzhľad pleti: opaľovací krém vám môže pomôcť udržať pokožku mladistvú a zdravú. Hoci je opálená koža určite atraktívnou záležitosťou, bez riadnych preventívnych opatrení ju čoskoro vymeníte za poškodenú so škvrnami od slnka.
  • Dostatočná hydratácia: zimný vietor a chladnejšie teploty môžu priniesť pokožku suchú a citlivú na časté podráždenie. Nosenie krému s SPF pomáha uzamknúť vlhkosť a udržať vašu pleť dostatočne hydratovanú. TIP: Skontrolujte si na obale množstvo hydratačných zložiek – čím viac ich bude, tým skôr sa vyhnete popraskanej a vysušenej pokožke.
  • Žiadne bolestivé spálenie: popálenie od slnka môže byť extrémne nepríjemné, svrbivé a v horších prípadoch aj bolestivé. Navyše je extrémne škodlivé pre zdravie vašej pokožky. Preto sa postarajte o pravidelné nanášanie opaľovacieho krému aj na horách, kde sa pre odrážanie slnečných lúčov môže objaviť spálenie aj v okamihu, keď ho nečakáte.

Čo si z toho odniesť?

Používanie krému s ochranným faktorom je dôležité nielen v lete a pri mori, ale aj na horách, kde ľad a sneh odráža až 80 % slnečného UV žiarenia, a tým ho intenzitou približuje práve k tomu v letných mesiacoch. Na dostatočnú ochranu využívajte krém s SPF aspoň 30, ktorého vrstvu budete obnovovať každé dve hodiny.

Dávajte pozor aj na to, či váš opaľovací krém chráni pred UVB i UVA lúčmi, obsahuje dostatočné množstvo hydratačných látok a v najlepšom prípade je vodoodolný. Pravidelným natieraním sa po celý rok môžete predísť nielen mnohým esteticky nevzhľadným, ale aj zdravotným problémom.

15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
Slnečné dni si priam vyžadujú vyjsť si na jazdu na bicykli alebo nejaký výlet pekne po svojich do krásnych zákutí našej krajiny. Riešite, čo si so sebou ale vziať na desiatu, aby ste sa vyhli hladu a mali dostatok energie? Skúste našich 15 desiatových tipov.
Užívanie kolagénu na zlepšenie pleti a kĺbov – má zmysel?
Užívanie kolagénu na zlepšenie pleti a kĺbov – má zmysel?
Kolagénové prípravky na nás v poslednej dobe útočia doslova zo všetkých strán. Má ich užívanie naozaj zmysel, alebo ide len o vyhodené peniaze?
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Pokožka v chladnejšom období trpí pomerne značnou stratou hydratácie, čo môže viesť k vysušeniu, začervenaniu aj bolestivým ekzémom. V tomto článku vypisujeme jednoduché kroky, ktoré môžete podniknúť, aby vaša pleť vyzerala rovnako zdravo a hydratovane po celý rok.
3 tipy, ako si udržať optimálnu hladinu vitamínu D počas zimy
3 tipy, ako si udržať optimálnu hladinu vitamínu D počas zimy
V zimných mesiacoch sme značne ochudobnení o prirodzený prísun vitamínu D, ktorý však zohráva dôležitú úlohu v posilnení a udržaní dôležitých funkcií ľudského organizmu. Ako si teda zaistiť jeho optimálnu hladinu?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.