Ako funguje tejpovanie? 6 benefitov kineziologickej pásky

19. 3. 2023
Komentáre
Ako funguje tejpovanie? 6 benefitov kineziologickej pásky
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Kinesio pásku prvýkrát použil na konci 70. rokov minulého storočia japonský chiropraktik Dr. Kenzo Kase

  • Aplikuje sa na zníženie bolesti, prevencie pred zranením aj urýchlenie regenerácie

  • Tzv. kineziotaping na rozdiel od ostatných športových pások neobmedzuje mobilitu

Pravdepodobne ste už videli v televízii alebo na vlastné oči profesionálnych športovcov, ktorí mali rôzne časti tela oblepené akousi páskou. Pýtate sa, o akú pásku ide a z akého dôvodu ju atléti používajú? Zrejme ide o tzv. kineziologickú pásku. Aké sú benefity tejpovania a prečo môže pomôcť športovcom všetkých výkonnostných kategórií, sa dozviete v tomto článku.

Na čo slúžia tejpy?

1. Znižujú bolestivosť

Ide o primárny účel, prečo športovci využívajú tejpovanie. Tkanivá ľudského tela, napríklad kože, spojivového tkaniva či svaly, obsahujú zmyslové receptory, ktoré v nadväznosti na bolesť daného miesta vysielajú signály do mozgu. Aplikovaním pásky na kožu okolo postihnutého svalu, kĺbu či šľachy sa aktivuje špecifický nerv, ktorý môže zabrániť tomu, aby sa tieto signály dostali do mozgu. Zjednodušene povedané teda tejpovanie „oklame“ organizmus pri vnímaní bolesti.

V jednej štúdii sa vedci zaoberali vplyvom kineziotapingu na zníženie bolesti zápästia u tenistov. Vypozorovali, že tenisti so zatejpovaným zápästím pociťovali pri opakovanom odpaľovaní loptičiek nižšiu bolestivosť ako tí tenisti, ktorí pásku nepoužili.

2. Odďaľujú únavu a pôsobia ako prevencia pred zranením

Vedeli ste, že v mnohých prípadoch môže byť únava varovnou výstrahou pred zranením? Ide o jeden z hlavných faktorov, prečo sa športovci často zrania v posledných kilometroch pretekov či posledných minútach zápasu.

Aplikovaním kineziologickej pásky na hamstringy, lýtka, ramená, chrbtové svalstvo či členky sa stanú tieto časti tela stabilnejšie a odolnejšie voči únave, čím sa znižuje pravdepodobnosť poranenia. Pokiaľ teda chcete podávať lepšie výkony vďaka nižšej únave a zároveň eliminovať riziko zranenia, tejpovanie môže byť vhodným pomocníkom.

3. Môžu zlepšovať cirkuláciu krvi a lymfatických tekutín

Štúdia z roku 2017 naznačuje, že kineziologická páska môže zlepšiť prietok krvi v koži. Tejpovanie pravdepodobne zlepšuje aj cirkuláciu lymfatických tekutín, pričom lymfatický systém zohráva dôležitú úlohu pri regulácii opuchu indisponovaného svalu či kĺbu.

Teória je teda taká, že sa pri použití kineziologickej pásky vytvorí nový priestor pod kožou, vďaka ktorému nebudete pociťovať taký tlak na mieste poranenia. Následne sa zrýchli prietok krvi aj lymfatických tekutín, čo môže mať vplyv na zníženie nahromadenej tekutiny spôsobujúce bolesť.

obrázok z istockphoto.com

obrázok z istockphoto.com

4. Pomáhajú s regeneráciou

Tento bod nadväzuje na predchádzajúci spomínaný benefit tejpovania, pretože práve zrýchlená cirkulácia lymfatických tekutín a krvi napomáha k efektívnejšiemu prenosu kyslíka k natiahnutému svalu a vyplaveniu odpadových látok ako napríklad kyseliny mliečnej. Tento účinok tejpovania tak môžete využiť, ak namáhanú časť tela sotva cítite a potrebujete byť čo najskôr ready na ďalší zápas alebo preteky.

5. Môžu urýchliť rehabilitáciu po zranení

Hoci môžete pomocou tejpovania a mnohých ďalších metód minimalizovať riziko zranenia, táto nepríjemná situácia môže nastať na každom tréningu a predovšetkým pretekoch či zápase. Fyzioterapeuti používajú kineziologickú pásku ako súčasť rekonvalescenčného programu po zranení, pretože uľavuje od bolesti a znižuje opuch indisponovanej časti tela. Ako efektívna sa javí kombinácia kineziotapingu a špeciálnych cvikov zameraných na posilnenie zraneného svalu, kĺbu, či šľachy.

Kineziologická tejpovačka môže byť dokonca využitá aj pri rekonvalescencii po totálnej endoprotéze kolenného kĺbu. Bolo totiž potvrdené, že po tejto náročnej operácii, pri ktorej vám doktori nahradia celý kĺb alebo jeho časť cudzím materiálom, zlepšuje pohybové funkcie kolena.

6. Neobmedzujú pri pohybe

Obrovskou výhodou oproti bežnej športovej tejpovačke je fakt, že kineziologická páska nijako neobmedzuje mobilitu daného kĺbu. Kinezio tejpovačka teda podporí váš výkon a do istej miery chráni pred zranením bez toho, aby vás limitovala v pohybe.

Zaujíma vás, či si môžete ísť s kineziologickou tejpovačkou aj zaplávať? Žiadny problém, je vodeodolná, takže si môžete dať pár bazénov a saunu po tréningu aj so zatejpovaným kĺbom či svalom.

V akých prípadoch kineziologickú pásku nepoužívať?

Ako ste sa mohli dozvedieť v predchádzajúcich bodoch, tejpovačka môže byť vhodným pomocníkom pre športovcov i tých, ktorí športu práve dvakrát neholdujú, ale existujú aj prípady, keď môže vyvolať viac škody ako úžitku. O ktoré ide a kedy pásku radšej nepoužívať?

  • Máte otvorenú ranu – zalepenie rany páskou môže viesť k infekcii a poškodeniu kože.

  • Ste alergickí – ak je vaša koža citlivá na lepidlá, páska môže vyvolať silnú reakciu.

  • Trpíte krvnými zrazeninami – ako už bolo spomenuté, aplikovaním tejpovačky sa zvýši prietok krvi a lymfatických tekutín. Potom môže dôjsť k vytlačeniu krvnej zrazeniny, čo môže mať fatálne následky.

Čo si z toho odniesť?

Pokiaľ to myslíte so svojím športom vážne, chcete sa neustále posúvať smerom vpred a premýšľate, ako predbehnúť konkurenciu, kineziotaping môže byť jedným zo spôsobov, vďaka ktorým sa dostanete zase o krôčik ďalej. Pri aplikovaní tejpovačky sa totiž znižuje bolestivosť daného kĺbu či svalu, pôsobí ako prevencia pred zranením, odďaľuje únavu, zlepšuje výkonnosť, nenarušuje flexibilitu a môže urýchliť regeneráciu. No ak máte otvorenú ranu, ste alergickí na lepidlo, alebo vás trápia krvné zrazeniny, kinezio pásku radšej nepoužívajte.

Jak funguje svalová paměť?
Jak funguje svalová paměť?
Za jak dlouho se nám vrátí svaly po tréninkové pauze, existuje něco jako svalová paměť a jak toho využít?
Bez strečingu vám hrozia svalové zranenia. Kedy a ako ho zaradiť?
Bez strečingu vám hrozia svalové zranenia. Kedy a ako ho zaradiť?
Strečing, čiže ponaťahovanie svalov, nie je len praktika profi športovcov, naopak by ho mal zaradiť každý. Prečo a kedy? Na to odpovie dnešný článok.
Lymfatický systém: čo to je a ako spoznať jeho zlé fungovanie?
Lymfatický systém: čo to je a ako spoznať jeho zlé fungovanie?
Lymfaticky systém ovplyvňuje celkové zdravie organizmu a problémy s ním môžu spôsobovať napríklad bolesti hlavy alebo celulitídu. V dnešnom článku sa dozviete pár rád na to, ako v tele lymfatický systém rozprúdiť a na čo ho vôbec potrebujeme.
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Věděli jste, že regeneraci ovlivňují třeba i koupele ve studené vodě? Pokud si však na takovéto techniky netroufáte, zkuste si regeneraci vylepšit třeba správným spánkem nebo stravou.
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Optimální hladina hořčíku v organismu dokáže bojovat proti křečím, únavě nebo proti svalovému poškození plynoucího z tréninků, závodů či zápasů. Jak vyzrát na optimální hladinu hořčíku, poradí dnešní článek.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?