Ako ovplyvňuje stav ústnej dutiny celkové zdravie?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
Ako ovplyvňuje stav ústnej dutiny celkové zdravie?
Obrázok od senivpetro na Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Dutina ústna je nevyhnutná na spracovanie potravy, ale aj artikuláciu alebo svoje imunitné funkcie.
  • Dlhodobo zlý stav úst môže byť spojený s mnohými závažnými zdravotnými komplikáciami.
  • Súčasťou prevencie ochorení dutiny ústnej je nielen dôsledná hygiena, ale aj celkový životný štýl a pravidelná návšteva lekára.

Dutina ústna ako multifunkčný systém

Dutina ústna je počiatočným miestom celého tráviaceho traktu a má tak dôležitú úlohu (nielen) v procese prijímania potravy aj tekutín. Iste vás neprekvapí jej funkcia mechanického spracovania potravy, spracovanie sústa pomocou slín, štiepenie škrobov v potrave pomocou α-amylázy alebo vnímanie chutí. Okrem toho však umožňuje aj artikuláciu, podieľa sa na tvorbe hlások, vysiela signály do mozgu či ďalších častí tráviacej sústavy, podieľa sa na imunitnej funkcii organizmu a napomáha vyjadreniu vašich emócií.

Ochorenia týkajúce sa ústnej dutiny sú spravidla veľmi nepríjemnou skúsenosťou a minimálne s ľahšími formami sa už iste stretol úplne každý. Ide napr. o zubný kaz, paradentóza (zápalové ochorenie ďasien a zubného aparátu), infekčné zápaly ďasien i sliznice úst, aftózna stomatitída, pľuzgierikové dermatózy, poruchy hybnosti či citlivosti jazyka, ochorenia slinných žliaz, prekancerózy alebo nádor.

Aké sú rizikové faktory pre rozvoj ochorení ústnej dutiny?

Zdravie ústnej dutiny samozrejme súvisí s celkovým životným štýlom a tiež s (ne)vykonávaním dôslednej starostlivosti. Medzi tie najrozšírenejšie rizikové faktory patria:

  • fajčenie,
  • nadmerná konzumácia alkoholu (ochorenie ďasien, zubný kaz, lézie v ústach),
  • nedostatočná hygiena,
  • zanedbávanie pravidelných lekárskych prehliadok,
  • nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov v strave,
  • nevhodne liečené autoimunitné alebo chronické ochorenia,
  • slizničné infekcie ľudského papilomavírusu (HPV),
  • vyšší vek (najmä v prípade zníženia tvorby slín),
  • stres.

Ako ústna dutina súvisí s celkovým zdravím?

Dutina ústna tvorí so zvyškom tela prepojený systém a akékoľvek problémy v tejto oblasti sa tak premietajú do chodu celého organizmu. Dlhodobé zanedbávanie lekárskej starostlivosti potom môže viesť napr. k:

1. Endokarditída

Endokarditída je zápalové ochorenie vnútornej výstelky srdca (endokardu) a často postihuje aj srdcové chlopne. Ide o veľmi závažný stav, ktorý úzko súvisí s infekciou v ústnej dutine a jeho riziko sa zvyšuje napr. aj v prípade väčších stomatologických zákrokov, keď sa baktérie môžu dostať do otvorenej rany po zube. Práve z toho dôvodu môžu byť po náročnejších a rizikovejších zákrokoch indikované antibiotiká – svoju skúsenosť s nimi môžete mať napr. po extrakcii „osmičiek“.

2. Kardiovaskulárne ochorenie

Výsledky niektorých štúdií naznačujú, že zlé zdravie ústnej dutiny súvisí so zvýšeným rizikom rozvoja kardiovaskulárnych ochorení a tiež zvýšenou mortalitou (úmrtnosťou). Tento jav pravdepodobne súvisí s rozvojom zápalového prostredia v tele, ako reakcia na prítomnosti baktérií či infekcie v ústach. Toto zápalové prostredie potom vedie k poškodeniu funkcie vnútornej výstelky ciev, ukladaniu aterosklerotických plátov atp., čo môže vyústiť až v anginu pectoris (chronické obmedzené zásobenie srdcového svalu krvou a kyslíkom), infarkt myokardu alebo mŕtvicu.

Iné štúdie k týmto záverom nedochádzajú, a upozorňujú skôr na fakt, že ľudia so zlým stavom ústnej dutiny tiež častejšie fajčia a konzumujú viac alkoholu, čo môže výsledky výskumu skresľovať. Či je táto súvislosť skutočne kauzálna, bude musieť potvrdiť ďalší výskum.

3. Zápal pľúc

Zlý stav ústnej dutiny môže ovplyvňovať aj respiračné zdravie. Štúdia skúmala výskyt aj úmrtnosť na zápal pľúc v súvislosti s pravidelnou ústnou hygienou u žien nad 45 rokov. Výsledky naznačujú, že najmä u osôb v pokročilom veku môže dôsledná ústna hygiena prispieť k ich zníženiu, a je preto vhodné ju zaraďovať do pravidelnej zdravotnej starostlivosti.

4. Predčasný pôrod a nízka pôrodná hmotnosť plodu

Výskum v posledných rokoch upozorňuje na dôležitosť optimálneho zdravia ústnej dutiny aj v súvislosti s tehotenstvom. Zdá sa totiž, že najmä v prípade parodontitídy matky môžu patogénne baktérie kumulované v ústnej dutine, spolu s ďalšími faktormi, viesť k nevyžiadanému spusteniu pôrodnej kaskády a tým aj predčasnému pôrodu. Aj v tomto prípade je nevyhnutné potvrdenie kauzality ďalšími prácami, možno však s určitosťou konštatovať, že starostlivosť o ústnu dutinu v tehotenstve je prospešná pre matku aj dieťa.

Ako ovplyvňuje stav ústnej dutiny celkové zdravie?
obrázok od zinkevych na Freepik

Ako sa teda o ústnu dutinu správne starať?

Prevencia z vašej strany spočíva najmä v týchto bodoch:

  • starostlivá dentálna hygiena – pravidelné čistenie zubov, používanie medzizubných kefiek a zubnej nite,
  • výmena zubnej kefky každé 3 mesiace,
  • pravidelná návšteva zubného lekára (1 – 2x ročne),
  • pravidelná návšteva dentálneho hygienika/dentálnej hygieničky (každých 6 mesiacov),
  • obmedzenie fajčenia,
  • obmedzenie konzumácie alkoholu,
  • obmedzenie konzumácie jednoduchých cukrov.

Kedy je ráno najlepší čas na čistenie? Prečítajte si článok Je lepšie čistiť zuby pred alebo po raňajkách?

Čo ak máte zo zubára strach?

Najmä staršie generácie môžu mať zo svojich mladých rokov v zubárskom kresle pomerne traumatické zážitky. Za posledné roky sa však lekárska starostlivosť zdokonalila nielen po stránke technologickej, ale aj v prístupe k pacientovi. Mnoho stomatologických ordinácií vykonáva všetky zákroky (napr. aj odstránenie zubného kazu) v lokálnej anestézii a ošetrenie je tak úplne bezbolestné.

Ak máte zo zubára naozaj hrôzu a máte tú možnosť, odporúčam sa zaregistrovať do ordinácie vo väčšom meste, kde máte väčšinou k dispozícii recenzie ďalších pacientov. Úplne odlišný prístup môžem potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti, keď som po trhaní niekoľkých zubov pre zubný strojček v detstve tiež nemala k zubárom príliš vrelý vzťah. Po zmene lekára však pri návštevách často nechýba veľa k tomu, aby som si v kresle počas ošetrenia zdriemla.

Čo si z toho odniesť?

Dutina ústna má mnoho dôležitých funkcií – od spracovania potravy cez artikuláciu až po vyjadrovanie emócií. Jej stav však môže ovplyvniť aj celkové zdravie organizmu, a to najmä v prípade srdca a ciev, dýchacej sústavy alebo počas tehotenstva. Rozhodne je preto na mieste sa o ňu starať pomocou dôslednej hygieny, pravidelnej návštevy lekára a dodržiavania zásad zdravého životného štýlu. Aj v prípade, že máte zo zubára strach, vedzte, že starostlivosť o pacienta sa v posledných rokoch posunula výrazne k lepšiemu a preventívnymi prehliadkami môžete zabrániť mnohým vážnym komplikáciám.

Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
Je lepšie umývať si zuby pred alebo po raňajkách?
Je lepšie umývať si zuby pred alebo po raňajkách?
Niekomu je prirodzené čistenie zubov až po raňajkách, niekto si ich čistí hneď po prebudení. Čo je ale najlepšie na udržanie zdravého chrupu?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!