Ako na benchpress? Správna technika krok za krokom

Komentáre
Ako na benchpress? Správna technika krok za krokom
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Hoci sa benchpress považuje za novodobé meradlo sily, jeho cvičenie je vhodné aj pre ľudí, ktorých sila vôbec nezaujíma.

  • Pri benchpresse zapojíte primárne prsné svaly, no precvičíte aj deltové svaly a triceps.

Benchpress je taký populárny, že si výkony v ňom porovnávajú aj športovci, ktorých disciplína má so silou spoločné len pramálo. Nenechajte sa však zmiasť, z tréningu benchpressu môžete ťažiť, aj keď vás silový výkon v podstate nezaujíma. Hoci benchpress nepatrí medzi najzložitejšie cviky, väčšina ľudí ho necvičí správne. V tomto článku popíšeme správnu techniku krok za krokom a ukážeme, v čom sa od benchpressu líšia jeho jednotlivé variácie.

Správna technika benchpressu v 8 krokoch

Ukážeme si správnu techniku nesúťažných cvikov konvenčného benchpressu vhodných na dlhodobé cvičenie s dôrazom na bezpečnosť.

1. Činka v úrovni očí

Ľahnite si na lavici benchpressu tak, aby činka na stojane ležala priamo na úrovni vašich očí alebo mierne pod nimi.

2. Pozor na stravný úchop

Všetko sa začína správnym držaním. Činku uchopte asi na 1,5 násobok šírky ramien palcovým úchopom.

Dôležitá poznámka! Činku uchopte v dolnej časti dlane tak, aby pri zdvihu zo stojana bola činka v predĺžení predlaktia. Pokiaľ to neurobíte, pri cvičení sa zápästie zalomí a nielenže sa okrádate o silu, ale po nejakej dobe vás môže aj začať pekne bolieť.

Keď činku uchopíte, držte ju pevne a už si ju ďalej nijako neprechytávajte. Pokiaľ sa vám potia ruky, použite práškové či tekuté magnézium. Pokiaľ už máte v benchi niečo nadvíhané a chcete ešte viac spevniť zápästie, môžete použiť bandáže (wrist wraps). Bandážami vystužte celé zápästie aj nad kĺbom, budú sa vám na to hodiť dlhšie bandáže s dĺžkou aspoň 45 – 50 cm.

3. Pravidlo 5 bodov

Pri cvičení benchpressu budete v kontakte so zemou či lavicou na 5 bodoch:

  • HLAVA: ani pri cvičení ju nedvíhajte, namáhate tým krčnú chrbticu a súčasne strácate stabilitu

  • TRAPÉZY: položte na lavičku hornú časť chrbta a zaprite sa oň

  • ZADOK: napnutými svalmi v oblasti zadku udržujte spevnené celé telo

  • PRAVÉ a ĽAVÉ CHODIDLO: položte na zem celé chodidlá, špičky mierne do strán a zaprite sa o ne

V chrbte udržujte prirodzené zakrivenie chrbtice, nesnažte sa ležať na lavičke celou plochou chrbta. S „mostovaním“ (prílišným prehýbaním v chrbte) to však tiež nepreháňajte, môže vám to síce pridať pár kilogramov na činke, no rastie tlak na vašu chrbticu.

4. Použite silu celého tela

Správne vykonaný benchpress je komplexný cvik, ktorý využíva silu celého tela. Poriadne sa zaprite nohami o zem a preneste silu cez trup až do hornej časti tela. Bráničným dýchaním spevnite stred tela. Počas celej série udržujte telo spevnené a v napätí.

Ramená stiahnite k telu, akoby ste chceli medzi lopatkami udržať predmet. V tejto pozícii činku zdvihnite a držte po celý čas série.

5. Zdvihnite činku zo stojana

Činku si na stojany naložte tak, aby nebola ani príliš vysoko, ani príliš nízko. Činka položená na stojane veľmi vysoko vedie k tomu, že už samotné zdvihnutie vám naruší správnu polohu ramien a lopatiek. Os zo stojana zdvihnite tak, akoby ste od činky chceli pocitovo pretlačiť lavičku do podlahy. Pomôže vám to s udržaním správnej pozície a s nastavením ramien.

Pokiaľ cvičíte so sparing partnerom, môžete si nechať pomôcť činku zdvihnúť. Je to istejšie, pretože tak si môžete zachovať správnu pozíciu ramien a neplytvať energiou na jej zdvíhanie.

6. Excentrická fáza opakovania

Činku pomalým a kontrolovaným pohybom spúšťajte až na hrudník. Pokiaľ držíte os odporúčanou šírkou asi 1,5 násobku šírky ramien, spúšťajte činku asi 2 – 3 cm pod úroveň bradaviek.

Excentrická fáza pohybu by mala trvať približne 2 sekundy, niektoré tréningové metódy excentrickú fázu spomaľujú až na 4 – 6 sekúnd. Uhol medzi lakťami a telom by mal byť približne 45 – 55°, aby ste príliš nenamáhali predné deltové svaly, ale súčasne dostatočne precvičili svaly prsné.

obrázok z bodybuilding.com

7. Koncentrická fáza opakovania

Po ľahkom kontakte s hrudníkom činku tlačte smerom od tela, využite pritom spevnenie celého tela a pocitovo sa opäť snažte o tlačenie tela od činky smerom do lavičky. Hoci pohyb vychádza z horných končatín, po celú dobu pohybu by ste mali aktívne tlačiť chodidlami do zeme.

Dbajte na symetriu a zdvíhajte činku tak, aby na oboch stranách stúpala rovnomerne. Nechajte si tiež sparing partnerom skontrolovať, či činku spúšťate presne v pravom uhle so smerom lavičky.

8. Benchpress a dýchanie

Pri spúšťaní činky smerom k hrudníku sa nadychujte, naopak pri koncentrickej fáze od hrudníka hore vydychujte. Ide o univerzálne pravidlo vhodné pre začiatočníkov a kondičných športovcov.

Tip pre pokročilých: Valsalvov manéver – pred opakovaním sa pomocou bránice poriadne nadýchnite. Pri plnom nádychu začnite spúšťať činku dole, dych nechajte zadržaný a udržujte vnútrobrušný tlak. Prudký výdych nasleduje až na samotnom konci opakovania.

Valsalvov manéver znie možno náročne, ale v praxi ho poznáte z každodenného života, keď ráno sedíte na záchode. Nepoužívajte Valsalvov manéver, ak sa liečite s vysokým krvným tlakom alebo pokiaľ s cvičením benchpressu len začínate.

Variácie benchpressu: zapojenie ďalších svalov i rozmanitosť v tréningu

Hoci vyššie uvedený postup sa vzťahuje primárne na benchpress s veľkou osou na rovnej lavici, s miernymi zmenami ho možno aplikovať aj na rôzne variácie benchpressu. Tie vám tréning spestrí a pomôžu zapojiť odlišné svalové skupiny.

1. Incline benchpress: šikmý benchpress s pozitívnym sklonom

Benchpress s naklonenou lavicou je obľúbenou variáciou klasického cviku. Cvičenie je viac zamerané na precvičenie hornej časti veľkého prsného svalu pri kľúčnej kosti, viac sú zapojené aj deltové svaly. Pri excentrickej fáze neklaďte činku až na kľúčnu kosť, ale zastavte pohyb s odstupom asi 5 cm od tela.

2. Decline benchpress: šikmý benchpress s negatívnym sklonom

Náklon lavičky smerom dole je populárny predovšetkým preto, že v tejto pozícii dokážete zdvihnúť vyššiu záťaž ako pri klasickom benchpresse. Pre cvičenie je typické zapojenie dolných hláv veľkého prsného svalu.

3. Dumbbell benchpress: tlaky s jednoručnými činkami

Tlaky s jednoručkami sú variáciou benchpressu, pri ktorej budete musieť trochu znížiť záťaž, pretože na nich zdvihnete v priemere asi o necelých 20 % menej ako pri klasickom benchpresse. Menej sa zapája biceps, o to viac však môžete precvičiť prsné svaly, pretože jednoručné činky ponúkajú väčší rozsah pohybu v hornej aj dolnej časti cviku.

4. Benchpress na multipresse

O trochu väčší komfort a pevnú dráhu pohybu ponúka benchpress na multipresse. Úplne kľúčové je tu správne nastavenie lavičky, pretože jedine tak docielite správne precvičenie zapojených svalov. Nevýhodou je podstatne menšie zapojenie stabilizačných svalov, ktorých funkciu preberá dráha pohybu pevne daná multipressom.

Čo si z toho odniesť?

Benchpress patrí medzi základné cviky, na ktorých je založený silový tréning hornej časti tela. Spolu so svojimi variáciami pomáha s rozvojom prsných svalov, deltových svalov a svalov paží. V skutočnosti však pri benchpresse dôjde k zapojeniu svalov prakticky celého tela, preto je zásadný správny postoj a správne dýchanie. Jedine tak budete môcť využiť silu celého tela a preniesť ju do činky.

Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Tlaky na prsa alias bench press s jednoručkami
Tlaky na prsa alias bench press s jednoručkami
Toužíte po objemném hrudníku, ale už máte plné zuby bench pressu? Zkuste vzít do ruky jednoručky. Změnu v tréninku vaše tělo uvítá a z výsledků budete také překvapeni.
Král cviků na prsa: Cvičíte bench press správně?
Král cviků na prsa: Cvičíte bench press správně?
Cvičíte bench press, ale nevidíte žádné výsledky. Nedělejte chyby a cvičte konečně efektivně. Poradíme, jak na to.
Rozvoj hrudníku: 4 cesty k objemným prsním svalům
Rozvoj hrudníku: 4 cesty k objemným prsním svalům
Prsní svaly se již od dob Arnolda setkávají s obdivem ze strany snad všech návštěvníků fitness center po celé planetě. Jak docílit vypracovaných prsních svalů? To se dnes dozvíte.
Bench press a růst síly: Je lepší cvičit čtvrteční, poloviční, nebo kompletní rozsah pohybu?
Bench press a růst síly: Je lepší cvičit čtvrteční, poloviční, nebo kompletní rozsah pohybu?
Nenechat se vybláznit k příliš vysokým váhám a cvičit kontrolovaně a bezpečně s plným rozsahem pohybu patří mezi zásady zkušených sportovců. O co se okrádáme, když cvičíme jen napůl?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?