Aj šalát môže byť plnohodnotné jedlo. Vieme, ako na to!

Komentáre
Aj šalát môže byť plnohodnotné jedlo. Vieme, ako na to!
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Mýty ohľadom výživy sú stále okolo nás. Často počúvam, najmä od slečien, že večerajú len zeleninový šalát, pretože večer by sa už predsa nemalo veľmi jesť a zelenina ich zasýti. Áno, zasýti, ale len dovtedy, než si vaše telo uvedomí, že mu chýba jú skoro všetky potrebné živiny.

Čo sa dozvieme z dnešného článku?

  • Ako si zo šalátu urobiť plnohodnotné jedlo.
  • Aké sú vhodné suroviny na jeho prípravu.
  • Tipy na prípravu šalátu.

Nakrájame, upečieme alebo natrháme zeleninu

Základom každého šalátu by, samozrejme, mala byť zelenina, aj keď to tak často nie je. Keď si napríklad predstavíte cestovinový, alebo na Slovensku hojne vyhľadávaný vlašský šalát, zistíte, že prevaha zeleniny sa v týchto prípadoch nekoná.

Najčastejšie používané sú rôzne druhy listových šalátov, či už ľadový, rukola, valeriánka, hlávkový alebo napríklad chrumkavý kel kučeravý či baby špenát. Vďaka týmto šalátom dodáte svojmu organizmu napríklad aj kyselinu listovú, ktorá je nevyhnutná nielen v tehotenstve.

Počet možností na základ šalátov je nepreberný. Nakrájajte si paradajky, papriku, nastrúhajte mrkvu či červenú repu. Výborný v šalátoch je aj chrumkavý stopkový zeler, ktorý je často chuťovo prijateľnejší než jeho príbuzný zeler. Riaďte sa aj ročným obdobím. V zime používajte napr. strúhanú mrkvu alebo červenú repu, na jar reďkovky, v lete paradajky, šaláty, uhorky.

Ani sterilizovaná zelenina nemá do šalátu zákaz vstupu. Použite kukuricu, kyslé uhorky, kimchi alebo napríklad sušené paradajky. Svoj výtvor môžete ozvláštniť aj pridaním pečenej alebo grilovanej zeleniny (baklažán, cuketa, paradajka), veď šalát môže byť aj teplý. Nemusíte sa brániť ani primiešaniu ovocia. V šalátoch sú výborné kúsky jabĺk, pomaranča, grepu alebo „guličky“ z granátového jablka.

Pokvapkáme olejom, posypeme opraženými semienkami alebo pridáme avokádo

Ako čitatelia nášho magazínu iste viete, že zdroje tuku by v našom jedálničku nemali chýbať a majú svoje miesto aj v šalátoch. Kvalitné tuky môžete do šalátu pridať v niekoľkých formách. Asi najznámejšia je klasická zálievka, kde zmiešate napr. ocot, soľ, korenie, olivový olej a šalátu týmto dodáte nielen zdravé tuky, ale aj výbornú chuť. Tuk je predsa nositeľom chuti, tak na to nezabúdajte. V dnešnej dobe je na trhu množstvo zaujímavých druhov olejov vhodných na použitie do šalátov. V regáloch nájdete okrem olivového, ktorý je už stálicou v našich kuchyniach, olej z avokáda, vlašských orechov, sezamový, konopný alebo napríklad hroznový.

Ďalšou možnosťou na obohatenie nášho šalátu o kvalitný tuk je prisypanie opražených semienok alebo orechov. Odporúčam slnečnicové alebo tekvicové semienka, vlašské orechy (zdroj omega‑3 mastných kyselín) alebo nasekané mandle. Do zálievky môžete použiť aj čisté orieškové maslá (napríklad také lieskové oriešky, tie sú super!) Alebo sezamovú pastu tahini. Aj olivy alebo zrelé avokádo môžu v šaláte zastúpiť túto nepostrádateľnú živinu.

Aj šalát môže byť plnohodnotné jedlo. Vieme, ako na to!
obrázok zo schutterstock.com

Nakrájame syr, ugrilujeme mäso alebo „stratíme“ vajcia

Bielkoviny sú základným stavebným kameňom pre naše telo. V každom väčšom jedle (raňajky, obed, večera) by mali mať svoje zastúpenie, a ani pri príprave šalátov by sme na ne nemali zabúdať. A nemusia to byť len grilované kuracie prsia. Kvalitných zdrojov bielkovín, ktoré na náš účel môžeme využiť, je celý rad.

Ak ste zarytí mäsožravci a bez tejto potraviny si jedlo nedokážete predstaviť, použite vyššie spomínané kuracie alebo pustite uzdu fantázii a vystreľte svoj šalát do gastronomických výšin nakrájaným steakom z kvalitného hovädzieho alebo bravčovej panenky. Nemusíte sa báť ani použiť kvalitnú opečenú slaninu, ale tú berte skôr ako tuk než bielkovinu. Skvelú službu preukáže aj morčacie mäso, losos či iná ryba – môže byť aj údená (len pozor na obsah soli) alebo konzervovaná.

Ďalšou vyhľadávanou skupinou potravín, ktorá je nabitá proteínmi, sú syry. Obľúbená je napríklad mozzarella, ktorá sa pridáva do šalátu caprese, alebo grécky syr feta. Veľa ľudí má v obľube kozie syry, ktoré sa často pridávajú k šalátom z červenej repy. Pri týchto syroch vždy myslite na to, že sú tiež bohaté na tuky a ďalšie tuky už pridávajte na základe svojich možností. Ak hľadáte syr, ktorý je najviac „macrofriendly“, skúste napríklad cottage.

Funkciu proteínu v šaláte perfektne zvládne aj vajíčko uvarené natvrdo alebo odporúčam skúsiť stratené.

Nezabudnime ani na tých, ktorí preferujú rastlinnú stravu. Napríklad opečený tempeh alebo tofu si pridanie do šalátu vyložene žiadajú a svojím obsahom bielkovín smelo konkurujú živočíšnym náprotivkom.

Aj šalát môže byť plnohodnotné jedlo. Vieme, ako na to!
obrázok z pexels.com

Pokrájame chlieb, uvaríme quinou alebo opražíme cícer

Nie je nevyhnutné sacharidovú potravinu do šalátu pridávať, všetko záleží na vašom nastavenom príjme živín. Ale určite sa netreba sacharidov obávať a mať strach, že keď si dáte opečený toastík na večeru, okamžite priberiete. Všetko záleží na celkovom príjme makroživín za celý deň. Tým toastom môžeme pokojne začať. K šalátu sa hodí celozrnné pečivo typu ražný alebo slnečnicový chlieb, knäckebrot alebo napríklad ryžový chlebíček. Celozrnný toast si môžete nakrájať aj na kocky, opiecť nasucho alebo na troške oleja, čím vzniknú chrumkavé krutonky.

Do šalátu si tiež môžete primiešať uvarenú a vychladnutú quinou, celozrnné cestoviny, bulgur alebo kuskus. Obľúbené je aj pridanie strukovín. napr. ja zbožňujem cícer poprášený mletou paprikou, himalájskou soľouchilli, opečený nasucho na panvici alebo v rúre. V šalátoch je tiež výborná červená alebo čierna šošovica, pri ktorých treba len dávať pozor na rozvarenie.

Tipy na záver

  • Zdroje bielkovín, sacharidov a tukov môžete kombinovať.
  • Voľte rôzne druhy zeleniny – čím farebnejší šalát si nachystáte, tým do seba dostanete rozmanitejšie spektrum antioxidantov, minerálov a vitamínov.
  • Vyskúšajte rôzne zálievky, ja mám v obľube spojenie bieleho jogurtu + tahini + olivový olej + jablčný ocot + soľ a korenie.
  • Na ochutenie používajte citrónovú šťavu, jablkový alebo balzamikový ocot. Vedeli ste, že existuje aj kokosový ocot?
  • korenín vyberajte čerstvé alebo sušené bylinky, himalájsku soľ, čerstvo mleté čierne korenie.
  • Ak používate listovú zeleninu, nie je dobré si šalát nechať až na ďalší deň. Listový šalát stratí svoju „chrumkavosť“.

Zhrnutie

Teraz už s istotou vieme, že po pridaní všetkých makroživín vytvoríme zo šalátu plnohodnotné jedlo, ktoré vás zasýti a nebudete po pol hodine opäť nazerať do chladničky. Kombinácia zdrojov bielkovín, tukov i sacharidov sú nepreberné, tak sa nebojte experimentovať. Aký šalát si pripravíte dnes vy?

Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Jaký je nejlepší salát na hubnutí?
Jaký je nejlepší salát na hubnutí?
Jak udělat, aby z každého salátu vzniklo perfektně vyvážené jídlo? My vám dáme obecný návod a přihodíme i pár tipů na závěr!
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
​Výživa je základ, a to nejen pro začátečníky. A jak začít jíst zdravěji? To se dozvíme v dnešním článku.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.