9 „zdravých" jedál, ktoré sa zdravo skôr len tvária

Komentáre
1
9 „zdravých" jedál, ktoré sa zdravo skôr len tvária
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Určite nepochybujete, že skladba jedálnička má zásadný vplyv na vaše zdravie. Ako na to súčasné, tak i budúce. Máte teda vo svojich rukách ohromný nástroj, ako predchádzať chronickým ochoreniam, ako je napríklad cukrovka druhého typu alebo srdcovo cievne ochorenia.

Snažíte sa pre svoje zdravie robiť maximum a výber zdravých potravín vám nie je ľahostajný? Napriek tomu vám možno nejaké fakty unikajú a vy v dobrej viere jete potraviny, ktoré vlastne až zase také zdravé nie sú. Mrknite na zoznam potravín, ktoré patria medzi najväčšie omyly vo svete výživy a možno budete prekvapení.

1. Vyprážané zeleninové chipsy

A pri zelenine ešte chvíľu zostaneme. Kúpili ste si niekedy „zdravé" zeleninové chipsy v domnení, že to je predsa zelenina a potom s dobrým pocitom pri televízii zjedli balíček na posedenie? Tak ja vás s dovolením o túto ilúziu pripravím: vyprážané zeleninové chipsy obsahujú v 100 g až 40 g tuku . Čím s prehľadom tromfnú kadejaké klasické vyprážané chipsy.

V porovnaní s bežnými chipsami dopadli zeleninové chipsy horšie, aj čo sa týka obsahu akrylamidu. A pritom túto karcinogénnu látku, ktorá sa inak vyskytuje v mnohých pečených, vyprážaných, fritovaných alebo pražených pokrmoch, odporúča EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) čo najviac obmedzovať.

Čo s tým?

Ak chcete naozaj zdravšiu alternatívu zeleninových chipsov, siahnite po tých sušených, prípadne pečených a sledujte obsah tuku. Aj tak ide o potraviny, ktoré by mali byť skôr spestrením jedálnička a nemožno ich považovať za zdravú zeleninu.

Alebo sa inšpirujte a k televízii si skúste nachystať zdravé pohostenie podľa našich receptov: https://aktin.cz/3‑jednoduche‑silvestrovske‑mnamky‑ktere‑zmizi‑driv‑nez‑stacite‑rict‑novy‑rok

2. Šalátové dresingy

Takýto chrumkavý farebný zeleninový šalát je pre mnohých synonymom zdravého jedla. Pravdou ale je, že sám o sebe je tak trochu nudný.

A to je dôvod, prečo nás to zvádza zeleninku si tak trochu „vytuniť." Napríklad takým šalátovým dresingom. Aby nám šalát naozaj chutil, dresingom nešetríme, a tak sa ľahko stane, že nám tak trochu „ujde ruka", hups. V tej chvíli sa zo šalátu ľahko môže stať kalorická bomba a benefity sa razom strácajú. Väčšina dresingov je totiž nadupaná tukom. V 100 g obvykle nájdeme okolo 20 g tuku, pričom ide o tzv. trans tuky, ktorých by v jedálničku malo byť čo najmenej.

Výpočet ingrediencií v zložení je navyše dlhý ako týždeň pred výplatou a ďalej v ňom nájdeme cukor, rôzne arómy a dochucovadlá.

Čo s tým?

Na kupované dresingy radšej zabudnite. Ak si chcete šalát či zeleninu nejako dochutiť, použite lyžičku za studena lisovaného oleja (skúste napr. olivový, ľanový, tekvicový, alebo z vlašských orechov), balsamico octu, byliniek alebo domáce jogurtové zálievky.

obrázok z freepik.com

3. Ovocné džúsy

Ovocný džús je z ovocia a preto je dobré ho piť. Ideálne na litre. Alebo nie? Džúsy bohužiaľ nie sú správnou voľbou. Je dobré si uvedomiť, že veľa bežne dostupných džúsov ovocie nevidelo ani z vlaku, chuť je doplnená arómami a vy si tak vlastne kupujete len vodu s cukrom. Ani vo chvíli, keď si priplatíte a siahnete po kvalitnom 100% džúse, nerobíte úplne dobre. Aj tak v podstate ide o koncentrovaný zdroj cukru. Procesom spracovania dôjde k odstráneniu zdraviu natoľko prospešnej vlákniny.

Bude pre vás možno prekvapením, že 100 ml pomarančového džúsu obsahuje rovnaké množstvo cukru (11 g) ako 100 ml Coca coly, po ktorej by ste v túžbe po zdravšom životnom štýle siahli len ťažko. Nie je pravda, že by sa „prírodný" cukor z džúsu v tele správal inak a lepšie ako ten z coly.

Čo s tým?

Zastávam názor, že ovocie by sme mali konzumovať tak, ako nám ho príroda ponúka: teda jesť a nie piť. Viac informácií o tom, prečo vám môžu džúsy a smoothie brániť v chudnutí sa dozviete tu: https://aktin.cz/proc‑jsou‑dzusy‑a‑smoothies‑tajnou‑prekazkou‑v‑hubnuti‑jak‑vybrat‑ty- kvalitni

Chcete si užiť pokojné víkendové raňajky a nejaký džús si výnimočne dopriať? Siahnite po naozaj kvalitnom a zrieďte ho vodou.

obrázok z shutterstock.com

4. Agáve sirup

Cukor je pre vás bielym jedom a tak hľadáte, čo použiť namiesto neho? Možno pravidelne siahate po agáve sirupe. Ten patrí podľa môjho názoru medzi jeden z najväčších omylov súčasného sveta výživy. Ak ním aj vy sladíte a predpokladáte, že ide o superzdravé sladidlo, zadržte. Agáve sirup je tvorený až zo 75 % cukrom, pričom až 85 % z toho je fruktóza. Práve nadbytok fruktózy v kombinácii s ďalšími faktormi je dávaný do súvislosti so stučnením pečene a rizikom vzniku cukrovky 2. typu.

Obsah zdraviu prospešných látok (vitamínov, minerálnych látok) je taký nízky, že by ste sa sirupom museli doslova prelievať, aby ste z nich ťažili. Čo je vzhľadom na vyššie zmienené fakty kontraproduktívne. A čím by ste teda mali vlastne zladiť? Odpoveď nájdete v našom článku: https://aktin.cz/sladte‑chytre‑je‑skutecne‑bily‑cukr‑horsi‑nez‑med‑agavovy‑sirup‑nebo‑cukr‑trtinovy

Čo s tým?

Kľúčové je vždy množstvo sladidla. Primárne by sme si totiž mali skôr odvykať od sladkej chuti. Nápoje nedosladzovať, pri pečení sladením šetriť. Rozhodne nie snažiť sa to obchádzať a hľadať zázrak.

Naozaj lepšou alternatívou môže byť napr. sirup čakankový, xylitol alebo erytritol, ktoré sa neradia medzi cukry, chutia o niečo menej sladko a majú nižšiu alebo dokonca nulovú kalorickú hodnotu.

5. Vegánske alternatívy

Vegánstvo je aktuálne veľmi populárnym výživovým smerom, a to hlavne z dôvodov etických a environmentálnych. Vegánske potraviny tak automaticky spájame s tým, že sú zdravšie. Naozaj? Príkladom za všetky môže byť vegánsky syr alebo vegánska slanina. Myslite na to, že často ide o vysoko spracované potraviny s pochybným zložením. Keď sa pozrieme na vegánsky syr, na prvých troch miestach nájdeme vodu, kokosový olej a škrob. Čo znamená, že takýto výrobok obsahuje veľkú nálož nasýtených mastných kyselín, ktorými by sme v jedálničku mali šetriť. A k tomu 0 g bielkovín.

Ďalším významným mínusom je cena, pretože za 200 g takéhoto produktu zaplatíte 3,50€. Takúto potravinu by sme mohli len ťažko označiť ako zdravú.

Čo s tým?

Ak nie ste vegán, nemáte žiadny dôvod siahať po takých potravinách, zdravšie rozhodne nie sú. Ani vegánom podobné výrobky neodporučím.

So správnym nastavením veganského jedálnička vám môže pomôcť náš článok: https://aktin.cz/jak‑na‑dlouhodobe‑veganstvi‑bez‑nasledku‑poucte‑se‑z‑chyb‑slavne‑youtuberky

6. Bezlepkové výrobky

Možno ste sa aj vy chytili do bezlepkovej pasce. V kaviarni maškrtne pokukujete po čokoládovej torte, ale vyberiete si radšej tú raw, ktorá je navyše ešte ku všetkému aj bez laktózy. Pizzu si objednáte bezlepkovú. Čo na tom, že pri takomto spôsobe stravovania vaša peňaženka doslova plače.

Naozaj to musíte robiť? Je lepok také zlo? Možno sa vám uľaví, keď vás z tohto omylu vyvediem. Bezlepkové potraviny sú určené ľuďom, ktorí s lepkom majú nejaký problém a trpia napr. celiakiou. Tým naozaj nezostáva nič iné, než bezlepkovú diétu dodržiavať a výrobky bez lepku kupovať. Všetky dôležité informácie o lepku a či je naozaj potrebné sa ho báť, nájdete tu: https://aktin.cz/pravda‑o‑lepku‑smysleny‑strasak‑nebo‑tichy‑zabijak

Bezlepkové potraviny sú navyše často drahšie, pretože sú drahšie aj vstupné suroviny. Ale ruku na srdce, čokoľvek s nápisom „bez lepku" je ohromným trendom.

Čo s tým?

Bezlepkové potraviny vám pevné zdravie nezaručia. Ak vás k tomu okolnosti nenútia, s pokojným srdcom ich nechajte v regáloch obchodov alebo vitrínach hipsterských kaviarní.

7. Ochutené kefíry, jogurtové nápoje, jogurty

Kefír alebo jogurtový nápoj je obľúbenou pohotovou desiatou v náročných dňoch, keď nestíhate. Dôležité však je, po akom výrobku siahnete. Ak máte radi ochutené, možno by ste mali vedieť, že sa v nich skrýva nemalé množstvo cukru.

V jednom 450 g balení jahodového kefíru nájdete 30 g pridaného cukru. Pričom u dospelého človeka by pridaný cukor v jedálničku mal tvoriť maximálne 10, lepšie však 5 % z celkového denného príjmu energie. To je množstvo cukru do 60 g.

Čo s tým?

Ideálne si vyberajte neochutené mliečne výrobky. Ak vám biely kefír nechutí, nie je nič jednoduchšie, než ho rozmixovať napr. s polkou banánu alebo hrsťou mrazeného lesného ovocia a dosladiť napr. čakankovým sirupom. Určite ide o racionálnejší variant.

obrázok z freepik.com

8. Niektoré raňajkové cereálie

Je pre vás miska müsli s mliekom alebo jogurtom stotožnením zdravých raňajok? Nenechajte sa zmiasť televíznymi reklamami. Nemusí to tak byť vždy. Niektoré druhy zapekaných müsli svojím obsahom cukru hrdo konkurujú každým čokoládovým guličkám. Oproti cereáliám tiež obsahujú viac tuku.

Napr. Chocapic má v 100 g 386 kcal, 25 g cukru a 4,7 g tuku. Zapekané čokoládové müsli 439 kcal, 25 g cukru a 17 g tuku. Čím rozhodne nechcem povedať, že si máte vybrať čokoládové guličky. Za vhodnú voľbu by som neoznačila ani jeden výrobok. Aké cereálie si teda vybrať? Dozviete sa v našom článku: https://aktin.cz/pravda‑o‑cerealiich‑je‑lepsi‑musli‑granola‑nebo‑prekvapi‑nesquik

Čo s tým?

Pri výbere müsli sa naozaj oplatí starostlivo čítať zloženie. Ja som si v poslednej dobe obľúbila Emco müsli bez cukru, ktoré je sladené čakankovým sirupom a v 100 g obsahuje necelé 3 g cukru.

Možnosťou je aj upiecť si müsli doma, kde máte sladenie úplne pod kontrolou. Inšpirujte sa našimi receptami:

  1. Chrumkavá granola s náložou bielkovín a vôňou škorice vyšperkuje vašu zdravú desiatu
  2. Zabudni na kupovanú granolu plnú rafinovaného cukru. Vyrob si svoju chutnejšie a výživnejšie!

9. Müsli tyčinky v jogurtových a čokoládových polevách

Radi chodíte na dlhé prechádzky a výlety? Potom si možno so sebou do batôžka radi pribalíte nejakú tú desiatu v podobe tyčinky. Úplne vám rozumiem, pretože ide o pohotový variant. Venujte ale pozornosť výberu. Doby, keď tým správnym výberom bola ovocná müsli tyčinka v poleve, sú dávno preč. V podstate ide o mix cukru a lacných tukov. Vo výsledku vás taký olovrant ani nezasýti.

Posúďte sami, marhuľová müsli tyčinka s jogurtovou polevou má nasledujúce zloženie:

Škrobový sirup, Jogurtová poleva (26 %) [cukor, plne stužený tuk z palmových jadier, sušená srvátka (mlieko), sušený jogurt (2 %) (mlieko), sušené odstredené mlieko, regulátor kyslosti (kyselina citrónová), emulgátor (sójový lecitín), prírodná aróma, vanilkový extrakt], Ovsené vločky (13 %), Sušené jablká, Sušené marhule (8%) [marhule, konzervant (oxid siričitý), ryžová múka], Pšeničné vločky, Extrudovaná kukurica, Palmový tuk, Emulgátor (sójový lecitín) , Aróma

Za cenu 0,15 € asi nemožno čakať zázraky, avšak takýto produkt len ťažko môžeme označiť ako zdravý.

Čo s tým?

Ak hľadáte nejakú rýchlu desiatu, ktorá vás v náročných dňoch zachráni pred pekelným hladom, siahnite po proteínovej tyčinke s pekným zložením bez zbytočností navyše.

Obsiahnuté bielkoviny v kombinácii s vlákninou sa postarajú o dlhotrvajúci pocit sýtosti. A ako takú tyčinku vybrať? Poradíme vám tu: https://aktin.cz/jednoduchy‑navod‑jak‑vybrat‑tu‑nejlepsi‑proteinovou‑tycinku

obrázok z pinterest.com

Čo s z toho odniesť?

Dúfam, že ste po prečítaní dnešného článku zase o trochu múdrejší a viete, čo do svojho jedálnička určite nezaradiť, hoci sú také potraviny možno trendy. Poďakuje sa vám nielen vaše zdravie, ale aj peňaženka a vy tak zabijete hneď dve muchy jednou ranou.

5 chýb, ktorými zabíjate zdravé raňajky. Robíte niektorú z nich?
5 chýb, ktorými zabíjate zdravé raňajky. Robíte niektorú z nich?
Spôsobov, ako pokaziť zdravé jedlo, existuje veľa. Neničíte si náhodou svoje starostlivo pripravené a zdravé raňajky niektorou z týchto chýb?
Pravda o mléku! Jsou mléčné výrobky opravdu škodlivé?
Pravda o mléku! Jsou mléčné výrobky opravdu škodlivé?
Součástí lidské výživy je celá řada kontroverzních potravin, které mají jak své zastánce, tak zaryté odpůrce. Tito odpůrci takovou potravinu často bez diskuse šmahem odsoudí a mluví o ní jako o nezdravé, ba dokonce škodlivé. Jak je na tom mléko i s celou řadou mléčných výrobků?
Aj šalát môže byť plnohodnotné jedlo. Vieme, ako na to!
Aj šalát môže byť plnohodnotné jedlo. Vieme, ako na to!
Doprajete si pravidelne šalát ako hlavné jedlo s myšlienkou, že dávate svojmu telo to najlepšie? A obsahuje ten váš všetky dôležité živiny? Prečítajte si, na čo sa zamerať, aby ste sa z neho dosýta najedli a získali všetky základné živiny.
Pravda o cereáliích! Je lepší müsli nebo granola?
Pravda o cereáliích! Je lepší müsli nebo granola?
Představte si, že máte před sebou 2 misky cereálií. V jedné jsou čokoládové kuličky s mlékem a v druhé granola s mlékem. Kterou si vyberete? Opravdu je rozdíl v těchto potravinách tak velký? A není to vlastně jedno?
Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?
Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?
Poznáte to, kúpite si pol litra smoothie alebo ovocnej šťavy, dáte si prvý hlt, ani nežmurknete, a všetko je preč? A hlad vás o chvíľu otravuje zas? Sú síce z ovocia, ale majú svoje úskalia. Aké to sú?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
Jak na dlouhodobé veganství bez následků? Poučte se z chyb slavné youtuberky
Jak na dlouhodobé veganství bez následků? Poučte se z chyb slavné youtuberky
I veganství má své mouchy, přesvědčila se o tom známá YouTuberka a propagátorka RAW veganské stravy Yovana Mendoza alias Rawvana English. Zjistěte, jaká jsou rizika veganství, odstraňte je a dejte přednost zdraví namísto blížících se zdravotních problémů.
3 jednoduché silvestrovské mňamky, které zmizí dřív, než stačíte říct "Nový rok"
3 jednoduché silvestrovské mňamky, které zmizí dřív, než stačíte říct "Nový rok"
Zdravé a vynikající silvestrovské pohoštění, díky němuž budete hostitelkou roku 2018 již před jeho začátkem.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?