Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku

Komentáre
Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku
Obrázok od stefamerpik z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Odborníci na starostlivosť o pleť z University of Cincinnati (UC) sa zhodujú, že dostatočná hydratácia je kľúčová pre udržanie zdravej a pružnej pokožky počas suchých (jesenných) zimných mesiacov.
  • Medzi hlavné faktory straty tejto hydratácie patria okrem studeného vzduchu či vykúrených miestností aj nekvalitné prostriedky na umývanie a hydratáciu.
  • Úroveň hydratácie v koži sa ale tiež mení s vekom, pohlavím, etnickým pôvodom a inými faktormi prostredia.

Zmenu na chladnejšie ročné obdobie ľudia vnímajú rôzne. Niekto môže byť ospalejší, slabší, iným sa zase zvyšuje apetít. Konštantou však zostáva pleť. Pravdepodobne ste si všimli, že sa vaša pokožka v zimných mesiacoch často zdá byť suchšia a šupinatá. Existujú ale jednoduché kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa tomuto strašiaku vyhli a vaša pleť vyzerala vypnute, zdravo a hydratovane, aj keď teploty klesajú a pred zimným suchým a studeným vzduchom niet úniku.

Prečo máte v zime suchšiu pleť?

Príčin je hneď niekoľko: studený vzduch, suché vnútorné teplo, nízka vlhkosť aj silnejší zimný vietor. To všetko zbavuje vašu pokožku jej hydratácie. Preto potom nielen tvár, ale aj ruky, nohy a ďalšie oblasti vystavené vplyvom počasia môžu vyzerať oveľa menej zdravo a žiarivo ako normálne.

Navyše je tu aj faktor poškodenia kožnej bariéry. Tá je tvorená kombináciou lipidov a odumierajúcich alebo mŕtvych kožných buniek a tvorí ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje prenikaniu škodlivých látok do tela. V zime dochádza pre vyššie spomínanú stratu vlhkosti k jej poškodeniu, a tak sa pokožka môže javiť ako suchá alebo podráždená.

Studenšie teploty môžu tiež nabádať k teplejším kúpeľom alebo sprchám. Tie ale pri vyššej frekvencií tiež poškodzujú povrch pokožky, čo vedie k jej intenzívnejšiemu vysúšaniu. Používanie nekvalitných mydiel, krémov a intenzívne trenie pokožky pri sušení je už potom iba čerešničkou na torte.

A aké sú naše tipy?

1. Hydratácia čo najskôr po umytí

Počas všetkého umývania, či už tváre, rúk alebo tela, zbavujete pokožku jej prirodzene obsiahnutých lipidov. Lenže sú to práve ony, ktoré pomáhajú zadržiavať vlhkosť, a preto je dôležitá pravidelná náhrada. Najmä v zime je teda nutnosťou pravidelná a intenzívna hydratácia, najlepšie hneď a po každom umývaní pokožky.

2. Krém s UV faktorom? V každom ročnom období

Vzhľadom na kratšie zimné dni, a nie tak intenzívne slnečné žiarenie sa môže zdať nanášanie opaľovacieho krému ako nezmysel – opak je pravdou. Dokonca aj v zime môže škodlivé UV žiarenie namáhať bariéru vlhkosti vašej pokožky. Skúste teda každé ráno po nanesení hydratačného krému pridať ešte vrstvu toho s UV faktorom (American Academy of Dermatology Association odporúča krémy s minimálne SPF 30).

3. „Otužujte sa“ alebo aspoň znížte teplotu vody

Horúca sprcha alebo kúpeľ môže byť počas chladných večerov obzvlášť príjemná a upokojujúca. Ale pre dostatočnú ochranu vašej pokožky bude najlepšie udržovať teplotu vody bližšie k vlažnej. Podľa Baylor College of Medicine môže horúca voda odstrániť prirodzené lipidy z vašej pokožky rýchlejšie a v niektorých prípadoch spôsobovať aj kožné poškodenie (napr. ekzémy).

4. Zvlhčovače = praví pomocníci

Zvlhčovače sú najcennejšími pomocníkmi pridávajúcimi vlhkosť späť do vzduchu vo vykurovaných miestnostiach. Vyššie percento vlhkosti potom môže pôsobiť ako prostriedok predchádzajúci vysušenosti, poprípade zmierňujúci suchosť pokožky. Podľa Harvard Health Publishing pomáhajú zvlhčovače v zime až na 60 % doplniť vlhkosť v horných vrstvách ľudskej pleti.

Dajte si však pozor – nič sa nemá preháňať a nadbytok vlhkosti tiež nemusí byť tým pravým, predovšetkým pre možnú tvorbu plesní. Vždy sa teda o nastavení najprv poraďte s odborníkom, poprípade venujte pozornosť inštrukciám vo vnútri a na balení.

5. Dávajte si pozor na peelingy

Peeling, pomocník na udržanie hladkej a žiarivej pokožky. Počas chladnejšieho obdobia môže ale ísť o príčinu jej nadmerného odlupovania. Skúste sa ich teda skôr vyvarovať. Pokiaľ bude vaša pleť vyzerať suchá alebo šupinatá, zvoľte radšej jemnejší chemický exfoliant, ktorý toľko nenarušuje bariéru vlhkosti.

Starostlivosť o pleť v zime: 8 tipov pre zdravú a hydratovanú pokožku

6. Ach, ten ospevovaný pitný režim…

Asi pre vás nie je novinkou, že dostatočný pitný režim zvyšuje hydratáciu pokožky a pomáha udržiavať jej pružný, mladistvý vzhľad. Naopak, nedostatočný príjem tekutín ju môže urobiť náchylnejšiu na vysúšanie.

7. Noste rukavice a materiály z nedráždivých látok

Rukavice sú nedoceniteľnou fyzickou bariérou proti vplyvom prostredia, ktoré môžu vysušovať pokožku rúk. Zároveň je dobrým pravidlom vyhnúť sa noseniu drsných materiálov. Skúste nosiť čo najviac prírodné látky, aby ste znížili riziko ďalšieho fyzického podráždenia. Vyvarujte sa tiež praniu bielizne v bežných pracích prostriedkoch. Hľadajte tie určené pre citlivú pokožku – pravdepodobne nebudú obsahovať potenciálne dráždivé látky.

8. Správna kozmetika je základ

Kvalitné mydlá aj hydratačné krémy sú úplným základom vyživenej a spokojnej pokožky. V zime sa odporúča používať aj telové maslá (napríklad Vilgain Body Butter), bohaté na okluzívne látky. Tie zaisťujú zvláčňujúce a anti‑aging účinky, navyše podporujú procesy hojenia, regenerácie a celkové upokojenie kože. Výsledkom je jemná a hladká pokožka, ktorá môže dýchať a vďaka vitamínu E aj mierna ochrana proti slnku. Extrémnym pomocníkom môže v zime byť aj tzv. bambucké mydlo, čo je vlastne telové maslo do sprchy. Dodá vašej pokožke dvakrát takú nálož hydratácie.

Čo sa sprchového gélu týka, radíme prírodné zloženie, plus najlepšie taký obsahujúci esenciálne oleje pre extra výživu (so skvelou vôňou mandarínok a rozmarínu skúste Vilgain Sprchový gél). Na čo dať pozor, sú potenciálne dráždivé zložky konvenčnej kozmetiky, ako sú SLS, parabény či ftaláty, ktoré nadmerne vysušujú pokožku a spôsobujú iné (nielen kožné) problémy.

A v prípade, že máte problematickejšiu pleť, ktorej zvýšená hydratácia nemusí robiť najlepšie, nezúfajte. To pravé pre vás je Vilgain Čierne bambucké mydlo100 % prírodné a hypoalergénne pomáhajúce zlepšiť problematickú pokožku. Vďaka BIO surovému bambuckému maslu, kokosovému a palmojadrovému oleju si však zachováva schopnosť zjemňovať a hydratovať pokožku.

Čo si z toho odniesť?

Pokožka v zime môže byť z dôvodu straty hydratácie a narušenia ochranných bariér oveľa ľahšie vysušená, čo vedie k nepríjemnému svrbeniu, ale aj nevzhľadným a bolestivým ekzémom. Vyššie spomínané jednoduché tipy, ako napríklad hydratácia po každom umytí, nosenie rukavíc či výber kvalitných prípravkov, vám s týmito nepríjemnosťami efektívne pomôžu a zaručia žiarivú a zdravú pokožku aj pri studených teplotách.

Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Doplňky stravy na bázi kolagenu patří mezi nejprodávanější suplementy vůbec. Je ale jejich účinnost na zdraví pokožky prokazatelná?
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
6 skvelých benefitov pravidelného otužovania
6 skvelých benefitov pravidelného otužovania
Pravidelné otužovanie má celý rad preukázaných benefitov na ľudský organizmus. Viete, aké sú tie najväčšie?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.