8 letných alkoholických drinkov: Ako pripraviť ich menej kalorické verzie?

19. 8. 2022
Komentáre
2
8 letných alkoholických drinkov: Ako pripraviť ich menej kalorické verzie?
obrázok z unsplash.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Leto je obdobím príjemných radovánok, ku ktorému takmer neodmysliteľne patrí aj nejaký ten alkoholický drink. Alkohol však nie je práve nízkokalorická záležitosť. Letné drinky spravidla bývajú plné cukru a pri jednom drinku to pri pití väčšinou tiež nezostane. Poďme sa spoločne pozrieť na to, koľko energie prijmete z najobľúbenejších letných alkoholických nápojov a aké menej kalorické varianty môžete namiesto nich zvoliť.

8 letných drinkov a ich menej kalorické alternatívy

1. Cuba Libre výrazne zoštíhli na kalóriách vďaka light verzii coly

Pravé kubánske Cuba Libre sa skladá z 50 ml kvalitného bieleho rumu, 120 ml Coca‑Coly a 10 ml limetkovej šťavy (džúsu). 1 drink obsahuje 169 kcal (710 kJ).

Diétnejšiu verzii urobíme použitím coly s umelými sladidlami. To vytvorí celkom veľký rozdiel a sme na 115 kcal (483 kJ).

2. Z klasickej Piña Colady vytvoríte jej diétnejšiu verziu ľahko

Piña Colada, koktejl pôvodom z karibského Portorika, sa stal obľúbeným po celom svete. Vo svojej originálnej verzii sa podľa International Bartenders Association skladá z 50 ml bieleho rumu, 30 ml tučného kokosového „mlieka“ a 50 ml ananásového džúsu, čo dáva celkovo 191 kcal (804 kJ). Ak by sme chceli drink odľahčiť, miesto tučného kokosového mlieka môžeme použiť nesladený kokosový nápoj, ktorý je takmer bez tuku a kalórií. Razom sme na cca 142 kcal (597 kJ).

3. Mojito odľahčíte vďaka stévii alebo erytritolu

Mojito je kubánska špecialita, ktorú netreba dlho predstavovať. Pravé Mojito sa skladá z 40 ml bieleho rumu, 30 ml limetkového džúsu, 6 lístočkov mäty a 2 čajových lyžičiek trstinového cukru (cca 12 g). Všetko zalejete do požadovaného objemu sódou. Suma sumárum to máte 151 kcal (633 kJ). Trstinový cukor môžete nahradiť bezkalorickými prírodnými sladidlami – stéviou (stevioglykozidmi) alebo polyoly erytritolom. V tom prípade obsah energie drinku klesne na cca 103 kcal (432 kJ).

4. Aj klasiku rum s colou možno pripraviť menej kalorickú

Veľa muziky za málo peňazí. Tak by sa dala označiť nestarnúca česká klasika. Poldecák rumu (40 ml) a k tomu poriadna porcia coly (210 ml) na doliatie 250ml pohára obsahuje 182 kcal (766 kJ). Ak dbáte viac na svoju líniu, jednoducho vymeňte sladkú colu za light verziu, razom tu máte 89 kcal (370 kJ) – o viac ako polovicu nižší energetický príjem.

[Instagram]

5. Pri Gine s tonicom si všímajte obsah cukru v tonicu

Kvalitný Gin s tonicom je stávka na istotu. V súčasnej dobe existuje nespočetné množstvo podôb tohto drinku. Základná verzia obsahuje 40 ml ginu a 150 ml Tonicu. Vylepšiť ju môžete kockami ľadu, pomarančovou kôrou či lipovým kvetom, takže dostanete cca 161 kcal. Tonic však má rôzny obsah cukru. Vo verzii vyššie je zahrnutý Tonic s obsahom cukru 8,5 g/100 ml. Možno však nájsť aj tonic s polovičným obsahom cukru (cca 4 g/100 ml). V takom prípade ušetríte na jednom drinku cca 6 g cukru a obsah energie klesne na 137 kcal.

6. Na kombináciu energeťákov a alkoholu pozor, aj tu je však priestor na light verzie

V žiadnom prípade vás nechceme nabádať k tejto kombinácii. Na druhej strane treba povedať, že ani Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) nevidí v konštelácii príjmu 200 mg kofeínu spolu s 0,65 g alkoholu na kilogram telesnej hmotnosti problém. Niekde na párty však ťažko budete počítať, koľko si takých drinkov môžete dovoliť, takže buďte naozaj opatrní a nepodceňujte pitný režim z nealkoholických nápojov.

Ak budeme za jeden drink považovať 40 ml vodky (40 %) a ½ plechovky energeťáku s kofeínom (125 ml), dostanete príjem 169 kcal a 40 mg kofeínu. Pri použití light verzie energeťáku so sladidlami to bude cca 112 kcal.

7. Základné typy vín sa až prekvapivo líšia obsahom cukru a energie

Kalórie vo víne má na svedomí nielen samotný alkohol, ale aj obsah cukru, ktorý môže byť značne variabilný. Podľa toho sa víno rozdeľuje na suché (do 4 g/l), polosuché (do 12 g/l), polosladké (do 45 g/l) a sladké (nad 45 g/l). Objemový obsah alkoholu je medzi bielymi a červenými vínami zanedbateľný, vo väčšine bielych vín je v rozmedzí 9–14 %, v červených 12–15 %.

  • Dvojka suchého bieleho vína tak môže mať obsah energie aj iba okolo 160 kcal.
  • Polosuché napr. okolo 180 kcal.
  • V sladkých vínach ale napríklad môžeme nájsť aj 200 kcal a viac.

A tip, ako ušetriť kalórie? Vyberajte skôr suché a polosuché vína, prípadne si doprajte vínny strik, kde víno namiešate v pomere 1:1 so sódou, a ušetríte tak polovicu kalórií.

8. Aj medzi druhmi piva podľa stupňovitosti sú rozdiely. A čo také cidery!

Obsah energie v pive je daný predovšetkým alkoholom a obsahom sladového cukru:

  • 0,5 litra 10° piva má okolo 213 kcal (895 kJ)
  • 0,5 litra 11° piva má približne 232 kcal (977 kJ)
  • „Dvanástka“ má až 249 kcal (1045 kJ).

Nenápadnými, za to však bohatými zdrojmi energie, sú stále obľúbenejšie cidery, ktoré sa pijú tak nejako „samé“. Jedna plechovka (0,4 l) tak môže obsahovať až 238 kcal (1000 kJ). Zabudnúť by sme nemali ani na nealkoholické pivo, ktoré môže mať v 0,5 l iba 105 kcal a stáva sa v tejto kategórii víťazom.

Ako vidíte, medzi „desinou“ a „dvanástkou“ je rozdiel asi 35 kcal, čo nie je žiadne vysoké číslo. Naopak, medzi alkoholickými a nealkoholickými pivami rozdiel existuje. Nealkoholické pivo je 2x menej kalorické než to alkoholické.

Cosmopolitan, Aperol Spritz, Tequilla Sunrise alebo Bloody Mary. Drinky, ktoré light jednoducho neurobíte

Výpočet letných koktailov by mohol pokračovať ďalej, avšak s ich light verziami je to o poznanie zložitejšie. Drinky totiž často obsahujú niekoľko druhov alkoholu, konkrétne ovocné šťavy a ďalšie špecifické ingrediencie, ktorých vynechanie by značným spôsobom ovplyvnilo výslednú chuť daného drinku a už by to vlastne bolo niečo úplne iné. Niekedy navyše jednoducho ani neexistuje vhodná light náhrada za danú ingredienciu v receptúre.

Čo si z toho odniesť?

Alkoholické nápoje nebývajú práve nízkokalorické. S tým je potrebné pri ich konzumácii počítať. Ak sa už chystáte piť alkohol na letnej akcii, snažte sa vyberať kvalitné druhy, nekombinujte ho s nápojmi obsahujúcimi veľké množstvo cukru a v prípade kokteilov aj tukov, s čím by vám mohli pomôcť naše tipy na light verzie.

Vo vzťahu k zdraviu je však najzásadnejší posledný bod – kontrolujte celkové množstvo prijatého alkoholu a počet vypitých drinkov. Podľa aktuálnych výživových odporúčaní by príjem alkoholu u dospelého muža nemal presiahnuť 20 g na deň, u žien je to polovičné množstvo. 20g hranicu (1 dávku) dosiahnete vypitím približne jedného 0,5 l piva, 2 dcl vína, alebo 1 panáka 40–50 ml tvrdého alkoholu. Pite s mierou a pri vyššej konzumácii alkoholu, ktorý odvodňuje, nezabúdajte dopĺňať tekutiny nealkoholickými nápojmi, ideálne čistou vodou.

Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Ak je vaším cieľom redukcia hmotnosti a chudnutie, alkohol rozhodne nie je ten najlepší spoločník na pomoc. Ako nám alkohol škodí a aký veľký je jeho vplyv na (ne)úspešnosť diéty?
Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a športovci? Na prvý pohľad nezlúčiteľná dvojica, ktorá si však k sebe v skutočnosti nachádza cestu celkom ľahko. Aký vplyv to má na športovú výkonnosť, hormonálne hladiny či efektivitu budovania svalovej hmoty?
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Piť, či nepiť. To je dilema, ktorej sme vystavení v teplých letných dňoch azda všetci. Je však možné dopriať si polliter vychladeného piva, pohárik vínneho striku či plechovku piva ovocného a pritom nepriberať, alebo dokonca chudnúť?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Není pochyb o tom, že nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou vážných onemocnění. Čelíme však zvýšeným rizikům vzniku celé kaskády onemocnění i z jedné sklenky vína za den? Jsou na tom lépe muži, nebo ženy?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?