8 dôvodov, prečo cez zimu priberáme a ako tomu zabrániť

Komentáre
8 dôvodov, prečo cez zimu priberáme a ako tomu zabrániť
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Okrem vianočných darčekov a snehových vločiek majú zimné mesiace vo zvyku nadeľovať aj nejakú tú hmotnosť navyše. Len cez vianočné sviatky to môže byť v priemere asi tak pol kila. Nie je nič prekvapujúce, keď váha cez celé ročné obdobie potom ukáže ešte viac. Pozitívna správa je, že sa tomu dá celkom ľahko zabrániť. Poďme si prejsť tými najčastejšími dôvodmi, prečo počas zimy priberáme. Nájdete sa v niektorom z nich aj vy?

1. Cez zimu prirodzene menej športujeme

Aj zimné mesiace ponúkajú skvelé zimné športy, ako sú napríklad bežky, lyže alebo snowboard. Bohužiaľ sa im ale venujeme podstatne menej v porovnaní s tými letnými. Dokonca aj štúdia na deťoch školského veku zistila, že počas zimných mesiacov trávia až o tretinu času menej pohybovými aktivitami.

Čo sa s tým dá robiť?

Dajte šancu halovým športom. Bedminton, squash, tenis alebo florbal môžete hrať celoročne.

  • Skupinové lekcie v posilňovni môžete navštevovať aj v zimných mesiacoch. Aké majú výhody? Prečítajte si v našom ďalšom článku.

2. Dlhé zimné večery doslova nabádajú k pokojovému režimu

Máločo je typickejšie pre zimu ako knižka, teplý čaj a dlhé zimné večery. Bohužiaľ pravdou je, že zatiaľ čo duša jasá, vaše svaly sa tak trochu nudia. Ak navyše vypadnete z aktívneho štýlu života, nejaký čas trvá, kým do neho zase naskočíte späť. Najlepšie je preto kontakt s pohybom udržať celoročne.

Čo sa s tým dá robiť?

Buďte aktívni, kým je ešte svetlo počas dňa. Vyrazte na výlet do prírody, bežte si zabehať alebo si len naplánujte prechádzku zasneženým centrom vášho mesta. Každý krok sa počíta.

obrázok z gettyimages.com

3. Kalorické pochutiny testujú vašu odolnosť celý december

Každý vie, že vianočné pečivo nie je ako vystrihnuté z katalógu o chudnutí. Ono by to ale cez samotné sviatky nevadilo. Pokiaľ vás ale kalorické jedlo spojené s Vianocami sprevádza polovicu zimy, môže to už byť problém.

Vianočné koláčiky totiž ochutnávame už s príchodom novembra a s naberajúcim tempom si ho užívame počas Vianoc a osláv Nového roka. Ak ich desiatujete už od Mikuláša, môže to váš režim narušiť. Rovnako tak v prípade, keď menej obľúbené druhy dojedáte ešte koncom januára.

Čo sa s tým dá robiť?

Šetrite si vianočné pečivo až na samotné Vianoce. Nielen že tým ušetríte množstvo nezjedených kalórií, ale dodáte sviatkom navyše pocit výnimočnosti a ušetríte si na ne tú pravú atmosféru.

4. Alkohol sprevádza každé vianočné posedenie

December sa nesie v znamení vianočných večierkov, firemných posedení aj priateľských stretnutí. Na niektoré akcie sa tešíte, iné sú skôr povinnosť. Prakticky na všetkých sa ale stretnete s alkoholom. Nezabudnime, že alkohol má pomerne vysokú kalorickú hodnotu, obsahuje asi 7 kcal na 1 g. Živý večierok trvajúci až do rána tak môže znamenať veľa prepitých kalórií.

Čo sa s tým dá robiť?

Myslím, že viete, čo máte robiť :-) Ak už ale chytíte „party“ náladu, snažte sa aspoň nezjesť k tomu všetko to skvele vyzerajúce občerstvenie, ktoré máte v dosahu.

5. Pozor na ťažké zimné jedlá

V horúcom lete sa vám určite niekedy stalo, že ste mali chuť tak maximálne na ľahký šalát, naopak predstava „guláša so šiestimi“ vám na čele vytvorila novú kropaj potu. V zimných mesiacoch to tak väčšinou nebýva. Naopak, ak prídete premrznutí domov, predstava studeného šalátu na večeru vás nezahreje ani na duši, ani v žalúdku. Oproti tomu ten guláš už znie naraz oveľa lepšie...

Čo sa s tým dá robiť?

Nebojte sa v zime hutných jedál, stále sa však snažte zamerať na prirodzené potraviny bohaté na všetky dôležité živiny. Vyskúšať môžete napríklad niektorý z našich skvelých receptov.

6. Nejete len kvôli tomu, že sa nudíte?

Zatiaľ čo v letných mesiacoch sa domov chodíme snáď len vyspať na ďalší deň, v zime si tepla domova vážime oveľa viac. Má to ale svoje úskalia. Napríklad, že sa častejšie môžeme nudiť. Popoludnie strávené doma totiž pre mnohých znamená pravidelnú kontrolu chladničky a skrinky so sušienkami a pochutinami. Je to skôr také jedenie z nudy, ktoré ale nikdy nebolo úplne ideálne.

Čo sa s tým dá robiť?

Tiež doma sa snažte dodržiavať pravidelný režim. Jedzte vedome, vyhnite sa situáciám, keď jedlom len zaháňate nudu.

obrázok z istockphoto.com

7. Do svetra sa všetko schová, čo na to ale kondícia?

Zatiaľ čo v lete máme pocit, že na nás je poznať každý gram navyše, v zime sme o poznanie pokojnejší. Aj keby totiž tých gramov bolo viac ako jeden, teplý huňatý sveter sa o všetko s prehľadom postará. Myslite však na to, že zvýšená hmotnosť spolu s poklesom pohybovej aktivity počas zimy sa môže negatívne prejaviť aj na vašej fyzickej kondícii.

Čo sa s tým dá robiť?

Nastavte si taký stravovací režim, ktorý pre vás bude udržateľný celý rok. Vďaka tomu možno zistíte, že žiadne jarné diéty nie sú potrebné.

8. Ja by som veľmi rád/a, ale v zime sa bohužiaľ behať nedá

Máte pocit, že počujete svoje vlastné slová? Potom pre vás máme skvelú správu, behať môžete aj v zimných mesiacoch! Behanie v zime má úplne inú atmosféru. Je síce o niečo náročnejšie, ale odmenou vám za to bude skvelý pocit, ktorý na vás po dobehnutí doľahne. A také vianočné rozprávky spolu s teplým čajom majú po dobehnutí úplne iný rozmer.

Čo sa s tým dá robiť?

Nebojte sa behať aj v zime. Pri obliekaní dodržte pravidlo 10 °C = oblečte sa tak, ako by bolo o 10 stupňov teplejšie. Nezabudnite tiež na kvalitnú a pevnú obuv, v zime ju oceníte v porovnaní s letom ešte dvakrát toľko.

Čo si z toho odniesť?

Počas zimných mesiacov máme tendenciu pribrať v priemere asi o 0,5 kg. Môže za to predovšetkým kalorickejšie jedlo, úbytok pohybovej aktivity a časté večierky spojené s vianočnými sviatkami. Snažte sa zaradiť pravidelný pohyb aj do mesiacov, ktoré slnkom práve neoplývajú. Nielen, že tým udržíte vaše telo v režime, ale predovšetkým budete mať lepšiu náladu a pocit.

Popri klasických zimných aktivitách vyskúšajte rôzne halové športy (tenis, bedminton, squash), vianočné večierky spojte s bowlingom a nebojte sa ani behania. Aj v zime je možné pravidelne športovať, len to chce o trochu viac plánovania.

Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Ak je vaším cieľom redukcia hmotnosti a chudnutie, alkohol rozhodne nie je ten najlepší spoločník na pomoc. Ako nám alkohol škodí a aký veľký je jeho vplyv na (ne)úspešnosť diéty?
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro muže. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro ženy. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
Behanie v zime: 6 tipov, ako sa pripraviť na beh v chladných podmienkach
Behanie v zime: 6 tipov, ako sa pripraviť na beh v chladných podmienkach
Aj v zime sa dá pravidelne behať! Čomu venovať pozornosť a na čo si dať pozor predtým, ako vybehnete von?
Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?
Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?
Pri výbere vhodného druhu cvičenia by malo záležať hlavne na tom, aby vás bavil. Nové dáta však naznačujú, že zo skupinových lekcií môžete vyťažiť ešte o niečo viac.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!