Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

Sváteční objemová dieta

28. 12. 2010
Komentáre
Sváteční objemová dieta

Svátky nahrávají snaze o nabrání nějakých kil, avšak ne často jsou spojovány s náborem svalové hmoty. Pojďme tedy ze svátečních dní udělat svoji výhodu v procesu budování svalové hmoty. Vždyť svátky přímo nahrávají vaší snaze zlepšit postavu, zapomeňte tedy na shazování tuku - budujte svalovou hmotu.

Sváteční objemová dieta

Slovo dieta je často spojováno s hubnutím a shazováním přebytečných kil. Ne však v našem případě. Dny pohody a odpočinku jsou nejlepší dobou, kdy se opřít do stravy a tréninku, a kdy získat nové svalové přírůstky. Na poli sváteční objemové diety máte hned několik velkých hráčů, kteří vám pomohou získat opravdu kvalitní přírůstky.

1) Energie ze stravy

svátky jsou velmi často spojeny s vyšším příjmem energie a živin z potravy. Tučná sváteční jídla nabitá energií ze sacharidů a tuků, společně s dávkou bílkovin nejsou sice ideální stravou pro váš cíl, ale jistě dají využít. Nemusíte se jim vyhýbat avšak se jimi ani nepřecpávejte, vždy byste měli dodržovat zásady zdravého stravování. Nezdravá jídla, která jsou jakousi nutností ve vašem svátečním jídelníčku, mohou přiklonit jazýček na vahách vašeho energetického příjmu. Pokud bude v pozitivním poli, budete v anabolickém prostředí. Vaše svalstvo tedy může růst.

2) Maso, maso a maso


Ve své snaze budovat svalovou hmotu, potřebujete dostatek bílkovin. Na slavnostní tabuli jich máte dostatek, nebojte se využít zdroje jako kachní prsa bez kůže, kapr na řízek nebo vepřové maso u svých známých. Vždy se však snažte zbavit tučných částí. Z kachních prsou odřezejte tuk a sundejte kůži, z řízku oškrábejte strouhanku a z vepřové zbavte tučných částí. Každá bílkovina se vám nyní hodí. Za den byste měli přijmout alespoň 2,5 g/kg bílkovin. Tu nemůžete zajistit pouze příjmem bílkovin z běžné potravy, zabalte si s sebou tedy proteinový shake.

maso3) Bohatá snídaně

Snídaně je ve vašem jídelníčku tím nejdůležitějším jídlem. Měla by obsahovat dostatek bílkovin, sacharidů i malé množství zdravých tuků. Pokud nejdete do práce tak si na snídani udělejte čas. Uvařte si vejce, vybalte celozrnné pečivo, nebo si uvařte ovesnou kaši. Jistě vám také od Vánoc zůstalo množství ovoce, které zůstává trochu v pozadí cukroví a jiných laskomin. Využijte ho a přidejte ke své snídani. Klidně snídejte celou hodinu, sedněte si k oblíbenému pořadu a užijte si.

4) Sacharidy všude kolem

Sacharidy se opravdu točí kolem celých Vánoc a svátečních dnů. Zejména se setkáte s těmi jednoduchými, nepodléhejte. Malou dávku cukru si jistě můžete dopřát po snídani, avšak neměli byste je konzumovat pravidelně. Vybírejte si komplexní zdroje, jako pečivo, rýže, těstoviny a brambory. Tyto zdroje vám zajistí dostatek energie, potřebné pro budování svalstva.

5) Odpočinek

Odpočinek a regenerace sice do jídelníčku nepatří, ale k volným dnům se jistě hodí. Využijte volného času k dostatku spánku a psychické regeneraci. V lednu se tak můžete vrátit plni sil a s chutí do tréninku. Po tréninku si tak dopřejte odpočinek s potréninkovým jídlem.

Příklad jídelníčku na svátky

Sváteční jídelníček

Snídaně: 2celá vejce + 2 bílky, celozrnné pečivo, ovesná kaše, káva, ovoce

Svačina: proteinový nápoj + 2 banány

Oběd: sváteční oběd (maso + příloha)

Svačina II: jogurt + musli tyčinka

Večeře: maso (netučné zbytky od oběda) + rýže

Večeře II: tvaroh + ořechy

Nyní již víte, jak se stravovat ve sváteční dny. Tento jídelníček můžete také využít v běžných dnech, kdy chodíte do práce. Jistě Vám zajistí dostatek energie pro svalové přírůstky, trénink je již na vás.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku     Sdílet

Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
Premýšľali ste niekedy, prečo máte neustále chute na sladké? Máme pre vás odpovede. Na vine je aj nedostatok spánku a zle zložená strava, čo ďalej?
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Ako už podľa názvu môžeme odhadnúť, exoticky znejúci názov nápoja nás zavedie do východnej časti Ázie, kde bola kombucha veľmi obľúbeným nápojom a tiež hojne používaným liečebným doplnkom v ľudovom liečiteľstve. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva pod názvom kombucha.