7 ranných návykov, ktoré vás naučia stíhať život

6. 11. 2021
Komentáre
1
7 ranných návykov, ktoré vás naučia stíhať život
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Je pondelok ráno a mnohí z nás zvádzajú boj s lákadlom v podobe vyhriatej postele, aj keď vieme, že je pred nami veľa práce, a tak si nemôžeme dovoliť strácať čas.

Naštartujte svoj deň v ústrety väčšej produktivite aj voľnému času tak, aby ste dosiahli optimálne športové či pracovné výkony v priebehu dňa a zároveň si mohli dopriať zaslúžený odpočinok.

Ako počas dňa odškrtávať jednu úlohu za druhou?

Aby sme mohli nájsť spôsoby, ako rannú rutinu poňať správne, musíme sa zamyslieť nad situáciami, v ktorých robíme nevhodné kroky. Tým svoju produktivitu a náladu skôr sabotujeme, a sami sebe tak hádžeme polená pod nohy.

Zlý (a relatívne bežný) prístup:

  1. Naplánovaný budík na prvé (a často aj druhé a tretie) zazvonenie úspešne ignorujeme. Vstávame (pri troche šťastia) na druhý pokus, čím sa už na začiatku dňa dostávame do časovej tiesne.
  2. Prvá aktivita, ktorú vykonáme po prebudení, je scrollovanie sociálnych sietí. Mačiatka, šteniatka, pár motivačných citátov vytrhnutých z kontextu = všetko, čo potrebujeme na správny začiatok svojho rána.
  3. Následne pri dvadsiatom mačacom videu zisťujeme, že nestíhame, tak sa presúvame do horúcej sprchy, zatiaľ čo sa nám dorába várka hektolitrov kávy.
  4. Káva je následne jediná tekutina, ktorú ráno prijmeme (aj keď v množstve, ktoré by naplnilo nádrž menšieho vozidla).
  5. Ak sa zadarí, raňajky riešime vo forme sladkého pečiva alebo cereálií (a popritom dopozeráme video s mačiatkami).
  6. Následne vyrážame z príjazdovej cesty šmykom, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Vin Diesel v Rýchlo a zbesilo.
  7. Po hodine v práci alebo škole začíname byť unavení a podráždení, keďže nám klesla hladina krvného cukru a prestal účinkovať kofeín. Spoznávate sa?

Ide to aj zdravšie a efektívnejšie. Ako?

Tu sú princípy rannej rutiny, ktorá vám pomôže naštartovať sa do nového dňa a zároveň okrem iného ovplyvní aj kvalitu vášho spánku na jeho konci:

  1. Po prebudení doženieme ľahkú dehydratáciu, ktorá prirodzene nastáva po nočnom hladovaní a je ešte často podporená aj športovou aktivitou vo večerných hodinách. Ideálnou voľbou môže byť voda s citrónom, ktorá napomôže k dostatočnej hydratácii organizmu. Tá je kľúčová, aby efektívne prebiehali všetky naše metabolické procesy.
  2. Snažíme sa čo najskôr vystaviť slnečným lúčom. Ak to teraz cez zimu nepôjde, osobne mám dobrú skúsenosť s prístrojom na báze svetelnej terapie.
  3. Ak nám to čas dovolí, je vhodné zaradiť aj ľahkú fyzickú aktivitu typu prechádzka so psom, ranný výbeh, pár klikov či ponaťahovanie svalstva pomocou strečingu.
  4. Následne si dáme sprchu. Najprv s využitím teplej vody vykonáme hygienu a potom otočíme kohútikom smerom k ľadovej vode, ktorá posilní našu psychiku, výkonnosť aj imunitu. Pomôže nám čeliť nástrahám nového dňa s novou úrovňou energie.
  5. Stravu volíme takú, ktorá nás dostatočne zasýti a dodá pocit energie až do obeda. Ak sa po ranných sacharidoch cítime unavení, môžeme siahnuť po kombinácii bielkovín a tukov (vajcia s avokádom, jogurt s orieškami, mozzarella s paradajkami a pod), inak môžeme pokračovať nielen v tradičnej raňajkovej kaši. Väčšiu porciu sacharidov ocenia najmä športovci, ktorých cieľom je doplnenie zásob svalového glykogénu. To sa týka najmä vytrvalostných športovcov či zástupcov športov s vysoko intenzívnymi tréningami, pri ktorých je vyčerpanie glykogénu výrazné (futbal, hokej, hádzaná...).
  6. Následne si zaslúžime odmenu v podobe kávy či čaju podľa vlastného výberu. Nabudiť nás ráno môže ako kvalitná káva, tak aj zelený čaj a jeho odnože v podobe čaju Matcha či Yerba Maté. Začínať kofeínom hneď ráno však nie je nutnosť.
  7. Až do tejto chvíle, pokiaľ možno, zostávame offline, čím sme z nášho rána ušetrili približne 4 hodiny a 37 minút. V ideálnom prípade máme na papieri spísané úlohy na daný deň a po dokončení rannej rutiny sa do nich púšťame so všetkou vervou a energiou bez toho, aby sme sa nechali rušiť. Ak vás napríklad čaká tvorivá úloha (ako napríklad mňa písanie tohto článku) a zároveň nepotrebujete byť s nikým v kontakte, skúste zapnutie sociálnych sietí odsunúť až do času, keď máte najväčšiu úlohu daného dňa za sebou. Uvidíte, že bez vyrušenia z okolitého sveta toho dokážete za daný časový úsek stihnúť omnoho viac a kvalitnejšie.

Stačí ráno zmeniť pár maličkostí a najhoršiu časť dňa ľahko premeníte na pohodový štart. Alebo potrebujete ešte ďalšie tipy?

7 ranných návykov, ktoré vás naučia stíhať život

Čo si z toho odniesť?

Pri dodržaní aspoň niektorých zo zásad vyššie vstupujeme do dňa nabití energiou. Nespoliehame sa potom po zvyšok dňa len na kávovar a na to, že všetci ostatní okolo nás tiež nenávidia pondelok, a nebudú tak po nás nič chcieť.

Pravidelná ranná rutina ovplyvňuje okrem iného aj kvalitu spánku vo večerných hodinách. To, ako prežívame celý deň, tak ovplyvňuje aj to, ako ho zakončíme. Preto je vhodné robiť tie správne kroky hneď po prebudení. Je to investícia, ktorá sa vám vráti aj tam, kde by ste to nečakali.

Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Sychravé počasie vie preveriť našu imunitu a mnoho z nás v rámci prevencie skúša rôzne druhy otužovania. Jeden svojrázny Holanďan však svojou metódou vyvolal obrovskú vlnu záujmu naprieč laickou i odbornou verejnosťou, a tak poďme spoločne nakuknúť pod pokrievku „ľadového muža“.
5 chýb, ktorými zabíjate zdravé raňajky. Robíte niektorú z nich?
5 chýb, ktorými zabíjate zdravé raňajky. Robíte niektorú z nich?
Spôsobov, ako pokaziť zdravé jedlo, existuje veľa. Neničíte si náhodou svoje starostlivo pripravené a zdravé raňajky niektorou z týchto chýb?
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Nebojte se ledové vody. Staňte se otužilci, posilněte svou imunitu a posuňte svoje zdraví na novou úroveň!
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
Raňajky ako základ dňa: Kľúč k chudnutiu, alebo prežitý mýtus?
Raňajky ako základ dňa: Kľúč k chudnutiu, alebo prežitý mýtus?
Sú raňajky naozajstným základom dňa, alebo ich môžeme s pokojným svedomím vynechať? To všetko sa dozvieme v dnešnom článku, kde si tiež preberieme, aký vplyv majú raňajky na chudnutie.
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Jaké potraviny mohou prodloužit život a chrání nás před nemocemi?
Jaké potraviny mohou prodloužit život a chrání nás před nemocemi?
Kdybyste věděli, že se dokážete chránit před rakovinou nebo srdečně-cévními onemocněními konzumací určité skupiny potravin, zařadili byste je do jídelníčku? Máte šanci, dneska se dozvíte, jaké potraviny to jsou.
Studená sprcha hneď ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa
Studená sprcha hneď ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa
Čaká ťa nejaká stresová situácia a ty máš pocit, že ju nemôžeš zvládnuť? Potom je najvyšší čas okúsiť kúzlo studenej sprchy. Nielenže ti dodá dobrú náladu, ale ver tomu, že nič horšie ťa už cez deň fakt nestretne.
Ako sa vyhnúť rannej únave?
Ako sa vyhnúť rannej únave?
Prebudiť sa po dlhom spánku unavenejší, než akí sme večer ľahli do postele, nie je nič moc. Aké sú hlavné príčiny rannej únavy a je možné vyhnúť sa jej?
5 krokov, vďaka ktorým budete každé ráno maximálne produktívni
5 krokov, vďaka ktorým budete každé ráno maximálne produktívni
Máte pocit, že nestíhate všetko, čo by ste chceli? Buďte maximálne produktívni. Zvládnite všetko dôležité už ráno. Pár osvedčených trikov, ktoré vám na tejto ceste pomôžu, nájdete v článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?