7 novoročných predsavzatí, ktoré ľahko dodržíte

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 1. 1. 2022 Prvýkrát publikované 6. 1. 2021
Aktualizované 1. 1. 2022
Uložiť článok
7 novoročných predsavzatí, ktoré ľahko dodržíte

Nový rok je pre mnohých synonymom nového štartu a nového „ja“. Viac ako inokedy si dávate predsavzatia, ktoré sa týkajú zdravého životného štýlu alebo chudnutia. Takéto predsavzatia sú ale často nezmyselné a príliš reštriktívne. Prvotné nadšenie vystrieda ťažká demotivácia a všetky snaženia sú odsúdené na rýchly zánik. Ako si nastaviť zmysluplné predsavzatia, ktoré nebude ťažké dodržať? Na to sa spoločne pozrieme v dnešnom článku.

1. Namiesto diét sa zamerajte na udržateľný životný štýl

Prelom roka je doslova zlatou baňou pre výživových šarlatánov a predajcov „zázrakov“ sľubujúcich očistu tela a rýchle chudnutie. Možno práve vy patríte k tým, ktorí majú výčitky z množstva vypitého „vajčáka“ alebo zjedených vanilkových rožtekov. A možno sa aj práve vy chytíte do pasce. Aké najväčšie klamstvá o chudnutí sa môžete dočítať na internete a ako im nesadnúť na lep, sa dozviete tu.

Verte, že k spokojnosti a vysnívanej postave nevedú žiadne skratky. Ak raz navždy zabudnete na prísne diéty, poďakuje sa vám vaše zdravie i peňaženka. Na začiatok skúste obmedziť alkohol a sladké pitie. Namiesto toho pite čistú vodu alebo čaje v množstve 30–45 ml/kg. Jedlo rozdeľte do 3–5 porcií denne a nepojedajte nič bokom. Z orieškov alebo čokoládok sa kalorický príjem čertovsky nazbiera.

Uistite sa, že na tanieri vždy máte zeleninu alebo ovocie. Zamerajte sa na kvalitné celozrnné prílohy (pečivo, cestoviny, ryža). K nim doplňte bielkoviny v podobe chudého mäsa, rýb, vajec alebo mliečnych výrobkov. Nechcite všetko hneď a zabudnite na prístup „všetko, alebo nič“. Určite budete robiť chyby, to je ľudské. Radšej kúsok po kúsku budujte návyky, pri ktorých nebude ťažké vydržať navždy, ako utrácať peniaze za nezmyselné diéty, ktoré nemajú dlhé trvanie.

obrázok z istockphoto.com

2. Nepodceňujte prevenciu

Ruku na srdce: kedy naposledy ste boli na preventívnej prehliadke u svojho lekára? Skúste sa tam aspoň raz za rok zastaviť. Ale nie, keď už niečo „horí“, ale preto, že vážnejším problémom treba predchádzať. To isté platí o zubárovi, kde by úplnou samozrejmosťou malo byť starostlivé čistenie zubov. So správnou technikou poradí dentálna hygienička. Možno aj vy budete prekvapení, že si nečistíte zuby úplne správne.

Ženy by nemali zabúdať na pravidelné návštevy gynekológie a na tomto mieste si neodpustím svoje odporúčanie dvakrát podčiarknuť a zvýrazniť.

3. Menej seďte a viac sa hýbte

Sedavý štýl života je nešvárom modernej doby. Tento fakt zhoršuje súčasná doba, keď veľká časť z nás pracuje na home office a celé dni doslova „nevytiahneme päty von“. Takýto štýl života spôsobí, že sa paradoxne cítime bez energie, nehovoriac o ďalších negatívnych účinkoch na naše zdravie v podobe civilizačných ochorení typu diabetes 2. typu, obezita alebo vysoký krvný tlak. (Biddle et al., 2016)

Ak máte sedavé zamestnanie alebo pracujete z domu, prácu cielene prerušujte kratšími prechádzkami. Tie môžu mať aj jasný cieľ: skočte si niekam na dobrú kávu so sebou do „okienka“. Tým zabijete niekoľko múch jednou ranou. Urobíte niečo pre svoje zdravie, vychutnáte si lahodný nápoj a podporíte lokálnu kaviareň. To je fajn, alebo nie?

Ďalšie tipy, ako schudnúť aj pri sedavom zamestnaní sa dozviete tu.

4. Vyskúšajte nový šport alebo si nájdite nové hobby

Týmto bodom plynule nadviažem na ten predchádzajúci. Chápem, chcieť aktuálne skúšať nový šport nie je úplne jednoduché vzhľadom na neustále sa uvoľňujúce, alebo naopak sprísňujúce sa opatrenia v kontexte koronavírusu. Buďte ale kreatívni a nebojte sa skúšať nové veci. Už dlho si prajete vyskúšať nový online jogový program? Smelo do toho! Zlepšiť svoje znalosti výživy prostredníctvom kurzu? Na nič nečakajte!

Vyberte si čokoľvek, čo vás bude baviť, tešiť a rozvíjať.

obrázok z gettyimages.com

5. Viac varte doma

Žijeme v dobe takmer neobmedzených možností a dostupnosti potravín. Čo môže byť výhodou, ale aj nevýhodou. A tak sa stále viac spoliehame na donášky reštaurácií, za čo sa nám často nepoďakuje zdravie, postava ani peňaženka. (Mills et al., 2017)

Skúste aktuálnu situáciu využiť na to, aby ste si viac varili doma. S trochou plánovania zistíte, že až taká drina to vlastne nie je a môže to byť zábava. Začnite niečím jednoduchším a kto vie, možno sa z vás postupom času stane učinený sushi master! Neprepáľte ani frekvenciu varenia. Na začiatok skúste napríklad dvakrát do týždňa uvariť obed, ktorý si odnesiete v krabičke do práce. Postupne môžete pridať a začať tak „krabičkovať“ rovno na celý týždeň.

6. Venujte viac času sebe

To znie ako pekné klišé, čo? Rýchla doba nás tak nejako vedie k tomu, že nevieme odpočívať a neustále sa za niečím ženieme. Bohužiaľ, takéto správanie nás neposunie k lepšiemu výkonu, ani produktivite. Keď pracujete, naozaj pracujte. Keď odpočívate, odpočívajte. Je na vás, či si vyberiete odpočinok aktívne alebo pasívne. Odpočinok pre niekoho môže byť čítanie knihy, pre druhého zase prechádzka. Tak ako tak by ste sa mali cítiť odpočinutí a plní energie.

Ak máte chuť, môžete skúsiť meditáciu. Nepredstavujte si hlboké rozjímanie po vzore budhistických mníchov. Pustite sa do toho bez predsudkov a očakávaní. Nemáte si „niečo myslieť“ alebo „niečo cítiť“. Jednoducho to berte ako čas strávený v prítomnom okamihu sa svojimi myšlienkami, nech už sú akékoľvek. S čím ďalším vám môže mindfulnes pomôcť, sa dočítate tu.

Rovnako nie je od veci zamyslieť sa, koľko času trávite online. Jasné, všetci občas prokrastinujeme tým, že sledujeme, kto mal čo na raňajky alebo donekonečna sledujeme videá roztomilých šteniatok. Ale čoho je veľa, toho je príliš. Aby ste totiž nezabudli, že život sa deje hlavne mimo prostredia sociálnych sietí. Tipy, ako obmedziť čas strávený online, nájdete tu.

obrázok z adamsairamarillo.com

7. Myslite na kvantitu, ale aj kvalitu spánku

Spánok je nevyhnutnou súčasťou zdravého životného štýlu. Len máme tendenciu ho neustále odsúvať na spodné priečky rebríčka priorít. Vždy sa nájde niečo „dôležitejšie“. Okrem toho, že sa zaručene nebudete cítiť dobre, trpieť bude aj vaše zdravie. Chronický nedostatok spánku totiž môže viesť k nárastu hmotnosti, srdcovo cievnym ochoreniam alebo rozvoju depresie. (Kazem et al., 2015).

Skúste si preto líhať a vstávať v rovnaký čas, pred spaním obmedziť čas pri obrazovkách. Keď už, tak používať aplikácie (F.lux či Twilight), ktoré limitujú modré svetlo. To by mohlo narušiť kvalitu spánku vďaka nižšej produkcii melatonínu. Ak ste citliví na kofeín, popoludní ho obmedzte. Spite ideálne v tme (alebo si kúpte fešnú škrabošku) a udržujte teplotu v rozmedzí 15–19 stupňov. 4 tipy, ako sa kvalitne vyspať, nájdete tu.

Pridaj sa k 33 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
4 Páči sa mi Uložiť článok
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________