Kolísanie hmotnosti: 7 dôvodov podozrivo vyššieho čísla na váhe

Komentáre
4
Kolísanie hmotnosti: 7 dôvodov podozrivo vyššieho čísla na váhe
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Vedú vaše prvé kroky ráno z postele do kúpeľne, kde skočíte na váhu? Potom ste si určite všimli, že číslo na displeji sa deň čo deň líši. Niekedy sa dokonca líši tak veľmi, že vás to možno trochu vyvedie z miery. A to obzvlášť vtedy, keď je vaším cieľom nejaké to kilo schudnúť. V priebehu dňa ale číslo na váhe môže „lietať“ v rozpätí až 3 kg.

Niekedy je dôvod vyššieho čísla na váhe zrejmý. Večer pred vážením ste sa natlačili na prasknutie. Potom nemožno predpokladať, že ráno budete príjemne prekvapení.

Niekedy si ale kolísanie váhy nie ste schopní racionálne zdôvodniť a máte tendenciu veriť, že ten prírastok určite znamená samý tuk. Čo vašej nálade a motivácii rozhodne nepridá. Čo ďalšie teda ešte môže mať vplyv? Dúfam, že po prečítaní dnešného článku vám bude všetko jasnejšie.

7 dôvodov, prečo vám váha kolíše, aj keď nemáte viac tuku

1. Zjedli ste jedlo bohaté na soľ

Zadržiavanie vody môžu spôsobiť jedlá a potraviny, ktoré sú bohaté na soľ. Okrem nemilého prírastku na váhe sa tiež môžete cítiť nafúknuto a opuchnuto.

Že vám je používanie soľničky cudzie a jedlá si nedosoľujete? Potom nezabudnite, že soľ sa skrýva aj v potravinách, kde by ste ju vo veľkej miere nečakali. Soľ je skoro všade: v pečive, šunke, syroch, fast foode alebo konzervovaných potravinách. Odporúčaných 5 g/deň je tak ľahké presiahnuť. U veľmi aktívnych ľudí môže byť príjem soli vyšší, pretože dosť soli sa stráca potom.

2. Zjedli ste jedlo bohaté na sacharidy

Milujete čerstvé pečivo, ryžu alebo cestoviny? Potom vyššie číslo na váhe môže byť spôsobené práve týmito potravinami. Za každý gram sacharidov, ktorý zjete, vaše telo zadrží tri gramy vody vo forme glykogénu, čo je zásobná forma sacharidov v pečeni a predovšetkým svaloch, ktoré využijete ako hlavný zdroj energie pri športovaní.

Ak teda po náročnom cyklovýlete zjete veľkú nálož cestovín, je pravdepodobné, že na druhý deň uvidíte na váhe vyššie číslo. Neznamená to ale, že ste pribrali tuk.

Nezabúdajte tiež, že také jedlá majú často vyšší obsah soli – čo je kombinácia dvoch faktorov, ktoré k vyššej cifre môžu prispieť.

3. Každé jedlo niečo váži

Každé jedlo má určitú hmotnosť, bez ohľadu na obsiahnuté kalórie. Ak si v jednej chvíli doprajete polkilový čerstvý šalát a pol kila vážiace menu z KFC, na aktuálnej váhe sa to odrazí rovnako. Nemá to ale nič čo robiť s tým, aké výživové hodnoty dané jedlo má.

Zdravé jedlo naše telo opustí rýchlejšie, zatiaľ čo s jedlom, ktoré je bohaté na soľ, tuk, sacharidy, a naopak obsahuje málo vlákniny, naše telo bude bojovať dlhšie.

Neznamená to teda, že kalórie zo zjedeného jedla sa automaticky uložia do vašich stehien. Energia je využitá ako palivo pre vaše telo, prípadne uložená na neskôr. Zvyšok je vylúčený z tela von stolicou alebo močom.

4. Náplň čriev

Skladba jedálnička a náplň čriev tiež ovplyvní vašu hmotnosť. Ak napríklad trpíte zápchou, zákonite sa to prejaví na čísle na váhe. Ak sa teda odvážite večer, keď ste plní jedla, bude vaša hmotnosť najvyššia, a ráno po vyprázdnení naopak najnižšia. Vážte sa teda vždy v rovnakých podmienkach. Skúste preto do jedálnička zaradiť viac vlákniny, dostatočne piť a hýbať sa.

5. Začnete brať lieky, ktoré ovplyvňujú hmotnosť

Niektoré lieky môžu spôsobiť prírastok na váhe na základe zadržania vody v tele, zvýšenia chuti do jedla alebo zmien v metabolizme živín. Patria sem lieky, ktoré sa používajú na liečbu:

  • cukrovky – inzulíny, glitazóny,

  • vysokého krvného tlaku – betablokátory,

  • depresie a poruchy nálad – tricyklické antidepresíva, inhibítory spätného vychytávania serotonínu, lítium.

Patríte aj vy medzi pacientov, ktorí spomínané lieky začali brať, a máte podozrenie, že vám na váhe robia neplechu? V žiadnom prípade ich sami nevysádzajte a poraďte sa so svojím lekárom. Ten vám poradí, či sú vaše domnienky skutočne opodstatnené.

Kolísanie hmotnosti: 7 dôvodov podozrivo vyššieho čísla na váhe

6. Ste žena v určitej fáze menštruačného cyklu

Prevažná väčšina žien pozoruje nárast na váhe bezprostredne pred a počas menštruácie, keď pomyselný „peak“ býva v prvý deň menštruácie. Naopak, najnižšia hmotnosť býva uprostred cyklu.

Zadržiavanie vody je spôsobené ženskými hormónmi – estradiolom a progesterónom. Okrem toho majú vplyv aj na emócie a chute na sladké.

Preto nemožno všetko zvádzať len na hormóny – počas PMS je bežné, že jednoducho zjeme viac. A listový šalát alebo mrkva medzi vyhľadávané lahôdky úplne nepatria.

7. Veľa ste cvičili

Vrátili ste sa zadychčaní a spotení z dlhého behu, kde ste toho veľa nevypili, a nenapadlo vám nič lepšie, než sa postaviť na váhu? Potom sa neradujte predčasne, to je len voda, ktorú ste adekvátne nedoplnili, a svalový glykogén, o ktorý ste prišli. To, že sa pri záťaži viac potíte, nemá žiadnu súvislosť s efektívnym chudnutím.

Pomocou pohybu síce pálite kalórie, ale zákon zachovania energie funguje stále rovnako: Aby ste schudli, musíte spáliť viac, než zjete. A tým, že pri športe nebudete piť, tomu veľmi nepomôžete.

Čo si z toho odniesť?

Kolísanie hmotnosti je úplne normálny jav, ktorý je ovplyvňovaný mnohými a mnohými faktormi. Preto prakticky neexistuje niečo ako „správne“ číslo, ktoré je konštantné a nekolíše. Neznepokojujte sa, ak zo dňa na deň uvidíte na váhe nejaký ten prírastok.

Preto je fajn okrem sledovania hmotnosti sledovať aj meniace sa telesné obvody, prípadne aj pomer svalov a tukov. S tým vám pomôžu bioimpedančné prístroje typu InBody.

Ak chcete z čísla na váhe vyvodzovať nejaké závery, vážte sa vždy v rovnakých podmienkach. Svoju úlohu hrá denná doba aj predošlá fyzická aktivita. Radšej než pozerať na izolované čísla, si skôr robte priemery z jednotlivých týždňov a tie porovnávajte medzi sebou. Ženy by mali brať do úvahy aj fázy menštruačného cyklu.

Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Strasti a nepríjemnosti s menštruačným cyklom dobre pozná každá z nás. Ako sa ale podpisuje menštruačný cyklus na kvalite tréningu a má zmysel to nejako riešiť? Áno!
8 dôvodov, prečo neúmyselne priberáte
8 dôvodov, prečo neúmyselne priberáte
Máte pocit, že žijete zdravo, a napriek tomu sa vám nedarí chudnúť, alebo naopak priberáte? Možno robíte niektorú z chýb, ktoré sme vám priblížili v dnešnom článku.
5 tipov, vďaka ktorým zaručene schudnete aj bez počítania kalórií
5 tipov, vďaka ktorým zaručene schudnete aj bez počítania kalórií
Vyradiť lepok, sacharidy, nejesť po 6. hodine alebo jesť tukožrútsku polievku? Čo je teda tá správna cesta, ako dosiahnuť vysnívanú postavu? Nemusíte sa mučiť hladovkami, aby ste schudli. Poradíme vám, ako zakomponovať do života pár jednoduchých trikov, vďaka ktorým sa váha ručičky konečne pohne tým vytúženým smerom.
Sexy telo aj za cenu vyššej váhy, prečo je to správne?
Sexy telo aj za cenu vyššej váhy, prečo je to správne?
Koľkokrát vám už napadlo, že len z nižšou hmotnosťou budete šťastnejšie? Poďme sa pozrieť na to, prečo hmotnosť vyvoláva toľko emócii, stresu a pozornosti. A prečo nie je najnižšia možná hodnota najlepšou stratégiou?
5 rad, jak si udržet váhu po zhubnutí
5 rad, jak si udržet váhu po zhubnutí
Asi každý někdy zkoušel zhubnout. Mnohým z vás se to jistě i povedlo. Jak dlouho vám ale nižší číslo na váze vydrželo? V dnešním článku se zaměříme na to, jak si udržet novou hmotnost a znovu nepřibrat.
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Sůl byla v minulosti mimo jiné používána k léčebným účelům, dnes jí ale máme v jídelníčku takové množství, že nám její příjem spíše škodí. Jaká rizika s sebou zvýšená konzumace soli přináší, jaké potraviny jsou jejím největším zdrojem a jak je to se zadržováním vody při hubnutí?
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
Chute na sladké, škvŕkajúci žalúdok alebo zažívacie problémy signalizujú, že je s vaším telom niečo v neporiadku. Môže to byť práve nedostatok vlákniny, ktorý spomínané neduhy spôsobuje. Poradíme vám, ako túto chybu napraviť.
5 dôvodov, prečo vaše telo zadržiava vodu
5 dôvodov, prečo vaše telo zadržiava vodu
Trápi vás zadržiavanie vody v organizme? Spoznajte najčastejšie príčiny. Čím sú spôsobené a dá sa s nimi niečo robiť?
Príjem soli očami súčasných odporúčaní: koľko je už príliš veľa?
Príjem soli očami súčasných odporúčaní: koľko je už príliš veľa?
Hoci sa vo výživových odporúčaniach odporúča konzumovať približne 5 g soli denne, takmer žiadna vyspelá krajina na svete to nie je schopná dodržať. Niektoré krajiny solia dokonca dvojnásobne. Čím to je a aký to má vplyv na naše zdravie?
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
Raz za mesiac skrátka prichádza obdobie, keď je všetko tak trochu náročnejšie. Čo sa vlastne vo vašom tele počas menštruácie deje, aký význam môžu mať prejavy predmenštruačného syndrómu, čo počas menštruácie jesť a ako cvičiť?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Byť ženou je skvelé – kým do hry nevkročí PMS. Predmenštruačný syndróm zažíva až 80 % žien. Čo ho spôsobuje a ako ovplyvňuje našu hmotnosť či chuť do jedla?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?