7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli

Komentáre
1
7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli
obrázok z pexels.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Krásne počasie láka tráviť čas vonku. Je totiž tak trochu škoda zavrieť sa vo fitku a tam do úmoru tápať na páse, keď môžete vytiahnuť bicykel a šliapnuť do pedálov s vetrom v chrbte.

Jazda na bicykli je totižto skvelá vytrvalostná športová aktivita. A podľa toho, ako veľmi sa do pedálov opriete, toľko si aj máknete. Je to čisto na vás. Cyklistika vás udrží vo forme ako fyzicky, tak aj psychicky.

Než sa hodíte do športového a nastavíte si sedlo, prečítajte si, aké výhody nám tento šport môže priniesť.

7 dôvodov, prečo si obľúbiť jazdu na bicykli

1. Udržíte, alebo dokonca znížite hmotnosť

Ak jazdu na bicykli pojmete ako šport, a nie vyhliadkovú jazdu po okolí, môže významne prispieť k udržaniu, alebo možno dokonca zlepšeniu vašej formy.

Jazdou na bicykli posilníte svaly dolných končatín a celkovo môžete budovať svalové tkanivo, ktoré následne páli kalórie, aj keď ste v pokoji. Tým krásne „nakopnete“ svoj metabolizmus. Zabudnite na zázračné čáry‑máry a radšej si zajazdite na bicykli. Aké jednoduché, že?

  • Za hodinu stredného tempa (20 km/h) žena vážiaca 60 kg spáli cca 420 kcal, 80kg muž spáli 560 kcal. A to sa počas víkendového cyklovýletu pekne nazbiera.
  • Ak si totiž vezmeme nášho modelového muža, za 12 hodín výletu spáli 6720 kcal, čo po stránke výdaja energie čisto z tukov zodpovedá zhruba 0,9 kg spáleného telesného tuku.

2. Posilníte nohy

Ako som už spomenula vyššie, bicykel je skvelým nástrojom na posilnenie svalov dolných končatín. Výhodou je, že netrpia kĺby, čo ocenia hlavne tí, ktorí majú väčšiu nadváhu alebo problémy s kolenami.

Čím náročnejší terén a čím rýchlejšie ideme, tým viac pôsobíme na rast svalov. To ale nemôžete robiť niekoľko hodín v kuse. Preto môže byť fajn po prvých pár kilometroch v rámci prechádzky zaradiť pár šprintov a následne sa „vyjazdiť“ alebo zaradiť čisto šprintérsky tréning.

3. Významne zlepšíte fyzickú kondíciu

Ak jazdu na bicykli pojmete naozaj tréningovo a zvolíte rýchlejšie tempo alebo kopcovitý terén, výrazne si tak zlepšíte fyzickú kondíciu, ktorá sa hodí nielen v bežnom živote, ale aj v ďalších športoch.

Pobehnúť na električku, vyjsť po schodoch s nákupom bez zadýchania alebo zvýšiť výkonnosť v posilňovni pri silovom tréningu. Môžete zvoliť klasickú vonkajšiu jazdu na bicykli, ale aj rotoped, na ktorom si môžete jednoduchšie navoliť požadovanú záťaž.

4. Nevadí, keď ste začiatočník

Ak ste začiatočník, nemusíte hneď podávať výkony hodné pretekárov Tour de France. Jednoducho len začnite. Jazdiť na bicykli je jednoduché. Postupne môžete pridávať na tempe, prejsť dlhšiu vzdialenosť alebo si vybrať rozmanitejší terén.

Zo začiatku je potrebné si zvyknúť na to, že vás zadok bude možno bolieť, ale nebojte, zvykne si. Kilometre pridávajte postupne, najprv vychádzka aspoň na 5 km, ďalší deň (každý druhý deň) 10 km. Postupne pridávať a objavovať okolitú krajinu.

5. Je to eko friendly

Myslieť viac na svoju matku Zem je trend, ktorému určite môžeme fandiť. Čo urobíte vy preto, aby sme sa tu ešte dlho mali dobre a znížili našu uhlíkovú stopu?

Čo tak občas vymeniť auto za bicykel?

Má to samé pozitíva: nemusíte hľadať miesto na parkovanie a vyhnete sa spoteným davom v MHD. Ak sa rozhodnete ísť na bicykli napríklad ráno do práce, môže to byť fajn štart dňa, čo myslíte?

7 dôvodov, prečo jazdiť na bicykli

6. Odpočinie si aj hlava

Predstavte si pekný jarný deň, nebo bez jediného mráčika, pokojnú prírodu okolo a seba na bicykli. Idylka, že?

Okrem toho, že cyklistika je skvelý šport, dosť významne prispieva aj k duševnému zdraviu. Uľaví od všadeprítomného stresu a je prevenciou úzkostí alebo depresie.

Necítite sa dobre? Vezmite bicykel a vyrazte na výlet. Skúste sa sústrediť len na pravidelný rytmus pedálov a ubiehajúcu cestu pred vami. Skvelo vám to pomôže byť v prítomnom momente a nenechať hlavu premýšľať nad včerajšími chybami a zajtrajšími povinnosťami. Nebude trvať dlho, stres zmizne a vyplavia sa endorfíny, ktoré sú zodpovedné za dobrú náladu. Uvidíte, že svet bude zase o kúsok ružovší.

7. Pôsobí ako prevencia civilizačných ochorení

Žiť v prítomnosti je určite fajn. Čo sa týka zdravia, nie je vôbec od veci sa zamyslieť aj nad budúcnosťou a brať zdravý životný štýl ako prevenciu pred prípadnými civilizačnými ochoreniami.

Pravidelná pohybová aktivita, a teda aj pravidelné jazdenie na bicykli môžu byť dôležitým dielom skladačky, ktorá vás bude chrániť pred chorobami, ako je cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia alebo niektoré typy rakoviny.

Pár slov k bezpečnosti

  • Či už na bicykli jazdíte v meste, alebo v prírode, buďte opatrní. Jazdite pokiaľ možno po cyklotrasách alebo jazdných pruhoch určených pre bicykel.
  • Nezabúdajte, že aj na bicykli ste účastníkmi premávky, a riaďte sa pravidlami.
  • Investujte do kvalitnej helmy a používajte ju vždy, a to bez debát. Nehoda sa môže stať aj pri krátkej vychádzke v okolí vášho bydliska.
  • Na bicykli jazdite skôr v priliehavejšom oblečení. Čo z toho, že vám to v dlhých letných šatách pekelne pristane, keď riskujete nepríjemné zamotanie do reťaze.
  • Pokiaľ na bicykli idete potme, používajte reflexné prvky a svetlá.
  • Ak na bicykli jazdíte dlhú cestu do práce, majte náhradné oblečenie na prezlečenie a po príchode do práce si to namierte rovno do sprchy. Cítiť sa budete dobre vy aj vaši kolegovia.
  • Počas letných slnečných dní nezabudnite na riadny pitný režim, pokrývku hlavy a opaľovací krém s vysokým UV faktorom. Nech namiesto príjemného pocitu z výletu na konci dňa neskončíte spálení dočervena ako raky.

Kto by si mal jazdu na bicykli rozmyslieť?

Ako sme napísali vyššie, jazda na bicykli je skvelá pohybová aktivita, ktorá je vhodná takmer pre každého. Kto ale patrí k tej výnimke?

  • S cyklovýletom radšej počkajte, ak vás trápi nejaké zranenie, ktoré by vášmu výkonu rozhodne nepridalo. Radšej vyhľadajte doktora, nechajte tomu čas a potom sa do toho oprite so všetkou parádou.
  • Opatrní tiež buďte, ak máte problémy so zrakom, sluchom alebo rovnováhou. V týchto prípadoch bude fajn alternatívou rotoped alebo stacionárny bicykel.

Čo si z toho odniesť?

Cyklistika je skvelý spôsob, ako zostať zdravý a v kontakte so svetom okolo nás. Ak vám praje počasie, vyrazte na výlet a skúste preskúmať nové miesta.

Nezabúdajte ale ani na určitú opatrnosť a pravidlá premávky. Ak môžete, vyhnite sa prepchaným cestám. Taká vychádzka by vám ale pravdepodobne ani radosť neurobila.

Kardio před, nebo po tréninku? A proč je zbytečné dělat ho nalačno?
Kardio před, nebo po tréninku? A proč je zbytečné dělat ho nalačno?
Kardio v moderní době doslova upadá a podle většiny fitnessáků a fitnessaček je prý zbytečné! To je ale velmi přezíravé. Díky aerobním aktivitám alias kardiu jsme zdravější a máme šanci dožít se více let. Jaké další benefity nám kardio může přinést?
Klasické kardio, nebo HIIT? Spaluj tuk opravdu účinně
Klasické kardio, nebo HIIT? Spaluj tuk opravdu účinně
Kardio je věčným tématem nejen dietářů, ale všech se zájmem o aktivní fitness, zdraví nebo efektivní snižování podílu tělesného tuku. Jaké kardio je pro vás nejefektivnější: LISS, nebo HIIT? A kdy kardio vlastně dělat?
4 dôvody, prečo má zmysel robiť kardio nalačno
4 dôvody, prečo má zmysel robiť kardio nalačno
To, že nám kardio nalačno nezabezpečí zázračné úbytky telesného tuku, už je asi všeobecne známy fakt. Predsa len ale existujú určité benefity, pre ktoré sa oplatí ho zaradiť. A aké že to sú?
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka je zdánlivě neškodná nemoc, která ale může zabíjet. Jak se chránit před jejím vznikem a  je možné ji zmírnit, nebo se jí dokonce zbavit? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!