Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

Dorian Yates - rozhovor o výživě (I. část)

15. 10. 2010
Komentáre
Dorian Yates - rozhovor o výživě (I. část)

Šestinásobný Mr. Olympia poskytl rozhovor americkému serveru bodybuilding.com o tom, jak se stravoval v přípravě na Mr. Olympia, jak pomocí stravy dosáhl nevýdaných výsledků a sportovní výkonnosti.

Dorian YatesTřídění toho, co funguje a co nefunguje, to je motto, které by mohlo charakterizovat přístup Doriana Yatese - šestinásobného Mr. Olympia, ke své přípravě na soutěže a k výživě obecně. Přes komplikaci procesu plánování výživy Dorian nikdy nepotřeboval výživového poradce, vše si tvořil sám a část jeho poznatků můžete na svou stravu aplikovat i vy, a to pomocí našeho překladu interwiev.

Za 25 let, po které působí Dorian na půdě profesionální kulturistiky již slyšel mnoho hypotéz a výsledků, které na sobě dokázal sám vyzkoušet a vybrat jen to nejlepší, aby dosáhl šesti po sobě jdoucích titulů Mr. Olympia, ustavil také nový trend v kulturistice, a sice velké, tvrdé a na kost vyrýsované svaly. V následujícím rozhovoru se vám Dorian pokusí poradit, jak na výživu, dočtete se také o jeho přípravě na Olympii a vyjádří se i k dopingu.

Začneme hezky od vašich začátků. Jak nejlépe budovat svalovou hmotu, používal jste nějaký specifický rozsah nebo užíváte starý známý systém příjmu bílkovin?

Dva gramy na kilogram jsou minimum, pokud chcete budovat svalovou hmotu. Pak jste v bezpečí. Dokonce můžete zvýšit dávku na 3 g na kg v závislosti na intenzivním tréninku, ale minimum je dva gramy.

Dorian YatesV kulturistice, především té profesionální vidíme sportovce konzumovat až 600 g bílkovin denně. Myslíte, že je takové množství nezbytné?

Hodně z přijatých proteinů se nevyužije a odejdou z těla. Nebo se přemění na glukózu a budou použity jako zdroj energie, to je velmi drahý a neefektivní způsob, jak pokrýt dodávku energie. Zbytečně zatěžujete své tělo a to je přinejmenším nepotřebné.

Můžeme nějak poznat, že nadměrný příjem bílkovin zatěžuje nebo přetěžuje naše ledviny. Pro které je tento stav nebezpečný?

Nejsem specialista z oboru medicíny, ale vím, že ledviny vylučují odpadní látky při zpracování bílkovin, vysoký příjem je tedy nutí pracovat intenzivněji. Pokud jste zdraví a vaše ledviny také, nevidím v tom problém. Ale pro lidi, kteří s vylučovací soustavou a ledvinami problém mají, bych vysokoproteinovou dietu nedoporučoval, težko by zvládli další stres v podobě usilovného cvičení. Pokud jste tedy zdraví, pouze nutíte pracovat ledviny intenzivněji.

Dorian YatesJak byste popsal svou stravovací filozofii?

Stejně jako všechno ostatní je i moje výživa systematická a rozumná. Kdybych měl sestavovat něčí jídelníček, nejdříve bych se ujistil jestli má dostatek bílkovin, a že tyto bílkoviny pocházejí z kvalitních zdrojů. Zde často hovoříme o vejcích, a o tom zda konzumovat žloutky nebo ne.

Já vždycky radím, že k bílkům byste měli zařadit i několik žloutků, které obsahují aminokyseliny, které v bílku sice najdete, ale v malém množství. Taková strava má poté lepší aminokyselinové spektrum. Dalšími zdroji kvalitních bílkovin jsou kuřecí prsa, krůtí prsa, libové hovězí maso, ryby a jiné mořské plody.

Samozřejmě nesmím zapomenout na proteinové doplňky stravy. Pokud chcete vzít jenom jeden produkt doporučil bych vzít směs bílkovin - syrovátkový protein, micerální kasein a možná vaječný albumin. To radši než jednodruhový protein. S takovou strategií budete mít jistotu stálého přísunu a zpracování aminokyselin, protože se každá tráví v jiný čas. Syrovátkový protein se tráví velmi rychle a je z něho i dost odpadu, to bych neviděl jako ideální ve většině případů.

Kasein zajistí stálý příjem proteinů po delší dobu?

Ano, protože kasein je pomalu stravitelný, ale musíte si uvědomit, jaký typ kaseinu přijímáte. Je třeby využívat micerální kasein, který při zpracování není vystaven teplu a je pro tělo přirozenější. Máme také druhý typ, a sice kaseinát vápenatý, ten však není tak vhodný pro tělo a je těžko včleněn do svalových buněk.

A jaký je ideální čas příjmu micerálního kaseinu, před spaním?

Ano, ale ideální čas je kdykoliv. A jediný čas, kdy je možné nahradit ho syrovátkovým je doba po cvičení, jinak by měl být vždy obsažen ve vašem shaku.

Na další část se můžete těšit již v některém z následujících dní!

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku        Sdílet

zdroj: bodybuilding.com
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
Premýšľali ste niekedy, prečo máte neustále chute na sladké? Máme pre vás odpovede. Na vine je aj nedostatok spánku a zle zložená strava, čo ďalej?
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Ako už podľa názvu môžeme odhadnúť, exoticky znejúci názov nápoja nás zavedie do východnej časti Ázie, kde bola kombucha veľmi obľúbeným nápojom a tiež hojne používaným liečebným doplnkom v ľudovom liečiteľstve. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva pod názvom kombucha.