6 spôsobov, ako merať svoje zdravie, a s číslom na váhe nemajú nič spoločné

Komentáre
4
6 spôsobov, ako merať svoje zdravie, a s číslom na váhe nemajú nič spoločné
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Možno počítate kalórie alebo kroky. Nad tým všetkým je ale ešte jedno číslo, ktoré váš život často ovplyvňuje viac, než by bolo vhodné. Tou magickou cifrou je hmotnosť. Sami možno dobre viete, ako vašu náladu ovplyvní, ak sa na váhe objaví vyššie číslo ako predchádzajúci deň. Vysvetlenie to má často logické: môže to byť väčšia náplň čriev, jedlo bohaté na soľ či sacharidy a u žien aj cyklus. Ale hlava akoby to chápať nechcela. Pritom číslo na váhe o vašom zdraví nevypovedá takmer nič. Na čo sa sústrediť namiesto toho a podľa čoho svoje zdravie teda posudzovať? Na to sa spoločne pozrieme v dnešnom článku.

6 ukazovateľov, ktoré vypovedajú o vašom zdraví viac ako číslo na váhe

1. Koľko pohárov vody vypijete

Ľudské telo tvorí z 50 – 60 % voda. Je súčasťou každej bunky, odohrávajú sa v nej metabolické procesy a zabezpečuje dôležité telesné funkcie. S nedostatočným pitným režimom sa u novo prichádzajúcich klientov stretávam veľmi často. Hovoríte si, že pitný režim je aj vaším slabým miestom?

Verte, že tento nedostatok má zásadný vplyv na skutočnosti, ktoré by ste si možno do súvislosti nedali: horšie sa vylučujú odpadové látky, klesá sústredenosť v práci alebo v škole, hlava bolí na prasknutie a zhoršuje sa športový výkon. Uistite sa preto, že pijete dosť. Na každý kilogram našej telesnej hmotnosti by sme mali vypiť aspoň 30 – 45 ml. Pri športe, v horúcom počasí alebo chorobe aj viac.

Pitný režim by mala tvoriť predovšetkým voda alebo nesladené čaje. Pomôcť môžu aj potraviny s vysokým obsahom vody: ovocie, zelenina, mliečne výrobky alebo vývarové polievky.

2. Koľko hodín denne spíte

Nie je žiadne tajomstvo, že nedostatok spánku vedie k väčšiemu stresu, viac vás naháňa chuť na sladké, horšie chudnete a ťažšie naberáte svaly. To sú dostatočné dôvody, prečo z veľmi dôležitého spánku neukrajovať, hoci možno v dnešnej dobe máte pocit, že sa to stalo akousi novodobou normou.

Možno si myslíte, že toho stihnete viac, ak budete spať menej. Táto nepriama úmera ale neplatí. Váš pracovný výkon alebo produktivita v skutočnosti klesnú. Preto k tomu pristupujte opačne: doprajte si kvalitný a ideálne neprerušovaný spánok v dĺžke 7  9 hodín. Uvidíte, že vám práca alebo učenie pôjde lepšie od ruky vo chvíli, keď budete mať dostatok energie a nebudete sa cítiť na smrť unavení.

obrázok z freepik.com

3. Aký máte obvod pása

Pri normálnej hmotnosti sa vaše BMI pohybuje v rozmedzí od 18,5 do 24,9. Je váha vaším najobľúbenejším sudcom pri chudnutí? Zaujímať by vás ale mal aj obvod pása. Práve ten nám ukazuje možné zdravotné riziká. Tuk, ktorý sa ukladá v oblasti brucha, má totiž úzku väzbu na vznik kardiovaskulárnych ochorení alebo cukrovky.

Predstavíme si dve kamarátky: Hanku a Evu. Obe pri rovnakej výške vážia rovnako. Eva je typická „hruška", má teda objemnejší zadok a stehná. Hanka je „jablko": nohy ako ladná laň, má ale trochu väčšie brucho. Ktorá je vystavená väčšiemu riziku možných zdravotných komplikácií? Dúfam, že odpoviete správne: Hanka.

Radšej než váhu s mnohými funkciami si kúpte obyčajný krajčírsky meter. A koľko cm máte v páse mať?

  • U žien je normou číslo do 80 cm a o vysokom riziku hovoríme vo chvíli, keď nameriame 88 cm a viac.
  • U mužov je za ideálny považovaný obvod pásu do 94 cm a riziko znamená číslo nad 102 cm.

4. Koľko kusov zeleniny a ovocia za deň zjete

Podľa odporúčaní Spoločnosti pre výživu by ste denne mali zjesť aspoň 600 g ovocia a zeleniny. Ideálny je pomer 2:1, teda 400 g zeleniny a 200 g ovocia. U zeleniny sa nebojte striedať úpravy. Rozhodne nemusí ísť len o čerstvú zeleninu. Desiatu v podobe ražného chleba so šunkou doplňte o nakrájanú papriku alebo uhorku. Kuraciu zmes s ryžou na obed zasa obohaťte o pestrý zeleninový šalát.

Nebojte sa ale ani tepelne upravenej zeleniny. Schovajte ju napríklad do omelety alebo do cestovín. Inšpirovať sa môžete našimi receptami:

Uvidíte, že na odporúčaných 400 g sa dostanete ľahko, stačí byť len trochu kreatívny. A že vám už dochádzajú nápady? Ani tentoraz vás nenecháme v štichu a poradíme, ako jesť viac zeleniny.

Čo sa týka ovocia, odporúčam ho jesť tak, ako nám ho príroda ponúka. Džúsy a smoothies sú často zbytočným zdrojom cukru, pokiaľ neviete, ako s nimi zaobchádzať. Poradíme vám, ako si vyrobiť džús alebo smoothie na chudnutie.

obrázok z istockphoto.com

5. Koľko je vaša pokojová srdcová frekvencia

Tepová frekvencia je rýchlosť, akou vám bije srdce. Vyjadruje sa v počtoch srdcových sťahov (tepov) za minútu. V pohotovostnom stave sa srdcová frekvencia pohybuje medzi 60 a 90 tepmi za minútu, u fyzicky aktívnych ľudí sa potom pohybuje v rozmedzí 45 – 60 tepov za minútu a u profesionálnych športovcov dokonca 30 – 45 tepov za minútu. Zvyšuje sa pri strese alebo zvýšenej fyzickej záťaži.

Príliš vysoký tep v pokoji môže byť príznakom srdcového ochorenia. Príčiny ale môžu byť iné: stres, obezita alebo celkovo nesprávny životný štýl. Neváhajte sa poradiť s lekárom.

Ako si tep zmerať?

  1. Buďte v pokoji a uvoľnite sa – ideálne aspoň 5 minút pred samotným meraním

  2. Nepracujte, odložte telefón a nečítajte

  3. Nehovorte a pokojne dýchajte

  4. Zapnite stopky a minútu počítajte údery srdca

6. Aká je hodnota vášho krvného tlaku

U zdravého dospelého človeka by sa krvný tlak mal správne pohybovať okolo hodnoty 120/80 mmHg. Na pozore by ste sa mali mať vo chvíli, keď prekročíte 140/90. Dlhodobo neliečený vysoký krvný tlak potom vedie k poškodeniu ciev, čo môže vyústiť do mŕtvice alebo infarktu.

Mladé ženy a dievčatá sa tiež môžu stretnúť s pravým opakom: teda nízkym krvným tlakom, keď sa hodnoty pohybujú okolo 100/65. Aj to môže značne znepríjemniť život závratmi, motaním hlavy či dokonca omdlievaním. O život ohrozujúci stav však nejde.

Čo si z toho odniesť?

Dúfam, že ste po prečítaní dnešného článku pokojnejší a chápete, že vaše zdravie nie je definované číslom na váhe. Možností, ako svoj zdravotný stav merať, je viac a majú vyššiu výpovednú hodnotu. Nedovoľte preto, aby osobná váha bola denným a jediným sudcom. Je nejaký z vyššie uvedených bodov vašou slabinou? Zamerajte sa na to a pracujte na zlepšení.

Kolísanie hmotnosti: 7 dôvodov podozrivo vyššieho čísla na váhe
Kolísanie hmotnosti: 7 dôvodov podozrivo vyššieho čísla na váhe
Ak sa pravidelne vážite, iste ste si všimli, že sa vaša hmotnosť každé ráno mení. Aké sú dôvody kolísania váhy? A je hmotnosť navyše tuk?
Cvičím a váha sa ani nehne. Má zmysel v tom pokračovať?
Cvičím a váha sa ani nehne. Má zmysel v tom pokračovať?
Keď sa dostaví stagnácia, nie je dôvod panikáriť. Každému sa to z času na čas stane. Namiesto toho si aspoň môžeš pripomenúť veľa ďalších benefitov, ktoré vďaka pravidelnému cvičeniu máš a ktoré môžeš využiť vo svoj prospech.
10 tipů, co dělat, když se i přes veškeré úsilí váhá stále nehne
10 tipů, co dělat, když se i přes veškeré úsilí váhá stále nehne
„Já prostě nemůžu zhubnout, nic na mě nefunguje!“ Zní vám to povědomě? V dnešním článku zjistíte, kde je problém, a konečně budete hubnout.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Postava typu hrušky: Ako schudnúť zo stehien a bokov?
Postava typu hrušky: Ako schudnúť zo stehien a bokov?
Máš širšie boky a stehná? Už si vyskúšal/a všetko a centimetre sa stále nestrácajú? V dnešnom článku sa dočítaš, ako si nastaviť jedálniček a tréningový plán, keď je tvojím cieľom chudnutie problematických partií.
Nedostatok spánku: Aké sú prejavy, keď telu nedoprajeme odpočinok?
Nedostatok spánku: Aké sú prejavy, keď telu nedoprajeme odpočinok?
Máte veľa práce, povinností a okrem toho potrebujete pred spaním stihnúť najnovšiu epizódu obľúbeného seriálu? Ako nedostatok spánku ovplyvňuje vaše zdravie, sa dočítate v dnešnom článku.
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Čo o nás hovorí tepová frekvencia a má zmysel ju riešiť pri chudnutí?
Čo o nás hovorí tepová frekvencia a má zmysel ju riešiť pri chudnutí?
Meranie tepovej frekvencie je obľúbenou disciplínou ako profesionálnych, tak rekreačných športovcov. Čo na nás prezradí a má zmysel ju využívať pri snahe o redukciu hmotnosti?
8 kreatívnych spôsobov, ako jesť viac zeleniny
8 kreatívnych spôsobov, ako jesť viac zeleniny
Vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálnych látok či antioxidantov a nízkej kalorickej denzite je zelenina nepostrádateľnou súčasťou každého jedálnička. Ako jej však mať v jedálničku dostatok aj po skončení záhradkovej sezóny? Prinášame vám hneď 8 tipov.
Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?
Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?
Poznáte to, kúpite si pol litra smoothie alebo ovocnej šťavy, dáte si prvý hlt, ani nežmurknete, a všetko je preč? A hlad vás o chvíľu otravuje zas? Sú síce z ovocia, ale majú svoje úskalia. Aké to sú?
Je BMI dobrý ukazovateľ zdravia?
Je BMI dobrý ukazovateľ zdravia?
Určite si niekedy narazil/a na pojem „body mass index (BMI)“. Na čo ale tento index presne slúži, ako ho vypočítať a dá sa naň spoľahnúť ako na ukazovateľa celkového zdravia?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?