6 spôsobov, ako merať svoje zdravie, a s číslom na váhe nemajú nič spoločné

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 17. 4. 2022 Prvýkrát publikované 28. 10. 2020
Aktualizované 17. 4. 2022
17 Páči sa mi Komentáre
4
Uložiť článok
6 spôsobov, ako merať svoje zdravie, a s číslom na váhe nemajú nič spoločné

Možno počítate kalórie alebo kroky. Nad tým všetkým je ale ešte jedno číslo, ktoré váš život často ovplyvňuje viac, než by bolo vhodné. Tou magickou cifrou je hmotnosť. Sami možno dobre viete, ako vašu náladu ovplyvní, ak sa na váhe objaví vyššie číslo ako predchádzajúci deň. Vysvetlenie to má často logické: môže to byť väčšia náplň čriev, jedlo bohaté na soľ či sacharidy a u žien aj cyklus. Ale hlava akoby to chápať nechcela. Pritom číslo na váhe o vašom zdraví nevypovedá takmer nič. Na čo sa sústrediť namiesto toho a podľa čoho svoje zdravie teda posudzovať? Na to sa spoločne pozrieme v dnešnom článku.

6 ukazovateľov, ktoré vypovedajú o vašom zdraví viac ako číslo na váhe

1. Koľko pohárov vody vypijete

Ľudské telo tvorí z 50 – 60 % voda. Je súčasťou každej bunky, odohrávajú sa v nej metabolické procesy a zabezpečuje dôležité telesné funkcie. S nedostatočným pitným režimom sa u novo prichádzajúcich klientov stretávam veľmi často. Hovoríte si, že pitný režim je aj vaším slabým miestom?

Verte, že tento nedostatok má zásadný vplyv na skutočnosti, ktoré by ste si možno do súvislosti nedali: horšie sa vylučujú odpadové látky, klesá sústredenosť v práci alebo v škole, hlava bolí na prasknutie a zhoršuje sa športový výkon. Uistite sa preto, že pijete dosť. Na každý kilogram našej telesnej hmotnosti by sme mali vypiť aspoň 30 – 45 ml. Pri športe, v horúcom počasí alebo chorobe aj viac.

Pitný režim by mala tvoriť predovšetkým voda alebo nesladené čaje. Pomôcť môžu aj potraviny s vysokým obsahom vody: ovocie, zelenina, mliečne výrobky alebo vývarové polievky.

2. Koľko hodín denne spíte

Nie je žiadne tajomstvo, že nedostatok spánku vedie k väčšiemu stresu, viac vás naháňa chuť na sladké, horšie chudnete a ťažšie naberáte svaly. To sú dostatočné dôvody, prečo z veľmi dôležitého spánku neukrajovať, hoci možno v dnešnej dobe máte pocit, že sa to stalo akousi novodobou normou.

Možno si myslíte, že toho stihnete viac, ak budete spať menej. Táto nepriama úmera ale neplatí. Váš pracovný výkon alebo produktivita v skutočnosti klesnú. Preto k tomu pristupujte opačne: doprajte si kvalitný a ideálne neprerušovaný spánok v dĺžke 7  9 hodín. Uvidíte, že vám práca alebo učenie pôjde lepšie od ruky vo chvíli, keď budete mať dostatok energie a nebudete sa cítiť na smrť unavení.

obrázok z freepik.com

3. Aký máte obvod pása

Pri normálnej hmotnosti sa vaše BMI pohybuje v rozmedzí od 18,5 do 24,9. Je váha vaším najobľúbenejším sudcom pri chudnutí? Zaujímať by vás ale mal aj obvod pása. Práve ten nám ukazuje možné zdravotné riziká. Tuk, ktorý sa ukladá v oblasti brucha, má totiž úzku väzbu na vznik kardiovaskulárnych ochorení alebo cukrovky.

Predstavíme si dve kamarátky: Hanku a Evu. Obe pri rovnakej výške vážia rovnako. Eva je typická „hruška", má teda objemnejší zadok a stehná. Hanka je „jablko": nohy ako ladná laň, má ale trochu väčšie brucho. Ktorá je vystavená väčšiemu riziku možných zdravotných komplikácií? Dúfam, že odpoviete správne: Hanka.

Radšej než váhu s mnohými funkciami si kúpte obyčajný krajčírsky meter. A koľko cm máte v páse mať?

  • U žien je normou číslo do 80 cm a o vysokom riziku hovoríme vo chvíli, keď nameriame 88 cm a viac.
  • U mužov je za ideálny považovaný obvod pásu do 94 cm a riziko znamená číslo nad 102 cm.

4. Koľko kusov zeleniny a ovocia za deň zjete

Podľa odporúčaní Spoločnosti pre výživu by ste denne mali zjesť aspoň 600 g ovocia a zeleniny. Ideálny je pomer 2:1, teda 400 g zeleniny a 200 g ovocia. U zeleniny sa nebojte striedať úpravy. Rozhodne nemusí ísť len o čerstvú zeleninu. Desiatu v podobe ražného chleba so šunkou doplňte o nakrájanú papriku alebo uhorku. Kuraciu zmes s ryžou na obed zasa obohaťte o pestrý zeleninový šalát.

Nebojte sa ale ani tepelne upravenej zeleniny. Schovajte ju napríklad do omelety alebo do cestovín. Inšpirovať sa môžete našimi receptami:

Uvidíte, že na odporúčaných 400 g sa dostanete ľahko, stačí byť len trochu kreatívny. A že vám už dochádzajú nápady? Ani tentoraz vás nenecháme v štichu a poradíme, ako jesť viac zeleniny.

Čo sa týka ovocia, odporúčam ho jesť tak, ako nám ho príroda ponúka. Džúsy a smoothies sú často zbytočným zdrojom cukru, pokiaľ neviete, ako s nimi zaobchádzať. Poradíme vám, ako si vyrobiť džús alebo smoothie na chudnutie.

obrázok z istockphoto.com

5. Koľko je vaša pokojová srdcová frekvencia

Tepová frekvencia je rýchlosť, akou vám bije srdce. Vyjadruje sa v počtoch srdcových sťahov (tepov) za minútu. V pohotovostnom stave sa srdcová frekvencia pohybuje medzi 60 a 90 tepmi za minútu, u fyzicky aktívnych ľudí sa potom pohybuje v rozmedzí 45 – 60 tepov za minútu a u profesionálnych športovcov dokonca 30 – 45 tepov za minútu. Zvyšuje sa pri strese alebo zvýšenej fyzickej záťaži.

Príliš vysoký tep v pokoji môže byť príznakom srdcového ochorenia. Príčiny ale môžu byť iné: stres, obezita alebo celkovo nesprávny životný štýl. Neváhajte sa poradiť s lekárom.

Ako si tep zmerať?

  1. Buďte v pokoji a uvoľnite sa – ideálne aspoň 5 minút pred samotným meraním

  2. Nepracujte, odložte telefón a nečítajte

  3. Nehovorte a pokojne dýchajte

  4. Zapnite stopky a minútu počítajte údery srdca

6. Aká je hodnota vášho krvného tlaku

U zdravého dospelého človeka by sa krvný tlak mal správne pohybovať okolo hodnoty 120/80 mmHg. Na pozore by ste sa mali mať vo chvíli, keď prekročíte 140/90. Dlhodobo neliečený vysoký krvný tlak potom vedie k poškodeniu ciev, čo môže vyústiť do mŕtvice alebo infarktu.

Mladé ženy a dievčatá sa tiež môžu stretnúť s pravým opakom: teda nízkym krvným tlakom, keď sa hodnoty pohybujú okolo 100/65. Aj to môže značne znepríjemniť život závratmi, motaním hlavy či dokonca omdlievaním. O život ohrozujúci stav však nejde.

Čo si z toho odniesť?

Dúfam, že ste po prečítaní dnešného článku pokojnejší a chápete, že vaše zdravie nie je definované číslom na váhe. Možností, ako svoj zdravotný stav merať, je viac a majú vyššiu výpovednú hodnotu. Nedovoľte preto, aby osobná váha bola denným a jediným sudcom. Je nejaký z vyššie uvedených bodov vašou slabinou? Zamerajte sa na to a pracujte na zlepšení.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
17 Páči sa mi Uložiť článok