6 prípadov, keď potrebujete jesť viac bielkovín

9. 8. 2022
Komentáre
6 prípadov, keď potrebujete jesť viac bielkovín
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Bielkoviny sú esenciálna makroživina. Musíme ich pravidelne prijímať vo forme stravy preto, aby sme zostali zdraví, silní a pohybliví. Ak telo nedostáva dostatok bielkovín zo stravy, musí siahnuť do vlastných zdrojov – obvykle do aktívnej svalovej hmoty.

Deficit bielkovín nasmeruje telo do katabolizmu (rozpad svalovej hmoty) a takýto stav nie je dlhodobo udržateľný. Vyšší príjem bielkovín je teda ochranou proti týmto a mnohým ďalším procesom, ale navyše ponúka celý rad (nielen) zdravotných benefitov.

Čo sa v článku dozviete?

  • Na čo slúžia bielkoviny?
  • Prečo jesť viac bielkovín?
  • Kto potrebuje vyšší príjem bielkovín?
  • Aké sú prejavy toho, že potrebujete jesť viac bielkovín?

Na čo slúžia bielkoviny?

Bielkoviny sa podieľajú na väčšine fyziologických procesov v tele. Za zmienku stoja funkcie:

  • štrukturálna (stavebná zložka svalov, šliach, väzov, orgánov...)
  • transportná (krv)
  • enzymatická (pre hladký priebeh reakcií v tele)
  • hormonálna (inzulín)
  • imunologická (podieľa sa na optimálnej funkcii imunitného systému)
  • acidobázická (podieľa sa na stálosti vnútorného prostredia)
  • energetická

obrázok z istockphoto.com

Prečo jesť viac bielkovín?

Hlavným dôvodom je optimálna funkcia tela. Tým myslím to, že dobre regenerujete po fyzickej aktivite, nie ste teda mrzutí a unavení, udržujete alebo zvyšujete množstvo aktívnej svalovej hmoty a ste odolní voči častým ochoreniam.

Vyšší príjem bielkovín môže dokonca priamo ovplyvniť kvalitu života u seniorov, znižuje riziko sarkopénie a s tým spojené pády. Pri snahe o chudnutie je príjemnou vlastnosťou bielkovín ich schopnosť nasýtiť, čo môže zabrániť napríklad záchvatom prejedania sa, alebo častej konzumácii junk food.

Čo znamená „viac bielkovín“?

Väčšina svetových organizácií sa zhoduje na minimálnom množstve 0,8 g/kg za deň. To predstavuje 56 g bielkovín denne pre priemerného, sedavým štýlom žijúceho muža a 46 g bielkovín denne pre ženu. Táto potreba sa však môže líšiť:

  • Ak ste priemerný, nie príliš aktívny človek s normálnou hmotnosťou tela, postačí príjem 0,8–1,3 g/kg bielkovín denne.
  • Ak ste fyzicky aktívni a chcete si zachovať svalovú hmotu, môže byť príjem bielkovín 1,4–1,6 g/kg denne.
  • Ak chcete zvýšiť množstvo svalovej hmoty, môže byť príjem bielkovín 1,6–2,2 g/kg denne – na tomto rozmedzí sa zhoduje väčšina štúdií (Schoenfeld, 2018).

Kto potrebuje vyšší príjem bielkovín?

Existujú skupiny ľudí, ktoré sú prirodzene náchylnejšie na nedostatočný príjem bielkovín. Tými môžu byť:

  1. Seniori – zvýšený príjem bielkovín je prevenciou voči osteoporóze (rednutie kostného tkaniva) alebo sarkopénii (poškodenie kostrového svalstva), zachovanie svalovej hmoty môže znamenať nižšie riziko pádov, lepšiu pohyblivosť (Gunnars, 2020).
  2. Tehotné ženy – zvýšená potreba bielkovín je nutná pre správny vývoj a rast tkanív. Ideálny príjem bielkovín v priebehu tehotenstva je v rozmedzí 1,2–1,5 g/kg denne.
  3. Športovci – zvýšený príjem bielkovín pozitívne ovplyvňuje regeneráciu po tréningu a je nevyhnutný pre udržanie množstva aktívnej svalovej hmoty.
  4. Dospievajúci – zvýšená potreba bielkovín je nutná pre správny rast a vývoj v období puberty.

obrázok z gettyimages.com

Prečo potrebujete jesť viac bielkovín?

V prípade nedostatku bielkovín sa prejavy postupne začnú ukazovať ako zdravotné komplikácie. Únava, zlá regenerácia, bolestivosť svalov a kĺbov, náchylnosť na časté ochorenia. Najlepšou možnou verziou je predvídať situácie, keď je ten vyšší príjem už potrebný. Ktoré to sú?

  1. Snažíte sa znížiť energetický príjem – schopnosť bielkovín zasýtiť vám pomôže v boji proti prejedaniu, nebudete tak zvyšovať energetický príjem prostredníctvom nekvalitného jedla.
  2. Máte fyzicky náročnú prácu alebo silovo cvičíte – vyššie fyzické nároky práce či tréningu nesú vyššiu potrebu bielkovín na opravu a rast svalového tkaniva.
  3. Ste nadšenec do kardia – chronické kardio cvičenie má negatívny vplyv na množstvo svalovej hmoty.
  4. Očakávate/prežívate stresovú situáciu – stresové hormóny sú katabolické a podnecujú tak rozpad svalovej hmoty. Zvýšený príjem bielkovín môže mať pozitívny vplyv na prevenciu katabolických procesov, dokonca aj na zmiernenie stresu samotného.
  5. Snažíte sa o návrat po zranení – zvýšený príjem bielkovín má pozitívny vplyv na regeneráciu, na hojenie popálenín, alebo rán. Zásadné sú aminokyseliny ako kolagén a arginín.
  6. Jete prevažne rastlinné zdroje bielkovín – rastlinné zdroje bielkovín u vegánov a vegetariánov nie sú zvyčajne plnohodnotné a také kvalitné ako živočíšne bielkoviny, celkový príjem bielkovín by teda mal byť vyšší a je vhodné ich zdroje kombinovať.

Odporúčania na záver

Ak ste niekedy a niekde začuli, že príliš veľa bielkovín škodí, skúste na to zabudnúť. Vyšší denný príjem kvalitných bielkovín prináša ako nutričné (nebudete hladní), tak aj zdravotné benefity. Na doplnenie – vyšší príjem kvalitných bielkovín s vysokou biologickou hodnotou (zvyčajne živočíšne zdroje).

Extrémne vysoké príjmy (vyššie ako 3 g/kg denne), ktoré môžu klásť väčšie nároky napríklad na funkciu obličiek, sú pre bežného človeka takmer nedosiahnuteľné. Sústreďte sa na kvalitu a pravidelnosť príjmu bielkovín, snažte sa, aby ich v každom jedle bolo 20–30 g a doprajte telu tie najlepšie podmienky na adaptáciu na rôzne podnety, od tréningu až po stres v práci.

Kolik bílkoviny můžu najednou sníst?
Kolik bílkoviny můžu najednou sníst?
Tuto otázku dostanu téměř pokaždé na svých přednáškách. Bílkoviny hýbou jako makroživina světem kulturistiky a fitness, stejně jako zdravou výživou a výživou fitness sportovců. Co naplat, přeci jen se jedná o hlavní stavební jednotku svalové hmoty.
7 najčastejších otázok a odpovedí o príjme bielkovín. Získaj zo svojho tréningu maximum
7 najčastejších otázok a odpovedí o príjme bielkovín. Získaj zo svojho tréningu maximum
Správne nastavený príjem proteínov je kľúčový pre nárast svalovej hmoty aj ďalšie metabolické procesy. Aby ste sa vyhli všetkým mýtom a polopravdám, ktoré o príjme bielkovín kolujú, pozrite sa pod pokrievku tým najčastejším otázkam.
Ako sa hodnotí kvalita bielkovín?
Ako sa hodnotí kvalita bielkovín?
Výživoví odborníci hodnotia kvalitu bielkovín v potravinách už viac ako 100 rokov. Viete, aké indexy sa bežne používajú a aké sú súčasné kritériá kvalitnej bielkoviny?
Koľko bielkovín máme denne zjesť a koľko ich skutočne využijeme?
Koľko bielkovín máme denne zjesť a koľko ich skutočne využijeme?
Čím viac, tým lepšie, alebo maximálne 30 gramov v jednom jedle? Dnes sa konečne dozvieme pravdu!
Najlepšie rastlinné zdroje bielkovín alebo TOP 6 alternatívnych potravín pre naše svaly
Najlepšie rastlinné zdroje bielkovín alebo TOP 6 alternatívnych potravín pre naše svaly
Či ste vegán, vegetarián alebo mäsožravec, rastlinné bielkoviny sa vám určite nevyhnú! Poďme si predstaviť 6 kandidátov, ktorí patria medzi najlepšie zdroje, a prečo by sme ich mali pravidelne zaraďovať do svojho jedálnička.
Anabolizmus vs. katabolizmus: zistite, ako rastú vaše svaly
Anabolizmus vs. katabolizmus: zistite, ako rastú vaše svaly
Anabolizmus a katabolizmus sú pravdepodobne pojmy, ktoré ste už niekedy počuli. Ako ale súvisia s budovaním svalovej hmoty?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Věděli jste, že regeneraci ovlivňují třeba i koupele ve studené vodě? Pokud si však na takovéto techniky netroufáte, zkuste si regeneraci vylepšit třeba správným spánkem nebo stravou.
Makroživiny – zdroj životnej energie
Makroživiny – zdroj životnej energie
Z potravín dostávame do tela nepreberné množstvo najrôznejších látok, z ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria makroživiny. V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozoberieme viac do detailu a zmienime ich základný význam vo výžive ako pre športovcov, tak aj bežnú populáciu.
3 triky, ako výrazne zvýšiť využiteľnosť rastlinných bielkovín
3 triky, ako výrazne zvýšiť využiteľnosť rastlinných bielkovín
Bielkoviny z rastlinnej stravy sú pre telo o niečo menej využiteľné oproti bielkovinám živočíšnym, a tak sa vo výžive hľadajú rôzne spôsoby, ako tento nedostatok zmierniť. Viete, o aké triky ide a ako nám pomôžu zvýšiť nutričnú hodnotu rastlinných proteínov?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?