6 potravín, ktoré môžu zhoršiť celulitídu

Komentáre
6 potravín, ktoré môžu zhoršiť celulitídu
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Investícia do drahých krémov, zábalov a procedúr pochybných šarlatánov v dobrej viere, že tak zlepšíte svoje problémy s celulitídou, môže mať celkom neistý výsledok. Isté ale je, že existujú konkrétne potraviny, ktoré by ste rozhodne mali zo svojho nákupného zoznamu (a teda aj jedálnička) vyradiť, aspoň čo sa týka pravidelného zaraďovania. V dnešnom článku vám poradíme, na ktoré potraviny si radšej dať pozor a čím ich nahradiť.

1. Slané syry

Radi si spestríte svoj letný zeleninový šalát poriadnou náložou balkánskeho syra alebo fety? Nesnažím sa spochybniť, že ide o chutnú večeru, ktorú si užijete počas teplých večerov na balkóne či terase. Smutným faktom ale je, že podobné syry sa s celulitídou veľmi nekamarátia. Problémom je vysoký obsah soli. Tá môže spôsobiť zadržiavanie vody, čo celulitídu zviditeľňuje.

Čo s tým?

Sledujte obsah soli v potravinách s dôrazom na syry. Pokiaľ ich v jedálničku chcete mať, zaobchádzajte opatrne s množstvom. Napríklad, do šalátu pridajte kuracie mäso a z balkánu uberte.

2. Grilovacie omáčky a dresingy

Sezóna letných grilovačiek je v plnom prúde. Ak dodržíte rozumné zásady (výber mäsa, jedlo doplnené o zeleninu, postrážite príjem alkoholu atď.), môžete si takto pripraviť zdravú večeru pod holým nebom.

Nástrahy ale číhajú aj tam, kde by ste ich možno nečakali – v kupovaných omáčkach, ktoré si k jedlu dáte. A prečo? Takéto omáčky majú často zloženie na niekoľko riadkov, sú plné cukru a soli. Šetrite teda s množstvom.

Existuje totiž istá spojitosť medzi príjmom cukru, starnutím pleti a poškodením ciev. Dochádza k procesu zvanému neenzymatická glykácia, pri ktorej dochádza k oslabovaniu ciev. To vedie k zlej cirkulácii vody a jej zadržiavaniu. Čo následne opäť vedie k tomu, že sa celulitída stane viditeľnejšou.

Čo s tým?

Ak nutne túžite po kupovaných omáčkach, siahnite po takých, ktoré majú znížený obsah cukru, soli a energie.

Úplne najlepšou voľbou ale bude, keď si pripravíte ľahký jogurtový dip z gréckeho jogurtu, čerstvých byliniek a cesnaku. Je už len na vás, koľko soli použijete. Poznáte ajvar? Ide o mierne pikantnú omáčku z paradajok a paprík. Skvelo doplní šťavnatý kurací plátok a zeleninu.

3. Sójová omáčka

Kto by nemiloval sushi! Všimli ste si niekedy po návšteve obľúbenej reštaurácie, že vám sú džínsy na druhý deň trochu tesnejšie? Istú súvislosť to môže mať s tým, koľko kúskov ste zjedli.

Druhým faktorom je obsah soli v sójovej omáčke. To spôsobí, že sa cítite opuchnutí a nafúknutí. 100 ml sójovej omáčky bežne obsahuje okolo 17 g soli. Síce by ste sa museli veľmi snažiť, aby ste toľko omáčky spolu s jedlom zjedli, ak ale budeme brať do úvahy, že horná hranica príjmu soli za deň je 5 g, takou vydarenou ,,sushi party“ sa k tomuto číslu môžete priblížiť.

Čo s tým?

Keď už sójovú omáčku, vyberte variant s nižším obsahom soli. Je bežne dostupná, stačí starostlivejšie čítať obaly a etikety potravín.

4. Ultraspracované údeniny: salámy, klobásy

Keď si nabudúce na výlet či do práce budete chystať obložený rožok s vysočinou alebo uherákom, radšej zadržte. Údeniny, ako sú rôzne salámy, slanina, párky, klobásy a podobne, obsahujú veľa soli a tuku. V kombinácii spolu so slanými syrmi znamenajú doslova pohromu pre problém nazývaný celulitída.

Čo s tým?

Tučné údeniny vymeňte za kvalitnú šunku s vysokým obsahom mäsa. Čím viac, tým lepšie. Okrem percenta mäsa sledujte aj obsah soli. K sendviču si nezabudnite prihodiť dostatok zeleniny či ovocia a starostlivo si strážte aj pitný režim.

5. Biele pečivo či pizza

Ani rafinované sacharidy v podobe bielych rožkov, žemlí či bagiet vám neprospejú. Už spomínaný proces glykácie, ku ktorému častejšie dochádza pri zvýšenej hladine cukru v krvi, vedie aj k poškodeniu kolagénu a elastínu. To sú látky, ktoré sú zodpovedné za pevný vzhľad kože (Uribarri et al., 2010).

Ak máte v jedálničku veľa bieleho pečiva a obľúbenou večerou je pizza ,,z okienka“ po ceste z práce, koža stráca pevnosť, pružnosť a vaše stehná môžu zdobiť nechcené jamky.

Z takých potravín sa totiž veľmi ľahko prejete, a tak aj ľahšie priberiete tuk. Čo z dlhodobého hľadiska zhorší problém nazývaný celulitída.

6 potravín, ktoré môžu zhoršiť celulitídu

6. Sladké sýtené nápoje, limonády a ďalšie sladké ,,bomby“

Všímate si, že s každými narodeninami jamky na stehnách pribúdajú akosi rýchlejšie? To je kvôli tomu, že telo produkuje menej kolagénu. Kolagén je bielkovina, ktorá sa postará o pevnú, pružnú pleť. Starnutie pleti je prirodzený proces a matku prírodu nemožno oklamať.

Ako som písala vyššie, veľké množstvo cukru starnutie kože urýchľuje (Danby 2010). Preto sa zamerajte na potraviny a nápoje s jeho nízkym obsahom. Skrytý cukor číha aj tam, kde by ste ho možno ani nečakali. Okrem sladkých limonád, džúsov alebo smoothiečiek si postrážte aj raňajkové cereálie alebo ochutené kávy.

Čo s tým?

Ak túžite po sýtených nápojoch, nie je nič jednoduchšie, ako použiť neochutenú neperlivú vodu a doladiť ju napríklad citrusmi (pozor na chemicky ošetrenú kôru) alebo bylinkami. Aj ľadovú kávu s poriadnou dávkou bielkovín navyše si hravo pripravíte doma.

Čo si z toho odniesť?

Celulitída je záležitosť, ktorá sa týka takmer každej z nás. Záleží, akú veľkú dôležitosť jej budete prikladať a ako veľmi dovolíte, aby vás trápila. Verte, že vaše okolie alebo partner to zase tak veľmi neriešia.

Namiesto drahých kozmetických procedúr stavte radšej na kvalitný vyvážený jedálniček bez ultraspracovaných potravín, z ktorých môžete ľahko prijímať nadbytok energie. Ten môže z dlhodobejšieho hľadiska viesť k nárastu telesnej hmotnosti a telesného tuku, čo vedie k zhoršeniu prejavov celulitídy. Nehovoriac o tom, že tieto potraviny obsahujú vysoké množstvo soli, ktorá môže u niektorých z nás viesť k vyššiemu zadržiavaniu vody. Rizikom je aj vznik diabetu 2. typu a zvýšená hladina krvného cukru, ktorá poškodzuje cievy. Na druhej strane – rozumná porcia pizze doplnená o bohatý zeleninový šalát vám isto neublíži. Nezabudnite ani na dostatočný pitný režim a pravidelný pohyb.

Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Lymfatický systém: čo to je a ako spoznať jeho zlé fungovanie?
Lymfatický systém: čo to je a ako spoznať jeho zlé fungovanie?
Lymfaticky systém ovplyvňuje celkové zdravie organizmu a problémy s ním môžu spôsobovať napríklad bolesti hlavy alebo celulitídu. V dnešnom článku sa dozviete pár rád na to, ako v tele lymfatický systém rozprúdiť a na čo ho vôbec potrebujeme.
7 účinných rád, ako zatočiť s celulitídou!
7 účinných rád, ako zatočiť s celulitídou!
Každá žena sa bojí vzniku celulitídy. Dobrá správa je, že sa s celulitídou dá bojovať. Spoznajte efektívne stratégie v boji proti celulitíde!
Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Znáte potraviny, které vám zajistí optimální funkčnost štítné žlázy? Klíčovou roli hraje zastoupení některých minerálních látek, jako je jód, selen, železo či zinek. Pozor si dejte i na dlouhodobou lowcarb stravu.
Proč potřebuji funkční a zdravou štítnou žlázu, když chci hubnout
Proč potřebuji funkční a zdravou štítnou žlázu, když chci hubnout
Funkční štítná žláza znamená nižší procento tuku a lepší využitelnost přijaté energie. Co všechno ji ovlivňuje?
Fresh, nektar, džus z koncentrátu. Pijeme ovoce, nebo cukr a aromata?
Fresh, nektar, džus z koncentrátu. Pijeme ovoce, nebo cukr a aromata?
Někdy nám masová média dokáží předhodit senzační titulky zpráv, ale realita je poněkud skrytá mezi řádky. Zjistěte s námi, proč džusy nepatří pod škatulku zdravé výživy a proč bychom svoje ovoce měli jíst, nikoliv pít. A jednou pro vždy si ujasníme, že džus ovlivňuje hladinu krevního cukru.
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
Priemyselne spracované potraviny sú lacné, praktické a ich príprava je až smiešne jednoduchá. Je tu ale jeden háčik – nášmu zdraviu príliš neprospievajú. Ako teda jednoducho znížiť ich príjem?
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Dosť už bolo všetkých šalátov na milión spôsobov každý deň s vidinou chudej postavy. Objavte slobodu v jedle vďaka pravidlu 80/20, ktoré obráti váš život o 180 stupňov. Budete šťastnejší, spokojnejší a v lepšej forme ako kedykoľvek predtým!
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
10 potravín plných cukru, kvôli ktorým nechudneš
10 potravín plných cukru, kvôli ktorým nechudneš
Príliš veľa cukru v našom jedálničku nie je pre naše zdravie vôbec dobré. To prinajmenšom tušíme alebo dobre vieme. Veľká kopa potravín a nápojov ale obsahuje skrytý cukor. Viete, na ktoré si dať pozor?
Pravidelné pitie limonád: Aké so sebou nesie riziká?
Pravidelné pitie limonád: Aké so sebou nesie riziká?
Limonády a sladké nápoje sú spojené s vyššou úmrtnosťou. Čo to pre nás znamená, máme ich príjem obmedziť?
Aj šalát môže byť plnohodnotné jedlo. Vieme, ako na to!
Aj šalát môže byť plnohodnotné jedlo. Vieme, ako na to!
Doprajete si pravidelne šalát ako hlavné jedlo s myšlienkou, že dávate svojmu telo to najlepšie? A obsahuje ten váš všetky dôležité živiny? Prečítajte si, na čo sa zamerať, aby ste sa z neho dosýta najedli a získali všetky základné živiny.
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
Zdravé grilování: 7 tipů, jak omezit vznik karcinogenů
Zdravé grilování: 7 tipů, jak omezit vznik karcinogenů
Co by to bylo za léto bez pořádné grilovačky. Víte ale, jak grilovat, abyste si neničili zdraví?