5 faktorov, ktoré maskujú váš pokrok pri chudnutí

Kristýna
Kristýna Dvořáková 19. 9. 2022 Prvýkrát publikované 10. 11. 2020
Aktualizované 19. 9. 2022
6 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
5 faktorov, ktoré maskujú váš pokrok pri chudnutí

Pravidelne cvičíte, dodržiavate jedálniček aj pitný režim, dostatočne spíte a robíte skrátka všetko správne, ale stále nie a nie schudnúť. Niet preto divu, že mnoho úsilia o zníženie hmotnosti sa tak končí ešte skôr, než sa vôbec začne – koho by to bavilo, donekonečna sa snažiť, keď výsledok je stále kdesi v nedohľadne. Možno je niekde naozaj chyba, ale možno svoje pokroky len nevidíte, pretože ich nevedomky sami pred sebou skrývate. Na čo si teda dať pri kontrolách svojho progresu pozor?

5 faktorov, ktoré môžu skrývať váš progres pri chudnutí

1. Sústredíte sa len na hmotnosť

Poznáte ten pocit, keď s nádejou vstupujete na váhu, v duchu sa modlíte, aby sa čísla konečne pohli dolu, a zase nič? Hlavou vám hýria myšlienky, čo robíte zle a že to možno vlastne ani nemá cenu. Číslo na váhe však ani zďaleka nie je jediným a najlepším ukazovateľom, čo môže poukázať na váš pokrok. Telesná hmotnosť je totiž sama o sebe veľmi nepresný údaj Je ovplyvňovaná mnohými faktormi, ako napr. obsahom vášho tráviaceho traktu, zadržiavaním vody v závislosti od menštruačného cyklu alebo tiež zmenami v telesnom zložení. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že svaly vážia viac než tuk. Hoci sa teda vaše telo mení k lepšiemu, na váhe nemusíte túto zmenu vôbec zaznamenať.

Čo s tým?

Spoločne s vážením skúste zapojiť aj ďalšie ukazovatele, ktoré vám môžu odhaliť mieru vášho pokroku. Skvelými a veľmi názornými spôsobmi je napr. robenie porovnávacích fotografií alebo meranie telesných obvodov, vďaka ktorým spoznáte, že vaše telo sa môže meniť aj nezávisle od hmotnosti. Najčastejšie sa meria obvod pása a bokov, popr. stehná.

Všímajte si však aj ďalšie zmeny, ako je napr. voľné a priveľké oblečenie, ktoré vám bolo kedysi tesné, alebo aj zlepšenie fyzickej výkonnosti. Vyšli ste práve 5 poschodí, pričom pred časom ste na druhom poschodí mysleli, že vypustíte dušu? To už o niečom svedčí, nie?

2. Kontroly nevykonávate v rovnakých podmienkach

Vyššie uvedené kontroly vášho pokroku by mali vždy prebiehať v rovnakých podmienkach. U žien je vhodné, aby meranie prebiehalo v rovnakej časti cyklu, pretože voda zadržiavaná pred menštruáciou môže vaše výsledky výrazne skresliť. Problematická môže byť aj fyzická aktivita. Ak sa raz zmeriate po polmaratóne, počas ktorého sa intenzívne potíte a druhýkrát po vypití 2 l limonády na ex, stav úplnej telesnej vody bude v oboch prípadoch pravdepodobne niekde inde. Zhodná by mala byť aj denná doba merania, tzn. všetky kontroly vykonávať buď ráno, alebo večer. Ideálne podmienky na kontrolu sú ráno, nalačno a po vyprázdnení.

Tieto podmienky je mimochodom vhodné dodržiavať aj pred meraním telesného zloženia pomocou bioimpedancie. Viac informácií nájdete v článku Ako sa pripraviť na meranie telesného zloženia.

Čo s tým?

Zamerajte sa na to, aby boli podmienky každého jednotlivého merania čo najviac podobné. Jedine tak totiž dostanete úplne pravdivé a ničím neskreslené údaje.

obrázok z istockphoto.com

3. Kontrolujete sa príliš často

Je pochopiteľné, že sa z času na čas potrebujete presvedčiť o svojom pokroku a uistiť sa, že robíte všetko správne. Ak sa však budete merať 2x denne a po týždni sa vám bude rúcať svet z toho, že nevidíte žiadny výsledok, vášmu odhodlaniu to pravdepodobne príliš nepomôže. Musíte si uvedomiť, že chudnutie je beh na dlhú trať a nabrané kilá jednoducho nezhodíte behom pár dní. Náhle a neprimerané schudnutie by navyše nebolo pre vaše telo vôbec prospešné.

Čo s tým?

Merajte sa preto cca 1x za 14 dní, ideálne vždy v rovnakých podmienkach (pozri vyššie). Nezabúdajte, že dôležitý je predovšetkým dlhodobý vývoj vášho snaženia a jedno konkrétne meranie nie je samo o sebe príliš vypovedajúce. Pokiaľ sa vám teda stane, že sa po niekoľkých týždňoch skvelých výsledkov naraz pokles váhy zastaví, nemusíte sa týmto ojedinelým výkyvom príliš zaoberať. Až v prípade, že by sa váš postup zastavil na dlhší čas, je na mieste začať pátrať po tom, kde sa mohla stať chyba.

4. „Mám ten pocit“ nie je efektívne porovnávacie kritérium

Na škodu nemusí byť len príliš časté meranie, ale aj druhý extrém, teda žiadna kontrola. Ak totiž očakávate, že budete po 14 dňoch vyzerať ako úplne iný človek, nohavice vám budú padať a svoj postup preto nemusíte nijako sledovať, potom vás najskôr sklamem.

Kilo dole alebo o 2 cm menšie obvody totiž na oblečení veľmi pravdepodobne nespoznáte. Namiesto toho, aby ste sa radovali z progresu zachyteného pri pravidelnom meraní, sa budete utápať v tom, že na sebe nevidíte žiadnu zmenu. Pravdepodobne potom budete frustrovaní, nebude sa vám chcieť pokračovať v snažení a možno to dokonca aj vzdáte. A to všetko preto, že „máte pocit“, že nevidíte žiadny posun. On tam pritom dosť pravdepodobne aj bol. Vy ste ho len nevideli.

Čo s tým?

Hoci isté zmeny na sebe samozrejme pozorovať môžete, je potrebné mať nejaký záchytný bod, ktorý vám povie, či vaša snaha naozaj prináša ovocie, alebo treba niečo zmeniť.

obrázok z istockphoto.com

5. Váš pokrok maskuje samotný proces chudnutia

Akokoľvek neuveriteľne to znie, váš pokrok môže byť zatienený aj samotným procesom chudnutia. Predstavte si, že začínate na 100 kg a za mesiac schudnete 4 kg. To znamená, že výsledná rýchlosť chudnutia bude 4 % telesnej hmotnosti za mesiac, čo je veľmi slušné číslo.

Za nejaký čas bude vaša hmotnosť 70 kg a pri kontrolách opakovane zistíte, že chudnete „iba“ 2–3 kg za mesiac. Logicky začnete premýšľať nad tým, prečo to ide zrazu pomalšie a kde ste urobili chybu, pretože toto predsa nemôže byť normálne. Alebo môže?

Čo s tým?

Keď sa nad tým zamyslíte, 4 % zo 70 kg sú práve ony spomínané 2–3 kg. Chudnete teda stále rovnakou rýchlosťou, so znižujúcou sa hmotnosťou sa však znižujú aj váhové úbytky. Z času na čas je teda vhodné sa na svoj pokrok pozrieť aj z uhla rýchlosti hmotnostného úbytku v % a neriadiť sa len absolútnymi kilogramami.

Čo si z toho odniesť?

Snaha o lepšie a zdravšie telo je dlhá cesta, ktorá so sebou prináša mnoho ťažkostí a zádrhelov. Pokiaľ na sebe navyše nevidíte žiadny progres, niet divu, že vaša motivácia padá prudko dolu. Dôvodov môže byť veľa – možno skutočne robíte chyby, možno ale svoj pokrok len nevidíte. Aj kontrola výsledkov chudnutia má totiž svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať.

Po prvé, nemali by ste sa sústrediť len na hmotnosť, ale pomôcť si aj ďalšími ukazovateľmi, ako sú telesné obvody, voľné oblečenie, alebo lepšia fyzická výkonnosť. Meranie by zároveň malo vždy prebiehať v rovnakých podmienkach a v časovom odstupe cca 14 dní. Pamätajte tiež na to, že „mám pocit, že nechudnem“ nie je vhodným ukazovateľom vášho zlepšenia a vždy je potrebné mať k dispozícii dáta, o ktoré sa môžete oprieť.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
6 Páči sa mi Uložiť článok