5 dôvodov, prečo vaše telo zadržiava vodu

Komentáre
5 dôvodov, prečo vaše telo zadržiava vodu
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Zadržiavanie vody v ľudskom tele sa môže prejaviť opuchom a dočasným nárastom hmotnosti.

  • Zadržiavanie vody môže nastať narušením funkcie lymfatického, vylučovacieho alebo hormonálneho systému.

  • Obľúbeným prostriedkom na odvodnenie sú bylinky a suplementy, ich účinnosť je však stále predmetom diskusií.

Asi dve tretiny ľudského tela sú tvorené vodou. Množstvo vody v tele je však výsledkom dynamickej rovnováhy – každý deň nejaká voda pribudne (prijmeme ju z jedla a pitia) a nejaká odíde (vylúčime močom, potom, stolicou, alebo ju vydýchneme).

V priemere to väčšinou vyjde tak akurát fifty‑fiftymnožstvo vody v tele sa v čase nemení. Pokiaľ však dočasne vylučujeme vody menej, než koľko prijmeme, hovoríme o zadržiavaní vody v organizme. Prečo k tomuto stavu dochádza a čo sa s tým dá robiť?

1. Predmenštruačný syndróm a hormonálne zmeny

Jednou z častých príčin zadržiavania vody v organizme je predmenštruačný syndróm (PMS). Ide o fyzické, emočné a behaviorálne zmeny, ktoré sa u žien môžu objaviť pred začiatkom menštruácie. Podľa prejavov delíme PMS do štyroch kategórií na varianty A, C, D a H. Práve prejavy kategórie PMS‑H sú najčastejšie späté s fyzickými zmenami, ktoré zahŕňajú zadržiavanie vody, opuchy a dočasný nárast hmotnosti.

Zadržiavanie vody počas PMS je špecifické pre oblasť tváre, pŕs, brucha a koncových častí rúk a nôh. Tento efekt pravdepodobne súvisí so zvýšenou hladinou progesterónu počas luteálnej fázy, ktorého efekt je ďalej umocnený zvýšenou aktivitou aldosterónu.

2. Nedostatok pohybovej aktivity

Zadržiavanie vody v koncových častiach rúk a nôh je spojenou so sedavým životným štýlom a fyzickou inaktivitou. Ľudia, ktorí majú problém chôdzou prejsť cez niekoľko blokov, majú až 3x vyššiu pravdepodobnosť vzniku opuchov následkom zadržiavania vody v organizme.

Opuchy dolných končatín sú tiež častejšie u osôb, ktoré majú sedavý životný štýl a pracujú od počítača. Riziko zadržiavania vody taktiež dramaticky zvyšuje nadváha a obezita, ktorá býva dôsledkom dlhodobého nedostatku pohybovej aktivity.

3. Nadbytočná konzumácia soli

Koncentrácia sodíka je v telových tekutinách veľmi prísne regulovaná. Ani keď zjeme soli prebytok (kuchynská soľ je zo 40 % tvorená sodíkom), koncentrácia sodíka sa v krvnom sére nijako dramaticky nezvýši. To je dosiahnuté znižovaním či zvyšovaním množstva telových tekutín. Existujú preto hypotézy, ktoré nadmernú konzumáciu sodíka spájajú so zadržiavaním vody v ľudskom tele. Niektoré štúdie tento jav pozorujú, iné nie.

Zdá sa preto, že vplyv sodíka na zadržiavanie vody je individuálny a závisí okrem iného od toho, či je v tele sodíka dostatok. Keďže však v typicky západnej strave konzumujeme soli viac ako dvojnásobok toho, čo odporúča Spoločnosť pre výživu, znížiť množstvo soli v strave rozhodne nie je na škodu.

4. Porucha funkcie lymfatického systému

Lymfatické opuchy (lymfedémy) môžu byť ďalšou príčinou zadržiavania vody v niektorých častiach tela. Nesprávne cirkulujúca lymfa sa v danom mieste zadržiava a spôsobuje mäkký, spočiatku nebolestivý opuch.

Lymfedémy môžu byť vrodené (primárny lymfedém) alebo spôsobené niektorým vonkajším faktorom počas života (sekundárny lymfedém). Celosvetovo k najčastejším príčinám patrí infekcia, v západnom svete je však častejšia príčina úraz alebo operačný zákrok.

5. Porucha funkcie obličiek

Obličky sú orgány ľudského tela, ktoré filtrujú a vylučujú odpadové produkty v podobe moču. Ich nesprávna funkcia má vplyv nielen na reguláciu vody v tele, ale aj na stálosť vnútorného prostredia. Pri chronickom renálnom zlyhaní dochádza k postupnému zlyhávaniu funkcie obličiek. Schopnosť filtrovať odpadové produkty sa v konečných fázach znižuje až desaťnásobne. Jedným z prejavov potom môže byť zadržiavanie vody v tele a vznik opuchov.

obrázok z freepik.com

Je možné odvodniť telo?

Pokiaľ telo zadržiava vodu, má na to nejaký dôvod. Môže ísť o prebytok či nedostatok niektorých vitamínov či minerálnych látok, o poruchu vylučovacej či obehovej sústavy alebo ide o obdobie pred menštruáciou, keď dochádza k zmenám v hladine hormónov.

Každá príčina si žiada špecifické riešenie, v niektorých prípadoch sa oplatí len počkať, kým si s prebytočnou vodou telo poradí samo. Koľkokrát namiesto nakupovania zázračných „odvodňovacích“ tabletiek tak urobíte lepšie, keď sa zameriate skôr na pravidelný pohyb a zdravý životný štýl.

Ako sa dá bojovať proti zadržiavaniu vody v tele?

1. Pite veľa vody

Čím viac vody telu doprajete, tým viac jej vylučuje. Naopak, nedostatočný príjem tekutín môže znamenať, že si organizmus v rámci obranného mechanizmu bude šetriť doslova každú kvapku. Pite aspoň 30 – 45 ml tekutín na 1 kg hmotnosti, preferujte čistú vodu, v menšej miere minerálne vody, nesladené čaje alebo kávu.

2. Šetrite so soľou, pridajte na ovocí a zelenine

V niektorých prípadoch môže byť zadržiavanie vody v tele spôsobené prebytkom sodíka a nedostatkom draslíka. Prebytok sodíka v strave jednoducho vyriešite s ním, že budete jesť menej slané jedlá. Draslík naopak doplníte tým, že budete jesť viac ovocia a zeleniny. Spoločnosť pre výživu odporúča denne aspoň 600 g ovocia a zeleniny, medzi najbohatšie zdroje draslíka patria jablká alebo banány.

3. Stavte na pravidelný pohyb

Jedným z najúčinnejších prostriedkov proti zadržiavaniu vody je pravidelná pohybová aktivita. Nielenže sama o sebe znižuje riziko vzniku opuchov, ale súčasne pomáha s udržaním zdravej hmotnosti.

Naplánujte si pravidelný pohyb na každý deň. Už jedna prechádzka denne urobí zázraky a či máte len 30 minút, poradíme vám, ako počas nich zvládnuť plnohodnotný tréning v posilňovni.

4. Vyskúšajte niektoré bylinky

Niektoré byliny sa už po stáročia používajú na podporu odvodnenia organizmu. A hoci v mnohých prípadoch ide skôr o ľudové liečiteľstvo, existujú rastliny, ktorých účinok je podporený aj niektorými štúdiami. Napríklad taký extrakt z púpavy v štúdii spôsobil vyššiu frekvenciu močenia počas dňa. Podobne sa študujú aj účinky žihľavy, ktoré boli potvrdené v štúdii na zvieracích modeloch.

Zaujímavou rastlinou je aj praslička roľná, ktorá patrí medzi bohaté zdroje prírodného kremíka (extrakty obsahujú asi 7 % oxidu kremičitého). V štúdii z roku 2014 vedci došli k záveru, že podávanie 900 mg extraktu z prasličky roľnej malo značný diuretický efekt.

Čo si z toho odniesť?

Zadržiavanie vody v tele sa prejavuje opuchmi v rôznych oblastiach tela a môže byť sprevádzané nárastom hmotnosti. Príčin zavodnenia môže byť mnoho, medzi tie najčastejšie patrí predmenštruačný syndróm u žien, nepomer medzi príjmom sodíka a draslíka a poruchy funkcie obličiek a lymfatického systému.

Pokiaľ sa chcete zavodneniu vyhnúť, stavte na dostatočný pitný režim a preferujte v strave dostatok ovocia a zeleniny, ktoré nielenže obsahujú veľa vody, ale sú tiež bohatým zdrojom draslíka. Pravidelne sa venujte pohybovej aktivite a pokiaľ chcete snahu o odvodnenie podporiť, stavte na niektoré bylinky. Medzi najhorúcejšie kandidátov podporujúce odvodnenie patrí púpava, žihľava a praslička roľná.

Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Strasti a nepríjemnosti s menštruačným cyklom dobre pozná každá z nás. Ako sa ale podpisuje menštruačný cyklus na kvalite tréningu a má zmysel to nejako riešiť? Áno!
Príjem soli očami súčasných odporúčaní: koľko je už príliš veľa?
Príjem soli očami súčasných odporúčaní: koľko je už príliš veľa?
Hoci sa vo výživových odporúčaniach odporúča konzumovať približne 5 g soli denne, takmer žiadna vyspelá krajina na svete to nie je schopná dodržať. Niektoré krajiny solia dokonca dvojnásobne. Čím to je a aký to má vplyv na naše zdravie?
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
Pravda o zadržiavaní vody! Akým spôsobom ovplyvňuje chudnutie?
Pravda o zadržiavaní vody! Akým spôsobom ovplyvňuje chudnutie?
Naozaj nemôžeme schudnúť kvôli zadržiavaniu vody, alebo je to jeden z ďalšej série nekončiacich fitness mýtov?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Byť ženou je skvelé – kým do hry nevkročí PMS. Predmenštruačný syndróm zažíva až 80 % žien. Čo ho spôsobuje a ako ovplyvňuje našu hmotnosť či chuť do jedla?
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Sůl byla v minulosti mimo jiné používána k léčebným účelům, dnes jí ale máme v jídelníčku takové množství, že nám její příjem spíše škodí. Jaká rizika s sebou zvýšená konzumace soli přináší, jaké potraviny jsou jejím největším zdrojem a jak je to se zadržováním vody při hubnutí?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?