5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho

29. 10. 2020
Komentáre
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
obrázok z besthealthmag.ca
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.

Čo sa v dnešnom článku dozviete?

  • Ktoré potraviny a prečo môžu spôsobovať nafukovanie
  • Akými spôsobmi plyny v čreve vznikajú
  • Prečo veľa vlákniny neznamená automaticky dobré trávenie
  • Ako súvisí mikrobióm s nafukovaním 
  • Aké sú nástrahy tzv. volume eatingu

Nafukovanie patrí medzi najčastejšie problémy s trávením

Nafukovanie brucha je nepríjemné a ani dodnes nie sú známe všetky mechanizmy, ktorými môže vznikať. Svoj význam zohráva genetická predispozícia, zloženie črevného mikrobiómu, individuálna tolerancia či psychika. To všetko sú veci, ktoré iba ťažko (možno s výnimkou mikrobiómu) dokážeme ovplyvniť.

Našťastie, jedným z najvýznamnejších faktorov ovplyvňujúcich tvorbu plynov je zloženie našej stravy. Ak vám nafukovanie často znepríjemňuje život, venujte pár minút čítaniu a zistite, ako ho vďaka malým zmenám v strave môžete zmierniť.

Nafukovanie nie je iba súčasťou PMS

Niektoré ženy to poznajú: ráno máte ploché sexi bruško, no v priebehu dňa sa premení na nafúknutý balón. Do toho sa pridajú nepríjemné kŕče a stres, že si to niekto všimne. 

Svoju úlohu hrajú hormóny a fáza menštruačného cyklu, nemenej dôležité je však aj zloženie stravy, ktoré sa netýka iba žien. 

Čo robiť v prípade, ak vás nafukovanie trápi takmer každý deň?Poďme na to od začiatku a posvieťme si na jedlo.

Odkiaľ sa tam plyny vzali?

Väčšina črevných plynov vzniká činnosťou črevných baktérií. Zvyšok je kombináciou prehltnutého vzduchu a plynov, ktoré sa do tráviaceho traktu dostali difúziou z krvi. Za normálnych podmienok je ich množstvo približne 100–200 ml denne, no veľa závisí od stavu nášho mikrobiómu, zloženia stravy, zdravotného stavu či psychickej pohody (Azpiroz, 2010).

Plyny v črevách sú prirodzenou súčasťou trávenia. Ak všetko prebieha hladko, odchádzajú buď ústami (eruktácia), alebo konečníkom (flatulencia). Ich prítomnosť značí správnu činnosť čriev a ich obnovená tvorba sa sleduje napríklad aj po operáciách. 

Alebo ako hovorili naše babičky: "Kto grgá a prdí, zdravie si tvrdí."

5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho

Nie je nafukovanie ako nafukovanie

Niektorí ľudia môžu subjektívne pociťovať diskomfort spojený s nafukovaním, no v skutočnosti je objem ich črevných plynov v rámci normy. Vo viacerých prípadoch bolo zistené, že objem črevných plynov u ľudí, ktorí sa sťažovali na plynatosť, bol približne rovnaký ako u zdravých jedincov. 

Významnejšie rozdiely však boli zistené v počte uvoľnenia plynov. Ľudia sťažujúci sa na plynatosť zaznamenali až 22 evakuácií denne (oproti 7 u zdravých) (Pozuelo a kol., 2015).

Vedeli ste, že zdravý človek je schopný bez pocitu nafúknutia či bolesti vylúčiť až 1,8 l plynu za hodinu? (Serra, 1998) 

Či už je dôvodom vašej plynatosti naozaj nadmerná tvorba črevných plynov alebo „iba“ znížená tolerancia voči ich normálnemu objemu, pocit nafúknutého brucha je obmedzujúci a rozhodne by nemal byť na dennom poriadku.

Čo robiť, keď vás nafúknuté brucho trápi častejšie, než by ste chceli? To zistíte v nasledujúcich bodoch.Tu je päť možných príčin nafukovania, ktoré jednoducho ovplyvníte vašimi každodennými rozhodnutiami:

5 možných príčin nafúknutého brucha

1. FODMAP - čo sa skrýva pod touto skratkou a ako to súvisí s nafukovaním?

  • Veľa potravín bolo už v minulosti známych ako "tie, ktoré nafukujú", no zdanlivo nemali nič spoločné.
  • V roku 2004 prišiel tím z Monašskej univerzity v Austrálii s konceptom, ktorý spája všetky problémové druhy potravín pod jeden akronym. Výskumníci začali používať skratku FODMAP, pod ktorou rozumeli všetky fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. 
  • Alebo zjednodušene – látky sacharidovej povahy, ktoré, ak nie sú vstrebané v tenkom čreve, prechádzajú do hrubého čreva. Tam sú fermentované, pričom sa tvoria plyny. 

Čo si pod tým predstaviť?

Keďže človek nemá tráviace enzýmy, ktoré by dokázali stráviť niektoré druhy sacharidov alebo tieto sacharidy z nejakého dôvodu horšie vstrebáva (napr. velký nárazový príjem), prechádzajú nestrávené zvyšky až do hrubého čreva. 

Tu slúžia ako potrava pre baktérie, ktoré ich spracujú v procese kvasenia (fermentácie). Vedľajším produktom je vodík, oxid uhličitý a ďalšie plyny, ktoré vedú k roztiahnutiu čreva a„nafúknutiu“. 

Ktoré potraviny môžu byť rizikové?

Koncept FODMAP zahŕňa širokú škálu sacharidov, ktoré sú obsiahnuté v obrovskom množstve potravín. 

Problémové môžu byť:

  1. oligosacharidy (strukoviny, cesnak, cibuľa, raž, inulín, pšenica, brokolica...)
  2. disacharidy (mliečne výrobky obsahujúce laktózu)
  3. monosacharidy (väčšina ovocia, ale napríklad aj agávový sirup, med...)
  4. polyoly (žuvačky, výrobky sladené maltitolom, sorbitolom, xylitolom...). 

Pozn. Pre detailnejšie informácie si môžete stiahnuť jednu z mnohých dostupných aplikácií, ktoré vám ukážu obsah FODMAPs v konkrétnej potravine.

Vybrali sme ako príklad oficiálnu aplikáciu Monash Uni Low FODMAP Diet (ktorá je platená) a jednoduchšiu Low FODMAP diet A to Z food list, v ktorej nájdete zoznam potravín. Červenou sú vyznačené potraviny s vysokým obsahom fermentovateľných sacharidov, ktorým je lepšie sa pri precitlivenosti na FODMAP vyhnúť, resp. otestovať individuálnu znášanlivosť (viď. nižšie).

Low‑FODMAP diéta  liek na všetko? 

Catassiovej review z roku 2016 konštatuje, že väčšina štúdií potvrdzuje prínos tzv. low‑FODMAP diéty pre pacientov trpiacich syndrómom dráždivého čreva (viedla najmä k zmierneniu nafukovania a kŕčov). 

Zároveň však poukazuje na fakt, že vykonané štúdie majú výrazné limitácie. Vo veľa prípadoch neboli zaslepené. Účastníci presne vedeli, že konzumujú diétu s nízkym obsahom FODMAP – a placebo dokáže zamiešať karty nielen vo vede. Takisto často chýbali aj kontrolné skupiny.  

Ako pri väčšine vecí týkajúcich sa výživy – účinok low‑FODMAP diéty bude pravdepodobne veľmi individuálny a bude úzko súvisieť s konkrétnymi príčinami nafukovania. Výhodou však je, že jej vyskúšaním nedávate do stávky zdravie a aj počas nej dokážete jednoducho splniť všetky odporúčania týkajúce sa zdravej výživy - v tomto prípade hlavne príjem ovocia a zeleniny. 

5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho

2. Vláknina – koľko je tak akurát?

  • Ak sa zaujímate o zdravý životný štýl, určite ste už počuli o mnohých benefitoch, ktoré vláknina nášmu tráveniu prináša. „Jesť zdravo“ je často spájané s nutkaním jesť čo najviac ovocia a zeleniny. 
  • Nadmerný príjem vlákniny alebo prudké navýšenie jej príjmu však môže spôsobiť nafukovanie, keďže vlákninu, rovnako ako FODMAP, nedokážeme úplne stráviť. 
  • Odporúča sa náhle nezvyšovať váš obvyklý príjem vlákniny o viac ako 5 g za týždeň a odsledovať si vašu individuálnu toleranciu (El‑Salhy, 2017). 

Bez vlákniny to ale nejde

Ak vám na chvíľu napadlo jesť výrazne menej vlákniny – neunáhlite sa. Je preukázané, že dostatočný príjem vlákniny zvyšuje objem tráveniny aj stolice, uľahčuje ich prechod tráviacim traktom a zmäkčuje stolicu. V skratke – i keď nedostatok vlákniny nie je vždy príčinou zápchy, jej menšie množstvo môže spôsobiť, že sa v črevách bude hromadiť tvrdá stolica a „uľaviť si“ bude čoraz náročnejšie. 

Na základe doterajších poznatkov sa javí ako najlepšia „zlatá stredná cesta“. V našich končinách je odporúčané množstvo 30 g na deň alebo približne 13 g vlákniny na 1000 kcal u mužov a 16 g vlákniny na 1000 kcal u žien (DGE, 2019) .

5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho

3. Mikrobióm – keď to v črevách žije

  • Naše črevá patria medzi najhustejšie „osídlené“ mikrobiálne spoločenstvá na planéte (Holscher, 2017). Celý náš mikrobióm tvorí viac ako 100 biliónov rôznych baktérií, vírusov, prvokov či húb. Pre lepšiu predstavu, je to asi 10x viac než buniek v našom tele. Ich dôležitosť je taká veľká, že niektorí autori dokonca mikrobióm považujú za ďalší orgán (O’Hara a Shanahan, 2006; Honda, 2012). 
  • Bakteriálne zloženie nášho čreva je jedinečné a závisí od mnohých faktorov (napríklad vek, prostredie, životný štýl, lieky). Svoju úlohu zohráva aj spôsob, akým sme prišli na svet - prirodzený pôrod vzs. cisársky rez. Podľa Sonnenburga (2016) je však za kľúčový faktor považovaná strava, ktorá dokáže priamo ovplyvniť zloženie mikrobiómu aj jeho fungovanie.
  • Za normálnych okolností je spolužitie s našimi „malými kamarátmi“ obojstranne prospešné. Naše črevné baktérie spracovávajú nestrávené zvyšky potravy (FODMAP, vláknina, nestrávené bielkoviny), pričom vznikajú plyny, ale aj ďalšie látky (viď nižšie).
  • V závislosti od množstva a zastúpenia jednotlivých bakteriálnych druhov (je ich viac než 1000) sa mení nielen množstvo, ale aj zloženie plynov.  

Kedy nastáva problém? 

  1. Ak je baktérií málo
  2. Ak sa baktérie premnožia
  3. Ak sa výraznejšie zmenia pomery v zastúpení jednotlivých druhov

V určitých prípadoch sa dokonca baktérie môžu patologicky rozrásť aj v tenkom čreve – vtedy hovoríme o tzv. SIBO syndróme (stav, kedy sa baktérie nadmerne rozmnožia v tenkom čreve).  

Pozuelo a kol. (2015) potvrdili obrovský význam črevných baktérií a konštatovali, že zvýšená tvorba črevných plynov v prípade „nafukovacej“ diéty je spojená s nestabilitou mikrobiómu - čo znamená, že sa často menia pomery medzi jednotlivými zastúpenými druhmi baktérií.

Baktérie = plyny?

Výsledkom pôsobenia baktérií však nie sú iba plyny, ale vzniká aj množstvo prospešných látok. Patria k nim napríklad mastné kyseliny s krátkym reťazcom – butyrát, acetát a propionát. Z týchto látok profitujú najmä bunky hrubého čreva (kolonocyty), ktoré ich dokážu využiť ako zdroj energie

Metabolizované môžu byť aj v pečeni, vo svaloch alebo v iných tkanivách. Niektoré kmene baktérií sa navyše podieľajú aj na tvorbe vitamínov B12 a K2. Aj to je dôvod, prečo by sme sa o náš mikrobióm mali s láskou (alebo aspoň pestrou stravou) starať. 

Nepodceňujte ani vitamín K

Vitamín K je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi, B12 je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek, správnu funkciu nervovej sústavy a napomáha využitiu kyseliny listovej v organizme. Keďže sa prevažné množstvo vitamínu B12 vstrebáva v žalúdku, jeho endogénna tvorba v hrubom čreve je veľmi ťažko využiteľná. Stále platí, že jeho nedostatkom sú ohrození najmä vegetariáni a vegáni. 

Baktérie v črevách produkujú aj niektoré menej prospešné látky, ktoré vznikajú napríklad v procese rozkladu bielkovín - teda plyny nevznikajú iba pri spracovaní nestráviteľných sacharidov. Môžeme spomenúť napríklad sulfány (najznámejší z nich je sírovodík) či trimetylamín (vzniká z karnitínu), ktoré môžu spôsobovať nielen nepríjemný zápach.  

Najnovšie štúdie naznačujú, že vysoká hladina trimetylamínu môže hrať úlohu pri rozvoji aterosklerózy, spájaná je aj so zápalovými procesmi či obezitou (Janeiro a kol., 2018). 

5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho

4. Veľký objem potravy alebo „všetkého veľa škodí“

Určite to už zažil každý – po dobrom obede je pohodlnejšie (a niekedy nutné) povoliť opasok. Jedlo sa v našom tele totiž len tak nestratí. Tráviace enzýmy síce dokážu väčšinu stráviť a využiť, no nestrávené zvyšky pokračujú ďalej do hrubého čreva, kde sa formujú do stolice. Nie je to žiadna veda: mať väčšie brucho po celom dni je prirodzené. Prečo?

  • Viac jedla = väčší obsah čriev = väčší tlak na steny tráviaceho traktu = pocit nafúknutého brucha

Niekedy môžu byť rozdiely výraznejšie. O to viac, ak ide o ženy, ktoré majú všeobecne menšie telo – a teda aj brušnú dutinu.

Čo ak vás trápi nafukovanie, ale stravujete sa zdravo, neprejedáte sa či dokonca chudnete?

Každý chce dobre vyzerať, no nikto nechce byť (najmä počas kalorického deficitu) hladný viac, než je nutné. Vtedy sa zdajú byť skvelou voľbou potraviny, ktoré za malé množstvo kalórií poskytnú solídny objem jedla. Je to ale naozaj také skvelé? 

  • Málo kalórií + veľký objem = viac nestrávených zvyškov = viac plynov = pocit nafúknutého brucha

Ponaučenie? Tzv. volume eating (snaha zjesť čo najväčší objem jedla za čo najmenšie množstvo kalórií) je šikovný koncept, vďaka ktorému do jedálnička zaradíte viac čerstvého ovocia a zeleniny, no aj tu platí – všetko s mierou.

5. Prehltnutý vzduch

Problémy s nafukovaním môže zhoršiť aj zdanlivá maličkosť, akou je napríklad žuvanie žuvačky. Každým zahryznutím totiž prehĺtame vzduch, ktorý sa znovu bude musieť dostať von. Ak patríte k šťastlivcom, ktorí ho vygrgajú – bod pre vás. Ak nie, po prečítaní článku už viete, kadiaľ budú musieť vyjsť :-).

Situáciu môžu zhoršovať aj sýtené nápoje alebo nedostatočné prežutie potravy a rýchle jedenie. 

Keď to nevonia práve po fialkách...

Niet pochýb o tom, že flatulencia nepatrí medzi najvoňavejšie záležitosti. Vedeli ste však, že odlišným zložením vašej stravy môžete ovplyvniť zápach? Zloženie črevných plynov je pestré – od vodíka či metánu až po zlúčeniny síry, ktoré môžu za typický zápach pokazených vajec

Smradľavejšie prdy môžu spôsobovať aj nestrávené zvyšky bielkovín, ich zvýšený príjem sa teda môže spájať aj s inými nepríjemnosťami, než len s dávno vyvráteným poškodením obličiek. 

Zápach bude čoskoro minulosťou?

Strach z tzv. „proteínových prdov“ na verejnosti však možno už za pár rokov bude minulosťou. Na trhu sú výrobky, ktoré sľubujú odstránenie neželaného zápachu. V testovaní podobných produktov obstála najlepšie spodná bielizeň vyrobená z tkaniny z aktívneho uhlia, ktorá pohltila prakticky všetok zápach. 

O niečo horšie dopadli vložky, ktoré mali dobrovoľníci umiestnené v spodnej bielizni (odstránili 55 – 70 % zápachu). Ako neúčinné označili výskumníci podsedáky, ktoré absorbovali iba približne 20 % zápachu (Ohge, 2005). 

5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho

Kedy vyhľadať lekára?

Trávenie je komplexný proces, súčasťou ktorého je aj tvorba črevných plynov. Akékoľvek podozrenie na vážnejší problém by ste však mali konzultovať s lekárom. Zbystrite pozornosť, ak vás nafukovanie trápi každý deň, ak je sprevádzané hnačkou, zápchou, silnými bolesťami alebo chudnutím. 

V takom prípade môže ísť napríklad o intoleranciu laktózy, syndróm dráždivého čreva, celiakiu alebo iný medicínsky problém – a tie sa rozhodne neoplatí riešiť čítaním článkov na internete.

Čo si z toho odniesť?

  • Plyny sa v črevách objavujú z rôznych dôvodov a ich prítomnosť je úplne prirodzená. Niekedy však vedia poriadne potrápiť. 
  • Ich nadmerný vznik nemusí mať iba jedného „vinníka“. Nestráviteľné sacharidy, veľa bielkovín, nevhodné množstvo vlákniny či nesprávne stolovanie. 
  • To všetko môžu byť na prvý pohľad maličkosti, no každá môže výrazným spôsobom prispieť k problémom s nafukovaním. Keď sa k tomu navyše pridá tak trochu samostatný svet črevného mikrobiómu, stane sa z obyčajného nafukovania naozaj veda. 
  • Ak môžete vylúčiť vážnejší problém (pričom diagnostika patrí do rúk lekárov!), je čas posvietiť si na to, čo jete. Zastúpenie makroživín, stolovacie návyky alebo problematika FODMAP – to všetko si rozoberieme v ďalšom článku.
  • A čo vy? Aké sú vaše skúsenosti s nafukovaním? 
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Ako už podľa názvu môžeme odhadnúť, exoticky znejúci názov nápoja nás zavedie do východnej časti Ázie, kde bola kombucha veľmi obľúbeným nápojom a tiež hojne používaným liečebným doplnkom v ľudovom liečiteľstve. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva pod názvom kombucha.
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Ovsené vločky a zdravie: prečo by sme ich mali zaradiť do jedálnička?
Ovsené vločky a zdravie: prečo by sme ich mali zaradiť do jedálnička?
Ovsené vločky sú známe ako fitness potravina už pomerne dlhú dobu. Takéto vločkové raňajky dodajú vášmu telu v chutnej a dobre stráviteľnej forme dostatok energie. Človek potom takmer nemá hlad až do obeda, prípadne si vypomôže len malou desiatou.
Ale keď mne to nechutí! Prečo a ako sa naučiť jesť kyslé mliečne výrobky?
Ale keď mne to nechutí! Prečo a ako sa naučiť jesť kyslé mliečne výrobky?
Kyslé mliečne výrobky sa všeobecne veľkej obľube netešia. Aká škoda! Majú veľa benefitov, o ktorých možno ani neviete. Pozrite sa na naše tipy, ako sa v nich môžete lepšie vyznať a s čím ich jesť. Tak čo, dáte im ešte šancu?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
Chute na sladké, škvŕkajúci žalúdok alebo zažívacie problémy signalizujú, že je s vaším telom niečo v neporiadku. Môže to byť práve nedostatok vlákniny, ktorý spomínané neduhy spôsobuje. Poradíme vám, ako túto chybu napraviť.
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Prospešnou skladbou mikrobiómu, ktorú ovplyvníme životným štýlom, dokážeme predchádzať nadváhe, cukrovke, riziku infarktu alebo napríklad depresiám.
Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Trápí vás stavy úzkosti a nevíte, jak s nimi bojovat? Pomoc najdete tam, kde byste ji možná nečekali.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!