5 dôvodov, prečo pri práci z domu jete viac, než skutočne potrebujete

Petr
Petr Loskot 30. 3. 2021 Prvýkrát publikované 7. 4. 2020
Aktualizované 30. 3. 2021
14 Páči sa mi Komentáre
4
Uložiť článok
5 dôvodov, prečo pri práci z domu jete viac, než skutočne potrebujete

Podmienky práce z domu (home office) a dištančnej výučby predstavujú pre mnohých z vás úplne iný režim bežného dňa, než na ktorý ste boli doteraz zvyknutí. Možno ale spadáte do úplne inej kategórie, a rovnako doma tiež trávite omnoho viac času ako obvykle.

Zdržiavať sa takmer celý deň v blízkosti vašej naplnenej chladničky môže znamenať zakrádajúce sa zmeny vo vašich stravovacích návykoch, a tým aj nežiaduce pomalé zvyšovanie vášho energetického príjmu, ktorý sa môže negatívne odraziť na vašej forme a kilách navyše.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Čo sa zmenilo v našom dennom režime s nariadením karantény

  • Ako to mohlo zmeniť naše doterajšie stravovacie návyky

  • 5 dôvodov, prečo v domácej karanténe možno jete viac ako doteraz

Obmedzenie pohybu zmenilo doterajší život a denný rytmus na nepoznanie

Obmedzenie pohybu má výrazný vplyv na denný rytmus každého z nás. Tí, ktorí boli zvyknutí pracovať v kancelárii alebo každý deň navštevovali školu, vo väčšine prípadov nemôžu. Podobne to vyzerá aj s príležitosťami na športovanie – fitness centrá, bazény a vonkajšie športové areály budú ešte nejakú dobu zatvorené.

To nás, bohužiaľ, núti tráviť celkovo viac času doma.

Celý deň doma môže významne ovplyvniť vaše stravovacie návyky

Táto situácia tak mnohým z vás mohla urobiť škrt cez rozpočet aj po stránke vášho stravovania a vy si teraz musíte jedlo zaobstarávať a pripravovať samiv domácich podmienkach, na čo ste možno doteraz neboli zvyknutí.

Kvôli ďalším povinnostiam (napr. učenie s deťmi a viac varenia pre členov rodiny) možno nemáte ani poriadne čas sa najesť. Situácia však môže byť aj úplne opačná a vy zrazu máte oveľa viac času na prípravu rôznych domácich dobrôt.

Tento režim vám preto môže až prekvapivo ľahko vykoľajiť vaše doterajšie stravovacie návyky a tieto skutočnosti sa môžu začať podpisovať na vašej hmotnosti. Na čo všetko si dať pozor?

[Instagram]

5 dôvodov, prečo pri práci a štúdiu z domova jete viac

1. Máte k dispozícii širokú paletu chutných jedál a dobrôt pár krokov od vás

Pri pracovnom či študijnom vyťažení má väčšina z nás spravidla niekoľko osvedčených variantov na denné jedlá, ktoré neustále opakuje. Ak teraz veľkú časť dňa trávite doma pár krokov od plnej chladničky a možno máte aj o niečo viac času na prípravu jedla, nedá vám to a zrazu skúšate nové atraktívne varianty jedál, ktoré navyše chutia tak dobre!

  • No a problém môže byť na svete. Séria štúdií v minulosti preukázala, že čím väčšiu možnosť výberu potravín na denný chod máte, tým vyššie je riziko prejedania a celkovo vyššieho príjmu energie.

Vyhnite sa uzobávaniu

Dajte si pozor na rôzne bohato obložené misy a ďalšie dobroty, na ktoré si v obvyklom pracovnom zhone ani nespomeniete a nemáte čas si ich chystať. Skúste si jednotlivé denné chody pripraviť do krabičiek, aby ste nemali tendenciu zobať. K tomu vám môžu pomôcť naše články:

2. Bezmyšlienkovite jete pri práci pred obrazovkou počítača

Home office však vôbec nemusí znamenať pohodovú prácu z domu s dostatočným časom na prípravu pokrmov. Niekto naopak nestíha ani prípravu jedla, ani nemá čas sa v pokoji najesť, a tak do seba jedlo bezmyšlienkovite tlačí pred obrazovkou svojho počítača.

Tzv. mindless eating, ktoré by sme mohli do slovenčiny preložiť ako bezmyšlienkovité jedenie, môže viesť k omnoho vyššiemu energetickému príjmu, ako keď sa na príjem jedla sústredíte.

Naučte sa jesť v pokoji

Bezmyšlienkovitý príjem stravy sa môže diať nielen pri pracovnom vyťažení, ale napríklad aj pri sledovaní televízie alebo hraní na počítači. Také vrecúško zemiakových lupienkov pri obľúbenom seriáli vo vás môže zmiznúť už za pár minút.

5 dôvodov, prečo pri práci z domu jete viac, než skutočne potrebujete

3. Ste v bezprostrednej blízkosti plnej chladničky a špajze

V čase, keď si každý dvakrát rozmyslí, či sa vydá do obchodu plného ľudí, to zrejme riešite tak, že urobíte jeden obrovský nákup na dlhšiu dobu. Potom trávite čas doma s plnou chladničkou a špajzou. Niet divu, že vás môžu častejšie prepadať myšlienky na vaše bohaté zásoby potravín, ktoré sú od vás len na pár krokov.

A nemusia to byť vyložene nezdravé pochutiny, ale aj bežné „racionálne" jedlo. Táto ľahká dosiahnuteľnosť potravín môže preukázateľne viesť k celkovo vyššiemu príjmu energie.

Nemajte jedlo na očiach

  • Skúste teda svoje bohaté zásoby potravín umiestniť aspoň tak, aby na ne nebolo vidieť a boli čo najďalej od vás. Pomôcť môže aj starostlivejší výber potravín. Čo nebudete mať doma, na to nebudete mať chuť a nemôžete to zjesť.

4. Súčasná situácia vás stresuje a stres vás núti jesť viac

Pandémia ochorenia COVID‑19 spôsobená novým typom koronavírusu pre vás logicky môže znamenať zvýšený stres. Tento stres môže zvyšovať obava o vaše zdravie, o zdravie vašich blízkych alebo neistá finančná situácia.

Vyhnite sa ultraspracovaným potravinám a alkoholu

  • Všímajte si, či táto neočakávaná situácia nemení vaše stravovacie návyky tým nesprávnym smerom a či vy svoj stres jednoducho nezajedáte. Tým mám na mysli napr. vyšší príjem tukov, cukrov a kuchynskej soli prostredníctvom ultraspracovaných potravín alebo vyššiu spotrebu alkoholu. Je totiž dokázané, žezvýšený psychosociálny stres môže negatívne ovplyvňovať naše stravovacie návyky.
  • Ako si poradiť so stresom? Dočítate sa v článku s názvom 10 tipov, ako sa vyrovnať so stresom alebo úzkosťami spojenými nielen s koronavírusom

5 dôvodov, prečo pri práci z domu jete viac, než skutočne potrebujete

5. Jete viac, pretože sa nudíte

Nutný pobyt doma a núdzový stav vám možno nedovoľujú pracovať alebo študovať ako predtým. Táto neočakávaná nedobrovoľná nečinnosť u vás môže spôsobovať nudu. Mnohé štúdie ukázali, že vás nuda môže predurčovať k menej zdravým stravovacím návykom. Skúste sa zamyslieť, koľkokrát za deň sa idete len tak pre zábavu pozrieť do chladničky alebo do špajze a pritom niečo ochutnáte.

No a nudu zrejme ľahšie zaženiete chuťovo atraktívnym a na kalórie bohatým jedlom než „mdlým" ovocím a zeleninou a ajhľa - zrazu prijmete o 500 kcal navyše, ani sa nenazdáte.

Nedovoľte nude, aby ovplyvnila to, čo jete

  • Opäť sa snažte viac si uvedomovať svoje súčasné myšlienky. Pokiaľ vo svojom živote cítite nudu, nedovoľte, aby negatívne ovplyvnila vaše výživové návyky a výber potravín.

Čo si z toho odniesť?

Aktuálna situácia mnohých z nás núti veľkú časť dňa tráviť doma. To môže mať veľký vplyv na naše obvyklé stravovacie návyky. Jedlo v zhone pri veľkom pracovnom zaťažení a celý rad povinností navyše, neustály prístup k chutnému jedlu alebo zvýšený stres či nuda sú faktory, kvôli ktorým môžete prijímať nevedomky viac energie.

Buďte si týchto rizík vedomí a usilujte sa o to, aby sa vám kvôli tomu celkovo nezhoršovala kvalita vašej výživy a vy ste nezačali naberať zbytočné kilá navyše.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
14 Páči sa mi Uložiť článok