Avokádo ve fitness výživě

20. 3. 2015
Komentáre
Avokádo ve fitness výživě

Podobně jako kokos, tak i avokádo se dostalo do povědomí fitness příznivců zejména díky dělené stravě, paleo dietě a stravě založené na čistých potravinách. Co nám vlastně toto exotické "ovoce" může přinést do jídelníčku? 

Avokádo ve fitness výživě

Fitness a zdravý životní styl zažívají neuvěřitelný boom. Již jen málokdo z mladší generace neví, co to je fitness, co znamená zdravý životní styl, ale také co znamená zdravé stravování. Právě díky zvýšenému zájmu o něj se nám rozšiřují i možnosti našeho jídelníčku. Jednou z těchto možností je i avokádo. Pamatuji si na dobu, kdy nám maminka přinesla na Vánoce poprvé avokádo. Koukali jsme na něj jako z jara a těšili se, jak bude dobré a sladké. Netušili jsme do čeho jdeme. O to větší bylo naše zděšení, že toto ovoce vůbec nechutná sladce, dokonce bych řekl, že nechutná ani jako ovoce, spíše jako kus zeleného másla nebo něco podobného. Nepřirostlo mi k srdci. Od té doby se čas trochu posunul, dospěli jsme a avokádo se stalo běžnou součástí našich jídelníčků. Přiznám se, od své špatné zkušenosti z Vánoc jsem ho neměl v oblibě. Po čase si mě však svoji chutí získalo a dnes jsem schopen ho zcela bez problému zařadit do jídelníčku. 

To stejné ve své podstatě můžete udělat i vy, pokud jste si k němu cestu ještě nenašli. Hledejte ji. Ba co více, budete to mít jednodušší. Budete vědět alespoň z části, co máte očekávat. Zařazení avokáda do jídelníčku má totiž svoje nesporné výhody. Právě o nich bude pojednávat tento článek. 

Mastné kyseliny v avokádu ... 

Tím hlavním, co budete zřejmě sledovat při příjmu avokáda, jsou mastné kyseliny. Přeneseně tedy příjem tuku. Ten je hlavní součástí tohoto ovoce podobně, jako je tomu například u ořechů. Na 100 g avokáda připadá celých 15 g tuku. Z toho však celých 65 % je typicky tvořeno mononenasycenými mastnými kyselinami, konkrétně kyselinou olejovou. Dalšími významnými mastnými kyselinami pak jsou polynenasycená mastná kyselina linolová s účastí 14 % a nasycená kyselina palmitová. Ta se podílí také zhruba na 14 % celkového objemu. Je nutné vědět, že se jedná o střední hodnoty a obsahy se můžou u jednotlivých avokád lehce lišit, nicméně alespoň částečný obrázek nám to dává. 

Jisté tedy je, že avokádo obsahuje vysokou dávku mononenasycených mastných kyselin. Ty jsou pro nás z hlediska konzumace vhodné, a to v případě, že jejich příjmem nahradíme nasycené mastné kyseliny. Konzumace mononenasycených mastných kyselin na úkor nasycených prokazatelně snižuje riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. 

Jaké je kompletní nutriční složení? 

Energie na 100 g 740 kJ
Sacharidy 8 g
Bílkoviny 2 g
Tuky 15 g

Jak může dále podpořit naše zdraví? 

Protizánětlivé účinky - avokádo má prokazatelné protizánětlivé účinky. Brání tak rozvoji zánětu v našem těle, a to zejména díky látkám, které v avokádu nalezneme. Jsou to tyto: fytosteroly, karotenoidy (lutein, neochrom, beta‑karoten...), vitamíny C a E, minerální látky selen, zinek, mangan. 

Podpora kloubního zdraví - tento efekt velmi souvisí s přechozím. Avokádo a jeho konzumace dokáže velmi efektivně potlačit záněty v kloubní tkáni. Je tedy prevencí před vznikem artritídy a osteoartrózy. Jedním zajímavým mechanismem je fakt, že napomáhá využití fytosterolů - sygmasterol a campesterol, které následně brání vyšší syntéze prostaglandinů. 

Snížení hladiny cholesterolu - konzumace avokáda by mohla pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu. Studie zveřejněná v časopise Archives of Medical Research zjistila, že avokádem obohacená strava může zlepšit lipidový profil u zdravých. Zejména u pacientů s vyšší hladinou cholesterolu, jejich cholesterolový obraz zlepšit. 

Prevence rakoviny - avokádo je bohaté na fytochemikálie, které jsou známe jako prevence vzniku některých druhů rakoviny. Můžme tedy předpokládat, že se na tomto poli budou odehrávat ještě další vědecké studie, které vliv konzumace avokáda na rakovinu budou zkoumat. 

Podpora hubnutí - avokádo obsahuje další velmi zajímavé látky. Jedna z nich zvyšuje produkci hormonu štítné žlázy, který navyšuje (zrychluje) úroveň metabolismu. Druhou je mannoheptulóza (cukr), která snižuje tempo uvolňování inzulínu. S vyšší hodnotou metabolismu spalujeme více kalorií a vysoká hladina insulinu je spojována s ukládáním tuku.

Zvýšení energetického příjmu - možná se vám to nezdá jako výhoda, alespoň tedy ne pro každého. Nicméně je to řešení pro všechny ty, kdo chtějí navýšit svůj příjem energie a podpořit růst svalové hmoty a síly. 

Avokádo má svoje nesporné výhody. Mimo klasických ořechů je jedním z nejlepších zdrojů tuku, který můžeme do svého jídelníčku zařadit a nemusíme mít strach z toho, že by se to snad odrazilo na tukových záhybech na našem těle. Zařaďte avokádo do svého jídelníčku alespoň 2x do týdne a těšte se na výsledky, které vám jeho konzumace přinese. 

Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
S pojmom „zdravé stravovanie“ ste sa už iste niekedy stretli – čo si pod ním ale predstaviť a ako ho najlepšie previesť do praxe? Poradí vám dnešný článok.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.