Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

Noční regenerace pro vaše svaly

23. 8. 2013
Komentáre
Noční regenerace pro vaše svaly

Regenerace je ve sportu velmi důležitá. O to více v kulturistice,kde na ní závisí růst svalové hmoty, její oprava a tudíž i schopnost, kdy můžete znovu trénovat. Jak nejlépe zregenerovat v kulturistice? Podívejte se na hlavní body vašeho potréninkového a nočního snažení.

Noční regenerace pro svaly

Lidský mozek je úžasný mechanismus. Umožňuje nám myslet, cítit a analyzovat. Náš mozek má pod kontrolou všechny tělesné funkce a dokonce vlastní vnitřní hodiny. Péče o mozek je tedy velmi důležitá. Stejně tak důležitá je regenerační starost o naše tělo. To nedokáže jednoduše pracovat na plné obrátky 24 hodin denně. Nechtěli byste přeci ani po nejlepší motoru, aby pracoval celý život bez ustání a na ty nejvyšší otáčky.  Nejlepší způsob, jak zregenerovat váš mozek i tělo je období spánku.

Lidské tělo může regenerovat své vlastní buňky. Ve skutečnosti dostaneme nový soubor buněk (je to postupný proces, samozřejmě) každých 7 let. Je však velmi obtížné regenerovat buňky i svaly, pokud nedbáte na pravidelný spánek, zneužíváte cigarety, jste ve stresu a požadujete po svém tělu ty nejvyšší výkony. Po chvíli takového života zjistíte, že si to vyžádá vypnutí některé tělesné funkce. 

Pokud mluvím o pravidelném spánku, nemyslím tím každodenní pravidelnost. Ale pravidelnost v dodržování odchodu na lůžko a pravidelnost v délce spánku. Pokud chcete období spánku opravdu kvalitně využít, měli byste odcházet do říše snů, ještě před půlnocí. Lidské tělo totiž potřebuje opravdu dlouhou dobu, aby zregeneroval celé spektrum tělesných funkcí potřebných do dalšího dne.

Kolem půlnoci začíná proces fyzické regenerace, který je řízen mozkem. Pokud tedy jdete spát po půlnoci, mozek již není schopen realizovat svou regeneraci, ale všechno úsilí věnuje regeneraci fyzické síly. Měli byste tedy odcházet na lůžko zhruba v 10 hodin večer, tato doba plně postačí pro regeneraci mozkové činnosti i fyzickou regeneraci. Možná se ptáte, jak mozek pozná kdy je půlnoc. To je biorytmus a vaše biologické hodiny. Právě ty hodiny, které se v mládí starají o to, kdy se naučíte chodit, kdy mluvit apod. Biorytmů si skvěle všimnete v době, kdy se mění letní čas na zimní a naopak. Vždy totiž pocítíte změnu, kterou tento hodinový posun vyvolal.

Spánek

Regenerace v kulturistice

Kulturisté a vyznavači fitness se často zajímají o to, jak co nejlépe zregenerovat do dalšího den příp.: dalšího tréninku. Věnují se hlavně období po tréninku, snad i ráno před tréninkem. Období spánku však zůstává často opomíjeno. Většina sil se však obnovuje právě v něm. Spánek můžeme rozdělit na 3 fáze: usínání, hluboký spánek a REM spánek. Tyto fáze se střídají každých 90 min., Pokud tedy chcete optimalizovat svoje tréninkové výsledky, měli byste fázi spánku, ale i suplementaci před ní přikládat větší váhu.

Pravidla pro regenerační svalový spánek zní:

  • Choďte spát každý den ve stejnou dobu
  • Mějte v ložnici nižší teplotu
  • Pokud je to nutné nastavte si budík na konec cyklu spánku (dělitelné 90 min.). Ve vašem případě to bude 9 hod.
  • Suplementujte kasein, glutamin a ZMA před spaním
  • Pokud máte v noci hlad, dejte si proteinový koktejl ze syrovátky
  • Vstávejte o víkendu bez cizího vlivu a klidně si přispěte

Výše jsem se zmínil o doplňcích stravy, které jsou vhodné na noc. Všechny tato doplňky podporují noční regeneraci, podporují anabolické pochody v našem organismu a zabraňují nočnímu katabolismu. To je přesně to, co vaše svaly a organismus přes den potřebuje.

Hlavním nočním suplementem je noční protein. Noční protein s přídavkem kaseinu zabraňuje vzniku nočního katabolismu, při kterém jsou svaly rozkládány za vzniku energie potřebné pro chod organismu. Podporuje také anabolické chody a nárůst svalstva. Oba trávení tohoto proteinu je až 7 hodin, plně tak postačí pro krytí potřeb našeho organismu po celou noc. Nyní již nezbývá než si připravit svoje noční suplementy, budík a vyhřátou postel a zalehnout. Zkuste popřemýšlet nad předchozími řádky a užijte si nádhernou noc.

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe

fitness trenér - licence B
poradce pro výživu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s.
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
Premýšľali ste niekedy, prečo máte neustále chute na sladké? Máme pre vás odpovede. Na vine je aj nedostatok spánku a zle zložená strava, čo ďalej?
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Ako už podľa názvu môžeme odhadnúť, exoticky znejúci názov nápoja nás zavedie do východnej časti Ázie, kde bola kombucha veľmi obľúbeným nápojom a tiež hojne používaným liečebným doplnkom v ľudovom liečiteľstve. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva pod názvom kombucha.