Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

Hydrolyzovaný protein - správná cesta

18. 7. 2013
Komentáre
Hydrolyzovaný protein - správná cesta

Hydrolyzovaný protein v sobě nese hned několik velmi cenných výhod a benefitů, které můžete využít ve své sportovní přípravě. Za prvné se jedná o nejrychleji vstřebatelný proteinový zdroj, který můžete v běžné stravě najít. Za druhé... ake to si nechme až na článek. Možná zjistíte, že hydrolyzát syrovátkové bílkoviny je výhodný i pro vás.

Hydrolyzovaný protein - správná cesta

Osobně se mi hydrolyzát syrovátky velmi osvědčil. Používám ho v přípravě na soutěže a musím říct, že se opravdu jedná o živou vodu, tak jak jednou poznamenal Štefan Havlík při naší návštěvě v Bratislavě. Hydrolyzát syrovátky prokazatelně může napomoci tomu, abyste během diety ztráceli tukovou hmotu a zároveň byli schopni přibrat hmotu svalovou. Podobně jsem na tom byl i v letošní přípravě na jarní závody, kdy jsem během diety ztratil 13 kg tuku a zároveň přibral 2 kg svalů. To si myslím není špatný výsledek. Právě syrovátková bílkovina ve své hydrolyzované podobě byla tím, co mou přípravu posunulo do jiných směrů. Nebojte se tedy a využijte hydrolyzát syrovátky. A

Hydrolyzáty bílkovin

Hydrolýza se vztahuje na každý produkt, který prochází procesem tzv. hydrolyzace. Hydrolyzovaná bílkovina má svoje nezastupitelné místo ve sportovní výživě a výživě člověka. Její výhodou je, že umožňuje rychlejší přestup aminokyselin přes trávicí ústrojí než je tomu u intaktních proteinů a zdrojů bílkovin. Maximalizuje se tak dopravení živin k pracujícím svalům.  Vědecké studie dokonce ukazují, že hydrolyzovaná bílkovina, tedy bílkovina nebo produkt složený převážně z di- a tri- peptidů se vstřebává rychleji než volné formy aminokyselin. Hydrolyzovaná bílkovina má dokonce vysokou inzulinotropní schopnost je tedy ideálním prostředkem pro potréninkové koktejl, kdy doslova cpe aminokyseliny do svalů.

Výroba hydrolyzátů

Zastavme se krátce u výroby hydrolyzované bílkoviny, ta se vyrábí ohřevem s kyselinou (straší způsob) anebo nově přidáním proteolytických enzymů. Po nich následuje purifikace. Enzymatická hydrolýza má několik nesporných výhod, protožepři zastaralé kyselé hydrolýze oxiduje cystein a methionin, částečně se ničí serin a threonin, a převádí glutamin a asparagin do formy glutamátu a aspartátu. Tím se snižuje konečná využitelnost hydrolyzované bílkoviny. Tento efekt nám však u dnes používané enzymaticky hydrolyzované syrovátky nehrozí.

Hydrolyzovaný protein

Hydrolyzát syrovátky

Hydrolyzovaná syrovátka je zlatou třešničkou na vrcholu proteinových suplementů. Na rozdíl od koncentrátů nebo izolátů (blíže v jiných dílech o zpracování syrovátky) jsou syrovátkové bílkoviny enzymaticky předtráveny pro vyšší schopnost absorpce bílkovin a současně jejich využitelnost v lidském organismu. Toto zpracování je často spojeno s mnohem vyššími náklady než například metoda CFM, je však považována za tu nejlepší volbu pro potréninkovou regeneraci. Navíc, pokud někomu dělá problém (trávící a střevní obtíže) klasické zpracování do podoby WPI nebo WPC, neměl by mít se strávením WPH problém.

Syrovátka vs. Kolagen

Syrovátkový hydrolyzát je odlišný od hydrolyzovaného kolagenu. Hydrolyzovaný kolagen je vyráběn z kolagenu nalezeného v kostech, kůži a pojivové tkáně zvířat. Jinak ho můžeme najít také pod názvem želatina. Aminokyseliny zastoupené v hydrolyzovaném kolagenu a hydrolyzované syrovátce jsou podobné. Hydrolyzovaný kolagen však neobsahuje jednu z devíti esenciálních aminokyselin, to velmi podstatně snižuje jeho kvalitu a hydrolyzovaný kolagen se tak stává nekompletní aminokyselinou s velmi nízkou využitelností. Biologická hodnota hydrolyzovaného kolagenu je rovna 25, zatímco u hydrolyzované syrovátky je to číslo 100.  Hydrolyzovaný kolagen je vhodný ke zlepšení kůže, kloubů a kostí. Pro svou malou využitelnost se však do proteinových přípravků nehodí.

Jak tedy hydrolyzované bílkoviny nebo produkty s nimi využít? Je to jednoduché. Jasnou volbou jsou hydrolyzáty v potréninkové regeneraci.  V této době je náš organismus naplno využije pro ochranu svalové hmoty a podporu nárůstu síly. Velmi dobře se také hodí k zastavení nočního katabolismu první ranní dodávkou. Volte kvalitní hydrolyzované syrovátkové koncentráty nebo izoláty, a to buď v jejich surové podobě (jako protein) nebo jako aminokyselinový přípravek. Mě osobně se v přípravě na soutěže velmi osvědčil, vyzkoušejte ho také.

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (5 let praxe)

fitness trenér - licence B
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut Brno
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
Premýšľali ste niekedy, prečo máte neustále chute na sladké? Máme pre vás odpovede. Na vine je aj nedostatok spánku a zle zložená strava, čo ďalej?
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Ako už podľa názvu môžeme odhadnúť, exoticky znejúci názov nápoja nás zavedie do východnej časti Ázie, kde bola kombucha veľmi obľúbeným nápojom a tiež hojne používaným liečebným doplnkom v ľudovom liečiteľstve. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva pod názvom kombucha.