Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

Vitamín B12 a jeho vliv na růst svalů

27. 5. 2013
Komentáre
Vitamín B12 a jeho vliv na růst svalů

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, o jakém výživovém doplňku bych vám měl psát. Volba padla jednoznačně na velký boom 20. století - vitamin B12. Lékaři používali tento "suplement" na léčbu nízké hmotnosti u jednotlivých pacientů, ale i při pooperačních a úrazových stavech k urychlení léčby. Ve snaze dosáhnout co nejlepší výsledky ve sportu byly podávány i sportovcům na dosahovaní větší svalové hmoty a v domnění, že budou silnější, výkonnější a zdravější ...

Vitamín B12 a jeho vliv na růst svalů

Je známý také jako cyanocobalamin, je to komplexní sloučenina obsahující stopový prvek kobalt. V lidském organismu se mění na vlastní účinné substance (metylkobalamín a adenozylkobalamín), které se jako koenzymy účastní několika biochemických procesů. Nedostatek může vézt k poruchám zrání červených krvinek a myelinizace (obalování) nervových spojení, který bývá důsledkem nedostatku vitamínu B12.
Klinicky se takový stav tedy projevuje chudokrevností, pro kterou jsou charakteristické velké červené krvinky (megaloblastová anémie) a poruchami vodivosti nervových vláken.
Nedostatek vitaminu B12 je vzácný a jeho nedostatek je spíše kvůli poruše metabolismu jako z nedostatku v potravy.


Jednotlivé poruchy mohou být různé, například:

  • některé léky, které se podávají při léčbě žaludečního vředu
  • chybění jedné ze žaludečních šťáv, která se přestává tvořit při některých zánětlivých nebo nádorových onemocněních žaludku,
  • popřípadě nějakého cizopasníka (pasemnice)

Naopak vstrebávání podporují:

  • Další vitamíny skupiny B
  • Vitamíny A, C a E
  • Minerálny vápnik

Protože člověk má velké zásoby vitamínu B12, se klinické projevy avitaminózy vyvíjejí poměrně dlouho. Člověk má přibližně 1 000 mikrogramovou zásobu uloženou hlavně v játrech a při denní spotřebě okolo 1‑2 mikrogramů (je aj DDD) nám tato zásoba vydrží asi 3 roky, ale to už jen v těch extrémních případech, pokud by člověk vůbec tento vitamín nekonzumoval.

Nevyskytuje se v rostlinách (mimo kvašené sóji) pouze v mase. Z toho vyplývá, že avitaminóza se vyskytuje hlavně u vegetariánů a již zmíněných nemocných lidí. Takže nejsou vzácné projevy avitaminózy po 5 až 6 letech. V adekvátním množství vitamín B12 podporuje tvorbu červených krvinek a podporuje také funkci některých orgánů, zejména jater, ledvin, srdce a nervové soustavy.

Suplementy


Jeho využití při sportu

Ve snaze získat co největší objem svalové hmoty si někteří sportovci injekčně dávkovali velké množství vitamínu B12, protože byli přesvědčeni, že má anabolický efekt. Což je sice pravda, ale ne na svalovou hmotu, ale spíše na hmotu nervovou a krevní. Efekt na svalovou hmotu byl zanedbatelný. Ukázalo se, že vitamin B spíše zlepšuje regeneraci, asi proto, že dokázal upravovat funkci důležitých orgánů. Protože však vitamín působí na tvorbu hemoglobinu, případně myoglobinu, je dost možné, že největší efekt se objeví u vytrvalostních sportovců. Dávkování u sportovců je někdy 100, 300 nebo až 1000 násobně větší než doporučená denní dávka. Dokonce ani podávání takových megadávo k nevede ke zvýšení zásob v organismu, protože se poměrně brzy vylučuje. Vedlejší účinky předávkováním jsou poměrně vzácné, nelze je však zcela vyloučit. Po injekčním podání se mohou vyskytnout zejména akutní alergické reakce, které nezávisejí na velikosti dávky. Ojediněle se vyskytuje polycytémie (chorobné zmnožení červených krvinek) se zvýšením rizika krevních sraženin.

Osobní názor

Suplementace vitaminem B12 má své uplatnění hlavně u vegetariánské populace a hlavně u sportovců s nízkým příjmem masa. Co se týče silových sportovců velké uplatnění suplementace nemá, protože vysoké dávky, jak jsme již zmiňovali, nenapomáhají ke zvýšení svalové hmoty, spíše toto doporučím u vytrvalostních sportovců, i když, co se týče regenerace u obou typů sportů má tento vitamín své nezastupitelné místo. No pokud se již rozhodnete jakkoliv, osobně si myslím, že daleko větší efekt na vaši finální formu bude mít, pokud budete užívat komplexní vitamýni skupiny B nebo multivitaminové preparáty.

Ing. Gabriel Pál, PhD.

Gabriel Pál

VZDĚLÁNÍ:
2003 - 2008 ukončené inženýrské studium na Slovenské poľnohospodáske univerzitě v Nitře, obor Výživa lidí
2008 - 2011 ukončené doktorandské studium na Slovenské poľnohospodáske univerzitě v Nitře, obor Výživa
2013 - trenér - fitness instruktor (II. stupeň)

2013 - učitel výživy trenérská škola Ronnie

7 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

Zájmy a sporty

kulturistika, sport obecně, výživa a suplementace

Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
Premýšľali ste niekedy, prečo máte neustále chute na sladké? Máme pre vás odpovede. Na vine je aj nedostatok spánku a zle zložená strava, čo ďalej?
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Kombucha: čo je zač, jej účinky + návod na prípravu
Ako už podľa názvu môžeme odhadnúť, exoticky znejúci názov nápoja nás zavedie do východnej časti Ázie, kde bola kombucha veľmi obľúbeným nápojom a tiež hojne používaným liečebným doplnkom v ľudovom liečiteľstve. Poďme sa pozrieť, čo sa skrýva pod názvom kombucha.