Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

CO ZNAMENÁ „LIGHT“

14. 2. 2013
Komentáre
CO ZNAMENÁ „LIGHT“

Název light se stal v poslední době velmi praktikovaným a je jedním z úspěšných "mýtů" ve výživě, který se držíme dnes a stále. Co tato značka vlastně znamená, a které potraviny ji mohou nést? Na tom jsme se zaměřili v našem dalším článku ze sekce VÝŽIVA.

CO ZNAMENÁ „LIGHT“

Rádi kupujete light výrobky s tím, že po nich zhubnete? A co když je to jinak? Ti, kteří se snaží zhubnout, se nechávají rádi strhnout slůvkem „light“ na potravinových výrobcích. „Nízkokalorické“, „lehké“ nebo „odlehčené“ jsou žádané popisky kupovaného zboží. Často ale ani nevíme, co se pod takovým označením skrývá. Jsou to kvalitnější a zdravější výrobky? Nepřibereme po nich? Je důležité vědět, co jíte!

Light opravdu pochází z anglického slova „lehký“ a značí menší podíl určité látky nebo živiny (cukr, tuk, cholesterol). Při nákupu bychom se ale neměli rozhodovat jen podle tohoto nápisu. Zákon totiž nijak nestanovuje, že slovo „light“ opravdu musí být jen na výrobcích, které jsou opravdu o nějakou živinu „lehčí“. Můžete tedy klidně narazit na zboží, které bude mít i větší energetickou hodnotu či více procentní podíl určité živiny, než je tomu u klasického výrobku. Důležité je tedy všímat si všech nutričních hodnot a nespokojit se s nápisem „light“. V tabulce vám přinášíme několik položek v jejich lehké a běžné verzi (hodnoty jsou přibližné, samozřejmě se liší značka výrobku od jiné).

VÝROBEK

LIGHT (kJ)

NORMÁLNÍ (kJ)

Ovocný jogurt

221

449

Zmrzlina

199

345

Mléčný nápoj

193

330

Tavený sýr

650

1590

Mléčná rýže

290

534

Párky

897

1527

Majonéza

1650

3087

Ovocný sirup

240

1500

Margarín

1500

2200

Hodnota light výrobku je tedy u těch pravých „light“ opravdu nižší, měli byste ale také přemýšlet o množství, které sníte. Že jíte light jogurt totiž ještě neznamená, že můžete sníst hned čtyři najednou. Pokud vám nestačí chuť light jogurtu, která je často označovaná jako mdlá a umělá, dejte si raději standardní verzi produktu a uspokojte své chuťové buňky. Jinak se nezbaví touhy dát si ještě a ještě něco dalšího, co vaši chuť trochu uspokojí. Výrobkům light je také často vyčítáno přidávání syntetických přísad a umělých sladidel, které mají produktu dodávat chuť a vzhled, jež výrobek ztratil po snížení hodnoty určité živiny nebo látky. Light výrobky tak často nejsou uspokojivou volbou pro ty, kteří chtějí jíst bio a potraviny bez „éček“. Nevýhodou také je, že light potraviny mohou mít vysoký glykemický index a nezasytí nás na tak dlouho, jak bychom potřebovali.

výživa

Existuje mnoho light výrobků, kterým bychom se měli vyhnout. Předně to jsou ty kaloričtější. Například jogurty se nechají označit jako „light“, protože mají snížený podíl tuku, zato ale mají více škrobu nebo želatiny, a kalorická hodnota je tak konečně vyšší. Další skupinou jsou light produkty s náhradou umělých sladidel místo kalorické hodnoty. Opravdu mohou být lehké a bez kalorií, ale vysoký podíl umělých sladidel z nich dělá potraviny nevhodné pro naše zdraví. Typickými příklady jsou ochucený minerálky, jogurty, ovocné džusy, kečupy, nakládané zelí či okurky. A jako poslední tu je skupina, která pravidlo, jak vypadá správná light potravina sice dodržela, je tu nižší podíl určité látky a dokonce je potravina i méně kaloričtější než běžná varianta, ale pořád se jedná o potraviny, které byste si měli ve svém redukčním jídelníčku raději odpustit – jsou to tavené sýry (velký podíl soli), masové paštiky a konzervy (tuk a konzervanty), uzeniny (sůl, barviva, konzervanty, zhušťovadla). Vyhledávejte takové light potraviny, které mají snížené množství tuku nebo cukru a přitom nemají další náhradní sladidla. Je to třeba odtučněný tvaroh nebo Lučina Linie.

A nakonec ještě přehled pár označení výrobků a nápojů, které jsou pevně stanovené:

  • NÍZKOENERGETICKÝ – 100g potraviny obsahuje méně než 170 kJ nebo méně než 80 kJ u tekutých potravin
  • NEENERGETICKÝ – jsou to pouze tekutiny a to ty, které mají na 100ml méně než 17kJ
  • SE SNÍŽENÝM OBSAHEM ENERGIEM TUKU, CUKRU – obsah energie nebo živin je o 30% menší než u jiného, porovnatelného výrobku. Na etiketě musí být uvedeno, jaká živina stojí za snížením této energie
  • S NÍZKÝM OBSAHEM CUKRU – výrobek obsahuje méně než 5 g cukru na 100 g nebo 100 ml
  • BEZ CUKRU – obsahuje méně než 0,5 g cukru na 100 g nebo 100 ml výrobku
  • S NÍZKÝM OBSAHEM TUKU – výrobek obsahuje méně než 3 g tuku na 100 g
  • BEZ TUKU  - výrobek obsahuje méně než 0,5 g tuku na 100 g nebo 100 ml

Vidíte tedy, že označení potravin není vždy jednoznačné, vždy tedy vybírejte s rozmyslel a tak, abyste sledovali zadní stranu obalu a dívali se do složení. Jedině z něho opravdu zjistíte, jaká je skutečná energetická hodnota produktu, jaký má obsah tuku a kde se nachází jeho slabina ve složení.

Peklo na talíři - 100 % džus

 

oo

zdroj: youtube.com
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Nedostatok železa: Čo nám hrozí a z akých potravín ho čerpať?
Nedostatok železa: Čo nám hrozí a z akých potravín ho čerpať?
Železa v tele moc nemáme, aj napriek tomu je pre fungovanie organizmu nepostrádateľné. Aké funkcie v tele železo plní az akých potravín ho najlepšie doplníme?
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
10 zdravých potravín, ktoré majú až smiešne málo kalórií
10 zdravých potravín, ktoré majú až smiešne málo kalórií
Pustili ste sa do chudnutia, ale škvŕkajúci žalúdok vám signalizuje, že s vašimi plánmi nesúhlasí? Inšpirujte sa našimi 10 tipmi na nízkokalorické potraviny, ktorými ho zaručene oklamete. Krásne si naplníte brucho bez toho, aby ste zničili svoje úsilie.