10 populárnych diét súčasnosti: ktoré stoja za to a na ktoré zabudnúť?

Komentáre
2
10 populárnych diét súčasnosti: ktoré stoja za to a na ktoré zabudnúť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Prišla vám s novým rokom na um potreba schudnúť alebo urobiť niečo pre svoje zdravie? Premýšľate, že skúsite keto, počítanie kalórií alebo azda prerušovaný pôst? V dnešnom článku si posvietime na najznámejšie stravovacie štýly súčasnosti. Ktoré stojí za to skúsiť? A do ktorých sa radšej nepúšťať?

V dnešnej dobe máte na výber z nepreberných spôsobov, ako zníženie hmotnosti dosiahnuť. Majte vždy na pamäti, že aj napriek určitým základom, ktoré sú dobre známe a spoločné, je svet výživy individuálny. Čo vyhovuje Jane z vedľajšej kancelárie, nemusí vyhovovať vám a naopak. Vždy zhodnoťte udržateľnosť, zvládnuteľnosť aj aplikovateľnosť do svojho života.

1. Keto

Viete, že keto diéta pôvodne vznikla, aby pomohla liečiť epilepsiu? Dnes sa nám však vybaví skôr v kontexte chudnutia. Zahŕňa takmer kompletné vylúčenie sacharidov z jedálnička, naopak tuku je viac ako 70 %. Cieľom keto diéty je dostať sa do stavu ketózy, kde ako zdroj energie začne telo využívať tukové zásoby. Pre niektorých môže byť výhodou menší pocit hladu, čo je jeden z jej pilierov.

  • Prečo sa na keto diéte rýchlo chudne? Dozviete sa v našom ďalšom článku tu.

Verdikt

Z pohľadu nutričného terapeuta nie je keto diéta dlhodobo udržateľným spôsobom, ako chudnúť, hoci rýchly úbytok sa na počiatku môže javiť lákavo. To platí obzvlášť pre športujúcich. Bez lekárskeho dohľadu môže byť aj nebezpečná.

Nielenže sú sacharidové potraviny zdrojom energie, ale obsahujú aj ďalšie dôležité látky, ako je vláknina, minerálne látky a vitamíny. Tie potom v jedálničku chýbajú. A pozor: nezamieňajte si keto diétu za keto diétu v prášku. To už je absolútne „no go“. Po veľmi striktnom deficite nasleduje strmhlavý jojo efekt v momente, keď vrecúška opustíte a váš jedálniček sa začne blížiť k normálu.

2. Flexitariánstvo

Flexitariánstvo je pomerne mladým, ale aktuálne veľmi populárnym výživovým smerom. Obmedzuje konzumáciu mäsa a ďalších živočíšnych produktov. Nie je však striktné, preto ich v menšej miere v jedálničku mať môžete. Hranica nie je pevne stanovená, udáva sa, že flexitariáni majú mäso v jedálničku 1x týždenne.

Verdikt

Flexitariánstvo samo osebe chudnutie nezaručí. Kľúčom je však kvalita vyberaných potravín. Obmedzenie mäsa potom môže viesť k tomu, že začnete robiť lepšie rozhodnutia (viac strukovín, ovocia a zeleniny v jedálničku), viac sa zaujímať o jedlo, čo prirodzene vedie k chudnutiu prebytočných kíl.

Tento smer sa tiež spája so znižovaním environmentálnych vplyvov na planétu. Ako sa vyznať v jednotlivých typoch vegetariánstva? Prečítajte si v článku.

obrázok z gettyimages.com

3. Diéta podľa krvných skupín

Diéta podľa krvných skupín je evergreen, ktorý sa aj napriek svojej nezmyselnosti z času na čas niekde objaví. Čerpá z nepodloženého tvrdenia, že na základe vašej krvnej skupiny existujú zoznamy „povolených“ a „zakázaných“ potravín.

Verdikt

Vzhľadom na obsiahlosť skupín je možné, že schudnete. Opäť však len na základe toho, že si vytvoríte kalorický deficit, ktorý je pre každé chudnutie nevyhnutný. Treba ale upozorniť na deficit dôležitých živín, pretože niektoré zoznamy nepočítajú s mäsom, mliečnymi výrobkami, vajcami alebo strukovinami. Ruky preč.

4. Paleo

Myšlienka paleo stravovania stavia na návrate do doby kamennej. Súčasťou jedálničkov boli rôzne plody, rastliny a mäso. Dopriať si teda môžete mäso v rôznych podobách, vajcia, orechy, semená, ovocie alebo zeleninu. Naopak sa môžete rozlúčiť s mliečnymi výrobkami, cukrom a samozrejme priemyselne spracovanými potravinami. Paleo má schopnosť viac zasýtiť, čo vzhľadom na výber potravín (ovocie, zelenina, mäso…) nie je veľkým prekvapením.

Verdikt

Opäť ide o jednostranný jedálniček, kde môže chýbať množstvo živín. Častým problémom môže byť deficit vápnika. Pri výbere chudnúceho spôsobu by ste tiež mali zohľadniť možnosť dodržiavania mimo domova. Obmedzený výber potravín môže znepríjemniť nejednu návštevu reštaurácie alebo dovolenku.

5. Detoxy a očisty

Popíjanie farebných džúsov a iné očisty sú populárne najmä na začiatku roka, keď má zrejme veľa ľudí pocit, že pre svoje telo po bujarých oslavách Vianoc a Nového roka potrebujú urobiť „niečo viac“. Žalúdok škvŕka, peňaženka plače a to, čo ste po týždni na džúsoch schudli, máte po pár dňoch „normálneho“ jedálnička späť.

Verdikt

To, že sa o „detox“ vášho tela starajú okrem iného pečeň a obličky, je pravda pravdúca. Takéto chudnutie je nevhodné, dlhodobo neudržateľné. Radšej si s nami zopakujte zásady rozumného chudnutia, ktoré nájdete tu.

  • Viac sa o nezmyselnosti jarných (a všetkých ďalších) detoxov dozviete tu.

6. Low carb stravovanie

Nízkosacharidové alebo aj low carb stravovanie má mnoho podôb. Jednou z nich je vyššie spomínané keto. V tomto odseku sa ale zameriame na prijateľnejšie podoby. Jednou z nich je racionálne low carb stravovanie. Ako ho definovať? To je oriešok. Low carb totiž nemá pevné hranice. Všeobecne môžeme hovoriť o znížení príjmu sacharidov pod 45 % denného príjmu. V praxi je to však často ešte menej. Koľko sacharidov denne prijmete potom závisí od toho, aký vysoký váš denný príjem energie je.

A čo ďalej?

  • V prvom rade si správne spočítajte kalorický deficit.

  • Určite trojpomer živín: to, čo uberiete na sacharidoch, je potrebné doplniť bielkovinami a tukmi.

  • Sacharidy držte medzi 50 – 200 g. Záleží to na vyššie spomínanom príjme energie i zastúpení tuku.

Inak máte pomerne voľnú ruku: pokojne si dajte ovocie popoludní do jogurtu alebo kúsok pečiva na večeru.

Verdikt

Pokiaľ túžite skúsiť nízkosacharidové stravovanie, osobne by som sa priklonila k vyššie popísanej forme. Už ste možno vycítili, že vo všeobecnosti mu príliš naklonená nie som. Určite sa ale nájdu takí, ktorým vyhovovať bude.

  • O ďalších spôsoboch, ako low carb do svojho života zaradiť, si môžete prečítať tu.

7. Prerušovaný pôst alebo aj intermittent fasting (IF)

Prerušovaný pôst je populárna metóda, kde svoje jedlo „napasujete“ do tzv. okna a zvyšok dňa nejete. Aby to nebolo až také jednoduché, aj prerušovaný pôst má mnoho podôb. Spomenúť môžeme:

  • klasickú metódu, ktorá obsahuje rôzne dlhé okná na jedlo/pôst. Príkladom je 16 hodín pôstu a 8 hodín, počas ktorých svojmu telu doprajete, čo potrebuje

  • metóda 5:2, kde budete v kalorickej reštrikcii iba dva dni v týždni

Tento spôsob bude vyhovovať skôr ľuďom, ktorí si pri menšej frekvencii jedla doprajú väčšie porcie.

Verdikt

Opäť ide iba o spôsob, ako dosiahnuť kalorický deficit, nie zázračnú metódu. Teda pokiaľ sa bavíme o chudnutí. Podľa niektorých štúdií má IF pozitívny vplyv na iné oblasti zdravia. Prečítajte si o tom v tomto článku.

Prerušovaný pôst sa neodporúča osobám s minulosťou porúch príjmu potravy alebo športovcom, ktorí si pohyb užívajú ráno. Môžu potom doplatiť na horšiu svalovú regeneráciu.

obrázok z istockphoto.com

8. Stredomorská diéta

Tzv. stredomorský štýl stravovania stavia na vyváženom pomere bielkovín a sacharidov. Základom je vysoké zastúpenie ovocia a zeleniny. Ďalej tu nájdeme celozrnné produkty, mliečne výrobky, chudé mäso, ryby, strukoviny alebo kvalitné oleje. Chuť doladia čerstvé bylinky: oregano, bazalka alebo rozmarín.

Verdikt

Stredomorskú diétu môžeme pokojne označiť ako vyvážený jedálniček, ktorý uprednostňuje čerstvé kvalitné potraviny pred fastfoodom a priemyselne spracovanými potravinami. Aj v tomto prípade vás lepšie voľby dovedú k nižšiemu príjmu kalórií a tým aj k chudnutiu.

Bonusový tip: stredomorská diéta má vysoký obsah antioxidantov. To vďaka olivovému oleju, ovociu a zelenine. Podrobnejšie informácie o antioxidantoch nájdete v našom ďalšom článku.

9. Whole30

Súčasťou diéty Whole30 je ovocie a zelenina, zakázaný je alkohol alebo pridaný cukor, čo samozrejme nie je zlé. Problémom je ale vynechanie dôležitých potravinových skupín, ako sú celozrnné produkty, mliečne výrobky alebo strukoviny. Čo celý program robí dlhodobo neudržateľný.

Verdikt

Číslo 30 v samotnom názve diéty napovedá, že nejde o dlhodobý smer. Naopak, je to krátky „nutričný reštart“ organizmu. Cieľom je skoncovanie so zlými stravovacími návykmi, obnovenie „zdravého metabolizmu“ či posilnenie imunitného systému.

Nebuďte krátkozrakí. Zamyslite sa, ako vlastne po mesiaci obmedzujúceho jedálnička budete pokračovať ďalej. Vyššie spomínané benefity môžete dosiahnuť aj menej striktnými spôsobmi, než je vyraďovanie dôležitých potravinových skupín.

10. IIFYM

Nebojte, nezaspali sme s hlavou na klávesnici, hoci tomu podivná spleť písmeniek nasvedčuje. IIFYM (If it fits your macros) je populárny smer a štýl, ako sa zbaviť prebytočných kíl. Po vypočítaní potrebného kalorického deficitu a nastavení „makier“ starostlivo zapisujete svoj jedálniček do kalorických tabuliek či iných podobných aplikácií a snažíte sa do týchto čísel trafiť. Nikto vám „nediktuje“, čo a kedy máte jesť. To znie ako dokonalý spôsob, že?

Verdikt

Záleží, ako IIFYM pojmete. Plniť príjem fastfoodom, donutmi a potom jasať, že ste sa trafili a kolieska svietia nazeleno? Určite nie. Aj v tomto prípade treba myslieť na zásady vyváženého jedálnička a vyberať kvalitné nespracované potraviny. Vysvetlenie IIFYM metódy môžeme zjednodušiť pravidlom 80/20. Z prevažnej väčšiny by jedálniček mal stáť na vhodne zvolených potravinách. Vo zvyšku si sem‑tam môžete dať, na čo práve máte chuť, hoci ide o potraviny nutrične menej vhodné. Samozrejme za predpokladu dodržania kalorického deficitu.
  • Počujete o pravidle 80/20 prvýkrát? Potom si určite prečítajte náš ďalší článok

Čo si z článku odniesť?

Našou desiatkou sa zoznam samozrejme nekončí. Vo svete diét a výživových smerov nájdete ďalšie spôsoby, ktoré podobne ako naše príklady môžu byť viac či menej vhodné. Hoci sú všetky spomenuté metódy často vnímané ako nástroj na chudnutie, oveľa častejšie presahujú do toho, čomu hovoríme životný štýl.

Nech už je vaším cieľom čokoľvek, voľte tak, nech sa cítite dobre a nech je pre vás jedlo radosť, nie starosť. Nezabúdajte ani, že každé chudnutie stojí na pevných základoch kalorického deficitu a vami vybraný spôsob je len nástrojom na jeho dosiahnutie. Odporúčame neuvažovať krátkozrako: porozmýšľajte o udržateľnosti a súlade s vlastným životným štýlom a preferenciami.

Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
15 tipov, ako schudnúť pri sedavom zamestnaní
15 tipov, ako schudnúť pri sedavom zamestnaní
Keď máte sedavé zamestnanie, môže byť chudnutie poriadny oriešok. Keď sa zameriate na tieto jednoduché rady a tipy, všetko pôjde hneď ľahšie.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Pozitíva a negatíva pôstu: Všeliek na všetko alebo ani nie?
Pozitíva a negatíva pôstu: Všeliek na všetko alebo ani nie?
Pôstom sú pripisované niekedy až zázračné účinky. Sú ale oprávnené?
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Dosť už bolo všetkých šalátov na milión spôsobov každý deň s vidinou chudej postavy. Objavte slobodu v jedle vďaka pravidlu 80/20, ktoré obráti váš život o 180 stupňov. Budete šťastnejší, spokojnejší a v lepšej forme ako kedykoľvek predtým!
Plusy a mínusy keto diéty: Stane sa z vás stroj spaľujúci tuky?
Plusy a mínusy keto diéty: Stane sa z vás stroj spaľujúci tuky?
Ketogénna diéta je fenomén moderného stravovania. Je však naozaj taká zázračná, ako sa o nej často hovorí?
6 spôsobov, ako vám prerušované hladovanie zlepší zdravie a pomôže schudnúť
6 spôsobov, ako vám prerušované hladovanie zlepší zdravie a pomôže schudnúť
Prerušované hladovanie je populárny výživový štýl, ktorý dopomohol k chudnutiu už mnohým osobám – od začiatočníkov až po pokročilých. Môže nám pomôcť aj so zlepšením zdravotného stavu organizmu?
5 tipov, vďaka ktorým zaručene schudnete aj bez počítania kalórií
5 tipov, vďaka ktorým zaručene schudnete aj bez počítania kalórií
Vyradiť lepok, sacharidy, nejesť po 6. hodine alebo jesť tukožrútsku polievku? Čo je teda tá správna cesta, ako dosiahnuť vysnívanú postavu? Nemusíte sa mučiť hladovkami, aby ste schudli. Poradíme vám, ako zakomponovať do života pár jednoduchých trikov, vďaka ktorým sa váha ručičky konečne pohne tým vytúženým smerom.
Ketóza: o čo ide a pomôže pri chudnutí?
Ketóza: o čo ide a pomôže pri chudnutí?
Ketóza a ketogénna diéta sú v súčasnej dobe čoraz viac populárne. Čo to ketóza vlastne je a k akým zmenám dochádza v metabolizme živín?
Ako schudnúť natrvalo? Stačí dodržiavať týchto 5 pravidiel
Ako schudnúť natrvalo? Stačí dodržiavať týchto 5 pravidiel
Informácií o chudnutí je okolo nás veľa. Často sa však zabúda na tie najzákladnejšie pravidlá, ktoré by mal dodržiavať každý, kto sa usiluje o redukciu hmotnosti. Aké to sú?
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo presne sú antioxidanty, ako ovplyvňujú fungovanie ľudského tela a ako dopĺňajú vlastné antioxidačné systémy nášho tela? Zistite to v našom dnešnom článku.
A zase tá keto-diéta. Prečo sa vďaka nej tak ľahko chudne?
A zase tá keto-diéta. Prečo sa vďaka nej tak ľahko chudne?
Ketogénna diéta sa stáva populárnym stravovacím štýlom na podporu redukcie tuku. Má oproti racionálnemu stravovaniu nejaké výhody?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Ponúk s najrôznejšími detoxikačnými programami nájdete nespočetné množstvo – je ale skutočne potrebné elimináciu cudzorodých látok z organizmu podporovať cez kalorickú reštrikciu a popíjanie drahých komerčných koktailov? Alebo vám môžu tieto procedúry naopak uškodiť?
Najpopulárnejšie jarné detoxy organizmu: prečo si na ne dať pozor?
Najpopulárnejšie jarné detoxy organizmu: prečo si na ne dať pozor?
S príchodom jari sa ako každý rok roztrhlo vrece s rôznymi detoxami a očistnými kúrami. Sú ale tieto procedúry naozaj nevyhnutné a neprinesú nám nakoniec viac škody ako úžitku?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.