10 najhorších spôsobov, ako chudnúť

Komentáre
10 najhorších spôsobov, ako chudnúť
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Ak patríte k tým, ktorí už sa niekedy pokúšali nejaké to kilo schudnúť, iste mi dáte za pravdu, že cesta je to naozaj dlhá a kľukatá. Nepomôžu vám na nej žiadne „overené“ zázraky, ani šialené krátkodobé diéty – svoj úspech si skrátka musíte vydobyť malými a dlhotrvajúcimi krôčikmi, ktoré vás nasmerujú k celkovej zmene vášho životného štýlu.

V dnešnom článku sa pozrieme na to, akými cestami sa pri chudnutí rozhodne NEuberať. Ak vás naopak zaujíma, ako by redukcia hmotnosti vyzerať mala, pozrite sa na naše ďalšie články:

10 najhorších spôsobov, ako chudnúť

1. Zeleninové detoxy

Zeleninové očistné kúry, v ktorých sa zelenina stáva v podstate jediným zdrojom potravy, sú (bohužiaľ) dodnes populárnou metódou – dávajú človeku pocit ľahkosti a sviežosti. Ako by aj nie, keď počas nich neprijmete takmer žiadne živiny! Zelenina je síce zdrojom vitamínov, minerálnych a ďalších zdraviu prospešných bioaktívnych látok, vaše telo však na správne fungovanie potrebuje základné makroživiny – bielkoviny, sacharidy a tuky. A tými zelenina rozhodne neprekypuje.

Zeleninu teda pri chudnutí rozhodne nevyužívajte ako jediný zdroj potravy – radšej ju pridajte k plnohodnotnému jedlu. Jedine tak vám totiž môže poskytnúť všetky svoje benefity.

2. Vynechávanie jedál

Máte dojem, že najlepším spôsobom, ako redukovať hmotnosť, je vynechanie raňajok/obeda/večere? Potom rýchlo späť nohami na zem – hlad, ktorý na seba pri takejto radikálnej zmene určite nenechá dlho čakať, vás totiž pri nasledujúcom jedle núti skonzumovať väčšie množstvo kaloricky bohatých potravín. Kalorický deficit, ktorý ste (zrejme) týmto krokom chceli dosiahnuť, sa tak zase rýchlo rozplynie.

Na vytvorenie kalorického deficitu a úspešné chudnutie sa nemusíte denných jedál vzdávať – stačí len upraviť ich zloženie, frekvenciu či veľkosť. Podrobné informácie o kalorickom deficite a fungovaní svojho tela pri chudnutí nájdete tu.

obrázok z istockphotos.com

3. Eliminácia lepku

Možno ste už počuli o tom, že lepok je pre vaše telo toxický – po jeho vyradení sa teda „očistíte“ a ako zázrakom sa razom stratia aj prebytočné tuky. Tak takto tiež nie. Lepok, ako skupina bielkovín nachádzajúca sa v obilninách, vám môže uškodiť len v prípade, že trpíte jeho intoleranciou či alergiou. Podrobnejšie informácie o tejto téme nájdete v našom ďalšom článku.

Nesnažte sa preto zbytočne obmedzovať výberom potravín bez lepku – ich zloženie, ktoré má zabezpečiť podobnú textúru ako pri lepkovom výrobku, totiž často nie je žiadna výhra. Napr. v prípade pečiva sa poobzerajte po celozrnných variantoch, ktoré vášmu zdraviu prospejú rozhodne viac.

  • Ako si vybrať kvalitné pečivo? Prečítajte si tu

4. Vyradenie celých skupín potravín (pečivo, prílohy atď.)

Skúšali ste niekedy počas chudnutia vylúčiť celé skupiny potravín? Napr. pečivo alebo dokonca prílohy? Či azda všetko, čo obsahuje tuk? Ak áno, stavím sa, že prvotné nadšenie vám dlho nevydržalo. Toto vyraďovanie celých potravinových skupín je totiž veľmi obmedzujúce a vo finále úplne zbytočné – na chudnutie totiž potrebujete najmä už spomínaný kalorický deficit.

Ak vám obmedzenie/vyradenie sacharidov vyhovuje, je to samozrejme jedna z možností, ako znížiť svoj energetický príjem. Ak však na raňajky milujete čerstvý a chrumkavý chlieb, ťažko sa ho dokážete vzdať na dlhší čas.

5. Práškové diéty

Reklamu na práškové diéty sľubujúce zázračné a rýchle výsledky ste už iste niekde zaznamenali. Propagované sú najmä vďaka svojej jednoduchosti, vysokému obsahu bielkovín, vitamínov, alebo minerálnych látok – jednotlivé výrobky sa však, samozrejme, dramaticky líšia. Tieto diéty však môžu pri zlom nastavení, spravidla podhodnotení energetického príjmu, vážne poškodiť vaše zdravie. A aj keby sa azda práve do bodky trafili, strava v podobe prášku z umelohmotného vrecka dlhodobo láka len málokoho.

Namiesto predražených rychlokvasiek sa snažte zamerať na dlhodobé zmeny vo svojom životnom štýle a prehodnotiť svoje stravovacie a pohybové návyky – praktický návod, ako začať, nájdete tu.

6. Hladovanie

Máte dojem, že pre vysnívanú postavu sa musíte doslova vyhladovať? Tento spôsob „chudnutia“ je nielen nezmyselný, ale zároveň aj nebezpečný – vaše telo na správne fungovanie energiu skrátka potrebuje. Nehovoriac o tom, že o nejakom dlhotrvajúcom účinku nemôže byť v tomto prípade reč.

Namiesto hladovania si preto radšej správne nastavte kalorický deficit, pomocou ktorého budete efektívne chudnúť a zároveň vám zostane dosť energie na šport a ďalšie aktivity denného života. Ako na jeho výpočet krok za krokom, sa dozviete tu.

7. Zákaz jedenia po 6. hodine večernej

Večerné jedenie je pre chudnúceho jedinca častým strašiakom – aj vám už určite niekedy niekto tvrdil, že s úderom 6. hodiny večernej sa vám všetko uloží do tuku. Aj tu vás ale upokojím – kalórie v jedle netušia, koľko je práve hodín a onen banán/jogurt/plátok chleba sa bude v organizme metabolizovať rovnako, ako kedykoľvek inokedy počas dňa.

Sústreďte sa preto radšej na celkový energetický príjem počas dňa – ak zostanete v kalorickom deficite, rozhodne večer nemusíte zamykať chladničku. Kedy teda pred spaním naposledy jesť a čo? Prečítajte si v našom ďalšom článku.

  • Môžu vaše stravovacie návyky za to, že večer nemôžete zaspať? Možno, že áno! Viac zistíte tu

obrázok z freepik.com

8. Snaha precvičiť stravu

Cvičíte od rána do večera, pri pohľade na bežecké topánky sa vám skoro robí mdlo, a kilá stále nie a nie dole? Dostatočná miera fyzickej aktivity je pri snahe o chudnutie chvályhodná, vždy však musí ísť ruka v ruke s vyváženým a vhodne nastaveným jedálničkom.

Ak by ste sa totiž dlhodobo prejedali, môže sa stať, že ani intenzívnym cvičením nedosiahnete kalorický deficit a nebudete preto chudnúť. Skúste si preto spojiť pohyb a stravu dohromady a vášmu chudnutiu už nebude stáť nič v ceste.

9. Prílišné obmedzovanie

Chcete byť vo svojom jedálničku 100% a k čokoláde alebo pizzi sa bojíte čo i len pričuchnúť? Pevná vôľa sa síce cení, takýto prístup vám však pravdepodobne dlho nevydrží. A nie je to ani nutné – vyskúšajte napríklad pravidlo 80/20, pri ktorom budú 80 % vašej stravy tvoriť kvalitné a nutrične bohaté potraviny, zatiaľ čo zvyšných 20 % venujete tým menej vhodným – zákusku, burgeru s hranolkami alebo napríklad poháru vína.

Pri snahe schudnúť je totiž dôležité nájsť si taký spôsob stravovania, ktorý vás nebude obmedzovať v bežnom živote a pri ktorom vydržíte dlhodobo.

10. Vynechávanie ovocia kvôli obsahu cukru

Určite viete, že ovocie obsahuje nejaký ten cukor. Môžem vás však uistiť, že aj počas chudnutia je cukor v ovocí tým posledným, čo by vás malo zaujímať. Čerstvé ovocie totiž obsahuje pomerne veľké množstvo vody (70–90 %) a na cukor v ňom preto mnoho miesta nezostáva. Navyše je zdrojom vlákniny, vitamínov, antioxidantov a minerálnych látok, vďaka čomu vás dobre zasýti a prospeje aj vášmu celkovému zdraviu.

Ovocia sa teda nemusíte báť a denne si ho bez obáv doprajte cca 200 g, čo je množstvo zodpovedajúce výživovým odporúčaniam. Podrobnejšie informácie o konzumácii ovocia a redukcii hmotnosti sa dočítate v našom ďalšom článku.

Čo si z toho odniesť?

Chudnutie je večná téma – existuje preto veľa spôsobov a postupov, ktoré sľubujú v redukcii hmotnosti zaručený výsledok. Ale zďaleka nie všetky tieto spôsoby sú v skutočnosti vhodné. Medzi tie najhoršie postupy sa radia napr. zeleninové detoxy, vynechávanie lepku a celých skupín potravín, hladovanie, práškové diéty alebo zákaz jedenia po 6. hodine večernej. Veľa zdaru vám neprinesie ani prílišné obmedzovanie sa v stravovaní, vynechávanie denných jedál, snaha precvičiť svoj jedálniček alebo vylúčenie ovocia pre obavy z obsahu cukru.

Pre efektívne a dlhotrvajúce chudnutie si preto radšej nastavte rozumný kalorický deficit a nájdite si taký spôsob stravovania, ktorý pre vás bude príjemný a dlhodobo udržateľný.

7 najčastejších mýtov o ovocí a zelenine, ktorým možno veríte
7 najčastejších mýtov o ovocí a zelenine, ktorým možno veríte
Ovocie je predmetom dohadov a koluje o ňom celý rad neopodstatnených mýtov. Kto sa v tom má vyznať? V dnešnom článku uvedieme tie najčastejšie mýty na pravú mieru.
6 mýtov o pečive, ktorým možno veríte aj vy
6 mýtov o pečive, ktorým možno veríte aj vy
Pečivo je asi najviac démonizovanou skupinou potravín, s ktorou sa môžete na trhu stretnúť. Naozaj sa však po ňom nevyhnutne priberá a je lepok skutočne taký nebezpečný, ako sa hovorí? Nový článok vám v tom urobí konečne jasno.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
12 tipov, vďaka ktorým schudnete natrvalo a bez jojo efektu
12 tipov, vďaka ktorým schudnete natrvalo a bez jojo efektu
Ako prerušiť bludný kruh jojo efektu a natrvalo schudnúť? Pozrite sa spoločne s nami na hlavné zásady chudnutia a udržania štíhlej postavy za akýchkoľvek okolností.
Pravda o pečive: Záleží na tom, aké pečivo jete pri chudnutí?
Pravda o pečive: Záleží na tom, aké pečivo jete pri chudnutí?
Pečivo je strašiakom modernej doby, môže za to, že sa nám nedarí chudnúť alebo dokonca priberáme? Spoznajte pravdu a naučte sa vybrať si naozaj kvalitné pečivo.
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Dosť už bolo všetkých šalátov na milión spôsobov každý deň s vidinou chudej postavy. Objavte slobodu v jedle vďaka pravidlu 80/20, ktoré obráti váš život o 180 stupňov. Budete šťastnejší, spokojnejší a v lepšej forme ako kedykoľvek predtým!
Makroživiny – zdroj životnej energie
Makroživiny – zdroj životnej energie
Z potravín dostávame do tela nepreberné množstvo najrôznejších látok, z ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria makroživiny. V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozoberieme viac do detailu a zmienime ich základný význam vo výžive ako pre športovcov, tak aj bežnú populáciu.
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Všichni už jsme se někdy setkali s tvrzením, že ovoce by se mělo jíst jen dopoledne, protože jinak se po něm tloustne. Kolik cukru vlastně ovoce obsahuje a opravdu se nám banán po poledni uloží do tuku? Pokud v tomto ohledu stále tápete, je tento článek přesně pro vás.
Ako schudnúť natrvalo? Stačí dodržiavať týchto 5 pravidiel
Ako schudnúť natrvalo? Stačí dodržiavať týchto 5 pravidiel
Informácií o chudnutí je okolo nás veľa. Často sa však zabúda na tie najzákladnejšie pravidlá, ktoré by mal dodržiavať každý, kto sa usiluje o redukciu hmotnosti. Aké to sú?
Low-carb diéta: čo to je a aký má vplyv na chudnutie?
Low-carb diéta: čo to je a aký má vplyv na chudnutie?
O nízkosacharidovej diéte ste už iste počuli – aké sú pravidlá jej dodržiavania, prečo je taká populárna a aké výhody/nevýhody vám môže priniesť?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
Vynechávanie raňajok: je to dobrý nápad?
Vynechávanie raňajok: je to dobrý nápad?
Niektorí vidia v raňajkách symbol zdravého životného štýlu, druhí úhlavného nepriateľa, ktorý kazí akékoľvek snahy o redukciu hmotnosti. Ako je to s raňajkami v skutočnosti?
7 stravovacích návykov, pre ktoré nemôžete zaspať
7 stravovacích návykov, pre ktoré nemôžete zaspať
Regenerácia a kvalitný spánok sú základné potreby, bez ktorých sa žiadny (aktívny) človek nezaobíde. Prečo sa však stále nemôžete dospať? Zamerajte sa na svoje večerné stravovacie návyky, ktoré vám možno nočný odpočinok akurát iba zhoršujú.
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Detox: Spása, alebo vyhadzovanie peňazí s rizikom poškodenia zdravia?
Ponúk s najrôznejšími detoxikačnými programami nájdete nespočetné množstvo – je ale skutočne potrebné elimináciu cudzorodých látok z organizmu podporovať cez kalorickú reštrikciu a popíjanie drahých komerčných koktailov? Alebo vám môžu tieto procedúry naopak uškodiť?