Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

10 dôvodov, prečo si dnes zacvičiť

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 27. 7. 2021
10 dôvodov, prečo si dnes zacvičiť

Všetci určite tak nejako podvedome tušíte, že by ste sa mali pravidelne hýbať. Zároveň mi ale určite dáte za pravdu, že nie vždy sa vám do tréningu chce. Pokiaľ i dnes váhate, či si zacvičiť, odpoveď znie – rozhodne áno! A prinášame vám na to hneď 10 dôvodov.

10 dôvodov, prečo si dnes zacvičiť

1. Budete o krok bližšie k svojmu cieľu

Ak sa pravidelne hýbete (za čo vás chválim), máte iste v rámci svojho snaženia stanovený nejaký cieľ – chudnutie, budovanie svalov, udržanie hmotnosti, zlepšovanie svojich výkonov alebo pevnejšie zdravie. Pamätajte teda na to, že každým jednotlivým tréningom budete k tomuto cieľu o krok bližšie – a to aj v prípade, že sa vám dnešný workout nepodaril úplne podľa predstáv. Zlý tréning totiž môže byť len taký, ktorý sa vôbec nestal.

 • Radi by ste pravidelne cvičili a začali zdravo jesť, ale neviete, ako začať? V našom článku pre vás máme hneď 10 jednoduchých tipov

 • Ako pomocou malých zmien dosiahnuť veľké ciele? Prečítajte si tu

2. Zdvihnete si sebavedomie

Okrem reálnych zmien na tele, ako je budovanie svalovej hmoty, redukcia tuku alebo celkové spevnenie, ovplyvňuje cvičenie aj vaše vnímanie seba samého. Koho by po tréningu netešil dojem z dobre vykonanej práce a pozitívnych výsledkov – z nadobudnutého pocitu sebadôvery potom navyše môžete ťažiť aj v ďalších oblastiach života.

 • Prečo je pri cvičení dôležité sledovať svoj progres a ako ho správne merať? Dozviete sa v našom článku

 • Zdá sa vám, že pre chudnutie robíte prvé-posledné, ale výsledky nikde? V našom ďalšom článku sme pre vás zhrnuli 5 faktorov, ktoré môžu váš pokrok maskovať

3. Pohyb vám vleje energiu do žíl

Na prvý pohľad by sa možno mohlo zdať, že hodinka cvičenia z vás vysaje aj ten posledný zvyšok energie, čo vám ešte po celom dni zostáva. Opak je ale pravdou! Pohyb, najmä s nízkou až strednou intenzitou, trvajúci aspoň 20 minút totiž vnímanie hladiny energie naopak zvyšuje a k tomu všetkému vám pomôže zabudnúť na mnohé strasti a problémy z celého dňa (viď ďalej).

 • Trápi vás únava hlavne v čase po obede? Pozrite sa, ako sa jej vyhnúť tu

obrázok z thenounproject.com/Flamingo Images

4. Zlepšíte si náladu

Možno ste sa už niekedy stretli s pojmom „runner's high“, čiže v slovenskom preklade „bežeckou eufóriou“. Ide o stav hlbokej relaxácie a eufórie, ktorý môže byť navodený intenzívnou a/alebo dlhšie trvajúcou fyzickou aktivitou.

Za týmito príjemnými pocitmi stoja tzv. endorfíny, čiže hormóny šťastia, ktoré sa vylučujú práve počas cvičenia a reagujú s receptormi v mozgu. Okrem toho však napomáhajú aj so znížením vnímania bolesti. Z tohto efektu môžu ťažiť napr. aj ženy trpiace bolestivou menštruáciou, ako ukazuje štúdia zaoberajúca sa vplyvom cvičenia zumby na menštruačné bolesti.

 • Ako a prečo cvičiť aj počas menštruácie, nájdete v našom ďalšom článku

5. Cvičenie vám pomôže znížiť mieru stresu a úzkosti

Cvičenie vám ponúka jedinečnú možnosť na chvíľu zabudnúť na starosti každodenného života a naplno sa venovať aktuálnym okamihom – či už si užívate spev vtákov pri behu v lese, alebo sa snažíte nenechať pľúca na podlahe v gyme.

Je navyše overeným pomocníkom v boji proti pocitom úzkosti a depresii (hoci pohyb samozrejme nemôžeme pokladať za jedinú a 100 % liečbu). Za tieto účinky sú, rovnako ako v prípade navodenia dobrej nálady a eufórie, zodpovedné endorfíny (pozri časť 4).

6. Zvýšite svoju pozornosť a výkonnosť

Pravidelné cvičenie nezvyšuje len fyzickú výkonnosť, ale aj tú mentálnu. Po hodinách presedených za počítačom/na prednáškach sa nemôžete čudovať, že je váš mozog úplne „vyšťavený“. Aj krátka prechádzka alebo ponaťahovanie pritom podporí vaše myslenie a kognitívne funkcie, zlepší pozornosť a opäť nakopnú produktivitu.

 • Môžu mať športovci naozaj rozvinutejší a výkonnejší mozog než nešportujúci jedinci? Prečítajte si náš ďalší článok

7. Urobíte si chvíľu pre seba

Prirútili ste sa práve z práce/školy, v hlave vám behá len zoznam vecí, ktoré ešte dnes musíte stihnúť a cvičenie je teda automaticky pasé? Môže to síce znieť zvláštne, ale práve v takýchto situáciách je pohyb tým najlepším, čo pre seba môžete urobiť.

Cvičenie vám totiž ponúka príležitosť sústrediť sa chvíľu len na seba, potešiť sa a urobiť niečo pre svoje zdravie – fyzické aj duševné. Neodsúvajte preto fyzickú aktivitu na druhú koľaj. Aj ten najmenší pohyb, ktorému sa dnes budete venovať, vám v konečnom meradle prinesie veľké benefity.

obrázok z istockphoto.com

8. Navýšite svoj denný energetický výdaj

Možno je vaším cieľom zníženie hmotnosti, alebo jej udržanie. Máte ale dojem, že jedinou cestou k ich dosiahnutiu je hladovanie a príprava cukety na 100 spôsobov? Ale kdeže – s vytvorením kalorického deficitu, ktorý je alfou a omegou úspešného chudnutia, vám totiž najlepšie pomôže práve dostatok pohybu.

Každý tréning vám zase o kúsok navýši denný energetický výdaj a vy si tak budete môcť dopriať viac jedla bez toho, aby sa miska váh preklopila do kalorického nadbytku. Ako si kalorický deficit správne spočítať a nastaviť, sa dozviete v našom článku .

9. Budete lepšie spať

Určite už sa vám niekedy po dobre odcvičenom a vyčerpávajúcom tréningu stalo, že to jediné, po čom ste túžili, bola voňavá posteľ. Ako je to ale s vplyvom cvičenia na kvalitu spánku? Review z roku 2017 popisuje u fyzicky aktívnych osôb štatisticky významné zlepšenie času zaspávania, vlastného hodnotenia spánku samotnými respondentmi alebo aj jeho celkovej kvality. Dobrý spánok je teda ďalší dôvod, prečo si dnes rozhodne zacvičiť!

 • Prečo sa zamerať na kvalitný spánok? Dozviete sa v našom ďalšom článku

10. Upevníte svoje zdravie

Báli ste sa, že na otázku zdravia už dnes nedôjde? Opakovanie je matka múdrosti – pripomínam teda, že cvičenie je nevyhnutným prostriedkom pre zdravé telo i dušu. Znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a hodnoty krvného tlaku, zlepšuje citlivosť tkanív na inzulín a môže pomôcť aj v prevencii niektorých nádorových ochorení. Okrem toho sa pohyb osvedčil aj pri terapii rôznych duševných ochorení (pozri bod 5).

WHO odporúča aspoň 150–300 minút pohybu so strednou intenzitou (chôdza, upratovanie, rekreačné bicyklovanie) alebo 75–150 minút pohybu s vysokou intenzitou (beh, intenzívna jazda na bicykli, silový tréning) týždenne, popr. ich kombináciu. Pre maximalizáciu zdravotných benefitov potom odporúča aktivitu navýšiť ešte nad túto hranicu (teda pri aktivite so strednou intenzitou nad 300 minút a pri intenzívnej aktivite nad 150 minút týždenne).

 • Koľko pohybu je tak akurát? Pozrite sa na náš ďalší článok

Čo si z toho odniesť?

Pohyb má na telo i myseľ mnoho pozitívnych účinkov a niet preto divu, že by mal byť každodennou súčasťou vášho života. Dnešným tréningom totiž budete zase o krok bližšie k svojmu cieľu, zdvihnete si sebavedomie, zlepšíte náladu a navyše spoľahlivo naštartujete svoje sústredenie a produktivitu.

Pri cvičení si taktiež urobíte čas pre seba, zabudnete na problémy všedného dňa a k tomu všetkému spálite aj nejaké tie kalórie navyše. Ruku do ohňa môžete dať aj za to, že sa vám bude v noci lepšie spať a v neposlednom rade podporíte aj svoje zdravie. Výhovorky teda odložte nabok a smelo do toho!

Pridaj sa k 36 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________