10 dôvodov, prečo sa cítite neustále unavení

Komentáre
10 dôvodov, prečo sa cítite neustále unavení
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Únava a vyčerpanie z času na čas dostihnú prakticky každého z nás.

  • Vo väčšine prípadov za to môžu príčiny, ktoré na prvý pohľad nie je vidieť.

  • Nájdenie príčin únavy je najlepší spôsob, ako sa únave brániť.

Prvé mesiace roka často sprevádza únava a znížená motivácia. K týmto pocitom síce môže prispievať zimné obdobie spolu so skrátenými dňami, v mnohých prípadoch je však pravá príčina inde. Aké sú najčastejšie dôvody, prečo sa cítime unavení?

1. Konzumujete príliš veľa kofeínu

Kofeín berieme ako najúčinnejšie riešenie únavy. Z dlhodobého hľadiska ale môže pôsobiť úplne opačne, pretože si naň organizmus po určitej dobe vypestuje závislosť. Čo to v praxi znamená? Na začiatku ste si najskôr nápoje obsahujúce kofeín dopriali vo chvíľach, keď ste potrebovali byť extra výkonní. Z pravidelného pitia kávy sa však časom stal rituál a kávu si dávate len aby ste neboli unavení.

Snažte sa to s kávou nepreháňať. Denný príjem kofeínu sa snažte držať do najvyššieho množstva 400 mg (asi 4 šálky kávy denne) a vyhnite sa každodennému užívaniu predtréningových nakopávačov. U menej hmotných či citlivejších jedincov môže byť prijateľná hranica denného príjmu kofeínu ešte nižšia.

2. Málo pijete

Každý deň ľudské telo stratí približne 1,5 litra vody (potenie, dýchanie a ďalšie vylučovanie). Pokiaľ tieto straty nie sú kompenzované, dochádza k dehydratácii. Mierna dehydratácia je spojená s častejšou únavou, takže možno práve nedostatok tekutín stojí za tým, že energie nemáte práve na rozdávanie.

Každý deň by ste mali vypiť približne 30 – 45 ml tekutín na 1 kg hmotnosti. Snažte sa navyknúť si na pravidelné pitie vody počas dňa, doplniť ju môžete riedenými ovocnými či zeleninovými šťavami alebo nesladeným čajom.

3. Chýbajú vám niektoré vitamíny alebo minerálne látky

Niektoré vitamíny a minerálne látky sú zapojené do procesu tvorby energie. Ich nedostatok potom môže viesť k tomu, že cez deň pociťujete zvýšenú únavu. Z minerálnych látok ide predovšetkým o horčík, železo a zinok. Pri vitamínoch by ste sa mali zamerať na vitamíny skupiny B a na vitamín C.

Snažte sa dbať na dostatočný príjem celozrnných obilnín, strukovín, orechov, ovocia a zeleniny. Ak vo svojom tele objavíte nedostatok niektorých látok, môžete zvážiť suplementáciu prostredníctvom kvalitného multivitamínu.

10 dôvodov, prečo sa cítite neustále unavení

4. Nejete dostatok energie v potravinách

Pokiaľ dlhodobo jete menej, než aké sú vaše denné energetické nároky, môžete cítiť zvýšenú únavu. Telo tým bojuje proti tomu, aby ste cez deň neboli ešte viac fyzicky aktívni.

Snažte sa každý deň doplniť telu všetky základné makroživiny (bielkoviny, sacharidy, tuky). Dostatočný energetický príjem je z dlhodobého hľadiska nevyhnutný na udržanie vitality a energie.

5. Málo spíte

Najlepší bojovník proti únave a vyčerpaniu je spánok. Pokiaľ spíte menej, než koľko by vaše telo potrebovalo, veľmi pravdepodobne sa to bude prejavovať častou únavou. Kávou a ďalšími „cumlíkmi“ túto únavu môžete oddialiť, ale počítajte s tým, že sa vzápätí zase vráti.

Venujte svojmu telu dostatok odpočinku a spánku. Pre dospelé osoby to je v priemere asi 7 – 9 hodín spánku denne, ale orientujte sa primárne podľa svojich pocitov.

6. Máte príliš veľa starostí

V súčasnej dobe nás zráža na kolená predovšetkým únava psychického rázu. Keď sa totiž všetky tie starosti a povinnosti nielen pracovného charakteru nazbierajú, môže toho byť jednoducho príliš veľa.

Ako s tým bojovať? Nechajte si nejaký čas počas dňa len pre seba a nenechajte doň preniknúť starosti všedných dní. S tým vám pomôže koncept mindfulness, o ktorom sa môžete viac dočítať v tomto článku.

7. Ste cez deň príliš málo aktívny

Znie to možno tak trochu ako paradox, ale je celkom bežné, že po celom dni strávenom v kancelárii prídete domov vyšťavení a unavení. Naopak, náročný popoludňajší tréning vám môže doslova nabiť baterky na celý zvyšok dňa.

Snažte sa byť cez deň aj fyzicky aktívny. Ráno cestou do práce vystúpte o jednu zastávku skôr a popoludní si naplánujte poriadny tréning so svojimi priateľmi.

obrázok z gettyimages.com

8. Nenechajte sa otráviť zamračeným počasím

Počasie má na našu náladu prekvapivo veľký vplyv. Zatiaľ čo v letných mesiacoch sme veselší a šťastnejší, v zime je to tak trochu naopak. Odborníci si to vysvetľujú okrem iného zníženou produkciou vitamínu D a naopak zvýšenou tvorbou spánkového hormónu melatonínu počas zimných mesiacov, pre ktoré sú typické dlhé noci.

Dbajte na dostatočný príjem vitamínu D aj v zimných mesiacoch. Pokiaľ z vás nedostatok slnečného svitu doslova vysáva energiu, môžete vyskúšať tzv. terapiu svetlom, pri ktorej vám žiariaci panel simuluje slnečné žiarenie napríklad uprostred izby.

9. Príliš veľa pracujete

Málokto je ochotný si priznať, že napĺňa definíciu workoholika. Pokiaľ však pracujete od ranných hodín a ešte o deviatej večer kontrolujete maily, možno k tomu nemáte ďaleko. Príliš veľa práce môže znamenať, že začnete postupne zanedbávať rôzne ďalšie odvetvia svojho života. To vás potom okrem samotnej práce môže začať psychicky vyčerpávať a unavovať.

Snažte sa nájsť ten správny balans medzi prácou a svojím voľným časom. Často totiž budete šťastní a plní energie až vo chvíli, pokiaľ budete úspešní nielen vo svojej pracovnej kariére, ale aj v ďalších oblastiach vášho života.

10. Nič nepomáha? Zájdite k lekárovi!

Vyskúšali ste všetko možné, ale stále nič nefunguje? Možno je najvyšší čas na to zavítať k lekárovi a prebrať s ním možné príčiny vašej dlhodobej únavy.

Za únavu totiž môže byť zodpovedná napríklad nediagnostikovaná intolerancia na lepok, alebo napríklad znížená funkcia štítnej žľazy. Svoje o tom vedia aj osoby s nedostatkom železa, pretože únava je úplne typická pre osoby s anémiou.

Čo si z toho odniesť?

Cítite sa unavení a vyčerpaní? Pokúste sa nájsť príčinu svojej únavy, pretože len tak sa vám podarí načerpať energiu do života z dlhodobého hľadiska.

Základom úspechu je zdravý životný štýl založený na dostatočnom spánku, kvalitnej strave a pravidelnej pohybovej aktivite. Okrem týchto faktorov nezabúdajte ani na svoje psychologické potreby, snažte sa prekonávať vlastné ciele a venovať nejaký čas aj vlastnému telu.

9 dôvodov, prečo ste stále unavení. Čo s tým môžete robiť?
9 dôvodov, prečo ste stále unavení. Čo s tým môžete robiť?
Cítite sa denne unavení? Potom určite nie ste sami. V úplnej väčšine prípadov za to môže váš životný štýl. Zmenu máte vo svojich rukách. My vám však poradíme, ako na to.
Ste neustále unavení a bez energie? Pozor na týchto 10 zvykov
Ste neustále unavení a bez energie? Pozor na týchto 10 zvykov
Byť unavený je vlastne takou spoločenskou normou. Skúste zapátrať v pamäti, kedy naposledy ste si povzdychli, že sa cítite tak nejako bez energie. Bolo to včera? Alebo azda dnes? Skúsme sa dnes spoločne zastaviť a zamyslime sa nad automatizmami, ktoré nám berú energiu.
Ako sa vyhnúť rannej únave?
Ako sa vyhnúť rannej únave?
Prebudiť sa po dlhom spánku unavenejší, než akí sme večer ľahli do postele, nie je nič moc. Aké sú hlavné príčiny rannej únavy a je možné vyhnúť sa jej?
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Nedostatok spánku: Aké sú prejavy, keď telu nedoprajeme odpočinok?
Nedostatok spánku: Aké sú prejavy, keď telu nedoprajeme odpočinok?
Máte veľa práce, povinností a okrem toho potrebujete pred spaním stihnúť najnovšiu epizódu obľúbeného seriálu? Ako nedostatok spánku ovplyvňuje vaše zdravie, sa dočítate v dnešnom článku.
Makroživiny – zdroj životnej energie
Makroživiny – zdroj životnej energie
Z potravín dostávame do tela nepreberné množstvo najrôznejších látok, z ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria makroživiny. V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozoberieme viac do detailu a zmienime ich základný význam vo výžive ako pre športovcov, tak aj bežnú populáciu.
Ako si vybrať vitamíny a minerály a na čo si dať extra pozor?
Ako si vybrať vitamíny a minerály a na čo si dať extra pozor?
Vybrať si kvalitný multivitamín a multiminerál dá poriadne zabrať! Kto by zo suplementácie multivitamínmi mohol ťažiť a ktorým skupinám obyvateľstva hrozí deficit dôležitých vitamínov alebo minerálnych látok?
Máte problémy so zaspávaním? Dajte pozor na skryté zdroje kofeínu
Máte problémy so zaspávaním? Dajte pozor na skryté zdroje kofeínu
Máte problémy so zaspávaním aj napriek tomu, že sa poctivo vyhýbate káve? Dajte pozor na týchto 6 skrytých zdrojov kofeínu.
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
O pitnej kohútikovej vode sa často hovorí, že je plná hormónov a estrogénov, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Čo je na tom pravdy a ako sme na tom s kvalitou pitnej vody v rámci vodovodných sietí v Českej republike?
10 prejavov, že sa málo hýbete
10 prejavov, že sa málo hýbete
Ľudské telo je stvorené na pohyb – ak sa mu ho nedostáva, dá to skôr či neskôr najavo. Aké signály by ste si mali všímať, sa dozviete v novom článku.
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.