Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania

Komentáre
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Iste už ste si v niektorých našich článkoch alebo aj iných internetových stránkach všimli pojem „zdravé stravovanie“. Dokážete si ale predstaviť, ako by mal „zdravý“ jedálniček vyzerať? V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo by mal taký spôsob stravovania spĺňať a poradíme, ako ho previesť do praxe.

Čo je „zdravá“ strava?

Za „zdravý“ môžeme označiť taký spôsob stravovania, ktorým dodávame telu všetky potrebné základné živiny, mikronutrienty a ďalšie zdraviu prospešné bioaktívne látky. Tento režim musí zároveň zapadať do kontextu nášho celkového životného štýlu, vyhovovať nám, baviť nás a príliš nás neobmedzovať – to aby sme pri ňom vydržali dlhodobo. Znie to ako rozprávka, že? Ako to teda dosiahnuť v praxi?

„Zdravý“ nemusí znamenať „dokonalý“

V dnešnej dobe poznáme hromady a hromady výživových smerov (rôzne formy vegetariánstva, low‑carb, keto‑diéta, prerušované hladovanie atď.), ktoré, ak nám vyhovujú, môžu pri správnom nastavení spĺňať kritériá „zdravej“ stravy.

A ako je to v racionálnej strave? Skvelým a praktickým pomocníkom je pravidlo 80/20, ktoré nám v jedálničku urobí miesto na pizzu, tortu aj čokošku, zatiaľ čo väčšina stravy bude naďalej založená na nutrične hodnotných potravinách. Podrobné informácie o tomto pravidle nájdete v našom ďalšom článku.

„Zdravý“ spôsob stravovania teda môže pre každého predstavovať niečo iné – sme rozdielni ľudia, v rozdielnych životných situáciách a podmienkach, a máme rozdielne ciele. Rozdiely však môžeme nájsť aj u tej istej osoby v priebehu času – jedálniček na dovolenke či pracovnej ceste sa bude od bežného stravovacieho plánu pravdepodobne líšiť. Všetky tieto prípady však môžu spadať do pojmu „zdravej“ stravy.

obrázok z istockphoto.com

7 tipov, ako preniesť „zdravé stravovanie“ do praxe

1. Dbajme na celkovú vyváženosť stravy

Vyvážená strava je jedným z pilierov zdravého stravovania – ako inak najlepšie zabezpečiť optimálny príjem všetkých potrebných látok a živín? Pri plánovaní vyváženého jedálnička môžeme využiť zdravý tanier, ktorý je súčasťou nášho ďalšieho článku.

Ak však namiesto grafického zobrazenia preferujeme skôr praktické návody, všetky potrebné informácie obsahuje článok Základy vyváženého jedálnička – 7 tipov, s ktorými môžeš začať hneď teraz.

2. Jedzme pravidelne

Okrem samotného zloženia stravy je dôležité zvoliť si takú frekvenciu jedál, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Pre niekoho to môže predstavovať 3 jedlá denne, niekto dá radšej prednosť 5–6 menším porciám. Stanovený režim sa snažme (v rámci možností) dodržiavať a nespoliehajme sa na to, že cez deň bez jedla vydržíme – potom nás totiž večerný hlad často nezadržateľne ženie k chladničke.

3. Stavme na meal prep

Domáca príprava stravy nám prináša mnoho výhod – jedlo si môžeme pripraviť presne podľa svojho gusta, máme prehľad o množstve i kvalite použitých surovín a vydýchne si aj naša peňaženka. Ak si navyše všetko dobre plánujeme, môžeme si pri varení ušetriť veľa času. A ako začať? Poradíme v našom ďalšom článku.

4. Jedzme vedome

Nie je dôležité len čo, koľko a ako často denne jeme – pozornosť venujme aj spôsobu jedenia. Pokiaľ do seba totiž jedlo nahádžeme za tri minúty a ešte počas neho vybavíme dva emaily, náš mozog možno ani nezaznamená, že sme vôbec niečo zjedli. Čo je mindful eating a ako s ním jednoducho začať, nájdete tu.

5. Ovocie a zelenina patria všade

O zdravotných benefitoch ovocia a zeleniny asi nemusíme dlho polemizovať. V skratke – sú zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálnych látok a ďalších bioaktívnych zlúčenín, ktoré v našej strave nenájdeme nikde inde. Niektoré druhy navyše môžu skvelo pomôcť aj s pitným režimom (viď ďalej).

Denne by sme mali zjesť aspoň 200 g ovocia a 400 g zeleniny – ak ich teda pridáme ku každému jedlu, rozhodne neurobíme chybu.

obrázok z gettyimages.com

6. Nezabúdajme ani na pitný režim

Pitný režim je ďalšia premenná, ktorá môže náš stravovací režim pozdvihnúť, ale aj pekne podkopať. Tekutiny sa preto snažme prijímať výhradne vo forme čistej vody, nesladených čajov alebo minerálok – nejakú tú limonádu alebo džús môžeme samozrejme zaradiť tiež, tieto nápoje obsahujúce koncentrovanú energiu by však mali byť skôr doplnkom, nie základom nášho pitného režimu.

  • Aké množstvo tekutín by sme mali denne vypiť a čo všetko sa počíta do pitného režimu? Poradíme v našom ďalšom článku

  • S plnením pitného režimu môžu pomôcť aj niektoré potraviny – ich zoznam nájdete tu

7. Stanovme si hranice a naučme sa dopriať si

Ako sme si už povedali vyššie, „zdravý“ štýl stravovania môže pre každého predstavovať niečo iné a nemusí byť vždy dokonalý. Jeho dôležitou súčasťou je zároveň aj určitá sloboda v jedle a schopnosť dopriať si bez výčitiek. Na dovolenke to môže znamenať napr. to, že sa pri hlavných denných jedlách snažíme vyberať si nutrične bohaté potraviny a vyvážené pokrmy, ktoré potom môžeme bez obáv preložiť zmrzlinou, zákuskom, alebo napríklad drinkom.

Kľúčovú úlohu bude v tejto oblasti zohrávať množstvo zjedených potravín, frekvencia ich konzumácie a aj zasadenie do aktuálnej situácie a celkového kontextu nášho životného štýlu.

Čo si z toho odniesť?

Pojem „zdravé stravovanie“ sa nedá presne definovať – pre každého totiž môže predstavovať niečo iné. Svoju úlohu hrá, samozrejme, aj aktuálna situácia a zaradenie výživy do celkového kontextu nášho životného štýlu. Najdôležitejším kritériom je, aby nám daný jedálniček vyhovoval, poskytoval nášmu telu všetky potrebné látky a aby sme pri ňom boli schopní vydržať dlhodobo.
Pre ľahší presun do praxe sa snažme zamerať najmä na vyváženosť jedál v rámci dňa, jedzme vedome a pravidelne a vyskúšajme si stravu pripravovať výhradne doma. Nebojme sa zeleniny a ovocia, nezabúdajme ani na pitný režim a naučme sa s naším stravovacím režimom manipulovať podľa potreby – nastavme si určité hranice, ale zároveň sa naučme dopriať si.

Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Ako na „cheat day“ alebo Ako sa jeden deň v týždni prejesť v ústrety rýchlejšiemu chudnutiu
Ako na „cheat day“ alebo Ako sa jeden deň v týždni prejesť v ústrety rýchlejšiemu chudnutiu
Môže nám „cheat day“ alebo „zjedz všetko, na čo máš chuť“ pomôcť lepšie, rýchlejšie a udržateľne chudnúť?
Můžeme jíst podle pocitu a přesto mít výsledky? Intuitivní stravování očima našich redaktorů
Můžeme jíst podle pocitu a přesto mít výsledky? Intuitivní stravování očima našich redaktorů
Intuitive Eating, neboli intuitivní stravování, je na fitness scéně poměrně diskutováno. Opravdu se lze se stravovat na základě našich pocitů a mít výsledky? 5 redaktorů magazínu Aktin.cz diskutuje pro a proti.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Jem pizzu aj čokoládu, napriek tomu mám skvelú formu! Poznáš pravidlo 80/20?
Dosť už bolo všetkých šalátov na milión spôsobov každý deň s vidinou chudej postavy. Objavte slobodu v jedle vďaka pravidlu 80/20, ktoré obráti váš život o 180 stupňov. Budete šťastnejší, spokojnejší a v lepšej forme ako kedykoľvek predtým!
Plusy a mínusy keto diéty: Stane sa z vás stroj spaľujúci tuky?
Plusy a mínusy keto diéty: Stane sa z vás stroj spaľujúci tuky?
Ketogénna diéta je fenomén moderného stravovania. Je však naozaj taká zázračná, ako sa o nej často hovorí?
Ako na krabičkovanie
Ako na krabičkovanie
Krabičkovanie ponúka jedinečný a efektívny spôsob, ako si udržať kontrolu nad stravovaním a ešte ku všetkému ušetriť peniaze aj čas. Preto pre vás máme 6 tipov, vďaka ktorým si celý proces maximálne zjednodušíte.
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Mindful eating: 5 krokov, ako začať jesť vedome, ľahšie chudnúť a zbaviť sa emočného jedenia
Mindful eating: 5 krokov, ako začať jesť vedome, ľahšie chudnúť a zbaviť sa emočného jedenia
Kedy ste si naposledy vychutnali jedlo od začiatku až do konca bez sledovania televízie, ťukania do klávesnice alebo telefonovania? Tu je 5 tipov, ktoré vám pomôžu naučiť sa jesť vedome a uľahčíte si tak aj chudnutie.
Základy vyváženého jedálnička – 7 tipov, s ktorými môžeš začať hneď teraz
Základy vyváženého jedálnička – 7 tipov, s ktorými môžeš začať hneď teraz
Na zdravom stravovaní nie je nič zložité. Dokonca to ani nemusí byť drahé alebo časovo náročné. V tomto článku tí ukážeme 7 praktických tipov, ako podporiť zdravé stravovanie.
8 kreatívnych spôsobov, ako jesť viac zeleniny
8 kreatívnych spôsobov, ako jesť viac zeleniny
Vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálnych látok či antioxidantov a nízkej kalorickej denzite je zelenina nepostrádateľnou súčasťou každého jedálnička. Ako jej však mať v jedálničku dostatok aj po skončení záhradkovej sezóny? Prinášame vám hneď 8 tipov.
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Opět zase jednou: tuky vs. sacharidy. Kdo s koho?
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
Někdo má výsledky z nízkosacharidové, další se cítí nejlépe na paleo. Víte, o čem je řeč? No přece o dietách. Existuje jich nespočetné množství. Pojďme se podívat na známé i neznámé, jejich pozitiva i možná rizika.
Vegetariánství očima masožravce. Poznejte pro a proti bezmasé stravy
Vegetariánství očima masožravce. Poznejte pro a proti bezmasé stravy
Pohled na historii i současný trend bezmasé stravy z druhého břehu očima, které nepřehlíží fakta.