Lateralita: čo to je a ako vzniká?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Lateralita: čo to je a ako vzniká?
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Lateralita sa vyznačuje „praváctvom“, „ľaváctvom“ či nevyjadrenou preferenciou jednej z polovíc nášho tela.
  • Ide o dedičný fenomén, ktorý môže byť vplyvom okolia zmenený.
  • Lateralitu okrem iného delíme na tvarovú a funkčnú.

Lateralita: čo si pod týmto pojmom predstaviť?

Lateralita pochádza z latinského slova „latus“ či „lateris“, v preklade strana/bok alebo ležiaca na strane/bočnej, a možno ju chápať ako vzťah medzi pravou a ľavou stranou organizmu, prípadne ako rozdielnosť dvoch častí párových orgánov. Lateralitu môžeme popísať aj ako vývojovú odchýlku v organizme podľa jeho strednej roviny, a to v kontexte nadradenosti jednej strany nad tou druhou. Všeobecne sa preto dá tvrdiť, že lateralita znamená vrodené alebo získané prednostné využívanie orgánu jednej polovice tela.

Ako lateralita vlastne vzniká?

Historické teórie (naozaj len nepodložené teórie…):

  1. Teória meča a štítu: pramení z toho, že praváci mali v boji výhodu, pretože štít držali v ľavej ruke, a tým si lepšie chránili oblasť srdca. Ľaváci by preto mali na následky zranení z boja umierať častejšie, a preto by mala byť početná prevaha pravákov.
  2. Teória perinatálneho stresu: ľaváctvo je chápané ako patologický jav zapríčinený perinatálnym poškodením mozgu. Z tejto teórie je zrejmé, že vyššie zastúpenie ľavorukých by sa malo objavovať tam, kde sa vyskytuje väčšie riziko zažívania stresu.
  3. Teória matka‑dieťa: početná prevaha pravorukých žien je vysvetľovaná tým, že ženy častejšie držia dieťaťu hlavičku na ľavej strane a pravú ruku si uvoľňujú.
  4. Teória rodičovského tlaku: vyššie percento pravákov je dôsledkom výchovy k praváctvu.

Biologické teórie

  1. Genetika: stranová preferencia súvisí prevažne s tou, ku akej inklinuje matka.
  2. Vnútromaternicové prostredie: na vzniku laterality sa podieľa testosterón, ktorý je počas tehotenstva prítomný vo vnútromaternicovom prostredí a ovplyvňuje vývoj plodu.

A ako je to teda naozaj?

V dnešnej dobe už so stopercentnou istotou vieme, že sa ľaváctvo, rovnako ako praváctvo, dedí. Biologicky naprogramovaný základ laterality sa nazýva „genotyp“ a ide o súbor dedične zakódovaných akčných variantov každej bunky, orgánu a dokonca aj celého organizmu. Genotyp laterality však nie je trvalý a nemenný. Podlieha prostrediu, ktoré nepopierateľne ovplyvňuje jedinca vo všetkých jeho oblastiach, kde spadajú predovšetkým výchovné vplyvy. Tieto vplyvy dokonca dokážu pretvoriť typ laterality do takej miery, že jeho konečná podoba môže byť úplne odlišná od podoby vrodenej.

Lateralita: tvarová a funkčná

Lateralitu môžeme všeobecne deliť na tvarovú a funkčnú. Tvarová lateralita sa viaže najmä na tvar jednotlivých orgánov. Sú hodnotené ich veľkosť, objem, či tvar. Tvarové asymetrie sú viditeľné v oblasti chrbtice, horných a dolných končatín a tiež napríklad v tvári, ďalej aj pri menej zreteľných „dejoch“, ako je napríklad rast nechtov či zubov. Naproti tomu pod funkčnou lateralitou rozumieme asymetriu hlavne z hľadiska podávaného výkonu. Môžeme pozorovať uprednostnenie jednej z končatín alebo zmyslového orgánu, ktoré dosahujú v rôznych výkonoch oveľa lepšie výsledky ako na opačnej strane. Keď sa zameriame na končatiny, pri jednostranných činnostiach je aktivita „vybranej“ strany zvládaná rýchlejšie, ľahšie a pohyb je viac koordinovaný. Všeobecne je možné tvrdiť, že čím je daná úloha motoricky náročnejšia a špecifikovanejšia, tým viac je v ňom prednostne využívaná uprednostňovaná končatina.

Čo znamená, keď má jedinec tzv. prekríženú lateralitu?

Ako už píšeme vyššie v článku, výsledok laterality u človeka označujeme ako praváctvo či ľaváctvo (+ nevyjadrená, tzv. ambidextria) a to práve vo vzťahu k jeho obratnejšej a výkonnejšej polovici tela. Čo sa ale môže stať, je fenomén tzv. „prekríženej laterality“. V tomto prípade ide o jedincov, ktorí sa pre niektoré z činností stávajú pravákmi, ale pre iných naopak ľavákmi. Keď to uvedieme na príklade, niekto môže byť pravákom na ruku, ľavákom na nohu a navyše ľavákom na oko či ucho či ešte naopak. Prekrížená lateralita teda znamená, že vedúce motorické orgány sú na protiľahlej strane tela ako vedúce zmyslové orgány (vedúca ruka je na opačnej strane ako vedúce oko alebo ucho). Tento jav môže byť často príčinou najrôznejších problémov vo vývoji obratnosti, reči a iných vyšších zručností.

Lateralita: čo to je a ako vzniká?
Zdroj obrázku: spravnalateralita.cz

Ako lateralitu zistiť?

Pokiaľ chceme u človeka zistiť lateralitu, je nevyhnutné ju ako prvé správne diagnostikovať. V dnešnej dobe existuje mnoho spôsobov, ako ju čo najpresnejšie určiť. Laicky a dosť orientačne sa dá preferovaná strana zistiť jednoduchým pozorovaním jedinca pri každodenných činnostiach. Na odbornejšie účely je však potrebné oveľa špecifickejšie vyšetrenie, medzi ktoré patrí napríklad:

  1. Dotazník: ide o najpoužívanejšie testovanie u dospelých osôb. Dotazník by mal v ideálnom prípade obsahovať najmenej 10 otázok pre jeho následnú dostatočnú vypovedajúcu hodnotu.
  2. Praktická skúška: táto metóda neobsahuje negatívny faktor subjektivity výpovedí vyšetrovaného, a preto je považovaná za spoľahlivú a vďaka tomu využívaná hlavne v oblasti psychológie a špeciálnej pedagogiky. Medzi jej najväčšie výhody radíme univerzálnosť z hľadiska veku a vyššej presnosti výsledkov. Pri praktických skúškach môžeme rozlíšiť testy na určenie laterálnej preferencie (uprednostnenie užívania jednej končatiny pred druhou) a laterálnej dominancie (rozdielny stupeň výkonu na oboch stranách párovej štruktúry).

Čo si z toho odniesť?

Lateralita je zaujímavý fenomén, ktorý je dedičný, ale zároveň schopný dokonalej premeny na druhú preferovanú stranu, a to kvôli pôsobiacemu prostrediu, v ktorom sa daný jedinec vyskytuje. Ide o dominantnejšiu výkonnosť a funkčnosť jednej z polovíc nášho tela, ktorú vďaka jej vyšším kvalitám neskôr uprednostňujeme – či už vedome alebo nevedome.

Dominancia pravej mozgovej hemisféry sa prejavuje „ľaváctvom“, zatiaľ čo dominancia ľavej mozgovej hemisféry je viditeľná „praváctvom“. Existuje aj dominancia nevyjadrená, ktorú nazývame „ambidextria“, a ktorá nevykazuje výraznejší rozdiel vo výkonnosti jednej z mozgových pologulí.

Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu
Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu
Niektoré rastlinné výťažky sú pre svoje pozitívne účinky na mozog používané po stáročia. Vybrali sme 5 najúčinnejších extraktov, ktorých pôsobenie na kognitívne funkcie sa študujú aj vo vedeckých experimentoch. Aké sú to?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Plnění školních povinností a pravidelná pohybová aktivita se nemusí vylučovat. Sport může mít příznivý vliv na váš prospěch ve škole! Jde jen o to, abyste si vytvořili dobrý časový plán a zařazovali pohyb do svého denního rozvrhu.
Vitamín D: Dôležitý pre činnosť svalov i mozgu. Prečo by sme sa naň mali zamerať?
Vitamín D: Dôležitý pre činnosť svalov i mozgu. Prečo by sme sa naň mali zamerať?
Vitamín D nie je potrebný len pre zdravý vývoj kostí, ako sa dozvedajú školopovinné deti. Dôležitý je aj pre správnu činnosť mozgu a svalov. Čo sa stane, keď ho budete mať nedostatok? A ako udržiavať jeho optimálnu hladinu?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!