Instantná káva nie je káva! V čom sa líši od tej klasickej?

Komentáre
Instantná káva nie je káva! V čom sa líši od tej klasickej?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Nie je to ešte tak dávno, čo sa instantná káva ponúkala ako moderný prístup ku kávovej gastronómii. Z pohľadu dnešnej doby to vyzerá, že konzumácia instantnej kávy je skôr na ústupe, aj tak si ale svojich spotrebiteľov stále nájde. Veľa debát panuje aj okolo toho, či instantná káva dosahuje porovnateľné zdravotné účinky ako káva mletá. Ako to teda v skutočnosti je?

Ako sa vyrába instantná káva?

Vyrobiť si domácu instantnú kávu rozhodne nie je záležitosť na spestrenie voľného nedeľného popoludnia. Celý proces je celkom zložitý a technologicky náročný, a tak sa doň pokúsime nahliadnuť skôr len tak okrajovo:

  1. Najprv je potrebné vytvoriť kávový extrakt, v ktorom sa podarí skoncentrovať rozpustné a vonné látky z kávy tvoriace charakteristickú arómu. To sa štandardne robí extrakciou mletej kávy vo vodnom prostredí pri vysokej teplote (asi 175 °C) pod vysokým tlakom.
  2. Následne je potrebné z extraktu odstrániť vodu. To sa vykonáva vo väčšine prípadov pomocou tzv. sušenia mrazom známeho tiež ako proces lyofilizácie. Pri nízkych teplotách pod bodom mrazu dochádza k sublimácii vody urýchlenej vďaka podtlaku. Týmto spôsobom dôjde k „vysušeniu“ extraktu a k vzniku klasickej instantnej kávy tak, ako ju poznáme z obchodov.

A ako je to s klasickou mletou kávou predávanou v kaviarňach? Pražené kávové zrná sa jednoducho namelú na potrebnú hrubosť a sú pripravené na použitie. Duša technológa síce nejásá takým nadšením, ale ako to tak vyzerá, práve tento prostý prístup k veci je pre mnoho spotrebiteľov podstatne atraktívnejší.

Pamätáte si na Romana Vojtka z reklamy na Nescafé? Tak taký úsmev pri pití instantnej kávy asi mať nebudete

Instantná káva spravidla nie je žiadny veľký gastronomický zážitok. Väčšinu spotrebiteľov nepresvedčí ani ten šťastne vyzerajúci Roman Vojtek v televíznej reklame na Nescafé, ktorý vyzerá, akoby v živote nepoznal šťastnejší moment ako popíjať rannú šálku instantnej kávy.

Niektorí dokonca zachádzajú tak ďaleko, že instantnú kávu prirovnávajú k zafarbenej vode, ktorá vlastne s kávou nemá vôbec nič spoločné. Iní do nej zasa vkladajú obavy z možných zdravotných rizík plynúcich z prítomných karcinogénov. Sú ale také prirovnania na mieste?

obrázok z wallpaperflare.com

Aj instantná káva obsahuje kofeín a antioxidanty!

Ako sme si ukázali hneď v úvode článku, instantná káva sa vyrába extrakciou z mletej kávy, teda nie je dôvod, aby sa v nej nevyskytovali látky prítomné v klasickej káve.

Medzi najvyhľadávanejšie látky v klasickej mletej káve patrí:

  • kofeín
  • antioxidanty na čele s fenolovými kyselinami

Ako je to s nimi teda v instantnej káve v skutočnosti?

Kofeínu je v instantnej káve o trochu menej ako v tej mletej

Kofeín je vyhľadávaný alkaloid v káve a kávových špecialitách. V jednom espresse sa vyskytuje približne 100 mg kofeínu, čo je asi štvrtina dávky, do ktorej by sme sa mali vojsť v rámci odporúčaní európskej EFSA k príjmu kofeínu.

Keďže je kofeín vo vode rozpustná zlúčenina, vyskytuje sa aj v instantnej káve. Podľa testov káv predávaných v tuzemsku sa v nich vyskytuje približne 25–45 mg kofeínu na 1 gram instantnej kávy, takže keďže je jedna porcia spravidla 2 g kávy, množstvo kofeínu na šálku sa pohybuje niekde okolo 50–90 mg kofeínu.

Antioxidantov je v instantnej káve dokonca ešte viac ako v káve mletej!

Antioxidanty z kávy sú jedným z dôvodov, prečo sa o káve a jej vplyve na zdravie hovorí často v superlatívoch. Ide o zlúčeniny chrániace organizmus pred oxidatívnym stresom a medzi najznámejšieho zástupcu v káve patrí kyselina chlorogenová alebo kyselina kávová.

Možno to bude znieť prekvapivo, ale antioxidantov je v instantnej káve ešte viac v porovnaní s klasickou kávou. Je to tak preto, lebo instantná káva vzniká z kávového extraktu, kde dochádza k zakoncentrovaniu cenných antioxidantov.

Antioxidačný súboj sa medzi instantnou a mletou kávou končí remízou vo chvíli, keď vezmeme do úvahy dávku kávy na 1 porciu. Kým na instantnú kávu používame asi 2 g kávy, na klasickú mletú vychádzame z množstva asi 7 g kávy. Množstvo antioxidantov vo vypitom nápoji je preto nakoniec vlastne celkom podobné.

Je instantná káva plná karcinogénov?!

Mnoho obáv sa vkladá aj do možných toxických látok, ktoré sa v instantnej káve vyskytujú. Tým najvýznamnejším zástupcom je akrylamid, ktorý prirodzene vzniká pri procese praženia kávy. Akrylamid v instantnej káve naozaj je, avšak nevyskytuje sa v nej v takom množstve, aby pri primeranej konzumácii kávy s denným príjmom akrylamidu nejako zahýbal. Podľa EFSA je pre osobu s hmotnosťou 70 kg stredný denný príjem akrylamidu 28–133 mikrogramov, 2 šálky kávy do tohto príjmu prispejú množstvom asi 3–4 mikrogramov.

obrázok z gettyimages.com/Andresr

Prečo teda instantná káva nechutí tak dobre?

Nakoniec stojíme pred tým možno najdôležitejším kritériom, ktorým je samotná chuť výsledného nápoja. Tam instantná káva jednoducho prehráva na plnej čiare, pretože chuť kvalitnej kávy z nej jednoducho nedostanete.

Čím je to spôsobené?

Na výrobu instantnej kávy sa používajú často menej kvalitné sorty kávových zŕn. Instantná káva sa často vyrába z viacerých pražených kávových zŕn, pretože tým sa umožní zachovať podobnú chuť instantnej kávy naprieč rozdielnymi šaržami.

Samotná extrakcia je pomerne drastický proces, pri ktorom môžu zanikať mnohé aromatické zlúčeniny, ktoré inak tvoria chuť kávy v nápoji pripravenom z mletej kávy. Nakoniec sa asi zhodneme na tom, že ak si chcete kávu naozaj užiť, najlepšie urobíte, ak si vyberiete kvalitnú mletú kávu od osvedčeného dodávateľa.

Ak takého ešte nemáte, môžete vyskúšať napríklad jednu z našich mletých káv:

  • Vilgain Fresh Roast Coffee 100% arabica je mix brazílskej a mexickej kávy, ktorá sa praží v lokálnej pražiarni v Brne
  • A ak zháňate nejakú rýchlovku v podobe instantnej kávy a chcete vyskúšať nejakú novú chuť, ktorú v regáloch bežných supermarketov najskôr nenájdete, môžete siahnuť napríklad po tejto juhoamerickej instantnej káve, ktorá vás chuťovo rozhodne prekvapí.

Zaujíma vás viac informácií o tom, aké zdravotné benefity má pravidelná konzumácia kávy? Venovali sme tomu celý náš článok!

Hľadáte optimálny počet porcií kávy denne? Prečítajte si náš nedávny článok o tom, koľko kávy je tak akurát pre maximum prínosných účinkov!

Chcete vedieť, ako pomáha kofeín z kávy s chudnutím pri redukčných diétach? Dozviete sa v našom článku.

Čo si z toho odniesť?

Instantná káva rozhodne nie je to najlepšie, čo nám technologický pokrok vo výrobe potravín dokázal ponúknuť, ale rozhodne nejde o žiadny prúser. Z výživového hľadiska za klasickou kávou zas tak veľmi nezaostáva, takže ak vám chutí, môžete ju piť pokojne ďalej bez obáv z nežiaducich zdravotných dopadov.

Ak však hľadáte o trochu lepší chuťový zážitok, budete musieť siahnuť po kvalitných mletých kávach. Ako sa hovorí, menej je niekedy viac, a tak jednoducho mletá pražená káva dokáže ponúknuť podstatne širšie spektrum chuťového zážitku oproti tej instantnej káve.

Snažte sa to zároveň s kávou príliš nepreháňať. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín by sme denne nemali presahovať dávku 400 mg kofeínu, čo je množstvo, ktoré ľahko získame zo 4 porcií mletej kávy alebo z 5 porcií kávy instantnej.

Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Káva je podle celé řady studií nápojem, jehož konzumace nám poskytuje celou řadu zdravotních benefitů. O to překvapivěji proto na čtenáře serveru Novinky.cz může působit včerejší článek se znepokojivým názvem “Káva před snídaní zvyšuje riziko cukrovky”.
Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?
Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?
Už dávno nie je pitie kávy považované za nešvár, ktorý škodí nášmu zdraviu. Ba naopak! Veľké množstvo vedeckých štúdií teraz dokazuje, že pitie kávy je zdraviu prospešné. Aké množstvo si ale môžeme dovoliť?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Otázka skoro stejně stará jako ta o slepici a vejci, ale v tomto případě se pravdě blížíme mílovými kroky. Je pro nás pravidelné pití kávy zdravé? Jaké benefity pro nás z pití kávy plynou a kdo by měl své kávové dýchánky omezit?
Ako pomáha kofeín chudnúť?
Ako pomáha kofeín chudnúť?
Keď ide pri chudnutí do tuhého a kilogramy sa držia ako kliešte, každá pomoc príde vhod. Ako veľmi nám pomôže kofeín a z akých zdrojov čerpať?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.