Canisterapia alebo šťastie sa vraj „nedá“ kúpiť

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Canisterapia alebo šťastie sa vraj „nedá“ kúpiť
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Canisterapia je druh zooterapie. Ide o terapeutickú metódu a počas jej priebehu pôsobí pes na klienta.
  • Zlepšenie stavu klienta býva dosiahnuté vďaka kontaktu zvieraťa a človeka.

Čo canisterapia vlastne je?

Canisterapia spadá pod zooterapiu. Hovoríme o terapeutickej metóde, v ktorej priebehu pôsobí pes na klientov. Môže ísť o klientov z radov detí, dospelých či  seniorov, a to s postihnutím aj bez postihnutia. Tento termín vznikol z latinského slova „canis“ (pes) a „therapia“ (liečba). Metóda kladie dôraz najmä na riešenie psychologických a citových problémov. Počas jej praktizovania je pôsobené aj na fyzické zdravie človeka, avšak jeho dôležitosť je až na druhom mieste. Ide skôr o motivačnú zložku na rehabilitáciu a povzbudenie imunity prostredníctvom psychiky. Canisterapia je uplatňovaná najmä v podobe podpornej psychoterapeutickej metódy v prípadoch, keď iné techniky zlyhávajú alebo ich nemožno použiť (napr. pri nadväzovaní vzťahu s ťažko komunikujúcimi klientmi.)

Pes po boku človeka

Pes bol sprievodcom človeka už v dávnej histórii. V blízkosti ľudí sa začal objavovať asi v rokoch 15 000 pred naším letopočtom v podobe skroteného vlka, ktorý sa v priebehu doby postupne vyvíjal. Ich spolužitie bolo výhodné pre obe strany – pes pomáhal človeku pri love a bol jeho strážcom a ochrancom a človek na oplátku psovi poskytoval potravu a ochranu pred nepriateľmi. Pes sa postupne stal na človeku závislým a začlenil sa do jeho života.

V starom Grécku mali psy svoju rolu predovšetkým ako významní sprievodcovia svojich bohov a tiež ako súčasť výbavy lekárov, ktorí im v prípade potreby dávali lízať rany chorého. U juhoamerických Inkov boli psy naopak uctievané ako strážcovia podsvetia. Egypťania ich uctievali obdobne ako Inkovia, a to najmä ako sprievodcov do kráľovstva smrti. Ako prví sa však cielenému chovu psov venovali Sumeri. Ich deti sa hrali so šteňatami, zatiaľ čo ich otcovia si ich cenili ako strážcov a pomocníkov v boji. V aktuálnej dobe je vzťah psa a človeka uznávaným symbolom vernosti, lásky a priateľstva.

Canisterapeutický proces

Cieľom tohto procesu je dosiahnutie najväčšieho pozitívneho účinku zo vzájomného kontaktu a vzťahu medzi klientom a zvieraťom. Výchovný prospech možno očakávať iba v prípade, ak sa tento kontakt stáva potešením pre obe strany, t.j. ľuďom aj zvieratám. Do účastníkov procesu je možné zaradiť chovateľa psa, majiteľa psa (psovodov), canisterapeutického psa (prostredník), odborníkov v pomáhajúcich profesiách, klienta, zdravotne sociálnu inštitúciu a rodinu či iné zázemie daného klienta. Vedľajšími účastníkmi sú organizácie, ktoré združujú canisterapeutické tímy a veterinára. Priamo canisterapeutický tím tvorí psovod a pes. Dôležitú úlohu tu tiež zohráva supervízor, ktorý stráži kvalitu vykonávanej terapie, zodpovedá za výber a zaradenie klienta do terapie a zaobstaráva metodickú pomoc. Je vybraný miestom, kam tím dochádza.

Metódy canisterapie

Americká organizácia Delta Society určuje 2 oblasti využitia vzťahu medzi zvieraťom a človekom. Ide o tieto 2 metódy:

1. Animal Assisted Activities (AAA)

Ide o aktivity s asistenciou zvierat, ktoré vytvárajú motivačný, výchovný, odpočinkový či terapeutický proces zameriavajúci sa na zvýšenie kvality života klienta. Cieľom AAA je povzbudiť klientov, ponúknuť im pozitívnu skúsenosť, priniesť radosť atď. Aktivity sú vedené špeciálne vyškoleným odborníkom či dobrovoľníkom za účasti špeciálne vycvičených zvierat. Môžu mať pasívnu formu, keď sa najjednoduchším spôsobom stáva umiestnenie akvária alebo voliéry do spoločenskej miestnosti ústavu alebo čakárne u lekára. Druhá forma je interaktívna, keď medzi klientom a zvieraťom dochádza k spoločnej interakcii bez akýchkoľvek podmienok a obmedzení. Interaktívne typy týchto aktivít môžu byť rezidentné – zviera je v inštitúcii stále prítomné a má zaistenú starostlivosť alebo návštevné, teda zviera je so svojím sprievodcom dopravené na určité miesto.

2. Animal Assisted Therapy (AAT)

V preklade toto spojenie znamená terapia s asistenciou zvierat. Ide o cielenú intervenciu, v ktorej sa zviera stáva neoddeliteľnou súčasťou liečebného procesu. Terapie naproti aktivitám majú konkrétne stanovenú zákazku, ktorú sa snažia naplniť. V ich priebehu majú terapeut a aj pes jasne vymedzené správanie, ktoré musia naplniť. Pri zvierati je navyše nutné, aby spĺňalo špeciálne požiadavky a aby dosahovalo adekvátnu certifikáciu. Programy AAT môžu viesť len profesionálne vzdelaní terapeuti. Títo špecialisti musia mať aj prvotriedne znalosti o zvieratách, cez ktoré liečia (o spôsoboch ich správania, fyziológii a psychológii). Terapia s asistenciou zvierat sa zameriava na podporu zlepšenia v oblasti fyzických, sociálnych a psychologických funkcií.

Canisterapia alebo šťastie sa vraj „nedá“ kúpiť
obrázok z Freepik

Jej zásady

Aby sa dosiahol vytúžený úspech, je nutné dodržiavať určité zásady:

  • Nikdy nikoho do ničoho nenútiť.
  • Zvoliť stabilnú a bezpečnú miestnosť, ktorá je odhlučnená a nie je priechodná.
  • Z miestnosti a jej blízkosti eliminovať všetky rušivé elementy.
  • Je na mieste zaobstarať videozáznamy a fotodokumentáciu pre následné hodnotenie.
  • Pokiaľ dáva povel psovi klient alebo terapeut, tak len cez príkaz psovoda.
  • Po ukončení terapie je vhodné využiť ju na ďalšiu prácu.
  • U imobilných klientov dbať na správne polohovanie, zdvíhanie a prenášanie s atribútmi rehabilitácie.
  • Canisterapia by mala prebiehať vždy s totožnou skupinou klientov zaradených do daného obdobia.
  • Podstatné je dodržiavanie hygienických zásad.

Ciele canisterapie

Zjednodušene je možné tvrdiť, že hlavnými cieľmi canisterapie je: motivovať, stimulovať, rozvíjať, uvoľňovať a upokojovať daného klienta.

Canisterapia sa snaží predovšetkým o rozvoj 2 oblastí. Tou prvou je oblasť rozumových schopností, ktorá je rozvíjaná prostredníctvom cielenej hry a plnením úloh so psom. Pokiaľ klienta dané aktivity bavia, zvyšuje sa aj jeho doba sústredenia. Ďalej vďaka pozorovaniu správania zvieraťa sa zlepšuje pozorovacia schopnosť a správne zaobchádzanie so živými tvormi. Tiež je posilňovaná sebakontrola a sebaovládanie, a to najmä pri kŕmení psov, pričom sa nesmie rušiť. Druhou oblasťou rozvoja sa stali pohybové schopnosti, a to cez rôznorodé aktivity a hry so psom. Pri týchto činnostiach sa zdokonaľuje hrubá a jemná motorika a pohybové schopnosti. Zviera zvyšuje motiváciu na pohyb a zároveň učí klientov sa uvoľniť a upokojiť.

Medzi vedľajšie ciele terapie sa radí rozvoj fantázie, abstraktného myslenia a pamäti. Tiež vzrastá schopnosť reči a vyjadrovania vďaka príkazom udeľované danému psovi. Ako posledná sa zlepšuje samostatnosť, spolupráca, orientácia v priestore a čase a slucha hmat.

Čo si z toho odniesť?

Canisterapia je druh zooterapie. Ide o pomocnú terapeutickú metódu, kde lieči vzájomný vzťah medzi psom a klientom. V canisterapii je nutné dodržiavať pár zásad, aby sa liečebný proces mohol stať úspešným a zároveň sa tu využívajú 2 hlavné metódy. Medzi ne radíme aktivity s asistenciou zvierat či priamo terapiu s asistenciou zvierat. Obe však majú rovnaké ciele, a to predovšetkým rozvíjať, upokojiť a taktiež stimulovať klienta.

Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkosť je v poslednej dobe často skloňovaná medzi profesionálmi aj širokou verejnosťou – je ale vždy len na obtiaž, alebo môže byť človeku prospešná? A ako teda spoznať, kedy máte problém? Všetko sa dozviete v článku.
Sociálna úzkosť: ako sa prejavuje a existuje naozaj účinná forma terapie?
Sociálna úzkosť: ako sa prejavuje a existuje naozaj účinná forma terapie?
Počuli ste už o sociálnej úzkosti alebo máte dojem, že by sa vás tento stav mohol dokonca aj týkať? Čím teda môže byť sociálna úzkosť nebezpečná a ako ju efektívne riešiť? Dozviete sa v novom článku.
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!